Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: ČHMÚ nabízí dvě nové mobilní aplikace

Celý MS kraj |

Hydrometeorologická stanice v Ostravě-Porubě patří mezi nejvýznamnější ústavy v zemi. V letošním roce slaví už 50 let své existence. Za dobu svého fungování se hodně změnila a nyní patří mezi lídry v měření znečištění ovzduší.

Před 50ti lety působila v Ostravě pouze skupina technických odborníků, řízených brněnskou pobočkou. S nástupem výpočetní techniky v polovině 90. let Český hydrometeorlogický ústav v Ostravě už do svého portfolia zařadil meteorologii, klimatologii, hydrologii a ochranu čistoty ovzduší. Technologický pokrok se odrazil i v počtu zaměstnanců. Zatímco v 80. a 90. letech ostravská pobočka čítala 70 lidí, dnes jich tam pracuje 48.

V Česku je sedm meteorologických ústavů. Ten v Ostravě patří mezi největší a sbírá data také z Olomouckého a Zlínského kraje. V MS regionu se s větší důsledností odborníci zaměřují na sledování čistoty ovzduší, než v ostatních částech republiky. A zatímco se v Ostravě - Porubě dlouhodobě sledují vodní toky, síla větru, množství srážek nebo třeba teplota vzduchu, čistotu ovzduší začali meteorologové sledovat až naposledy.

“Myslím si, že v MSK je jedna z nejhustších monitorovacích sítí, trošku nám konkuruje Severočeský kraj. Tam je situace také problematická. Zapojujeme se do projektů a spolupracujeme s VŠB a dalšími institucemi,” říká řekl ředitel ČHMÚ pobočky Ostrava Dušan Žídek.

Stejně jako počasí, tak ani ovzduší nezná hranic, a proto ostravská pobočka úzce spolupracuje s polskými odborníky. Přestože se vedou neustálé diskuze o tom, která země se větší mírou na znečištění ovzduší podílí, ředitel ostravské pobočky v tom má jasno.

“Myslíme si, že aglomerace na polské straně i jejich průmysl, je podstatně větší. Navíc mají jinak nastavené limity znečišťování,” dodává ředitel Žídek. “Převažující proudění na území republiky je západní a jihozápadní, takže v těch běžných situacích posíláme znečištění do Polska my. Nicméně právě za smogových situací, kdy jsou tady inverze a proudění je velmi nízké, zaznamenáváme proudění, byť mírné, tak ale opačné. Bohužel tedy v nejhorších situacích nám proudí zhoršený vzduch z Polska,” vysvětluje náměstek ochrany čistoty ovzduší ČHMÚ Jan Macoun.

Další podíl na zhoršené kvalitě ovzduší mají průmyslové podniky a v posledních letech také narůstající doprava. A zejména v malých obcích pak lokální topeniště kombinovaná s nekvalitním způsobem vytápění. “V dnešní době záleží spíše na tom, jaké bude počasí, než jestli se o něco málo hnuly emise znečišťujících látek. Efekt změny počasí je mnohem výraznější. Když je mírná zima, pak je smogových situací vyhlašováno mnohem méně, než když je zima tuhá,” uvedl náměstek ochrany čistoty ovzduší ČHMÚ Jan Macoun.

Díky odsíření zdrojů se oxid siřičitý v ovzduší našeho regionu vyskytuje v menší míře, naopak oxid dusičitý související s dopravou, narůstá. Obdobně je to i s prašností. “Na Ostravsku je specifickým problémem koncentrace benzenu a kromě toho koncentrace benzoapyrenu, které jsou bohužel vysoké,” uvedl náměstek ochrany čistoty ovzduší ČHMÚ Jan Macoun. 

ČHÚM pracuje s novými technologiemi a přináší nové formy prezentace dat a informací na svém webu a sociálních sítích. Praktickou výstupem jsou i dvě nové mobilní aplikace. “Ohlasy na mobilní aplikaci jsou pozitivní, zatím hodnocení je někde na 3,8 z pětistupňové stupnice, takže to není úplný propadák. Verze pro operační systém pro Apple nebo jiné by měla být uvolněna během měsíce až dvou. Tedy na přelomu července a srpna,” říká ředitel ČHMÚ Mark Rieder. 

Mobilní aplikace ČHMÚ, která funguje asi měsíc je 4 krát přesnější, než ostatní zahraniční aplikace. Přináší předpověď počasí na nejbližší dny, předpověď srážek, výstrahy a během sezóny dokonce i předpověď aktivity klíšťat. Další aplikace přináší podrobné meteorologické informace, předpovědní mapy modelu Aladin, rizika povodní a také informace o kvalitě ovzduší.

Nahlásit chybu


K tématu

Lidé v Moravskoslezském kraji se připravují na velkou vodu, přehrady snižují hladiny

12. září 2024 13:11 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na varování meteorologů před hrozícím nebezpečím při extrémně vydatných srážkách reagují jednotlivci, radnice obcí a měst, kraj a nejrůznější spolky či instituce, které mohou učinit opatření k zabránění škod.

Za loňský rok bylo naměřeno rekordně nejnižší znečištění ovzduší v MS kraji za poslední desetiletí

5. února 2024 12:41 | Ostrava-město | Andrea Holeszová | Eko magazín

Kvalita ovzduší na Ostravsku se zlepšuje. Za loňský rok stanice v Moravskoslezském kraji naměřily rekordně nejnižší koncentraci znečišťujících látek ve vzduchu. Důvodem jsou například přijímaná opatření pro lokální topeniště ale i průmyslové konglomeráty. Více v následující reportáži.

Další srážky se v MSK podle Českého hydrometeorologického ústavu nepředpokládají

Pozitivní zprávy přinesl Český hydrometeorologický ústav. Podle vedoucího regionální předpovědi počasí se další srážky na území nepředpokládají - maximálně ojediněle a dny před víkendem přinesou i slunce.


V Ostravě-Porubě pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030

V Ostravě-Porubě teď pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030 s přesahem do roku 2040. Zapojit se do něj může i široká veřejnost a jeho cíle by měl obvod plnit nehledě na tom, kdo bude v jeho vedení.

Bývalý slavný fotbalista Tomáš Ujfaluši pomohl klubu 1. FC Poruba s náborem dětí

Fotbalový klub 1. FC Poruba hledá nové kluky a holky. Uspořádal proto nábory nových fotbalových hvězdiček. Přijít mohl každý, kdo má chuť sportovat.

Havířov bojuje s potkany, ti si ve velkém pochutnávali i v hypermarketu

Potkani představují pro města noční můru. Neustále s nimi bojují i v Havířově, kde musí opět přistoupit k plošné deratizaci. Hlodavci velké škody napáchali i v jednom hypermarketu.

Senior v nazouvácích se ztratil na procházce, policie ho našla několik kilometrů od domova

Včera 10:01 | Studénka | Lukáš Zavadil

Úterní pátrání po téměř 80letém seniorovi na Novojičínsku mělo šťastný konec. Muž, který se vydal na procházku bez mobilního telefonu a v nazouvácích, byl nalezen několik kilometrů od domova díky rychlému zásahu policie a spolupráci s veřejností. Senior byl převezen do nemocnice, kde se potvrdilo, že je v dobrém zdravotním stavu.

Začala podzimní výzva 10 000 kroků, zapojit se může úplně každý

Od října začala další pravidelná výzva 10 tisíc kroků. Kdo se do ní zapojí, zlepší si kondici a přispěje k lepšímu zdraví a životnímu stylu. Ti nejlepší budou navíc odměněni. Zapojit se mohou jednotlivci i týmy všech věkových kategorií. A soutěží se také v rámci jednotlivých měst.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Technické služby fungují pod odborem údržby majetku, na zimu jsou připraveny

Studénka připravuje založení vlastních technických služeb. Zatím fungují jako oddělení v rámci odboru údržby majetku. Rozhodli o tom zastupitelé na poslední schůzi. Město pokračuje i v nákupu nové techniky.

Povodně zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny

Povodně zcela zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny. Magistrát musí nyní najít řešení, jaký zvolit povrch při následné rekonstrukci. Opravy začnou zřejmě až v příštím roce.

Starostka Ostravy-Poruby poděkovala všem lidem, kteří pomáhali s následky povodně

Zářijová ničivá povodeň opět ukázala, že lidé mají velká srdce. Vytopeným Porubanům pomáhaly stovky lidí, hasiči, řada firem i zaměstnanci radnice. Patří jim za to velký dík.

Je to tu! Síť stezek pro bikery v karvinském Černém lese je konečně legální

Datum 28. září se zapíše do historie oddílu karvinských bikerů jako jeden z nejvýznamnějších dnů. Oficiálně se jim podařilo zprovoznit síť stezek plnou trailů , kterou právě v tento den slavnostně otevřeli.

Největší akcí roku v Rýmařově byly Dřevařské, lesnické a myslivecké dny

2. října 2024 17:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Vždy každé dva roky se v Rýmařově koná největší akce ve městě, jakou jsou Dřevařské, lesnické a myslivecké dny. Park ve Flemmichově zahradě vždy zaplní tisíce návštěvníků, aby si užili umění dřevařů, lesnickou techniku, myslivecké expozice i kulturní programy. Nejinak tomu bylo i letos.

Senioři po povodních neuspěli s žádostí o mimořádnou pomoc

Úřad práce v souvislosti s povodněmi, které mnoha lidem zničily domovy a majetek, nabídl mimořádnou okamžitou pomoc. Bohužel, podle našich zjištění, odcházejí někteří lidé s nepořízenou. Zklamání z jednání jedné z referentek úřadu práce zažili i senioři z Českého Těšína.

Jaké formy pomoci nyní potřebují lidé postižení povodněmi

Dobrovolnická, materiální, finanční a psychosociální - to jsou druhy pomocí, které jsou nyní potřebné v oblastech zasažených povodněmi. Jejich rozdělení obstarávají nevládní organizace, ale mohou se zapojit i lidé, zejména prostřednictvím sbírek.

Elektrotechnická výstava řešila úspory energií

2. října 2024 12:31 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Třetí ročník elektrotechnické výstavy Volty.cz na Černé louce v Ostravě představil zájemcům novinky a chytrá řešení v elektrotechnice a úsporách energií.

EKO MAGAZÍN: ČHMÚ nabízí dvě nové mobilní aplikace
Vydáno 13. června 2018 15:35, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Hydrometeorologická stanice v Ostravě-Porubě patří mezi nejvýznamnější ústavy v zemi. V letošním roce slaví už 50 let své existence. Za dobu svého fungování se hodně změnila a nyní patří mezi lídry v měření znečištění ovzduší.

Před 50ti lety působila v Ostravě pouze skupina technických odborníků, řízených brněnskou pobočkou. S nástupem výpočetní techniky v polovině 90. let Český hydrometeorlogický ústav v Ostravě už do svého portfolia zařadil meteorologii, klimatologii, hydrologii a ochranu čistoty ovzduší. Technologický pokrok se odrazil i v počtu zaměstnanců. Zatímco v 80. a 90. letech ostravská pobočka čítala 70 lidí, dnes jich tam pracuje 48.

V Česku je sedm meteorologických ústavů. Ten v Ostravě patří mezi největší a sbírá data také z Olomouckého a Zlínského kraje. V MS regionu se s větší důsledností odborníci zaměřují na sledování čistoty ovzduší, než v ostatních částech republiky. A zatímco se v Ostravě - Porubě dlouhodobě sledují vodní toky, síla větru, množství srážek nebo třeba teplota vzduchu, čistotu ovzduší začali meteorologové sledovat až naposledy.

“Myslím si, že v MSK je jedna z nejhustších monitorovacích sítí, trošku nám konkuruje Severočeský kraj. Tam je situace také problematická. Zapojujeme se do projektů a spolupracujeme s VŠB a dalšími institucemi,” říká řekl ředitel ČHMÚ pobočky Ostrava Dušan Žídek.

Stejně jako počasí, tak ani ovzduší nezná hranic, a proto ostravská pobočka úzce spolupracuje s polskými odborníky. Přestože se vedou neustálé diskuze o tom, která země se větší mírou na znečištění ovzduší podílí, ředitel ostravské pobočky v tom má jasno.

“Myslíme si, že aglomerace na polské straně i jejich průmysl, je podstatně větší. Navíc mají jinak nastavené limity znečišťování,” dodává ředitel Žídek. “Převažující proudění na území republiky je západní a jihozápadní, takže v těch běžných situacích posíláme znečištění do Polska my. Nicméně právě za smogových situací, kdy jsou tady inverze a proudění je velmi nízké, zaznamenáváme proudění, byť mírné, tak ale opačné. Bohužel tedy v nejhorších situacích nám proudí zhoršený vzduch z Polska,” vysvětluje náměstek ochrany čistoty ovzduší ČHMÚ Jan Macoun.

Další podíl na zhoršené kvalitě ovzduší mají průmyslové podniky a v posledních letech také narůstající doprava. A zejména v malých obcích pak lokální topeniště kombinovaná s nekvalitním způsobem vytápění. “V dnešní době záleží spíše na tom, jaké bude počasí, než jestli se o něco málo hnuly emise znečišťujících látek. Efekt změny počasí je mnohem výraznější. Když je mírná zima, pak je smogových situací vyhlašováno mnohem méně, než když je zima tuhá,” uvedl náměstek ochrany čistoty ovzduší ČHMÚ Jan Macoun.

Díky odsíření zdrojů se oxid siřičitý v ovzduší našeho regionu vyskytuje v menší míře, naopak oxid dusičitý související s dopravou, narůstá. Obdobně je to i s prašností. “Na Ostravsku je specifickým problémem koncentrace benzenu a kromě toho koncentrace benzoapyrenu, které jsou bohužel vysoké,” uvedl náměstek ochrany čistoty ovzduší ČHMÚ Jan Macoun. 

ČHÚM pracuje s novými technologiemi a přináší nové formy prezentace dat a informací na svém webu a sociálních sítích. Praktickou výstupem jsou i dvě nové mobilní aplikace. “Ohlasy na mobilní aplikaci jsou pozitivní, zatím hodnocení je někde na 3,8 z pětistupňové stupnice, takže to není úplný propadák. Verze pro operační systém pro Apple nebo jiné by měla být uvolněna během měsíce až dvou. Tedy na přelomu července a srpna,” říká ředitel ČHMÚ Mark Rieder. 

Mobilní aplikace ČHMÚ, která funguje asi měsíc je 4 krát přesnější, než ostatní zahraniční aplikace. Přináší předpověď počasí na nejbližší dny, předpověď srážek, výstrahy a během sezóny dokonce i předpověď aktivity klíšťat. Další aplikace přináší podrobné meteorologické informace, předpovědní mapy modelu Aladin, rizika povodní a také informace o kvalitě ovzduší.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000013308/eko-magazin-chmu-nabizi-dve-nove-mobilni-aplikace