Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Toxic Tour poprvé v Moravskoslezském kraji

Celý MS kraj |

Hledání společného řešení se všemi, co k tématu zlepšení ovzduší na Ostravsku mají co sdělit. To byl hlavní cíl Otevřeného fóra o životním prostředí, které proběhlo v Ostravě. Jeho součástí byla i postapokalyptická komentovaná vyjížďka.

Na cestu po Moravskoslezském kraji se vůbec poprvé vydali účastníci Toxic Tour. Autobus měl namířeno na místa s nejhorším ovzduším. A to v době, kdy celý region sužoval smog. Na některých místech byly povolené limity prachu překročeny až šestinásobně. Pro cestující tak byly z recese připraveny i ochranné roušky. Navštívili největší znečišťovatele, hořící haldu, rekultivace a šikmý kostel svatého Petra z Alkantary v Karviné Dolech.

“Problémy ekologického rázu jsou všude v republice. Ať je to jižní Morava - vysychání nebo smog způsobený dopravou převážně v Praze. Řešíme tuhletu enviromentální tématiku velmi vážně,” říká Ivan Bartoš, předseda České pirátské strany.

Kvalitu ovzduší v Moravskoslezském kraji ovlivňuje průmysl, doprava, lokální topeniště a také nečistoty, které do kraje míří ze sousedního Polska. Jednoznačně se nedá pomyslný koláč znečištění rozdělit v celém kraji na stejné díly. Na různých místech regionu je závislost kvality ovzduší daná osídlením, povětrnostními podmínkami a polohou.

“Ostrava by si mohla vzít příklad z německého podhůří, kde ta situace před 30 lety byla podobná. Dnes tam mají velkou regionální nízkoemisní zónu. Dramaticky snížili emise z lokálních topenišť a průmysl přeměnili spíše na inovativní. Mimochodem to vedlo k tomu, že zatímco z MS kraje se lidé stěhují pryč, tak do podhůří se mladí lidé hrnou. Je to příklad udržitelného rozvoje, dodává s úsměvem Miroslav Šuta, odborný konzultant, Centrum pro životní prostředí a zdraví.

“Všechny mapy ukázaly, že když je v Ostravě znečištěné ovzduší, tak v Polsku je daleko hůř, než u nás. Je to proto, že tam žije daleko více lidí, působí tam více kotlů a více se tam spaluje. Navíc u nás už se některá paliva dávno zakázána. Nemůžeme topit “bídou” anebo kaly. A v Polsku to zakázané není, navíc tam lidé topí co nejlevnějším palivem, aby energie byla co nejlevnější,” dodal Jiří Bílek, projektový manažer z VŠB-TU Ostrava.

Důsledkem používání nesprávného paliva v Polsku, jsou tamní obce mnohdy zahaleny do oranžového páchnoucího dýmu. V Česku se situace v návaznosti na kotlíkové dotace zlepšuje. “Chceme, aby se prodloužila podpora kotlů. Rádi bychom už zamezili podporu pro uhelné kotle a rádi bychom odstranili i kombinované kotle. “Celková částka, kterou stát věnoval na řešení této otázky je 9 mld korun, rozhodně není dostačující, aby přinesla kýžený efekt. Jen MS kraj by potřeboval 5 mld na to, abychom to v úbytku emisí dokázali poznat,” dodal Jan Nezhyba, garant programového bodu ŽP Pirátů.

“Já tady žiju od narození, tak jsem na něj poměrně zvyklá. Z tour mám výborný pocit, že se tady něco děje,” říká jedna z účastnic vyjížďky.

“Je to trošku depresivní výlet. Když jsem viděla ty komíny, tak mi šly slzy do očí,” říká žena, která použila ochranou roušku a hovořila s námi přes ni.

Pro výměnu kotlů bylo ve 2. kole kotlíkových dotací určeno 864 milionů korun. Ty jsou už vyčerpány. Lidé ale mohou pořád žádosti o kotlíkovou dotaci podávat. Kraj je bude přijímat až do počtu 10 000. Další miliardu korun pro náš region, která bude použita na kotlíkové dotace a ekologické projekty přislíbil ministr životního prostředí letos v únoru. 

Nahlásit chybu


K tématu

Ostrava přispívá svým občanům na výměnu kotlů. Dotace je navýšena na dvojnásobek

18. ledna 2024 9:06 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Komíny rodinných domků patří k významným zdrojů znečištění na Ostravsku a to i přes jejích masivní výměnu v posledních letech. Aktuálně běží už 5. výzva kotlíkových dotací, která je cílena na seniory i nemajetné občany a Ostrava proto zdvojnásobila svůj příspěvek na 20 tisíc korun. Žadatel tak nemusí investovat ze svého ani korunu.

Necelý srpen mohou ještě lidé v Moravskoslezském kraji žádat o peníze na výměnu kotle

2. srpna 2024 18:52 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 30. srpna končí možnost požádat o kotlíkovou dotaci na výměnu neekologických kotlů. Moravskoslezský kraj má v aktuálním 5. kole kotlíkových dotací k dispozici 220 milionů korun. To by mohlo pokrýt zhruba 1 300 výměn.

Piráti v MS kraji kandidují s podporou Zelených. Lídryní kandidátky je Zuzana Klusová

O hlasy voličů v Moravskoslezském kraji se bude ucházet také Česká pirátská strana, kteří si za svou lídryni zvolila Zuzanu Klusovou z Karviné. Piráti chtějí v regionu zlepšit pracovní i životní podmínky natolik, aby už lidé neodcházeli do jiných částí země.


V Ostravě-Porubě pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030

V Ostravě-Porubě teď pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030 s přesahem do roku 2040. Zapojit se do něj může i široká veřejnost a jeho cíle by měl obvod plnit nehledě na tom, kdo bude v jeho vedení.

Bývalý slavný fotbalista Tomáš Ujfaluši pomohl klubu 1. FC Poruba s náborem dětí

Fotbalový klub 1. FC Poruba hledá nové kluky a holky. Uspořádal proto nábory nových fotbalových hvězdiček. Přijít mohl každý, kdo má chuť sportovat.

Havířov bojuje s potkany, ti si ve velkém pochutnávali i v hypermarketu

Potkani představují pro města noční můru. Neustále s nimi bojují i v Havířově, kde musí opět přistoupit k plošné deratizaci. Hlodavci velké škody napáchali i v jednom hypermarketu.

Senior v nazouvácích se ztratil na procházce, policie ho našla několik kilometrů od domova

Včera 10:01 | Studénka | Lukáš Zavadil

Úterní pátrání po téměř 80letém seniorovi na Novojičínsku mělo šťastný konec. Muž, který se vydal na procházku bez mobilního telefonu a v nazouvácích, byl nalezen několik kilometrů od domova díky rychlému zásahu policie a spolupráci s veřejností. Senior byl převezen do nemocnice, kde se potvrdilo, že je v dobrém zdravotním stavu.

Začala podzimní výzva 10 000 kroků, zapojit se může úplně každý

Od října začala další pravidelná výzva 10 tisíc kroků. Kdo se do ní zapojí, zlepší si kondici a přispěje k lepšímu zdraví a životnímu stylu. Ti nejlepší budou navíc odměněni. Zapojit se mohou jednotlivci i týmy všech věkových kategorií. A soutěží se také v rámci jednotlivých měst.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Technické služby fungují pod odborem údržby majetku, na zimu jsou připraveny

Studénka připravuje založení vlastních technických služeb. Zatím fungují jako oddělení v rámci odboru údržby majetku. Rozhodli o tom zastupitelé na poslední schůzi. Město pokračuje i v nákupu nové techniky.

Povodně zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny

Povodně zcela zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny. Magistrát musí nyní najít řešení, jaký zvolit povrch při následné rekonstrukci. Opravy začnou zřejmě až v příštím roce.

Starostka Ostravy-Poruby poděkovala všem lidem, kteří pomáhali s následky povodně

Zářijová ničivá povodeň opět ukázala, že lidé mají velká srdce. Vytopeným Porubanům pomáhaly stovky lidí, hasiči, řada firem i zaměstnanci radnice. Patří jim za to velký dík.

Je to tu! Síť stezek pro bikery v karvinském Černém lese je konečně legální

Datum 28. září se zapíše do historie oddílu karvinských bikerů jako jeden z nejvýznamnějších dnů. Oficiálně se jim podařilo zprovoznit síť stezek plnou trailů , kterou právě v tento den slavnostně otevřeli.

Největší akcí roku v Rýmařově byly Dřevařské, lesnické a myslivecké dny

2. října 2024 17:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Vždy každé dva roky se v Rýmařově koná největší akce ve městě, jakou jsou Dřevařské, lesnické a myslivecké dny. Park ve Flemmichově zahradě vždy zaplní tisíce návštěvníků, aby si užili umění dřevařů, lesnickou techniku, myslivecké expozice i kulturní programy. Nejinak tomu bylo i letos.

Senioři po povodních neuspěli s žádostí o mimořádnou pomoc

Úřad práce v souvislosti s povodněmi, které mnoha lidem zničily domovy a majetek, nabídl mimořádnou okamžitou pomoc. Bohužel, podle našich zjištění, odcházejí někteří lidé s nepořízenou. Zklamání z jednání jedné z referentek úřadu práce zažili i senioři z Českého Těšína.

Jaké formy pomoci nyní potřebují lidé postižení povodněmi

Dobrovolnická, materiální, finanční a psychosociální - to jsou druhy pomocí, které jsou nyní potřebné v oblastech zasažených povodněmi. Jejich rozdělení obstarávají nevládní organizace, ale mohou se zapojit i lidé, zejména prostřednictvím sbírek.

Elektrotechnická výstava řešila úspory energií

2. října 2024 12:31 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Třetí ročník elektrotechnické výstavy Volty.cz na Černé louce v Ostravě představil zájemcům novinky a chytrá řešení v elektrotechnice a úsporách energií.

EKO MAGAZÍN: Toxic Tour poprvé v Moravskoslezském kraji
Vydáno 11. dubna 2018 16:55, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Hledání společného řešení se všemi, co k tématu zlepšení ovzduší na Ostravsku mají co sdělit. To byl hlavní cíl Otevřeného fóra o životním prostředí, které proběhlo v Ostravě. Jeho součástí byla i postapokalyptická komentovaná vyjížďka.

Na cestu po Moravskoslezském kraji se vůbec poprvé vydali účastníci Toxic Tour. Autobus měl namířeno na místa s nejhorším ovzduším. A to v době, kdy celý region sužoval smog. Na některých místech byly povolené limity prachu překročeny až šestinásobně. Pro cestující tak byly z recese připraveny i ochranné roušky. Navštívili největší znečišťovatele, hořící haldu, rekultivace a šikmý kostel svatého Petra z Alkantary v Karviné Dolech.

“Problémy ekologického rázu jsou všude v republice. Ať je to jižní Morava - vysychání nebo smog způsobený dopravou převážně v Praze. Řešíme tuhletu enviromentální tématiku velmi vážně,” říká Ivan Bartoš, předseda České pirátské strany.

Kvalitu ovzduší v Moravskoslezském kraji ovlivňuje průmysl, doprava, lokální topeniště a také nečistoty, které do kraje míří ze sousedního Polska. Jednoznačně se nedá pomyslný koláč znečištění rozdělit v celém kraji na stejné díly. Na různých místech regionu je závislost kvality ovzduší daná osídlením, povětrnostními podmínkami a polohou.

“Ostrava by si mohla vzít příklad z německého podhůří, kde ta situace před 30 lety byla podobná. Dnes tam mají velkou regionální nízkoemisní zónu. Dramaticky snížili emise z lokálních topenišť a průmysl přeměnili spíše na inovativní. Mimochodem to vedlo k tomu, že zatímco z MS kraje se lidé stěhují pryč, tak do podhůří se mladí lidé hrnou. Je to příklad udržitelného rozvoje, dodává s úsměvem Miroslav Šuta, odborný konzultant, Centrum pro životní prostředí a zdraví.

“Všechny mapy ukázaly, že když je v Ostravě znečištěné ovzduší, tak v Polsku je daleko hůř, než u nás. Je to proto, že tam žije daleko více lidí, působí tam více kotlů a více se tam spaluje. Navíc u nás už se některá paliva dávno zakázána. Nemůžeme topit “bídou” anebo kaly. A v Polsku to zakázané není, navíc tam lidé topí co nejlevnějším palivem, aby energie byla co nejlevnější,” dodal Jiří Bílek, projektový manažer z VŠB-TU Ostrava.

Důsledkem používání nesprávného paliva v Polsku, jsou tamní obce mnohdy zahaleny do oranžového páchnoucího dýmu. V Česku se situace v návaznosti na kotlíkové dotace zlepšuje. “Chceme, aby se prodloužila podpora kotlů. Rádi bychom už zamezili podporu pro uhelné kotle a rádi bychom odstranili i kombinované kotle. “Celková částka, kterou stát věnoval na řešení této otázky je 9 mld korun, rozhodně není dostačující, aby přinesla kýžený efekt. Jen MS kraj by potřeboval 5 mld na to, abychom to v úbytku emisí dokázali poznat,” dodal Jan Nezhyba, garant programového bodu ŽP Pirátů.

“Já tady žiju od narození, tak jsem na něj poměrně zvyklá. Z tour mám výborný pocit, že se tady něco děje,” říká jedna z účastnic vyjížďky.

“Je to trošku depresivní výlet. Když jsem viděla ty komíny, tak mi šly slzy do očí,” říká žena, která použila ochranou roušku a hovořila s námi přes ni.

Pro výměnu kotlů bylo ve 2. kole kotlíkových dotací určeno 864 milionů korun. Ty jsou už vyčerpány. Lidé ale mohou pořád žádosti o kotlíkovou dotaci podávat. Kraj je bude přijímat až do počtu 10 000. Další miliardu korun pro náš region, která bude použita na kotlíkové dotace a ekologické projekty přislíbil ministr životního prostředí letos v únoru. 

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000012392/eko-magazin-toxic-tour-poprve-v-moravskoslezskem-kraji