Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Obce žádají protipovodňovou ochranu

Celý MS kraj |

Deset let staré schválení stavby přehrady Nové Heřminovy vládou není stále naplněno. Povodí Odry opakovaně předkládá argumenty pro výstavbu přehrady a opatření, které s protipovodňovou ochranou tisíců lidí souvisí. Proti výstavbě nádrže už řadu let bojuje nejen Hnutí Duha Jeseníky, ale i stejnojmenná obec, a to i přes to, že právě díky jejich požadavkům, se bude stavět pouze menší varianta přehrady. Návrh je vůči obci solidární a navrhuje pro ni stejnou ochranu před povodněmi, jako pro větší obce a města pod přehradou. Součástí návrhu bylo také zrušení dlouhodobé stavební uzávěry v obci, které obec bez rozpaků přijala v roce 2010.

Protipovodňová opatření na ochranu měst a obcí na horním toku řeky Opavy včetně stavby nádrže Nové Heřminovy mají stát 6,6 desetin miliardy korun. Povodí Odry už jednu miliardu utratilo za stavby suchých nádrží a hrází a výkupy bezmála 99% pozemků.

Zásadním impulzem pro řešení protipovodňové ochrany v povodí horního toku řeky Opavy na vládní úrovni jsou tragické následky povodně v roce 1997. Velká voda si v kraji tehdy vyžádala 20 obětí a způsobila škody za 17 miliard korun. Nejhůře postižen byl region Krnovska a Opavska. V roce 2008 v rámci řešení protipovodňové ochrany vláda rozhodla o zachování obce Nové Heřminovy s výstavbou menší nádrže s celkovým objemem 15 mil. m3. Nádrž je doplněna úpravou koryta řeky Opavy, ochrannými hrázemi, suchými nádržemi a varovným systémem. Pod Krnovem až po Opavu pak vyrostou lokální ochranné hráze.

“Kompromisní řešení vzniklo na základě požadavků Nových Heřminov, které si nechaly v roce 2001 zpracovat studii, kde oproti tehdy navrhované velké přehradě, postavili tuto malou. Takže to byl návrh Nových Heřminov. My jsme si mysleli, že je to návrh kompromisního řešení a že realizace bude rychlá,” říká Petr Březina, technický ředitel, státního podniku Povodí Odry.

Opak je však pravdou. Vedení obce Nových Heřminov a také Hnutí Duha Jeseníky se proti výstavbě přehrady staví už celých deset let. A zatímco obec se drží platných výsledků referenda, ve kterém lidé z obce odmítli stavbu přehrady, Hnutí Duha argumentuje především alternativním řešením protipovodňové ochrany bez výstavby nádrže.

“Povodí Odry navázalo veškeré protipovodňové patření na podmínku, že bude přehrada, ale my máme spoustu jiných řešení. Ty ale nepřichází v úvahu, protože Povodí Odry si stojí zrovna na tomto jediném. A dospělo to do stádia, kdy se kvůli odporu obce odkládá stavba,” argumentuje Ivo Dokoupil, koordinátor Hnutí Duha Jeseníky.

“My jsme napadli zásady územního rozvoje napřed u Krajského soudu v Ostravě, ten nám nevyhověl, takže naše stížnost se posunula na Nejvyšší správní soud do Brna. Ten nám také nevyhověl a jelikož jsme vázáni referendem, ve kterém musíme ve všech správních řízeních a soudech přehradu odmítat, tak dalším stupněm je Ústavní soud,” komentuje postoj obce starosta Nových Heřminov Ludvík Drobný.

Dosavadní protipovodňová opatření bez přehrady ale 6000 lidí v této části regionu dostatečně neochrání. Toho si jsou vědomi zejména starostové těch obcí, ve kterých už povodně zažili.

“My jsme měli 3. 5. prezentaci Povodí Odry a tenkrát jsem vzkázal panu starostovi, aby se přijel podívat, jaká je psychika lidí, když přijdou lokální deště. A jak naschvál přišla večer lokální povodeň, která zaplavila část obce. Lidem zalila zahrady a všude bylo bahno. Lidé se druhý den ptali, kdy už ta přehrada konečně bude. Všichni ji chtějí, jsou psychicky na dně a vystrašení z každého deště. My za tu přehradu stojíme a chceme ji,” komentuje náladu v obci Brantice starosta Vladimír Dofek. “Není možné čekat na to, co obec Nové Heřminovy vymyslí. Je třeba do toho šlápnout, rozhodnout to a udělat to,” dodává rozlícený starosta Čakové Emilián Janča.

Výstavbou přehrady získají Nové Heřminovy stejnou ochranu před stoletou vodou jako například Krnov. Jeho obyvatelé mají v živé paměti povodeň z roku 1997 a následně o pár let později i bleskovou povodeň v roce 2002. Také proto vedení města stavbu přehrady podporuje.

“Z mého pohledu vidím, že se problém posunuje dále za účasti ŘSD, Povodí Odry a starostů, ale není tady jednoznačnost. Proto nevěřím, že se problém posune mílovými kroky kupředu, byť bychom si to možná někteří přáli, protože nejedná se jen o protipovodňovou ochranu, ale také o rozšíření cestovního ruchu v naší oblasti,” dodává s úsměvem starostka Krnova Jana Koukolová Petrová (bezpp).

“Neumíme jako starostové rozhodnout, jestli to technické řešení je opravdu to správné, protože nejsme v této oblasti vzděláni a nemáme v tomto oboru praxi. V zásadě je toto řešení kompromisní, to znamená, že to je pomenšená varianta oproti té velké a věříme, že toto opatření pomůže snížit riziko povodní na horním toku a pomůže to městům a obcím. Takže to vítáme,” říká s úsměvem primátor Opavy Radim Křupala (ČSSD).

Stavba protipovodňové nádrže si vyžádá demolici 33 obytných a rekreačních staveb v Nových Heřminovech. Téměř 99 % už má státní podnik Povodí Odry vykoupených, celkem za 303 milionů korun.

“Rozsudek Nejvyššího správního soudu, který řeší otázku územního rozvoje jednoznačně vyznívá v tom smyslu, že přehrada je to správné řešení, že zájmy obce Nové Heřminovy byly zohledněny a ten veřejný zájem obcí pod přehradou převyšuje lokální zájem obce Nové Heřminovy. Z toho důvodu jsme přesvědčeni, že přehrada bude a v okamžiku, kdy budeme mít územní rozhodnutí v právní moci, může dojít k vyvlastnění pozemků, ale to je jen krajní varianta, kterou bychom využili jen v případě, že se s obcí nedohodneme,” dodává Jiří Pagáč, generální ředitel státního podniku Povodí Odry.

Nádrž Nové Heřminovy by podle expertů měla přenést až desetiticíciletou vodu. Kdy se začne stavět, se v tuto chvíli neví. Jisté je, že dřív než v roce 2023 to nebude. Postavena by pak mohla být během čtyř stavebních sezon.

Nahlásit chybu


K tématu

Modernizovaný Žermanický přivaděč může ochránit Frýdek-Místek před povodní

23. listopadu 2023 14:19 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Žermanický přivaděč prošel rozsáhlou modernizací. Umělé vodní koryto je v současnosti významnou protipovodňovou ochranou Frýdku-Místku. Pojme totiž mnohem víc vody a v případě zvýšených průtoků odlehčí řece Morávce.

Do boje se záplavami ve Francii vyrazili hasiči z MS kraje. Vezou sebou velkokapacitní čerpadla

3. ledna 2024 13:33 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Ve středu v poledne vyrazili hasiči z Moravskoslezského kraje na pomoc Francii, která čelí ničivým povodním. Jednotka o síle osmnácti mužů sebou veze unikátní velkokapacitní čerpadla, která dokáží bleskově přečerpávat obrovské množství vody.

V Beskydech a Jeseníkách napadlo od nového roku nejvíce srážek

3. ledna 2024 16:07 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od nového roku vypadly na území povodí Odry srážky v úhrnu od 5 do 40mm. Nejvíce jich spadlo v Jeseníkách na Rýmařovsku, což je nad kaskádou nádrží Slezská Harta a Kružberk na řece Moravici a v Moravskoslezských Beskydech v prostoru nádrží Šance a Morávka, kde úhrn překročil 20mm. Průtoky v tocích jsou na celém území povodí Odry zvýšené. Obecně lidem žijícím v povodí Odry nehrozí povodňové nebezpečí, ale měli by se vyvarovat při těchto zvýšených vodních stavech volnočasovým aktivitám na řekách, které mohou být nebezpečné.


V Ostravě-Porubě pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030

V Ostravě-Porubě teď pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030 s přesahem do roku 2040. Zapojit se do něj může i široká veřejnost a jeho cíle by měl obvod plnit nehledě na tom, kdo bude v jeho vedení.

Bývalý slavný fotbalista Tomáš Ujfaluši pomohl klubu 1. FC Poruba s náborem dětí

Fotbalový klub 1. FC Poruba hledá nové kluky a holky. Uspořádal proto nábory nových fotbalových hvězdiček. Přijít mohl každý, kdo má chuť sportovat.

Havířov bojuje s potkany, ti si ve velkém pochutnávali i v hypermarketu

Potkani představují pro města noční můru. Neustále s nimi bojují i v Havířově, kde musí opět přistoupit k plošné deratizaci. Hlodavci velké škody napáchali i v jednom hypermarketu.

Senior v nazouvácích se ztratil na procházce, policie ho našla několik kilometrů od domova

Včera 10:01 | Studénka | Lukáš Zavadil

Úterní pátrání po téměř 80letém seniorovi na Novojičínsku mělo šťastný konec. Muž, který se vydal na procházku bez mobilního telefonu a v nazouvácích, byl nalezen několik kilometrů od domova díky rychlému zásahu policie a spolupráci s veřejností. Senior byl převezen do nemocnice, kde se potvrdilo, že je v dobrém zdravotním stavu.

Začala podzimní výzva 10 000 kroků, zapojit se může úplně každý

Od října začala další pravidelná výzva 10 tisíc kroků. Kdo se do ní zapojí, zlepší si kondici a přispěje k lepšímu zdraví a životnímu stylu. Ti nejlepší budou navíc odměněni. Zapojit se mohou jednotlivci i týmy všech věkových kategorií. A soutěží se také v rámci jednotlivých měst.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Technické služby fungují pod odborem údržby majetku, na zimu jsou připraveny

Studénka připravuje založení vlastních technických služeb. Zatím fungují jako oddělení v rámci odboru údržby majetku. Rozhodli o tom zastupitelé na poslední schůzi. Město pokračuje i v nákupu nové techniky.

Povodně zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny

Povodně zcela zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny. Magistrát musí nyní najít řešení, jaký zvolit povrch při následné rekonstrukci. Opravy začnou zřejmě až v příštím roce.

Starostka Ostravy-Poruby poděkovala všem lidem, kteří pomáhali s následky povodně

Zářijová ničivá povodeň opět ukázala, že lidé mají velká srdce. Vytopeným Porubanům pomáhaly stovky lidí, hasiči, řada firem i zaměstnanci radnice. Patří jim za to velký dík.

Je to tu! Síť stezek pro bikery v karvinském Černém lese je konečně legální

Datum 28. září se zapíše do historie oddílu karvinských bikerů jako jeden z nejvýznamnějších dnů. Oficiálně se jim podařilo zprovoznit síť stezek plnou trailů , kterou právě v tento den slavnostně otevřeli.

Největší akcí roku v Rýmařově byly Dřevařské, lesnické a myslivecké dny

2. října 2024 17:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Vždy každé dva roky se v Rýmařově koná největší akce ve městě, jakou jsou Dřevařské, lesnické a myslivecké dny. Park ve Flemmichově zahradě vždy zaplní tisíce návštěvníků, aby si užili umění dřevařů, lesnickou techniku, myslivecké expozice i kulturní programy. Nejinak tomu bylo i letos.

Senioři po povodních neuspěli s žádostí o mimořádnou pomoc

Úřad práce v souvislosti s povodněmi, které mnoha lidem zničily domovy a majetek, nabídl mimořádnou okamžitou pomoc. Bohužel, podle našich zjištění, odcházejí někteří lidé s nepořízenou. Zklamání z jednání jedné z referentek úřadu práce zažili i senioři z Českého Těšína.

Jaké formy pomoci nyní potřebují lidé postižení povodněmi

Dobrovolnická, materiální, finanční a psychosociální - to jsou druhy pomocí, které jsou nyní potřebné v oblastech zasažených povodněmi. Jejich rozdělení obstarávají nevládní organizace, ale mohou se zapojit i lidé, zejména prostřednictvím sbírek.

Elektrotechnická výstava řešila úspory energií

2. října 2024 12:31 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Třetí ročník elektrotechnické výstavy Volty.cz na Černé louce v Ostravě představil zájemcům novinky a chytrá řešení v elektrotechnice a úsporách energií.

EKO MAGAZÍN: Obce žádají protipovodňovou ochranu
Vydáno 6. června 2018 14:02, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Deset let staré schválení stavby přehrady Nové Heřminovy vládou není stále naplněno. Povodí Odry opakovaně předkládá argumenty pro výstavbu přehrady a opatření, které s protipovodňovou ochranou tisíců lidí souvisí. Proti výstavbě nádrže už řadu let bojuje nejen Hnutí Duha Jeseníky, ale i stejnojmenná obec, a to i přes to, že právě díky jejich požadavkům, se bude stavět pouze menší varianta přehrady. Návrh je vůči obci solidární a navrhuje pro ni stejnou ochranu před povodněmi, jako pro větší obce a města pod přehradou. Součástí návrhu bylo také zrušení dlouhodobé stavební uzávěry v obci, které obec bez rozpaků přijala v roce 2010.

Protipovodňová opatření na ochranu měst a obcí na horním toku řeky Opavy včetně stavby nádrže Nové Heřminovy mají stát 6,6 desetin miliardy korun. Povodí Odry už jednu miliardu utratilo za stavby suchých nádrží a hrází a výkupy bezmála 99% pozemků.

Zásadním impulzem pro řešení protipovodňové ochrany v povodí horního toku řeky Opavy na vládní úrovni jsou tragické následky povodně v roce 1997. Velká voda si v kraji tehdy vyžádala 20 obětí a způsobila škody za 17 miliard korun. Nejhůře postižen byl region Krnovska a Opavska. V roce 2008 v rámci řešení protipovodňové ochrany vláda rozhodla o zachování obce Nové Heřminovy s výstavbou menší nádrže s celkovým objemem 15 mil. m3. Nádrž je doplněna úpravou koryta řeky Opavy, ochrannými hrázemi, suchými nádržemi a varovným systémem. Pod Krnovem až po Opavu pak vyrostou lokální ochranné hráze.

“Kompromisní řešení vzniklo na základě požadavků Nových Heřminov, které si nechaly v roce 2001 zpracovat studii, kde oproti tehdy navrhované velké přehradě, postavili tuto malou. Takže to byl návrh Nových Heřminov. My jsme si mysleli, že je to návrh kompromisního řešení a že realizace bude rychlá,” říká Petr Březina, technický ředitel, státního podniku Povodí Odry.

Opak je však pravdou. Vedení obce Nových Heřminov a také Hnutí Duha Jeseníky se proti výstavbě přehrady staví už celých deset let. A zatímco obec se drží platných výsledků referenda, ve kterém lidé z obce odmítli stavbu přehrady, Hnutí Duha argumentuje především alternativním řešením protipovodňové ochrany bez výstavby nádrže.

“Povodí Odry navázalo veškeré protipovodňové patření na podmínku, že bude přehrada, ale my máme spoustu jiných řešení. Ty ale nepřichází v úvahu, protože Povodí Odry si stojí zrovna na tomto jediném. A dospělo to do stádia, kdy se kvůli odporu obce odkládá stavba,” argumentuje Ivo Dokoupil, koordinátor Hnutí Duha Jeseníky.

“My jsme napadli zásady územního rozvoje napřed u Krajského soudu v Ostravě, ten nám nevyhověl, takže naše stížnost se posunula na Nejvyšší správní soud do Brna. Ten nám také nevyhověl a jelikož jsme vázáni referendem, ve kterém musíme ve všech správních řízeních a soudech přehradu odmítat, tak dalším stupněm je Ústavní soud,” komentuje postoj obce starosta Nových Heřminov Ludvík Drobný.

Dosavadní protipovodňová opatření bez přehrady ale 6000 lidí v této části regionu dostatečně neochrání. Toho si jsou vědomi zejména starostové těch obcí, ve kterých už povodně zažili.

“My jsme měli 3. 5. prezentaci Povodí Odry a tenkrát jsem vzkázal panu starostovi, aby se přijel podívat, jaká je psychika lidí, když přijdou lokální deště. A jak naschvál přišla večer lokální povodeň, která zaplavila část obce. Lidem zalila zahrady a všude bylo bahno. Lidé se druhý den ptali, kdy už ta přehrada konečně bude. Všichni ji chtějí, jsou psychicky na dně a vystrašení z každého deště. My za tu přehradu stojíme a chceme ji,” komentuje náladu v obci Brantice starosta Vladimír Dofek. “Není možné čekat na to, co obec Nové Heřminovy vymyslí. Je třeba do toho šlápnout, rozhodnout to a udělat to,” dodává rozlícený starosta Čakové Emilián Janča.

Výstavbou přehrady získají Nové Heřminovy stejnou ochranu před stoletou vodou jako například Krnov. Jeho obyvatelé mají v živé paměti povodeň z roku 1997 a následně o pár let později i bleskovou povodeň v roce 2002. Také proto vedení města stavbu přehrady podporuje.

“Z mého pohledu vidím, že se problém posunuje dále za účasti ŘSD, Povodí Odry a starostů, ale není tady jednoznačnost. Proto nevěřím, že se problém posune mílovými kroky kupředu, byť bychom si to možná někteří přáli, protože nejedná se jen o protipovodňovou ochranu, ale také o rozšíření cestovního ruchu v naší oblasti,” dodává s úsměvem starostka Krnova Jana Koukolová Petrová (bezpp).

“Neumíme jako starostové rozhodnout, jestli to technické řešení je opravdu to správné, protože nejsme v této oblasti vzděláni a nemáme v tomto oboru praxi. V zásadě je toto řešení kompromisní, to znamená, že to je pomenšená varianta oproti té velké a věříme, že toto opatření pomůže snížit riziko povodní na horním toku a pomůže to městům a obcím. Takže to vítáme,” říká s úsměvem primátor Opavy Radim Křupala (ČSSD).

Stavba protipovodňové nádrže si vyžádá demolici 33 obytných a rekreačních staveb v Nových Heřminovech. Téměř 99 % už má státní podnik Povodí Odry vykoupených, celkem za 303 milionů korun.

“Rozsudek Nejvyššího správního soudu, který řeší otázku územního rozvoje jednoznačně vyznívá v tom smyslu, že přehrada je to správné řešení, že zájmy obce Nové Heřminovy byly zohledněny a ten veřejný zájem obcí pod přehradou převyšuje lokální zájem obce Nové Heřminovy. Z toho důvodu jsme přesvědčeni, že přehrada bude a v okamžiku, kdy budeme mít územní rozhodnutí v právní moci, může dojít k vyvlastnění pozemků, ale to je jen krajní varianta, kterou bychom využili jen v případě, že se s obcí nedohodneme,” dodává Jiří Pagáč, generální ředitel státního podniku Povodí Odry.

Nádrž Nové Heřminovy by podle expertů měla přenést až desetiticíciletou vodu. Kdy se začne stavět, se v tuto chvíli neví. Jisté je, že dřív než v roce 2023 to nebude. Postavena by pak mohla být během čtyř stavebních sezon.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000013198/eko-magazin-obce-zadaji-protipovodnovou-ochranu