MS kraj má dlouhodobě nejvíce znečištěné ovzduší v zemi. Také proto dostal přednostně součet obou výzev najednou. A zatímco ostatní kraje mají peníze rozloženy do dvou výzev, MS region bude mezi žadatele rozdělovat přednostně obě současně. Navíc výše finančních prostředků, která připluje do našeho regionu je právě kvůli ovzduší násobně vyšší, než v ostatních destinacích republiky.“Kotlíková výzva je určena pouze pro fyzické osoby, nikoliv pro právnické, fyzické osoby nepodnikající a zároveň pro vlastníky rodinných domů. Ucházet se o dotaci může také vlastník domu s bytovými jednotkami, ale musí tam být pouze tři byt. jednotky,” dodává Petra Brodová, vedoucí Odd. strukturálních fondů, KÚ MS kraje.
Kotlíkové dotace jsou určeny na výměnu starých kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním 1. a 2. třídy napojených na otopnou soustavu. Znamená to, že dotaci žadatel neobdrží na plynový kotel, elektrokotel nebo kamna. Splnění emisní třídy potvrdí revizní technik. Žádost o dotaci se podává elektronicky od 5. září. Následně je třeba žádost vytisknout, podepsat a s přílohami doručit buď osobně anebo poštou na krajský úřad.
Petra Brodová, vedoucí Odd. strukturálních fondů, KÚ MS kraje konkretizuje o jaké přílohy se jedná: “Za prvé je to potvrzení o vedení bankovního účtu, dále fotodokumentace kotle ještě v napojeném stavu, dále je to revizní zpráva. Pokud už došlo k odpojení kotle v roce 2016, pak není potřeba revizní zprávu doložit." Obyvatelé Ostravy ještě musí k žádosti o dotaci dodat čestné prohlášení o bezdlužnosti vůči městu. Aby žádost byla uznána v celém rozsahu, je důležité do 10ti dnů od elektronického zaevidování, žádost doručit na krajský úřad buď osobně anebo poštou, a to se všemi potřebnými přílohami.
Lucie Hochmanová, Oddělení strukturálních fondů, KÚ MS kraje popisuje jak je jednoduché žádost zaevidovat a odeslat: “Po vyplnění žadatel žádost uloží a 5. září ji odešle, následně tak získá registrační číslo.” Elekronický systém na přijímání žádostí o dotaci prošel v červnu zátěžovou zkouškou. Testování probíhalo ve spolupráci se studenty středních škol. Systém byl spuštěn na 10 minut tak, aby v jeden okamžik žádost podávalo co nejvíce studentů. Zkouška potvrdila, že je systém schopen přijmout násobek očekávaného množství žádostí. Za prvních deset minut testu totiž zvládl 40 tisíc žádostí.
Lidé nemusí čekat na uzavření smlouvy ani na rozhodnutí krajské rady a mohou výměnu kotle realizovat dříve. Platí totiž zpětná uznatelnost výdajů, a to k 15. 7. 2015,” dodává Petra Brodová, Odd. strukturálních fondů, KÚ MS kraje.
Touto cestou šel Zdeněk Gazda, který se pustil do výměny starého kotle a čeká ho už jen papírová část celého procesu získání dotace a čekání na peníze. “Já jsem měl kotel na tuhá paliva domácí výroby, byl neekonomický. Měnil jsem ho za čerpadlo, to bude topit bez mého zásahu. Ale ještě jsem neměl možnost ho odzkoušet,” dodává Zdeněk Gazda, žadatel o kotlíkovou dotaci.“Žádosti je možné od 5. 9. od 10 h, to je start, ale jinak je možné žádosti podávat až do roku 2018, “ doplňuje Petra Brodová, vedoucí Odd. strukturálních fondů, KÚ MS kraje.
Výše dotace, kterou žadatel může získat, je různá. Záleží na typu kotle či zařízení, které majitel nemovitosti zvolí. “Výše dotace se primárně počítá procentem z výdajů, které žadatelé na výměnu kotle vynaložili,” říká Petra Brodová. Dalších 7,5 tisíc korun dostanou žadatelé z obcí s nejvíce znečištěným ovzduším. V kraji to je prakticky 99% obcí. Všem úspěšným žadatelům ještě přispěje MS kraj částkou 7 a půl tisíc korun. A další peníze získají v městech a obcích, které finančně podporují výměnu starých neekologických kotlů. V součtu pak lidé mohou získat až 150 tisíc korun.
Výměnu kotle si žadatelé musí předfinancovat, dotační peníze obdrží až po realizaci a následném odsouhlašení na krajském úřadě. “Lidé mají na výměnu kotle čas až do 13. 12. 2019, to znamená, že mají na to více než dva roky. Pokud budou řešit výměnu průběžně a nám průběžně vyúčtování předkládat, pak i my budeme plynuleji prostředky vyplácet,” upřesňuje Petra Brodová.
Poslední termín na výměnu neekologického kotle za nový je prosinec 2021. Následně budou zřejmě uplatňovány sankce. “Pokud lidé po roce 2022 budou vlastnit neekologický kotel, čeká je sankce. Mohou dostat pokutu až 20 tisíc korun,” doplňuje Marek Bruštík, vedoucí Odd. ochrany ovzduší, KÚ MS kraje.
A ještě rada na závěr. Při výběru zdroje tepla je třeba se zaměřit na typ, tedy vybrat takový, který je uveden v seznamu kotlů. Ten je přístupný na adrese https.//lokalní-topeniště.msk.cz v záložce odkazy. Raději si vybraný zdroj tepla v tomto seznamu ověřte. Registrace výrobků pro tuto výzvu probíhá průběžně, je tedy možné, že vámi vybraný zdroj tepla bude teprve do seznamu přidělen. O tom má informace výrobce. Lze se tedy obrátit na něj.