Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: První břidlicovou štolu v ČR otevřou na Vítkovsku

Celý MS kraj |

Zálužné na Vítkovsku, obec, která má jen několik desítek obyvatel bude už brzy patřit mezi unikátní a vyhledávaná místa regionu. V květnu tam místní Spolek Zálužné otevře břidlicový důl, který fungoval více než před sto lety. Zájemci se do přibližně stometrové štoly dostanou od jara do podzimu, protože ve zbývající části roku tam zimují chránění netopýři.

V údolí potoka Horníku, na katastru Starých Těchanovic, jsou dodnes dochované haldy vytěžené břidlice. Její těžba probíhala v západním svahu údolí nad potokem, kde bylo v několika výškových úrovních vyraženo sedm krátkých vodorovných štol. Doly tady otevřel starotěchanovický občan Johann Raab v roce 1873. V té době byla těžba břidlice, i výroba a prodej břidlicových produktů výnosným a vyhledávaným průmyslovým odvětvím. A práce v břidlicových dolech byla sice těžká, ale poměrně dobře placená.

“Těžilo se tady úplně tou nejjednodušší metodou, ručně, všechno se ručně lámalo. Odstřely se prováděly černým prachem, ale spíše výjimečně.Elektřina tehdy nebyla a horníci, i přes špatné osvětlení poznali, který materiál je štípatelný. Tu břidlici pak vyváželi ven a z ostatní stavěli tak zvané zakládky. To je specialita některých dolů, zejména břidlicových. Horníci tak neměli nepoužitelný kámen pod nohami a zároveň vystavěné stěny podepíraly stěny, ze které se lámalo,” říká Petr Zahnaš, místopředseda spolku Zálužné.

“V ložisku se začaly lámat dvě sledné štoly a každá končí komorou. Nahoře, nad námi je pak úplně stejné schéma jako tady, to proto, aby vytěžili co nejvíce,” dodává P. Zahnaš. 

Johan Raab v břidlicových dolech zaměstnával především místní chalupníky. Ti do té doby pouze obdělávali své polnosti a s hornictvím neměli žádné zkušenosti. Těžba šla tak hodně pomalu a neobstála ve velké konkurenci ostatních zkušených těžařů. Navíc v Raabových dolech zahynulo šest dělníků, a majiteli dolu se pak nedařilo sehnat lidi pro těžkou práci. Tohle všechno Raaba donutilo po 15 letech s těžbou břidlice přestat.

“Tady všude je hodně nedotěžené břidlice, ale otevřít novou těžbu je obrovská vstupní investice. Ale je nutné říct, že tato břidlice patří mezi nejkvalitnější na světě,” říká pyšně místopředseda spolku Zálužné. 

Členové spolku Zálužné jsou na břidlicové bohatství náležitě pyšní a nechtějí si ho nechat jen pro sebe. Také proto už v roce 2012 začali budovat naučnou stezku Dědictví břidlice. Na tento projekt navázal další...Krajina břidlice, ten připomíná těžbu v daleko větším rozsahu. Mapuje ji v celém Nízkém Jeseníku, zejména pak na Budišovsku, Vítkovsku a Odersku. Zálužáci si ale vytýčili další cíl, přitáhnout lidi tady, do místa regionu, kde lišky dávají dobrou noc a ukázat jim, jak jejich předkové těžce získávali kvalitní břidlici.

“V podstatě my máme v tuto chvíli vše hotovo pro to, abychom do podzemí pustili veřejnost. Slavnostní otevření prvního břidlicového podzemí v republice plánujeme na 19. květen,” říká předseda spolku Zálužné Petr Havlický. 

Břidlice ze Zálužné a nejbližšího okolí kryje například střechu Národního divadla v Praze, Parlamentu v Budapešti nebo katedrály svatého Štěpána ve Vídni. V minulosti se z ní dělaly dlažby i školní psací tabulky, z velkých plátů se vyráběly stoly a z břidlicové směsi dokonce gramofonové desky. 19. května zálužskou štolu posvětí farář a tajemství břidlicového podzemí začnou objevovat první návštěvníci. Pokud mezi ně chcete patřit, poznačte si tento den do svého kalendáře.

Nahlásit chybu


K tématu

Bývalý břidlicový Flascharův důl láká na Odersko tisíce lidí

5. června 2024 10:30 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová | Kam vyrazit

Lokalita Nový svět nedaleko města Odry. Na přelomu 19. a 20. století se zde stejně jako ve zbytku Nízkého Jeseníku kulminoval rozmach břidlicového průmyslu a vzniklo zde asi 7 břidlicových dolů. Mezi nimi je i Flascharův důl, pojmenován po významném investorovi, který zde těžbu rozšířil a zmodernizoval.

Dětský domov Radkově na Opavsku má novou střechu za 29 milionů

30. října 2023 20:49 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Radkovský dětský domov sídlí v historické budově zámku Dubová, loni v říjnu začala oprava jeho střechy. Po roce prací je hotovo. Zámek má novou střešní krytinu, musela se opravit i část konstrukce krovu. Zámecká věž je nově obložená dřevem a opět ji zdobí hodiny. Celou akci za 29 milionů korun financoval Moravskoslezský kraj.


V Ostravě-Porubě pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030

V Ostravě-Porubě teď pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030 s přesahem do roku 2040. Zapojit se do něj může i široká veřejnost a jeho cíle by měl obvod plnit nehledě na tom, kdo bude v jeho vedení.

Bývalý slavný fotbalista Tomáš Ujfaluši pomohl klubu 1. FC Poruba s náborem dětí

Fotbalový klub 1. FC Poruba hledá nové kluky a holky. Uspořádal proto nábory nových fotbalových hvězdiček. Přijít mohl každý, kdo má chuť sportovat.

Havířov bojuje s potkany, ti si ve velkém pochutnávali i v hypermarketu

Potkani představují pro města noční můru. Neustále s nimi bojují i v Havířově, kde musí opět přistoupit k plošné deratizaci. Hlodavci velké škody napáchali i v jednom hypermarketu.

Senior v nazouvácích se ztratil na procházce, policie ho našla několik kilometrů od domova

Včera 10:01 | Studénka | Lukáš Zavadil

Úterní pátrání po téměř 80letém seniorovi na Novojičínsku mělo šťastný konec. Muž, který se vydal na procházku bez mobilního telefonu a v nazouvácích, byl nalezen několik kilometrů od domova díky rychlému zásahu policie a spolupráci s veřejností. Senior byl převezen do nemocnice, kde se potvrdilo, že je v dobrém zdravotním stavu.

Začala podzimní výzva 10 000 kroků, zapojit se může úplně každý

Od října začala další pravidelná výzva 10 tisíc kroků. Kdo se do ní zapojí, zlepší si kondici a přispěje k lepšímu zdraví a životnímu stylu. Ti nejlepší budou navíc odměněni. Zapojit se mohou jednotlivci i týmy všech věkových kategorií. A soutěží se také v rámci jednotlivých měst.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Technické služby fungují pod odborem údržby majetku, na zimu jsou připraveny

Studénka připravuje založení vlastních technických služeb. Zatím fungují jako oddělení v rámci odboru údržby majetku. Rozhodli o tom zastupitelé na poslední schůzi. Město pokračuje i v nákupu nové techniky.

Povodně zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny

Povodně zcela zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny. Magistrát musí nyní najít řešení, jaký zvolit povrch při následné rekonstrukci. Opravy začnou zřejmě až v příštím roce.

Starostka Ostravy-Poruby poděkovala všem lidem, kteří pomáhali s následky povodně

Zářijová ničivá povodeň opět ukázala, že lidé mají velká srdce. Vytopeným Porubanům pomáhaly stovky lidí, hasiči, řada firem i zaměstnanci radnice. Patří jim za to velký dík.

Je to tu! Síť stezek pro bikery v karvinském Černém lese je konečně legální

Datum 28. září se zapíše do historie oddílu karvinských bikerů jako jeden z nejvýznamnějších dnů. Oficiálně se jim podařilo zprovoznit síť stezek plnou trailů , kterou právě v tento den slavnostně otevřeli.

Největší akcí roku v Rýmařově byly Dřevařské, lesnické a myslivecké dny

2. října 2024 17:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Vždy každé dva roky se v Rýmařově koná největší akce ve městě, jakou jsou Dřevařské, lesnické a myslivecké dny. Park ve Flemmichově zahradě vždy zaplní tisíce návštěvníků, aby si užili umění dřevařů, lesnickou techniku, myslivecké expozice i kulturní programy. Nejinak tomu bylo i letos.

Senioři po povodních neuspěli s žádostí o mimořádnou pomoc

Úřad práce v souvislosti s povodněmi, které mnoha lidem zničily domovy a majetek, nabídl mimořádnou okamžitou pomoc. Bohužel, podle našich zjištění, odcházejí někteří lidé s nepořízenou. Zklamání z jednání jedné z referentek úřadu práce zažili i senioři z Českého Těšína.

Jaké formy pomoci nyní potřebují lidé postižení povodněmi

Dobrovolnická, materiální, finanční a psychosociální - to jsou druhy pomocí, které jsou nyní potřebné v oblastech zasažených povodněmi. Jejich rozdělení obstarávají nevládní organizace, ale mohou se zapojit i lidé, zejména prostřednictvím sbírek.

Elektrotechnická výstava řešila úspory energií

2. října 2024 12:31 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Třetí ročník elektrotechnické výstavy Volty.cz na Černé louce v Ostravě představil zájemcům novinky a chytrá řešení v elektrotechnice a úsporách energií.

EKO MAGAZÍN: První břidlicovou štolu v ČR otevřou na Vítkovsku
Vydáno 14. března 2018 12:00, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Zálužné na Vítkovsku, obec, která má jen několik desítek obyvatel bude už brzy patřit mezi unikátní a vyhledávaná místa regionu. V květnu tam místní Spolek Zálužné otevře břidlicový důl, který fungoval více než před sto lety. Zájemci se do přibližně stometrové štoly dostanou od jara do podzimu, protože ve zbývající části roku tam zimují chránění netopýři.

V údolí potoka Horníku, na katastru Starých Těchanovic, jsou dodnes dochované haldy vytěžené břidlice. Její těžba probíhala v západním svahu údolí nad potokem, kde bylo v několika výškových úrovních vyraženo sedm krátkých vodorovných štol. Doly tady otevřel starotěchanovický občan Johann Raab v roce 1873. V té době byla těžba břidlice, i výroba a prodej břidlicových produktů výnosným a vyhledávaným průmyslovým odvětvím. A práce v břidlicových dolech byla sice těžká, ale poměrně dobře placená.

“Těžilo se tady úplně tou nejjednodušší metodou, ručně, všechno se ručně lámalo. Odstřely se prováděly černým prachem, ale spíše výjimečně.Elektřina tehdy nebyla a horníci, i přes špatné osvětlení poznali, který materiál je štípatelný. Tu břidlici pak vyváželi ven a z ostatní stavěli tak zvané zakládky. To je specialita některých dolů, zejména břidlicových. Horníci tak neměli nepoužitelný kámen pod nohami a zároveň vystavěné stěny podepíraly stěny, ze které se lámalo,” říká Petr Zahnaš, místopředseda spolku Zálužné.

“V ložisku se začaly lámat dvě sledné štoly a každá končí komorou. Nahoře, nad námi je pak úplně stejné schéma jako tady, to proto, aby vytěžili co nejvíce,” dodává P. Zahnaš. 

Johan Raab v břidlicových dolech zaměstnával především místní chalupníky. Ti do té doby pouze obdělávali své polnosti a s hornictvím neměli žádné zkušenosti. Těžba šla tak hodně pomalu a neobstála ve velké konkurenci ostatních zkušených těžařů. Navíc v Raabových dolech zahynulo šest dělníků, a majiteli dolu se pak nedařilo sehnat lidi pro těžkou práci. Tohle všechno Raaba donutilo po 15 letech s těžbou břidlice přestat.

“Tady všude je hodně nedotěžené břidlice, ale otevřít novou těžbu je obrovská vstupní investice. Ale je nutné říct, že tato břidlice patří mezi nejkvalitnější na světě,” říká pyšně místopředseda spolku Zálužné. 

Členové spolku Zálužné jsou na břidlicové bohatství náležitě pyšní a nechtějí si ho nechat jen pro sebe. Také proto už v roce 2012 začali budovat naučnou stezku Dědictví břidlice. Na tento projekt navázal další...Krajina břidlice, ten připomíná těžbu v daleko větším rozsahu. Mapuje ji v celém Nízkém Jeseníku, zejména pak na Budišovsku, Vítkovsku a Odersku. Zálužáci si ale vytýčili další cíl, přitáhnout lidi tady, do místa regionu, kde lišky dávají dobrou noc a ukázat jim, jak jejich předkové těžce získávali kvalitní břidlici.

“V podstatě my máme v tuto chvíli vše hotovo pro to, abychom do podzemí pustili veřejnost. Slavnostní otevření prvního břidlicového podzemí v republice plánujeme na 19. květen,” říká předseda spolku Zálužné Petr Havlický. 

Břidlice ze Zálužné a nejbližšího okolí kryje například střechu Národního divadla v Praze, Parlamentu v Budapešti nebo katedrály svatého Štěpána ve Vídni. V minulosti se z ní dělaly dlažby i školní psací tabulky, z velkých plátů se vyráběly stoly a z břidlicové směsi dokonce gramofonové desky. 19. května zálužskou štolu posvětí farář a tajemství břidlicového podzemí začnou objevovat první návštěvníci. Pokud mezi ně chcete patřit, poznačte si tento den do svého kalendáře.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000012023/eko-magazin-prvni-bridlicovou-stolu-v-cr-otevrou-na-vitkovsku