Na konci loňského roku rozvezla Frýdecká skládka k rodinným domům ve Frýdku-Místu na 4 500 žlutých nádob na plastové odpady.
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Chceme v zásadě lidem sdělit, že je potřeba třídit odpad. Protože skládkování už bude omezeno a po určité době bude zakázáno úplně. To znamená, že teď to je problém celospolečenský, ale my se s tím musíme vypořádat. To znamená, že všichni musíme třídit odpad."
Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Projekt má za účel to, abychom tu sběrnou síť ještě rozšířili ve Frýdku, protože ne všude se dají dát nádoby na ty zvonové nebo ty tisícovkové na klasický separovaný sběr, který je na těch ulicích. Takže tímto rozšíříme tu sběrnou síť. Chceme, aby se zvýšila ta produkce toho plastového odpadu a nápojových plechovek, které do toho lidé mohou dávat. A tím by mělo být méně odpadu, který potom přijde na skládku a bude ho více, který se vytřídí."
S tím souvisí také změna harmonogramu svozu odpadů od rodinných domů, který je nově jednou za 14 dní. V liché týdny plasty a v sudé komunální odpad.
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Chceme i nějakým způsobem ušetřit i za svoz odpadů. To znamená, že pokud třídím plasty důkladně, tak se mi sníží objem směsného odpadu. Tím pádem nemusím mít svoz každý týden, ale třeba jednou za 14 dnů. Pokud se to osvědčí, tak ta úspora bude znamenat to, že nebudeme muset zvyšovat razantně poplatek za svoz, uložení a likvidaci komunálního odpadu."
Frýdek-Místek letos poplatek nezvýšil. Stejně jako Bruntál. Ostrava ale zvedla poplatky o 222 korun. A Nový Jičín s Opavou o 240 korun.
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Náklady na likvidaci odpadů rostou, dramaticky. My už teď dotujeme, my jsme v podstatě na nějaké třetinové ceně, která neodráží ty skutečné náklady. A zbytek dotujeme z našeho rozpočtu. Takže děláme všechno proto, abychom nemuseli navyšovat tu cenu v příštím roce."
Vše ale závisí na tom, jak dobře budou lidé třídit odpad. Jsou totiž stále takoví, kteří to odmítají a další, kteří zakládají černé skládky nebo odpad odkládají v pytlech u popelnic. Ty se pak často trhají a opad se víří po okolí. Město pak stojí další úsilí a peníze zajištění úklidu.