Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Bedýnkování umožní čerstvé zboží přímo od farmáře

Celý MS kraj |

Bedýnky umožňují pravidelný odběr zboží přímo od farmáře. Původně se využívaly k prodeji zeleniny a ovoce, ale postupně se nabalil další sortiment. Dnes už bývají součástí bedýnek bylinky, ořechy, vejce, med, maso anebo sýry.

Bedýnkování je výbornou alternativou pro ty, kteří odmítají nabídku ovoce a zeleniny v supermarketech. A to z různých důvodů. Je to čerstvost, vzdálenosti, ze které se dováží, anebo pochybná naleštěnost či až nebývalá dokonalost. Vyhovuje těm, kteří se vrací životnímu stylu našich předků. Počítají totiž s tím, že u nás zelenina nedozrává celý rok a může se i neurodit. Zato konzumují potraviny vypěstované bez chemie a v nejlepší kondici a zároveň podpoří místní farmáře. ”Naše takové motto je ..jako z vlastní zahrádky…. Bedýnka by měla sloužit především pro lidi z města, kteří nemají vlastní zahrádku a nebo na to nemají čas,” říká s úsměvem Iva Ličková, spolumajitelka Farmy Lička.

”Nynější bedýnka obsahuje dýně, protože je dýňové období, dále tam odběratelé najdou kořenovou zeleninu, jak cibuli, celer, mrkev..máme různé druhy. To jsme připravili pro naše odběratele. Máme bílou, žlutou, ale i tu tradiční. Bez toho se nedá vařit, říká spolumajitelka farmy. V bedýnce je ještě pór, mangold, paprika, mák, ovoce a méně obvyklý tuřín, který používali kdysi naši předkové. Farma myslí i na ty, kteří by si právě s touto zeleninou nevěděli rady, v bedýnce najdou recept, jednoduchý tip na zpracování. Dopis pro zákazníka nechybí v žádné bedýnce, dozví se v něm, co mu farma posílá.

”Taková je každá bedýnka. K tomu si každý může něco přiobjednat. Do malých bedýnek třeba nedáváme brambory. Ve velkých je kilo,” dodává farmářka. Týdně se na farmě připraví 350 bedýnek. Dva dny je chystají a pak rozváží na odběrná místa. Někteří zákazníci si pro svou bedýnku jezdí přímo na farmu, jiní si je vyzvedávají na odběrných místech.

”Hodně lidí už pochopilo, že co se vypěstuje v ČR je nejlepší a hlavně čerstvé, proto chodí k farmářům. Jak na zeleninu, tak na maso, mléko, ten trend se rozšířil a lidi fakt chodí,” říká Hana Ličková z farmy Lička. Hlavní výhodou bedýnkování je čerstvost a druhová pestrost lokálních potravin, kvalita a pěstování bez chemie. Naopak nevýhodou je, že spotřebitele nutí zpracovat vše v daných intervalech bez možnosti si vybrat přesně to, co potřebuje. Obsah závisí na úrodě a sezóně. Za to ale odběratelé podpoří lokální farmaření a vaření se může proměnit v dobrodružství a vybočení z rutiny. A ještě něco, bedýnkování bez pochyb posiluje vztah k rodné hroudě.

”V zimních měsících musíme pracovat s tím, co jsme sklidili v sezóně. Teď je největší pohyb zboží, protože všechno, co je na poli, musíme dostat domů. A to nejen co se hned prodá, ale i to, co jde do skladů. To zůstane až do března, dodává Iva Ličková.

”V zemědělství je to trochu jiné, než někde jinde. My se přizpůsobujeme biologickému cyklu. V zimě děláme jen řezy v sadech a věnujeme se papírové práci, chodíme na školení a také trochu oddychujeme. Od jara začínáme a v létě, když se jede na plno, pracujeme 12 h denně,” říká farmář Lička. Farma letos sklidila zeleninu a ovoce z 29 ha, 20 ha sadů, k tomu zhruba asi z 12 ha kořenové zeleniny a 8 ha zelí. Něco se sklízí strojem, něco ručně. Do bedýnek se zelenina ještě také vytřizuje a čistí.

”Existuje taková pěkná prupovídka, ovocnáře poznáš rázem, buď je cvoka anebo blázen, ale to samé platí o zahradnících, je v tom kus takové profesní cti. My jsme 3x málem zkrachovali, to je pravda…, ale jeli jsme dál, muíte mít kolem sebe lidi, kteří vás podpoří,” usmívá se farmář Miroslav Lička.

Nahlásit chybu


K tématu

Farma Bezdínek na Karvinsku otevřela nový skleník a energocentrum

19. května 2024 22:08 | Dolní Lutyně | Andrea Holeszová | Eko magazín

V současnosti největší producent rajčat v Česku. To je Farma Bezdínek v Dolní Lutyni. Pro ještě větší zvýšení produkce nově zahájila provoz dalšího skleníku. Zároveň zde bylo otevřeno nové energocentrum, aby byla farma více energeticky nezávislá.

V Jeseníkách pokračuje boj lidí s následky povodní , přehrada Slezská Harta zabránila následkům ještě horším

17. září 2024 9:58 | Bruntál | Karel Soukop | Regionální zprávy POLAR

V Jeseníkách nastává boj s následky povodní. Sčítají se materiální škody, následky velké vody a ve spolupráci s obcemi a hasiči obyvatelé odčerpávají vodu ze zatopených ploch a domů. Voda však stále z kopců stéká a komplikuje situaci.


Mladíci v Havířově spáchali dvě loupeže, jeden byl obviněn, druhý není trestně odpovědný

Dnes 10:42 | Havířov | Lukáš Zavadil

Kriminalisté v Havířově během pátečního odpoledne 27. září rychle dopadli dva mladíky, kteří měli na svědomí loupežné přepadení seniorky. K přepadení došlo ve chvíli, kdy žena vyrazila na nákup. Během pátrání ale muži zákona objasnili i další loupež, ke které došlo o dva dny dříve.

Studénka pokračuje v opravách starého zámku, střechu znovu pokrývá břidlice

Starý zámek ve Studénce město obnovuje postupnými kroky už několik let. Prioritou je oprava střechy. Na rekonstrukci památkově chráněného objektu se daří získávat dotace z Ministerstva kultury.

Zvedací lávka přes Jičínku v Žilině má nové zábradlí a neklouže

Město nechalo opravit zvedací lávku přes Jičínku v místní části Žilina. Ta byla postavena rok po ničivých povodních v roce 2009. Od loňského podzimu byl ale dřevěný mostek už v nevyhovujícím stavu.

V Opavě pokračují s odklízením následků povodně, těžká technika brzy zamíří i do zahrádkářských osad

Včera 17:59 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Práce na odklízení následků ničivé povodně stále nekončí. Lidé stále uklízí své domovy, veškeré zničené věci mohou nechávat před domy. Hromady poté odváží těžká technika.

V Ostravě-Porubě pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030

V Ostravě-Porubě teď pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030 s přesahem do roku 2040. Zapojit se do něj může i široká veřejnost a jeho cíle by měl obvod plnit nehledě na tom, kdo bude v jeho vedení.

Bývalý slavný fotbalista Tomáš Ujfaluši pomohl klubu 1. FC Poruba s náborem dětí

Fotbalový klub 1. FC Poruba hledá nové kluky a holky. Uspořádal proto nábory nových fotbalových hvězdiček. Přijít mohl každý, kdo má chuť sportovat.

Havířov bojuje s potkany, ti si ve velkém pochutnávali i v hypermarketu

Potkani představují pro města noční můru. Neustále s nimi bojují i v Havířově, kde musí opět přistoupit k plošné deratizaci. Hlodavci velké škody napáchali i v jednom hypermarketu.

Senior v nazouvácích se ztratil na procházce, policie ho našla několik kilometrů od domova

Včera 10:01 | Studénka | Lukáš Zavadil

Úterní pátrání po téměř 80letém seniorovi na Novojičínsku mělo šťastný konec. Muž, který se vydal na procházku bez mobilního telefonu a v nazouvácích, byl nalezen několik kilometrů od domova díky rychlému zásahu policie a spolupráci s veřejností. Senior byl převezen do nemocnice, kde se potvrdilo, že je v dobrém zdravotním stavu.

Začala podzimní výzva 10 000 kroků, zapojit se může úplně každý

Od října začala další pravidelná výzva 10 tisíc kroků. Kdo se do ní zapojí, zlepší si kondici a přispěje k lepšímu zdraví a životnímu stylu. Ti nejlepší budou navíc odměněni. Zapojit se mohou jednotlivci i týmy všech věkových kategorií. A soutěží se také v rámci jednotlivých měst.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Největší akcí roku v Rýmařově byly Dřevařské, lesnické a myslivecké dny

2. října 2024 17:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Vždy každé dva roky se v Rýmařově koná největší akce ve městě, jakou jsou Dřevařské, lesnické a myslivecké dny. Park ve Flemmichově zahradě vždy zaplní tisíce návštěvníků, aby si užili umění dřevařů, lesnickou techniku, myslivecké expozice i kulturní programy. Nejinak tomu bylo i letos.

Senioři po povodních neuspěli s žádostí o mimořádnou pomoc

Úřad práce v souvislosti s povodněmi, které mnoha lidem zničily domovy a majetek, nabídl mimořádnou okamžitou pomoc. Bohužel, podle našich zjištění, odcházejí někteří lidé s nepořízenou. Zklamání z jednání jedné z referentek úřadu práce zažili i senioři z Českého Těšína.

Jaké formy pomoci nyní potřebují lidé postižení povodněmi

Dobrovolnická, materiální, finanční a psychosociální - to jsou druhy pomocí, které jsou nyní potřebné v oblastech zasažených povodněmi. Jejich rozdělení obstarávají nevládní organizace, ale mohou se zapojit i lidé, zejména prostřednictvím sbírek.

Elektrotechnická výstava řešila úspory energií

2. října 2024 12:31 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Třetí ročník elektrotechnické výstavy Volty.cz na Černé louce v Ostravě představil zájemcům novinky a chytrá řešení v elektrotechnice a úsporách energií.

EKO MAGAZÍN: Bedýnkování umožní čerstvé zboží přímo od farmáře
Vydáno 29. listopadu 2017 13:33, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Bedýnky umožňují pravidelný odběr zboží přímo od farmáře. Původně se využívaly k prodeji zeleniny a ovoce, ale postupně se nabalil další sortiment. Dnes už bývají součástí bedýnek bylinky, ořechy, vejce, med, maso anebo sýry.

Bedýnkování je výbornou alternativou pro ty, kteří odmítají nabídku ovoce a zeleniny v supermarketech. A to z různých důvodů. Je to čerstvost, vzdálenosti, ze které se dováží, anebo pochybná naleštěnost či až nebývalá dokonalost. Vyhovuje těm, kteří se vrací životnímu stylu našich předků. Počítají totiž s tím, že u nás zelenina nedozrává celý rok a může se i neurodit. Zato konzumují potraviny vypěstované bez chemie a v nejlepší kondici a zároveň podpoří místní farmáře. ”Naše takové motto je ..jako z vlastní zahrádky…. Bedýnka by měla sloužit především pro lidi z města, kteří nemají vlastní zahrádku a nebo na to nemají čas,” říká s úsměvem Iva Ličková, spolumajitelka Farmy Lička.

”Nynější bedýnka obsahuje dýně, protože je dýňové období, dále tam odběratelé najdou kořenovou zeleninu, jak cibuli, celer, mrkev..máme různé druhy. To jsme připravili pro naše odběratele. Máme bílou, žlutou, ale i tu tradiční. Bez toho se nedá vařit, říká spolumajitelka farmy. V bedýnce je ještě pór, mangold, paprika, mák, ovoce a méně obvyklý tuřín, který používali kdysi naši předkové. Farma myslí i na ty, kteří by si právě s touto zeleninou nevěděli rady, v bedýnce najdou recept, jednoduchý tip na zpracování. Dopis pro zákazníka nechybí v žádné bedýnce, dozví se v něm, co mu farma posílá.

”Taková je každá bedýnka. K tomu si každý může něco přiobjednat. Do malých bedýnek třeba nedáváme brambory. Ve velkých je kilo,” dodává farmářka. Týdně se na farmě připraví 350 bedýnek. Dva dny je chystají a pak rozváží na odběrná místa. Někteří zákazníci si pro svou bedýnku jezdí přímo na farmu, jiní si je vyzvedávají na odběrných místech.

”Hodně lidí už pochopilo, že co se vypěstuje v ČR je nejlepší a hlavně čerstvé, proto chodí k farmářům. Jak na zeleninu, tak na maso, mléko, ten trend se rozšířil a lidi fakt chodí,” říká Hana Ličková z farmy Lička. Hlavní výhodou bedýnkování je čerstvost a druhová pestrost lokálních potravin, kvalita a pěstování bez chemie. Naopak nevýhodou je, že spotřebitele nutí zpracovat vše v daných intervalech bez možnosti si vybrat přesně to, co potřebuje. Obsah závisí na úrodě a sezóně. Za to ale odběratelé podpoří lokální farmaření a vaření se může proměnit v dobrodružství a vybočení z rutiny. A ještě něco, bedýnkování bez pochyb posiluje vztah k rodné hroudě.

”V zimních měsících musíme pracovat s tím, co jsme sklidili v sezóně. Teď je největší pohyb zboží, protože všechno, co je na poli, musíme dostat domů. A to nejen co se hned prodá, ale i to, co jde do skladů. To zůstane až do března, dodává Iva Ličková.

”V zemědělství je to trochu jiné, než někde jinde. My se přizpůsobujeme biologickému cyklu. V zimě děláme jen řezy v sadech a věnujeme se papírové práci, chodíme na školení a také trochu oddychujeme. Od jara začínáme a v létě, když se jede na plno, pracujeme 12 h denně,” říká farmář Lička. Farma letos sklidila zeleninu a ovoce z 29 ha, 20 ha sadů, k tomu zhruba asi z 12 ha kořenové zeleniny a 8 ha zelí. Něco se sklízí strojem, něco ručně. Do bedýnek se zelenina ještě také vytřizuje a čistí.

”Existuje taková pěkná prupovídka, ovocnáře poznáš rázem, buď je cvoka anebo blázen, ale to samé platí o zahradnících, je v tom kus takové profesní cti. My jsme 3x málem zkrachovali, to je pravda…, ale jeli jsme dál, muíte mít kolem sebe lidi, kteří vás podpoří,” usmívá se farmář Miroslav Lička.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000010840/eko-magazin-bedynkovani-umozni-cerstve-zbozi-primo-od-farmare