Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Církevní velikonoční obřady byly letos ve Stonavě mnohem barvitější

Stonava |

Církevní velikonoční obřady byly letos ve Stonavě mnohem barvitější . Kněz například poprvé myl nohy 12 mužům v odkatzu na službu, kterou Ježíš prokázal svým učedníkům u poslední večeře.

Zelený čtvrtek, 18. hodin. Za zvuku zvonů do kostela svaté Maří Magdaleny, ve kterém jsou zakryta všechna sakrální umělecká díla kromě křížové cesty a malby ukřižovaného Krista před hlavním oltářem, vchází průvod. V jeho čele jdou ministranti, za nimi kráčí 12 stonavských mužů a nakonec kněz. Symbolizují Ježíše a družinu jeho 12 učedníků. Čeká je poslední společná večeře. Euchasristická večeře. Chléb, při jehož rozdávání učedníkům Ježíš řekne: "Vezměte a jezte, to jest tělo mé." Nabídne i kalich vína se slovy: "Pijte z toho všichni, neboť to je krev má, která za mnohé se vylévá na odpuštění hříchů."

Roland Manowski, správce stonavské farnosti: "Všechen život církve se koncentruje kolem eaucharistie. Svátosrtí je celkem 7, ale jak říká teologie, je to pramen a vrchol života církve. Kolem toho se točí život církve. Zejména každou neděli je den vzkříšení Páně a vztahuje se k událostem, které se děly od zeleného čtvrtku až po zmrtvýchvstání, takže eucharistie zahrnuje všechny prvky Ježíšova života - umučení, smrt a zmrtvýchvstání."

Během poslední večeře Ježíš vstal, odložil roucho, opásal zástěru a prokázal učedníkům službu, kterou hostům v domě svých pánů prokazovali otroci. Pokleknul a umyl jim nohy. Totéž poprvé v historii Stonavy udělal i místní kněz.

Roland Manowski, správce stonavské farnosti: "Je to totéž, co udělal pán a kněz jako alter Kristus má dělat to, co Pán. Ježíáš řekl apoštolům, toto budete konat, tak to bude mezi vámi."

Ondřej Feber, starosta Stonavy: "Bral jsem jako poctu, že jsem byl vybrán. Samozřejmě to člověka zavazuje, aby zůstal věrný své víře."

Pak se už osud Ježíše začal nezvratně naplňovat. V hrůze nad trýzní, která ho čekala, všechno oněmělo, zmlkly i zvony a Ježíš se, provázen učedníky, uchýlil do Getsemanské zahrady, aby se tam v rozjímání připravil na poslední hodiny života na zemi.

V noci ze čtvrtku na pátek Jidáš Ježíše označil římským vojákům, ti ho zatkli, předali k výslechu židovskému veleknězi Kaifášovi, který pro něj od nejvyššího představitele Římanů v Judei žádal trest smrti. Pilát Pontský nakonec vyhověl, Kristovi učedníci v obavě o vlastní život svého mistra zapřeli a Ježíš v pátek dopoledne nastoupil křížovou cestu na horu Golgota.

V poledne byl Ježíš ukřižován, o tři hodiny později zemřel a před západem slunce byl uložen do hrobu. Od té doby jsou kostely na Velký pátek pochmurné, duchovní oblékají rudá roucha mučedníků, neslouží mše, ale čtením písma, vynesením Nejsvětější svátosti do Božího hrobu a odhalením kříže s umučeným Kristem připomínají události onoho dne.

Roland Manowski, správce stonavské farnosti: "My ten říž přinášíme, abychom připomněli jeho smrt na Golgotě. Je to takový symbol, aby každý pochopil a podíval se na umučeného Krista."

Sobota začíná svěceném pokrmů, určených na nedělní stůl. Ve Stonavě byla tato tradice obnovena teprve před několika lety a lidé ji považují za důležitou.

Grazyna Szwedová: "Aby nám toho nepochyběšo, Beránek Boží z mrtvých vstal a tak má být na stole posvěcené jídlo. Beránek, uzeniny a vajíčko, o to se musí podělit celá rodina."

S východem večernice už začíná velká sobotní noc. Stalo se, jak jak Krisrtus sám řekl: Byl vydán v ruce hříšných, ukřižován a třetího dne vstal z mrtvých.

Roland Manowski, správce stonavské farnosti: "Kristus říkal - jsem světlo světa, takže je to světlo, které má rozzářit temnotu tohoto světa."

Tuto novinu šíří i zvony, které se po předchozích třech dnech mlčení o velké sobotní noci opět rozezněly.

Kromě světla se v sobotu světila i voda, kterou duchovní vzápětí použili ke křtu. V neděli se na památku zázraku zmrtvýchvstání konaly slavnostní mše a bohoslužby.

Pondělí už patřilo pomlázce, vodě, vajíčku - symbolům očisty, zdraví a naději, ke které se byť podvědomě upínají i ateisté.

Roland Manowski, správce stonavské farnosti: "Hodně věcí dokážeme, ale jeden jediný vstal z mrtvých. Tu událost nevysvětlí nikdo, tak ať se každý zamyslí, proč v Boha nevěří, když se udál zázrak, o kterém svět mluví i 2 tisíce let poté, co se to stalo."       

Nahlásit chybu


Tragický únik oxidu uhelnatého v Krnově, podařilo se zachránit jednu osobu, druhá bohužel zemřela

Dnes 10:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V pátek 4. října 2024 složky IZS u úniku oxidu uhelnatého v jednom z bytů. Na místě byly nalezeny dvě osoby v bezvědomí. Zatímco jednu osobu se podařilo zachránit, druhá bohužel zemřela. Oxid uhelnatý je smrtelně nebezpečný plyn, který vzniká při nedokonalém hoření a hasiči apelují na používání detektorů.

Hnutí ANO bude v Moravskoslezském kraji vládnout s koalicí SPD, Trikolory a strany PRO

Dlouho očekávaný povolební okamžik je tady. Kdo bude vládnout MS regionu oznámilo vítězné ANO v pátek odpoledne.

Dobrá zpráva pro bikery. Síť stezek v karvinském Černém lese je konečně legální

Datum 28. září se zapíše do historie oddílu karvinských bikerů jako jeden z nejvýznamnějších dnů. Oficiálně se jim podařilo zprovoznit síť stezek plnou trailů , kterou právě v tento den slavnostně otevřeli.

Ostravský magistrát je opět nejpřívětivější v MS kraji. V anketě zvítězil už pošesté

Ostravský magistrát se stal opět vítězem ankety o nejpřívětivější úřad v Moravskoslezském kraji. Soutěž každoročně vyhlašuje Ministerstvo vnitra České republiky. Podle primátora města Jana Dohnala mají na ocenění velkou zásluhu zaměstnanci, kteří svou práci odvádějí nadstandardně.

Koalice SPOLU v Moravskoslezském kraji jde do opozice, s vítězným hnutím ANO se neshodla

Včera 14:57 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Koalice SPOLU v Moravskoslezském kraji po jednáních s hnutím ANO míří do opozice. Podle lídra Radka Kani jsou podmínky, které si ANO stanovilo, v rozporu s hodnotami a programem koalice. SPOLU se stane kritickou, ale konstruktivní opozicí nové krajské vlády.

Do Opavy po povodních stále nejezdí vlaky. Trať z Ostravy do Opavy by měla být obnovena v půlce října

Do Opavy stále nejezdí vlaky. Povodeň poničila železniční trať z Opavy ve směru na Ostravu i na Krnov a také z Opavy do Malých Hoštic a dále do Kravař. Místo vlaků tak cestující přepravují autobusy.

Poruba pracuje na novém strategickém plánu. Podílet se na něm budou odborníci i široká veřejnost

V Ostravě-Porubě teď pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030 s přesahem do roku 2040. Zapojit se do něj může i široká veřejnost a jeho cíle by měl obvod plnit nehledě na tom, kdo bude v jeho vedení.

Škody na majetku Ostravy-Přívozu za 130 milionů. Jedna škola je stále bez tepla

Nefunkční topení na základní škole i omezení v domě s pečovatelskou službou. Centrální ostravský obvod řeší postupně škody, které napáchala povodeň v části Přívoz. Bojuje se hlavně s časem, aby bylo všechno uklizeno, vysušeno a opraveno, než začne zima.

Slezská bude mít velkokapacitní kulturní dům, stavět by se mohlo začít na jaře

Slezská Ostrava bude mít vlastní velkokapacitní kulturní dům a ani větší akce už se tak nebudou muset konat mimo obvod. Stavba Multifunkčního domu v Muglinově sice momentálně stojí kvůli neshodám se zhotovitelem, už na jaře by se ale mělo znovu pokračovat v práci.

Studénka pokračuje v opravách starého zámku, střechu znovu pokrývá břidlice

Starý zámek ve Studénce město obnovuje postupnými kroky už několik let. Prioritou je oprava střechy. Na rekonstrukci památkově chráněného objektu se daří získávat dotace z Ministerstva kultury.


LiStOVáNí v Karviné - Scénické čtení děti motivuje ke čtení knížek

V rámci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání realizovaného statutárním městem Karviná připravila regionální knihovna pro 3. třídy LiStOVáNí. Scénické čtení má děti motivovat ke čtení knížek.

Město po záplavách obnoví písečnou pláž na Karvinském moři

Hladina Karvinského moře se v době záplav zvedla natolik, že zaplavila i část písečné pláže, mobiliář i nová mola.

Zahradní slavnost stacionáře Galaxie centrum pomoci doprovázel déšť, náladu to nezkazilo

Na závěr ještě navštívíme denní stacionář Galaxie centrum pomoci, který pro své klienty i veřejnost připravil tradiční zahradní slavnost. I když akci nepřálo počasí, dobrá nálada návštěvníkům zůstala.

Herci svým scénickým čtením knížek motivují karvinské děti ke čtení

V rámci místního akčního plánu rozvoje vzdělávání připravila karvinská regionální knihovna pro děti základních škol LiStOVáNí. Jde o scénické čtení, které má děti motivovat ke čtení knížek.

Déšť nepřekazil program zahradní slavnosti karvinského stacionáře

Karvinský denní stacionář Galaxie centrum pomoci pro své klienty i veřejnost připravil tradiční zahradní slavnost. I když akci nepřálo počasí, dobrá nálada návštěvníkům zůstala.

Hendikepovaní sportovci se utkali ve stolním tenise

Mladí lidé s hendikepem se setkali v Havířově na turnaji ve stolním tenise. Jednalo se už o desátý ročník, do kterého se letos poprvé zapojili i sportovci ze Slovenska.

Církevní velikonoční obřady byly letos ve Stonavě mnohem barvitější
Vydáno 27. dubna 2011 0:00, Stonava, Dana Bielecká
Církevní velikonoční obřady byly letos ve Stonavě mnohem barvitější . Kněz například poprvé myl nohy 12 mužům v odkatzu na službu, kterou Ježíš prokázal svým učedníkům u poslední večeře.

Zelený čtvrtek, 18. hodin. Za zvuku zvonů do kostela svaté Maří Magdaleny, ve kterém jsou zakryta všechna sakrální umělecká díla kromě křížové cesty a malby ukřižovaného Krista před hlavním oltářem, vchází průvod. V jeho čele jdou ministranti, za nimi kráčí 12 stonavských mužů a nakonec kněz. Symbolizují Ježíše a družinu jeho 12 učedníků. Čeká je poslední společná večeře. Euchasristická večeře. Chléb, při jehož rozdávání učedníkům Ježíš řekne: "Vezměte a jezte, to jest tělo mé." Nabídne i kalich vína se slovy: "Pijte z toho všichni, neboť to je krev má, která za mnohé se vylévá na odpuštění hříchů."

Roland Manowski, správce stonavské farnosti: "Všechen život církve se koncentruje kolem eaucharistie. Svátosrtí je celkem 7, ale jak říká teologie, je to pramen a vrchol života církve. Kolem toho se točí život církve. Zejména každou neděli je den vzkříšení Páně a vztahuje se k událostem, které se děly od zeleného čtvrtku až po zmrtvýchvstání, takže eucharistie zahrnuje všechny prvky Ježíšova života - umučení, smrt a zmrtvýchvstání."

Během poslední večeře Ježíš vstal, odložil roucho, opásal zástěru a prokázal učedníkům službu, kterou hostům v domě svých pánů prokazovali otroci. Pokleknul a umyl jim nohy. Totéž poprvé v historii Stonavy udělal i místní kněz.

Roland Manowski, správce stonavské farnosti: "Je to totéž, co udělal pán a kněz jako alter Kristus má dělat to, co Pán. Ježíáš řekl apoštolům, toto budete konat, tak to bude mezi vámi."

Ondřej Feber, starosta Stonavy: "Bral jsem jako poctu, že jsem byl vybrán. Samozřejmě to člověka zavazuje, aby zůstal věrný své víře."

Pak se už osud Ježíše začal nezvratně naplňovat. V hrůze nad trýzní, která ho čekala, všechno oněmělo, zmlkly i zvony a Ježíš se, provázen učedníky, uchýlil do Getsemanské zahrady, aby se tam v rozjímání připravil na poslední hodiny života na zemi.

V noci ze čtvrtku na pátek Jidáš Ježíše označil římským vojákům, ti ho zatkli, předali k výslechu židovskému veleknězi Kaifášovi, který pro něj od nejvyššího představitele Římanů v Judei žádal trest smrti. Pilát Pontský nakonec vyhověl, Kristovi učedníci v obavě o vlastní život svého mistra zapřeli a Ježíš v pátek dopoledne nastoupil křížovou cestu na horu Golgota.

V poledne byl Ježíš ukřižován, o tři hodiny později zemřel a před západem slunce byl uložen do hrobu. Od té doby jsou kostely na Velký pátek pochmurné, duchovní oblékají rudá roucha mučedníků, neslouží mše, ale čtením písma, vynesením Nejsvětější svátosti do Božího hrobu a odhalením kříže s umučeným Kristem připomínají události onoho dne.

Roland Manowski, správce stonavské farnosti: "My ten říž přinášíme, abychom připomněli jeho smrt na Golgotě. Je to takový symbol, aby každý pochopil a podíval se na umučeného Krista."

Sobota začíná svěceném pokrmů, určených na nedělní stůl. Ve Stonavě byla tato tradice obnovena teprve před několika lety a lidé ji považují za důležitou.

Grazyna Szwedová: "Aby nám toho nepochyběšo, Beránek Boží z mrtvých vstal a tak má být na stole posvěcené jídlo. Beránek, uzeniny a vajíčko, o to se musí podělit celá rodina."

S východem večernice už začíná velká sobotní noc. Stalo se, jak jak Krisrtus sám řekl: Byl vydán v ruce hříšných, ukřižován a třetího dne vstal z mrtvých.

Roland Manowski, správce stonavské farnosti: "Kristus říkal - jsem světlo světa, takže je to světlo, které má rozzářit temnotu tohoto světa."

Tuto novinu šíří i zvony, které se po předchozích třech dnech mlčení o velké sobotní noci opět rozezněly.

Kromě světla se v sobotu světila i voda, kterou duchovní vzápětí použili ke křtu. V neděli se na památku zázraku zmrtvýchvstání konaly slavnostní mše a bohoslužby.

Pondělí už patřilo pomlázce, vodě, vajíčku - symbolům očisty, zdraví a naději, ke které se byť podvědomě upínají i ateisté.

Roland Manowski, správce stonavské farnosti: "Hodně věcí dokážeme, ale jeden jediný vstal z mrtvých. Tu událost nevysvětlí nikdo, tak ať se každý zamyslí, proč v Boha nevěří, když se udál zázrak, o kterém svět mluví i 2 tisíce let poté, co se to stalo."       

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/karvinsko/stonava/6874/cirkevni-velikonocni-obrady-byly-letos-ve-stonave-mnohem-barvitejsi