Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Špatná ekonomická situace vyústila v insolvenci OKD

Celý MS kraj |

Špatná ekonomická situace na trhu s černým uhlím a neschopnost splácet své závazky vyústilo návrhem na insolvenci, který podala u Krajského soudu v Ostravě sama na sebe společnost OKD. Jak vše vnímají horníci a jak se k situaci postavil stát?

Je úterý 3. května krátce po osmé hodině ráno, skupinka havířů stojí před šachtou a čekají na své kolegy. Marně. Z podzemí po noční směně nevyfárali.

anketa, horník: „Jenom víme, že tam zůstali, že nechtějí vyfárat. Nevíme, jestli tam někdo byl, řešil tam něco s nimi, naštval je, nevím.“

K 26 horníkům, kteří nevyfárali, se v podzemí připojilo dalších dvacet z ranní směny? Proč a co se v podzemí děje, nikdo neví. Jisté je jen jedno už více, jak dva měsíce trvá stávková pohotovost. Horníci neví, co bude dál s jejich chlebodárcem, který má finanční potíže. Cena uhlí v posledních měsících šla rapidně dolů. Společnost OKD se potýká s existenčními problémy.

Ivo Čelechovský, mluvčí OKD, a. s.: „Je to jejich privátní protest proti současné situaci v OKD. Požadují znát odpověďi na své otázky. Například, co bude s OKD dále, jestli dostanou mzdy apod.“

Investorům společnosti NWR, které OKD patří, skupině Ad Hoc Group, totiž na konci dubna došla trpělivost.Tvrdí, že vláda nevěnuje dostatečnou intenzitu jednáním o budoucnosti OKD. Rozhodli se proto neprodloužit termín, který vychází z dohody o uvolnění podmínek dluhu těžařské společnosti.

Roman Pařík, mluvčí AHG: „Vzhledem k tomu, že Gareth Penny, šéf NWR ohlásil, že nejpozději v polovině května dojde hotovost společnosti OKD, tak se společnost OKD připravuje na insolvenci.“

anketa, horník: „Kdo mi dá peníze na to, abych zaplatil hypotéku? Ta insolvence, já peníze dostanu z pracáku, ale za jak dlouho? To nejde, ta banka nebude čekat. Já si budu muset zase půjčit.“

Za horníky do podzemí proto sfáralo vedení dolu a odborové organizace.

anketa, horník: „Nejdůležitější je, že nejsme vůbec o ničem informováni. Když se zeptáme, tak nám nic neřeknou. Proto jsme tam zůstali, aby někdo přišel kompetentní a řekl, co a jak.“

Jaromír Pytlík, předseda Sdružení hornických odborů OKD: „Pečlivě jsme vysvětlili zaměstnancům jaká je situace, co nás čeká i případná insolvence.“

Impulzivní akce horníků ale nijak neovlivnila jednání představenstva OKD, které právě v době jejich vyfárání jednalo o případné insolvenci. Rozhodnutí padlo odpoledne.

Dale R. Ekmark, generální ředitel OKD, a.s.: „Dnes na základě zralého uvážení představenstva OKD a souladu se zákony ČR podala společnost OKD u Krajského soudu v Ostravě dlužnický insolvenční návrh, který je spojený s návrhem o povolení reorganizace.“

Ivo Čelechovský, mluvčí OKD, a. s.: „Znamená to, že jsme nepřistoupili na variantu okamžité likvidace této firmy. Nicméně naší snahou je tuto firmu ozdravit, oživit a dále pokračovat v hornické činnosti.“

Martin Abraham, advokát: „Ta společnost tím dává na vědomí, že není schopna dlouhodobě hradit své závazky, které má vůči věřitelům, že s tou situací je potřeba něco dělat. Pro mě, jako havíře to není žádná novina. Znamená to, že tento sektor je v dlouhodobější krizi. Jsou tady špatné ceny uhlí a OKD není schopno dlouhodobě fungovat. To je ta zpráva, že se ta situace musí do budoucna řešit. Do budoucna jsou dvě cesty řešení. Jedna je reorganizace, druhá je konkurz. Pro mě, jako havíře není zásadní rozdíl mezi oběma řešeními. V právní oblasti je rozdíl v tom, že při reorganizaci mají kontrolu nad tím procesem současní majitelé, ale pokud by se OKD dostalo do konkurzu, tak tam veškerou moc přejímá insolvenční správce a ta role současných majitelů je mnohem nižší.“

Krajský soud v Ostravě v pondělí 9. května poslal firmu OKD do úpadku. Insolvenčním správcem byl jmenován pražský advokát Lee Louda. Jasné kroky, co dál, a jak řešit sociální záležitosti horníků, kterým hrozí propouštění měli hned po podání návrhu na insolvenci horničtí odboráři.

Jaromír Pytlík, předseda Sdružení hornických odborů OKD: „Domnívám se, že teď bychom měli společně napnout síly a pokusit se domluvit se státem, aby se obnovila smlouva, která byla pro sociály na Paskově ve výši zhruba 500-600 milionů. To by mělo být teď základ. Tak jak slíbil stát, že nechce dávat peníze věřitelům, že chce pomoc zaměstnancům. Vidím to jako jeden z těch stěžejních jednání se státem. Teď už podmínky nebudou domlouvat věřitelé a NWR, ale bude ta dohoda na úrovni vedení OKD a státu.“

Stát si svou roli v této situaci plně uvědomuje.Shodou okolností, hned druhý den po vyhlášení insolvence se poslanecká sněmovna zabývala ve třetím čtení předčasnými hornickými důchody.

anketa, horníci: „Ti horníci, kteří fárají a pracují v dole jsou zničení. Mají zničené ruce, zdraví a kdo je zaměstná?“ „Je to neskutečná dřina. Kdo se se šachtou nikdy nesetkal, nedokáže si představit, v jakých podmínkách pracujeme.“

Poslanci si závažnost situace uvědomili a horníkům, kteří nastoupili na šachty po roce 1992, umožnili dřívější odchod do důchodu až o 10 let.

Jaromír Pytlík, předseda Sdružení hornických odborů OKD: „Horníci mají tím pádem stanoven o 7 let dřívější odchod do důchodu. Dále mohou odejít o tři roky dříve do předčasného důchodu. Ten nebude krácený.“

Novela zákona musí ještě projít senátem a podepsat ji musí prezident.

Bohuslav Sobotka (ČSSD), předseda vlády ČR: „Já pevně věřím, že ten zákon rychle schválí senát, že to bude první pomoc, která bude poskytnuta lidem v předdůchodovém věku, kteří budou eventuálně muset opustit své pracovní pozice v OKD, aby mohli v krátkém čase odejít do předčasného důchodu.“

Vláda rovněž schválila příspěvek pro propuštěné horníky na zmírnění sociálních dopadů kvůli útlumu těžby. Horník tak může počítat s částkou až osmi tisíc korun po dobu v rozmezí od tří měsíců až maximálně pět let a to na základě odpracované doby a věku. Povrchoví zaměstnanci pak mají nárok na příspěvek o tisícovku nižší.

Jaromír Pytlík, předseda Sdružení hornických odborů OKD: „Tento příspěvek výrazně pomůže lidem přechod z toho důlního výdělkového prostředí do jiného. Příspěvek dostane zaměstnanec, který odešel z organizačních důvodů a bude mít jinou práci, popřípadě bude na úřadu práce, ale bude se aktivně podílet na získávání zaměstnání.“

Vláda současně připravuje další kroky, které by měly zmírnit sociální napětí v regionu a podpořit situaci na trhu práce v Moravskoslezském kraji.

Bohuslav Sobotka (ČSSD), předseda vlády ČR: „Máme pohotově připraveno zhruba 1,5 miliardy korun na projekty, které souvisí s aktivní politikou zaměstnanosti. Tzn. rekvalifikace, příspěvek na dojíždění, podpora vzdělávání zaměstnanců tak, abychom vytvořili zde v regionu společné projekty se zaměstnavateli, kteří jsou schopni a ochotni přijmout nové zaměstnance.“

V červnu se počítá s propuštěním zhruba tří stovek zaměstnanců OKD. Další mohou ale rychle následovat.Úřad práce je proto už teď připraven cíleně pomoci každému z nich nalézt vhodnou novou pracovní pozici.

Kateřina Sadílková, ředitelku Úřadu práce ČR: „Opatření spočívají v operativních mobilních střediscích přímo na dolech. Dalším opatřením je regionální příspěvek na dopravu.”

Horníkům poskytlo pomoc Sdružení automobilového průmyslu, které nabízí asi tisícovku volných míst.

Pavel Juříček, viceprezident Sdružení automobilového průmyslu: „Máme připravený kompletní rekvalifikační program a máme vytipovány lokality, kde bychom mohli absorbovat prvních tisíc horníků.”

anketa, horník: „To v žádném případě. Já tady mám odpracovaných 31 let a myslíte si, že s těma rukama stát tam někde u pásové linky?“

Jaromír Pytlík, předseda Sdružení hornických odborů OKD: „Samozřejmě vítáme každé pracovní místo, ale představy celého automobilového klastru jsou trošku jiné, neznají to prostředí. My teď v prvé řadě musíme zajistit provoz OKD. Nemůžeme říct, že propustíme 500 šikovných mladých kluků.“

Z pohledu Moravskoslezského kraje je velmi důležité pokračování těžby v OKD a zajištění jejího financování.

Miroslav Novák (ČSSD), hejtman Moravskoslezského kraje: „Provozní financování je důležité, nejen z důvodu samotného provozu OKD a jeho bezpečnosti. Je potřeba si uvědomit, že už dnes na té listině věřitelů je 650 dodavatelů se svými pohledávkami ve výši cca 2,5 miliardy korun.Kdyby se u každé jednalo o pouhých třicet zaměstnanců, které by museli propustit, je to dvacet tisíc lidí. Finance na provoz budou velmi důležité. Věřím, že se podaří nalézt kroky, jak ze státního rozpočtu prostřednictvím například státního podniku Diamo, budou tyto provozní prostředky zapůjčeny po dohodě a řádné smlouvě s insolvenčním správcem.“

V současné době není rozhodnuto o uzavírání žádné ze šachet. A to platí i pro Paskov. Vše je pouze ve fázi návrhu na reorganizaci. Jakým způsobem bude úpadek OKD řešen, rozhodnou věřitelé. Jejich první schůze je naplánována na 10. srpna. To že společnost OKD nemá dostatek finančních prostředků pocítili v květnu bývalí horníci. Těm v řádném termínu nebyla vyplacena renta.

Ivo Čelechovský, mluvčí OKD, a. s.: „My jsme se rozhodli přehodnotit celý ten postup vyplácení rent. Nebude je nejprve vyplácet OKD a pak refundovat u příslušné pojišťovny, ale naopak.“

Předpokládaný termín výplaty rent je 24. květen. Mzdy horníkům byly za měsíc duben vyplaceny řádně.

Nahlásit chybu


Hlavní třída v Ostravě-Porubě projde revitalizací zeleně i mobiliáře. Získá tak modernější vzhled

Poruba mění koncepci zeleně na Hlavní třídě. Ta současná je totiž zastaralá a už neodpovídá moderním trendům. Navíc je finančně náročná na údržbu.

20letý mladík v Ostravě umlátil na ulici muže. Za vraždu mu hrozí výjimečný trest

Kriminalisté řeší velmi brutální vraždu v Ostravě. 20letý mladík přímo na ulici před vchodem do domu doslova umlátil muže a ukradl mu osobní věci. Díky svědkům ho ale policisté za pár minut zadrželi. Hrozí mu výjimečný trest.

Povodňovým zachráncům se dostalo poděkování za obětavost a nasazení

Poděkování za obětavé nasazení se dostalo všem záchranářům, kteří pomáhali v průběhu letošních povodní. Ocenění se jim dostalo v areálu LIBROS v Ostravě-Přívoze, který byl povodňovou vodou také zcela zaplaven.

Staršího turistu zradilo v Jeseníkách srdce, záchranáři ho nesli přes řeku

Včera 21:45 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na záchraně muže, kterého postihly náhlé srdeční potíže, spolupracovali nedaleko Karlovy Studánky v Jeseníkách se zdravotníky záchranné služby také horští záchranáři a dobrovolní hasiči.

Pohřešovanou ženu našli policisté v bezvědomí v křoví u řeky z paluby vrtulníku

Včera 11:25 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Život pohřešované ženy z Třince se podařilo zachránit policistům, kteří v úterý z paluby vrtulníku prohledávali místa, kde by se mohla nacházet. Z výšky zahlédli bezvládné tělo a vyslali k němu pozemní hlídku.

Nemocnice ve Frýdku-Místku rekonstruuje JIP neoperačních sálů

Jednotka intenzivní péče Nemocnice ve Frýdku-Místku prochází zásadní rekonstrukcí. Ta přinese rozšíření kapacity lůžek a modernizaci oddělení po více než dvaceti letech. Projekt, na kterém se podíleli i zaměstnanci, by měl být dokončen na přelomu roku.

Dopravě v Opavě uleví provizorní most. Vznikne nad vodou poničeným mostem v Ratibořské ulici

9. října 2024 19:45 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě začala stavba provizorního mostu v Ratibořské ulici. Ten současný poničila nedávná povodeň natolik, že půjde k zemi. Plně ho nahradí nový most, s jehož stavbou se počítá příští rok.

Dominanta hřbitova v Kunčičkách se dočkala renovace, kamenný kříž dostal i nového Krista

Dominanta hřbitova v Kunčičkách se po letech dočkala restaurování. Kamenný kříž byl po záchranných pracích v minulém týdnu opět ustaven na původní podstavec ve středu hřbitova a doplnil ho taky nový litinový Kristus.

Opava ocenila významné osobnosti města. Díky 800. výročí města udělila mnohem více cen než obvykle

9. října 2024 19:48 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opavské Slezské divadlo se stalo místem oceňování významných osobností města. Slavnostní galavečer byl vyvrcholením oslav 800 let od první písemné zmínky o Opavě.

Výtěžek z koncertu podpoří přístavbu domova v Heřmanicích, přibude osm bezbariérových pokojů

Na tři sta návštěvníků podpořilo svou účastí na benefičním koncertu přístavbu a rekonstrukci charitního domu v Heřmanicích. Domov se rozšíří o osm bezbariérových pokojů a doplní jej chybějící evakuační výtah. Stavět by se mělo začít ještě v tomto měsíci.

Policisté vyšetřují okradení seniora, poznáte muže na fotografii z bankomatu

Dnes 18:01 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Policisté z obvodního oddělení Frýdek-Místek prověřují okolnosti protiprávního jednání, ke kterému došlo v polovině srpna letošního roku. Dosud neznámý pachatel měl pod legendou prodeje nožů využít nepozornosti poškozeného seniora, který vybíral peníze na zboží z bankomatu, a vybrat bez jeho vědomí finanční hotovost 20 tisíc korun.

Sotva policisté na noční vyřešili zdrogovaného řidiče, zadrželi opilého šoféra

Dnes 17:43 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Přesto, že jsou v Bohumíně kvůli povodním posílené policejní hlídky, někteří řidiči podstupují riziko zadržení, když vědomě usedají za volant v době uloženého zákazu řízení a navíc pod vlivem alkoholu nebo drog.

Lidé s policisty zachránili muže, který několik hodin či dnů trpěl bezmocně v bytě

Dnes 17:30 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Podezření obyvatel domu v Karlovicích na Bruntálsku, že jeden z jejich sousedů může být v ohrožení života se potvrdilo, když do bytu po vyražení dveří vstoupili policisté a nájemníka tam našli bezvládně ležícího.

Policie obvinila 20letého mladíka z vraždy 59letého Ostravana

Dnes 8:54 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vzájemný konflikt stál a vraždou, kterou v těchto chvílích vyšetřují kriminalisté v Ostravy. Mladší z mužů staršího opakovaně napadl tak surově, že mu život nezachránila ani rychlá první pomoc. Oběť navíc okradl.

Města i obce dusí všechny druhy odpadů po povodních a demolicích, řeší jejich třídění, drcení a odvozy

Každá povodní postižená obec má na svém pozemku obrovské haldy odpadů. Jde o vystěhované vybavení bytů, komunální odpady i odpady z demolovaných domů. Skládky se prohýbají pod náporem ze všech stran a obce musí řešit redukci odpadů na co nejmenší objem.

Opavská Urologie nabízí široké spektrum operací

Urologické oddělení Slezské nemocnice v Opavě je na velmi vysoké úrovni. Zaměřuje se především na laparoskopické operace ledvin, nadledvin, močového měchýře a močovodu.

Špatná ekonomická situace vyústila v insolvenci OKD
Vydáno 14. května 2016 16:03, Celý MS kraj, Jiří Brzóska
Špatná ekonomická situace na trhu s černým uhlím a neschopnost splácet své závazky vyústilo návrhem na insolvenci, který podala u Krajského soudu v Ostravě sama na sebe společnost OKD. Jak vše vnímají horníci a jak se k situaci postavil stát?

Je úterý 3. května krátce po osmé hodině ráno, skupinka havířů stojí před šachtou a čekají na své kolegy. Marně. Z podzemí po noční směně nevyfárali.

anketa, horník: „Jenom víme, že tam zůstali, že nechtějí vyfárat. Nevíme, jestli tam někdo byl, řešil tam něco s nimi, naštval je, nevím.“

K 26 horníkům, kteří nevyfárali, se v podzemí připojilo dalších dvacet z ranní směny? Proč a co se v podzemí děje, nikdo neví. Jisté je jen jedno už více, jak dva měsíce trvá stávková pohotovost. Horníci neví, co bude dál s jejich chlebodárcem, který má finanční potíže. Cena uhlí v posledních měsících šla rapidně dolů. Společnost OKD se potýká s existenčními problémy.

Ivo Čelechovský, mluvčí OKD, a. s.: „Je to jejich privátní protest proti současné situaci v OKD. Požadují znát odpověďi na své otázky. Například, co bude s OKD dále, jestli dostanou mzdy apod.“

Investorům společnosti NWR, které OKD patří, skupině Ad Hoc Group, totiž na konci dubna došla trpělivost.Tvrdí, že vláda nevěnuje dostatečnou intenzitu jednáním o budoucnosti OKD. Rozhodli se proto neprodloužit termín, který vychází z dohody o uvolnění podmínek dluhu těžařské společnosti.

Roman Pařík, mluvčí AHG: „Vzhledem k tomu, že Gareth Penny, šéf NWR ohlásil, že nejpozději v polovině května dojde hotovost společnosti OKD, tak se společnost OKD připravuje na insolvenci.“

anketa, horník: „Kdo mi dá peníze na to, abych zaplatil hypotéku? Ta insolvence, já peníze dostanu z pracáku, ale za jak dlouho? To nejde, ta banka nebude čekat. Já si budu muset zase půjčit.“

Za horníky do podzemí proto sfáralo vedení dolu a odborové organizace.

anketa, horník: „Nejdůležitější je, že nejsme vůbec o ničem informováni. Když se zeptáme, tak nám nic neřeknou. Proto jsme tam zůstali, aby někdo přišel kompetentní a řekl, co a jak.“

Jaromír Pytlík, předseda Sdružení hornických odborů OKD: „Pečlivě jsme vysvětlili zaměstnancům jaká je situace, co nás čeká i případná insolvence.“

Impulzivní akce horníků ale nijak neovlivnila jednání představenstva OKD, které právě v době jejich vyfárání jednalo o případné insolvenci. Rozhodnutí padlo odpoledne.

Dale R. Ekmark, generální ředitel OKD, a.s.: „Dnes na základě zralého uvážení představenstva OKD a souladu se zákony ČR podala společnost OKD u Krajského soudu v Ostravě dlužnický insolvenční návrh, který je spojený s návrhem o povolení reorganizace.“

Ivo Čelechovský, mluvčí OKD, a. s.: „Znamená to, že jsme nepřistoupili na variantu okamžité likvidace této firmy. Nicméně naší snahou je tuto firmu ozdravit, oživit a dále pokračovat v hornické činnosti.“

Martin Abraham, advokát: „Ta společnost tím dává na vědomí, že není schopna dlouhodobě hradit své závazky, které má vůči věřitelům, že s tou situací je potřeba něco dělat. Pro mě, jako havíře to není žádná novina. Znamená to, že tento sektor je v dlouhodobější krizi. Jsou tady špatné ceny uhlí a OKD není schopno dlouhodobě fungovat. To je ta zpráva, že se ta situace musí do budoucna řešit. Do budoucna jsou dvě cesty řešení. Jedna je reorganizace, druhá je konkurz. Pro mě, jako havíře není zásadní rozdíl mezi oběma řešeními. V právní oblasti je rozdíl v tom, že při reorganizaci mají kontrolu nad tím procesem současní majitelé, ale pokud by se OKD dostalo do konkurzu, tak tam veškerou moc přejímá insolvenční správce a ta role současných majitelů je mnohem nižší.“

Krajský soud v Ostravě v pondělí 9. května poslal firmu OKD do úpadku. Insolvenčním správcem byl jmenován pražský advokát Lee Louda. Jasné kroky, co dál, a jak řešit sociální záležitosti horníků, kterým hrozí propouštění měli hned po podání návrhu na insolvenci horničtí odboráři.

Jaromír Pytlík, předseda Sdružení hornických odborů OKD: „Domnívám se, že teď bychom měli společně napnout síly a pokusit se domluvit se státem, aby se obnovila smlouva, která byla pro sociály na Paskově ve výši zhruba 500-600 milionů. To by mělo být teď základ. Tak jak slíbil stát, že nechce dávat peníze věřitelům, že chce pomoc zaměstnancům. Vidím to jako jeden z těch stěžejních jednání se státem. Teď už podmínky nebudou domlouvat věřitelé a NWR, ale bude ta dohoda na úrovni vedení OKD a státu.“

Stát si svou roli v této situaci plně uvědomuje.Shodou okolností, hned druhý den po vyhlášení insolvence se poslanecká sněmovna zabývala ve třetím čtení předčasnými hornickými důchody.

anketa, horníci: „Ti horníci, kteří fárají a pracují v dole jsou zničení. Mají zničené ruce, zdraví a kdo je zaměstná?“ „Je to neskutečná dřina. Kdo se se šachtou nikdy nesetkal, nedokáže si představit, v jakých podmínkách pracujeme.“

Poslanci si závažnost situace uvědomili a horníkům, kteří nastoupili na šachty po roce 1992, umožnili dřívější odchod do důchodu až o 10 let.

Jaromír Pytlík, předseda Sdružení hornických odborů OKD: „Horníci mají tím pádem stanoven o 7 let dřívější odchod do důchodu. Dále mohou odejít o tři roky dříve do předčasného důchodu. Ten nebude krácený.“

Novela zákona musí ještě projít senátem a podepsat ji musí prezident.

Bohuslav Sobotka (ČSSD), předseda vlády ČR: „Já pevně věřím, že ten zákon rychle schválí senát, že to bude první pomoc, která bude poskytnuta lidem v předdůchodovém věku, kteří budou eventuálně muset opustit své pracovní pozice v OKD, aby mohli v krátkém čase odejít do předčasného důchodu.“

Vláda rovněž schválila příspěvek pro propuštěné horníky na zmírnění sociálních dopadů kvůli útlumu těžby. Horník tak může počítat s částkou až osmi tisíc korun po dobu v rozmezí od tří měsíců až maximálně pět let a to na základě odpracované doby a věku. Povrchoví zaměstnanci pak mají nárok na příspěvek o tisícovku nižší.

Jaromír Pytlík, předseda Sdružení hornických odborů OKD: „Tento příspěvek výrazně pomůže lidem přechod z toho důlního výdělkového prostředí do jiného. Příspěvek dostane zaměstnanec, který odešel z organizačních důvodů a bude mít jinou práci, popřípadě bude na úřadu práce, ale bude se aktivně podílet na získávání zaměstnání.“

Vláda současně připravuje další kroky, které by měly zmírnit sociální napětí v regionu a podpořit situaci na trhu práce v Moravskoslezském kraji.

Bohuslav Sobotka (ČSSD), předseda vlády ČR: „Máme pohotově připraveno zhruba 1,5 miliardy korun na projekty, které souvisí s aktivní politikou zaměstnanosti. Tzn. rekvalifikace, příspěvek na dojíždění, podpora vzdělávání zaměstnanců tak, abychom vytvořili zde v regionu společné projekty se zaměstnavateli, kteří jsou schopni a ochotni přijmout nové zaměstnance.“

V červnu se počítá s propuštěním zhruba tří stovek zaměstnanců OKD. Další mohou ale rychle následovat.Úřad práce je proto už teď připraven cíleně pomoci každému z nich nalézt vhodnou novou pracovní pozici.

Kateřina Sadílková, ředitelku Úřadu práce ČR: „Opatření spočívají v operativních mobilních střediscích přímo na dolech. Dalším opatřením je regionální příspěvek na dopravu.”

Horníkům poskytlo pomoc Sdružení automobilového průmyslu, které nabízí asi tisícovku volných míst.

Pavel Juříček, viceprezident Sdružení automobilového průmyslu: „Máme připravený kompletní rekvalifikační program a máme vytipovány lokality, kde bychom mohli absorbovat prvních tisíc horníků.”

anketa, horník: „To v žádném případě. Já tady mám odpracovaných 31 let a myslíte si, že s těma rukama stát tam někde u pásové linky?“

Jaromír Pytlík, předseda Sdružení hornických odborů OKD: „Samozřejmě vítáme každé pracovní místo, ale představy celého automobilového klastru jsou trošku jiné, neznají to prostředí. My teď v prvé řadě musíme zajistit provoz OKD. Nemůžeme říct, že propustíme 500 šikovných mladých kluků.“

Z pohledu Moravskoslezského kraje je velmi důležité pokračování těžby v OKD a zajištění jejího financování.

Miroslav Novák (ČSSD), hejtman Moravskoslezského kraje: „Provozní financování je důležité, nejen z důvodu samotného provozu OKD a jeho bezpečnosti. Je potřeba si uvědomit, že už dnes na té listině věřitelů je 650 dodavatelů se svými pohledávkami ve výši cca 2,5 miliardy korun.Kdyby se u každé jednalo o pouhých třicet zaměstnanců, které by museli propustit, je to dvacet tisíc lidí. Finance na provoz budou velmi důležité. Věřím, že se podaří nalézt kroky, jak ze státního rozpočtu prostřednictvím například státního podniku Diamo, budou tyto provozní prostředky zapůjčeny po dohodě a řádné smlouvě s insolvenčním správcem.“

V současné době není rozhodnuto o uzavírání žádné ze šachet. A to platí i pro Paskov. Vše je pouze ve fázi návrhu na reorganizaci. Jakým způsobem bude úpadek OKD řešen, rozhodnou věřitelé. Jejich první schůze je naplánována na 10. srpna. To že společnost OKD nemá dostatek finančních prostředků pocítili v květnu bývalí horníci. Těm v řádném termínu nebyla vyplacena renta.

Ivo Čelechovský, mluvčí OKD, a. s.: „My jsme se rozhodli přehodnotit celý ten postup vyplácení rent. Nebude je nejprve vyplácet OKD a pak refundovat u příslušné pojišťovny, ale naopak.“

Předpokládaný termín výplaty rent je 24. květen. Mzdy horníkům byly za měsíc duben vyplaceny řádně.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000004108/spatna-ekonomicka-situace-vyustila-v-insolvenci-okd