Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Keramické popelnice za nejlepší třídění odpadu

Celý MS kraj |

Každý obyvatel MS kraje loni vytřídil 47,3 desetiny kg plastů, skla, papíru a nápojových kartonů. Je to zhruba o dva kilogramy více než v roce předchozím. Výsledky v soutěži o keramickou popelnici porovnávalo 300 obcí regionu. Ty nejlepší byly oceněny v Hradci nad Moravicí posledního května.

21 kg papíru, téměř 14 kg plastů a skoro 12 kg skla jsme každý z nás v MS regionu vytřídili v roce 2017. V součtu je to 47,3 desetiny kg vytříděného odpadu na člověka. Ve srovnání s ostatními kraji obsadil náš region sedmou příčku. “Třídí zhruba ⅔ obyvatelstva, což je asi 72%, samozřejmě mezi městy a obcemi jsou dost velké rozdíly. Mohla bych vyzvednout, kde třídí nejvíce. Je to Opavsko, Hlučínsko a FM,” dodává s úsměvem Jarmila Uvírová (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje.

Soutěž o Keramickou popelnici pořádá MS kraj s obalovou společností EKO-KOM. Hodnotí se množství vytříděných odpadů na jednoho obyvatele, počet tříděných komodit i hustota sběrné sítě. Tři nejlepší ve své kategorii dostali vedle keramické popelnice finanční odměnu. Podmínkou je, aby peníze použila obec na rozvoj svého systému třídění.  “My porovnáváme papír, plast, sklo a nápojový karton, vždy bereme kilogramy na trvale hlášeného obyvatele. Pokud porovnávám tyto čtyři komodity, pak se MS kraj umístil na sedmém místě a vytřídil zhruba půl kg více než je průměr v ČR. Když k tomu připočítáme kovy, protože obce mají ze zákona povinnost sbírat kovy, pak je MSK na čtvrtém místě a chybí mu jen krůček k tomu, aby se dostal na bednu,” dodává s úsměvem ředitelka odd. regionálního provozu spol. EKO-KOM, a.s. Martina Filipová.

“Je to výchovou, začínáme od nejmenších. Děti dokonce inspirují své rodiče a prarodiče, takže jednak je to výchovou dětí a jednak to jsou podmínky. Tady to dnes jasně padlo, čím blíže jsou ty popelnice k domovům, tím je větší šance, že budou lidé třídit,” dodala Věra Palkovská (SNK), starostka Třince (1. místo v kat. nad 15 tis. obyvatel).

Celkem 3618 tun vysloužilého elektra, to je množství, které jsme v roce 2017 v regionu vysbírali a MS kraji patří čtvrtá příčka v rámci Česka. V soutěži o sošku Elektrooskara se hodnotí sběr domácích objemných elektrospotřebičů. Nový Jičín sošku získal už podruhé. Je to také díky školákům, kteří sbírají nefunkční elektrospotřebiče v rámci vlastní soutěže. Dokázali shromáždit téměř 10 tisíc přístrojů.

“Ohledně elektro odpadu nemáme nové plány, nic méně snažíme se zvýšit třídění bioodpadu. Do budoucna uvažujeme o podzemních kontejnerech, zejména v městské památkové rezervaci, což zatím nemáme,” dodává místostarosta Nového Jičína Ondřej Syrovátka (SZ).

Výtěžnost odevzdaných vysloužilých elektro spotřebičů v přepočtu na jednoho obyvatele hodnotí soutěž Keramické sluchátko, kterou vedle MS kraje pořádá společnost ASEKOL. Letos ho získal Tvrdkov, Těrlicko a Frýdlant nad Ostravicí. “Celá republika vysbírala za ASEKOL 19 tis. tun starého elektro zařízení - malého i velkého. A MS kraj z toho vysbíral 2000 tun,” doplnila Jitka Šimková, odd. PR a marketingu, ASEKOL a. s.

Starostové se stále častěji ptají jak se bude řešit skládkování po roce 2024. To už bude platit nová vyhláška a skládkovat bude možné jen 30 % odpadu oproti současným 50ti procentům. 

“Brzy bude zapotřebí zabývat se tím, jak my v obcích budeme likvidovat odpad, který vyprodukujeme. Být na mě, já bych určitě zakázala výrobu nápojů a výrobků, které jdou v odpadech, které se nevracejí. Zavedla bych výkup vratných lahví a obalů a já myslím, že bychom si pomohli a tolik obalů by neskončilo na skládkách a vracelo by se to legálně,” říká Helena Pešatová (bezpp), starostka Frýdlantu n/Ostravicí (vítěz Keramického sluchátka). “Já se nezabývám jen tím, abychom měli co největší vytřízenost, ale řeším i ekonomiku. Když si spočítáte ekonomiku svozu odpadu, tak bychom to ve velkém dotovali. Vážím si, že jsme tak dobří ve třídění, ale že máme nulové odpadové hospodářství, které nedotujeme,” říká Jiří Novotný (nez), starosta Trojanovic (1. m. Keramická popelnice, v kat. 2500-15000 obyv.)

Skládkování je v České republice v současné době nejlevnějším způsobem, jak se komunálního odpadu zbavit. Legislativu, která od roku 2024 bude zakazovat ukládání směsného komunálního odpadu na skládky, nově doplní ministerstvo životního prostředí o zvýšení poplatků za skládkování komunálního odpadu. Navíc obce budou muset třídit biologicky rozložitelný odpad po celý rok, a to s platností už od 1. ledna 2019.

Nahlásit chybu


K tématu

Rodinné domy ve Frýdku-Místku dostávají nádoby na plast. Město motivuje k třídění odpadů

16. listopadu 2023 12:12 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Rodinné domy ve Frýdku-Místku dostávají v těchto dnech nové nádoby na plasty. Cílem tohoto rozšíření je motivovat veřejnost ke třídění odpadů, aby mohlo město udržet cenu poplatků za odpady a nemuselo ji zvyšovat. 4 500 nádob se bude rozmísťovat zhruba měsíc.

Frýdek-Místek získal ocenění za kvalitní třídění vysloužilých elektrozařízení

29. července 2024 12:33 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Frýdek-Místek je nejlepším velkým městě v třídění elektroodpadů za rok 2023. Na každoročním oceňování měst v třídění odpadů se umístil na prvním místě v kategorii města nad 10 tisíc obyvatel a získal ocenění keramické sluchátko.

Třídění má ve Frýdku-Místku pomoci nenavyšovat poplatky za svoz odpadů

Frýdek-Místek letos nezvýšil poplatek za odpad. Důvodem je snaha motivovat veřejnost ke třídění odpadů, což pomáhá zajistit nižší ceny. Nově byly k rodinným domům rozmístěny kontejnery na plast a změněn harmonogram svozu odpadu na jednou za 14 dní.


V Ostravě-Porubě pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030

V Ostravě-Porubě teď pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030 s přesahem do roku 2040. Zapojit se do něj může i široká veřejnost a jeho cíle by měl obvod plnit nehledě na tom, kdo bude v jeho vedení.

Bývalý slavný fotbalista Tomáš Ujfaluši pomohl klubu 1. FC Poruba s náborem dětí

Fotbalový klub 1. FC Poruba hledá nové kluky a holky. Uspořádal proto nábory nových fotbalových hvězdiček. Přijít mohl každý, kdo má chuť sportovat.

Havířov bojuje s potkany, ti si ve velkém pochutnávali i v hypermarketu

Potkani představují pro města noční můru. Neustále s nimi bojují i v Havířově, kde musí opět přistoupit k plošné deratizaci. Hlodavci velké škody napáchali i v jednom hypermarketu.

Senior v nazouvácích se ztratil na procházce, policie ho našla několik kilometrů od domova

Včera 10:01 | Studénka | Lukáš Zavadil

Úterní pátrání po téměř 80letém seniorovi na Novojičínsku mělo šťastný konec. Muž, který se vydal na procházku bez mobilního telefonu a v nazouvácích, byl nalezen několik kilometrů od domova díky rychlému zásahu policie a spolupráci s veřejností. Senior byl převezen do nemocnice, kde se potvrdilo, že je v dobrém zdravotním stavu.

Začala podzimní výzva 10 000 kroků, zapojit se může úplně každý

Od října začala další pravidelná výzva 10 tisíc kroků. Kdo se do ní zapojí, zlepší si kondici a přispěje k lepšímu zdraví a životnímu stylu. Ti nejlepší budou navíc odměněni. Zapojit se mohou jednotlivci i týmy všech věkových kategorií. A soutěží se také v rámci jednotlivých měst.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Technické služby fungují pod odborem údržby majetku, na zimu jsou připraveny

Studénka připravuje založení vlastních technických služeb. Zatím fungují jako oddělení v rámci odboru údržby majetku. Rozhodli o tom zastupitelé na poslední schůzi. Město pokračuje i v nákupu nové techniky.

Povodně zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny

Povodně zcela zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny. Magistrát musí nyní najít řešení, jaký zvolit povrch při následné rekonstrukci. Opravy začnou zřejmě až v příštím roce.

Starostka Ostravy-Poruby poděkovala všem lidem, kteří pomáhali s následky povodně

Zářijová ničivá povodeň opět ukázala, že lidé mají velká srdce. Vytopeným Porubanům pomáhaly stovky lidí, hasiči, řada firem i zaměstnanci radnice. Patří jim za to velký dík.

Je to tu! Síť stezek pro bikery v karvinském Černém lese je konečně legální

Datum 28. září se zapíše do historie oddílu karvinských bikerů jako jeden z nejvýznamnějších dnů. Oficiálně se jim podařilo zprovoznit síť stezek plnou trailů , kterou právě v tento den slavnostně otevřeli.

Největší akcí roku v Rýmařově byly Dřevařské, lesnické a myslivecké dny

2. října 2024 17:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Vždy každé dva roky se v Rýmařově koná největší akce ve městě, jakou jsou Dřevařské, lesnické a myslivecké dny. Park ve Flemmichově zahradě vždy zaplní tisíce návštěvníků, aby si užili umění dřevařů, lesnickou techniku, myslivecké expozice i kulturní programy. Nejinak tomu bylo i letos.

Senioři po povodních neuspěli s žádostí o mimořádnou pomoc

Úřad práce v souvislosti s povodněmi, které mnoha lidem zničily domovy a majetek, nabídl mimořádnou okamžitou pomoc. Bohužel, podle našich zjištění, odcházejí někteří lidé s nepořízenou. Zklamání z jednání jedné z referentek úřadu práce zažili i senioři z Českého Těšína.

Jaké formy pomoci nyní potřebují lidé postižení povodněmi

Dobrovolnická, materiální, finanční a psychosociální - to jsou druhy pomocí, které jsou nyní potřebné v oblastech zasažených povodněmi. Jejich rozdělení obstarávají nevládní organizace, ale mohou se zapojit i lidé, zejména prostřednictvím sbírek.

Elektrotechnická výstava řešila úspory energií

2. října 2024 12:31 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Třetí ročník elektrotechnické výstavy Volty.cz na Černé louce v Ostravě představil zájemcům novinky a chytrá řešení v elektrotechnice a úsporách energií.

EKO MAGAZÍN: Keramické popelnice za nejlepší třídění odpadu
Vydáno 24. června 2018 17:46, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Každý obyvatel MS kraje loni vytřídil 47,3 desetiny kg plastů, skla, papíru a nápojových kartonů. Je to zhruba o dva kilogramy více než v roce předchozím. Výsledky v soutěži o keramickou popelnici porovnávalo 300 obcí regionu. Ty nejlepší byly oceněny v Hradci nad Moravicí posledního května.

21 kg papíru, téměř 14 kg plastů a skoro 12 kg skla jsme každý z nás v MS regionu vytřídili v roce 2017. V součtu je to 47,3 desetiny kg vytříděného odpadu na člověka. Ve srovnání s ostatními kraji obsadil náš region sedmou příčku. “Třídí zhruba ⅔ obyvatelstva, což je asi 72%, samozřejmě mezi městy a obcemi jsou dost velké rozdíly. Mohla bych vyzvednout, kde třídí nejvíce. Je to Opavsko, Hlučínsko a FM,” dodává s úsměvem Jarmila Uvírová (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje.

Soutěž o Keramickou popelnici pořádá MS kraj s obalovou společností EKO-KOM. Hodnotí se množství vytříděných odpadů na jednoho obyvatele, počet tříděných komodit i hustota sběrné sítě. Tři nejlepší ve své kategorii dostali vedle keramické popelnice finanční odměnu. Podmínkou je, aby peníze použila obec na rozvoj svého systému třídění.  “My porovnáváme papír, plast, sklo a nápojový karton, vždy bereme kilogramy na trvale hlášeného obyvatele. Pokud porovnávám tyto čtyři komodity, pak se MS kraj umístil na sedmém místě a vytřídil zhruba půl kg více než je průměr v ČR. Když k tomu připočítáme kovy, protože obce mají ze zákona povinnost sbírat kovy, pak je MSK na čtvrtém místě a chybí mu jen krůček k tomu, aby se dostal na bednu,” dodává s úsměvem ředitelka odd. regionálního provozu spol. EKO-KOM, a.s. Martina Filipová.

“Je to výchovou, začínáme od nejmenších. Děti dokonce inspirují své rodiče a prarodiče, takže jednak je to výchovou dětí a jednak to jsou podmínky. Tady to dnes jasně padlo, čím blíže jsou ty popelnice k domovům, tím je větší šance, že budou lidé třídit,” dodala Věra Palkovská (SNK), starostka Třince (1. místo v kat. nad 15 tis. obyvatel).

Celkem 3618 tun vysloužilého elektra, to je množství, které jsme v roce 2017 v regionu vysbírali a MS kraji patří čtvrtá příčka v rámci Česka. V soutěži o sošku Elektrooskara se hodnotí sběr domácích objemných elektrospotřebičů. Nový Jičín sošku získal už podruhé. Je to také díky školákům, kteří sbírají nefunkční elektrospotřebiče v rámci vlastní soutěže. Dokázali shromáždit téměř 10 tisíc přístrojů.

“Ohledně elektro odpadu nemáme nové plány, nic méně snažíme se zvýšit třídění bioodpadu. Do budoucna uvažujeme o podzemních kontejnerech, zejména v městské památkové rezervaci, což zatím nemáme,” dodává místostarosta Nového Jičína Ondřej Syrovátka (SZ).

Výtěžnost odevzdaných vysloužilých elektro spotřebičů v přepočtu na jednoho obyvatele hodnotí soutěž Keramické sluchátko, kterou vedle MS kraje pořádá společnost ASEKOL. Letos ho získal Tvrdkov, Těrlicko a Frýdlant nad Ostravicí. “Celá republika vysbírala za ASEKOL 19 tis. tun starého elektro zařízení - malého i velkého. A MS kraj z toho vysbíral 2000 tun,” doplnila Jitka Šimková, odd. PR a marketingu, ASEKOL a. s.

Starostové se stále častěji ptají jak se bude řešit skládkování po roce 2024. To už bude platit nová vyhláška a skládkovat bude možné jen 30 % odpadu oproti současným 50ti procentům. 

“Brzy bude zapotřebí zabývat se tím, jak my v obcích budeme likvidovat odpad, který vyprodukujeme. Být na mě, já bych určitě zakázala výrobu nápojů a výrobků, které jdou v odpadech, které se nevracejí. Zavedla bych výkup vratných lahví a obalů a já myslím, že bychom si pomohli a tolik obalů by neskončilo na skládkách a vracelo by se to legálně,” říká Helena Pešatová (bezpp), starostka Frýdlantu n/Ostravicí (vítěz Keramického sluchátka). “Já se nezabývám jen tím, abychom měli co největší vytřízenost, ale řeším i ekonomiku. Když si spočítáte ekonomiku svozu odpadu, tak bychom to ve velkém dotovali. Vážím si, že jsme tak dobří ve třídění, ale že máme nulové odpadové hospodářství, které nedotujeme,” říká Jiří Novotný (nez), starosta Trojanovic (1. m. Keramická popelnice, v kat. 2500-15000 obyv.)

Skládkování je v České republice v současné době nejlevnějším způsobem, jak se komunálního odpadu zbavit. Legislativu, která od roku 2024 bude zakazovat ukládání směsného komunálního odpadu na skládky, nově doplní ministerstvo životního prostředí o zvýšení poplatků za skládkování komunálního odpadu. Navíc obce budou muset třídit biologicky rozložitelný odpad po celý rok, a to s platností už od 1. ledna 2019.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000013425/eko-magazin-keramicke-popelnice-za-nejlepsi-trideni-odpadu