Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Koronavirová pandemie ovlivnila fungování farem

Celý MS kraj |

Pandemie koronaviru se v posledních týdnech skloňuje všude, kam přijdete a zemědělské farmy nejsou výjimkou. Některé z nich řeší finance, jiné nedostatek pracovníků, kteří se teď buď starají o děti nebo jsou přeshraniční. Na druhou stranu bude podle odborníků větší poptávka po tuzemské produkci. Přestože se koronavirus z potravin nepřenáší, k produktům z Itálie nebo Španělska budou mít spotřebitelé menší důvěru.

Farma Bezdínek je největším produkčním skleníkem na pěstování zeleniny v Česku.  Na ploše 11ha v Dolní Lutyni  pěstuje od roku 2018 především rajčata a okurky. Farma je založená na pěstování zeleniny bez pesticidů a s minimálním dopadem na životní prostředí.  “Jako první v republice jsme prošli kontrolním auditem na pěstování bez pesticidů. Naše produkty mají podobné hodnoty jako například kojenecká voda. Náš skleník je vybavený nejmodernějšími technologiemi, je to tak zvané udržitelné pěstování zeleniny. Rajčata pěstujeme hydroponicky, to znamená, že rajčata jsou vysazujeme do organického kokosového substrátu, který po ukončení sezony kompostujeme. Ke každé rostlině je zavedená samostatná zálivka z dešťovky a vodu navíc ještě recyklujeme, takže u nás ani kapka nepadne na zmar. Navíc eliminujeme i emise z dopravy, protože pěstujeme lokálně a dodáváme na český trh,” prozradila o pěstování bio rajčat Monika Zábojníková, PR manažerka, Farma Bezdínek. 

Místo pesticidů se na farmě používá přirozená biologická ochrana. Každý týden odborníci do skleníků aplikují přirozené nepřátele škůdců a ti postupně vytváří množství užitečného hmyzu, který nedovolí škůdcům, aby se přemnožili. Opylování, to je zase práce pro čmeláky, ti mají své papírové domky přímo u zdroje, ve sklenících.  “Tu největší práci tu samozřejmě odvádějí lidé, jedná se o ruční práci. Zaměstnáváme místní lidi, zejména ženy, které pracují v jednosměnném provozu. Běžně jich tady máme 250, v nouzovém stavu  jsme na počtu 350 lidí,” dodala manažerka.  60 stálých zaměstnanců se na místo o rajčata teď stará 24 hodin o své děti. Farma proto musela nabrat brigádníky. Nejsou zapracovaní a jejich výkony nestačí pokrýt potřeby firmy, a tak narostl počet zaměstnanců o sto. Každý den farma na české pulty dodává 20 tun čerstvých rajčat. “V souvislosti  opatřením kvůli koronaviru jsme zavedli několik bezpečnostních hygienických opatření. Není to jen o ochranných pomůckách a dezinfekci, je to o denním měření teplot, o kontrole mobility zaměstnanců, protože jsme směny rozdělili na dvě. Dva dny lidé pracují a dva dny jsou doma. A také dbáme, aby měli dostatečně velký přísun vitamínů a snažíme se tu společně budovat silnou imunitu,” vyjmenovala opatření manažerka Zábojníková.

Zatímco Farma Bezdínek musela nabírat brigádníky, na farmě u Ličků v Sedlnicích si zatím vystačí se svými zaměstnanci. Specializují se na pěstování ovoce, zeleniny a brambor v tak zvané integrované produkci. V podstatě to znamená, že mohou omezeně hnojit a používat některé chemické přípravky. Aktuálně mají starosti se suchem.  “Teď nesadíme. Nepostihl nás ani tak koronavirus, jak nás trápí velké sucho, tady už měsíc nepršelo. Máme nachystanou sadbu, ale nemá smysl sadit, protože není voda, vlastně čekáme až zaprší,” posteskla si Hana Prokl Ličková, Farma Lička

Farma Lička zavedla v době restriktivních opatření organizační opatření. Jejich zaměstnanci se při činnostech, které momentálně vykonávají nemusí potkávat. Každý z nich má své izolované pracoviště. Větší problémy  ale nastanou o pár týdnů později, kdy bude zapotřebí nabrat brigádníky na práce na polích i na farmě. 

Nahlásit chybu


K tématu

Farma Bezdínek na Karvinsku otevřela nový skleník a energocentrum

19. května 2024 22:08 | Dolní Lutyně | Andrea Holeszová | Eko magazín

V současnosti největší producent rajčat v Česku. To je Farma Bezdínek v Dolní Lutyni. Pro ještě větší zvýšení produkce nově zahájila provoz dalšího skleníku. Zároveň zde bylo otevřeno nové energocentrum, aby byla farma více energeticky nezávislá.

V Jeseníkách pokračuje boj lidí s následky povodní , přehrada Slezská Harta zabránila následkům ještě horším

17. září 2024 9:58 | Bruntál | Karel Soukop | Regionální zprávy POLAR

V Jeseníkách nastává boj s následky povodní. Sčítají se materiální škody, následky velké vody a ve spolupráci s obcemi a hasiči obyvatelé odčerpávají vodu ze zatopených ploch a domů. Voda však stále z kopců stéká a komplikuje situaci.


V Ostravě-Porubě pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030

V Ostravě-Porubě teď pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030 s přesahem do roku 2040. Zapojit se do něj může i široká veřejnost a jeho cíle by měl obvod plnit nehledě na tom, kdo bude v jeho vedení.

Bývalý slavný fotbalista Tomáš Ujfaluši pomohl klubu 1. FC Poruba s náborem dětí

Fotbalový klub 1. FC Poruba hledá nové kluky a holky. Uspořádal proto nábory nových fotbalových hvězdiček. Přijít mohl každý, kdo má chuť sportovat.

Havířov bojuje s potkany, ti si ve velkém pochutnávali i v hypermarketu

Potkani představují pro města noční můru. Neustále s nimi bojují i v Havířově, kde musí opět přistoupit k plošné deratizaci. Hlodavci velké škody napáchali i v jednom hypermarketu.

Senior v nazouvácích se ztratil na procházce, policie ho našla několik kilometrů od domova

Dnes 10:01 | Studénka | Lukáš Zavadil

Úterní pátrání po téměř 80letém seniorovi na Novojičínsku mělo šťastný konec. Muž, který se vydal na procházku bez mobilního telefonu a v nazouvácích, byl nalezen několik kilometrů od domova díky rychlému zásahu policie a spolupráci s veřejností. Senior byl převezen do nemocnice, kde se potvrdilo, že je v dobrém zdravotním stavu.

Začala podzimní výzva 10 000 kroků, zapojit se může úplně každý

Od října začala další pravidelná výzva 10 tisíc kroků. Kdo se do ní zapojí, zlepší si kondici a přispěje k lepšímu zdraví a životnímu stylu. Ti nejlepší budou navíc odměněni. Zapojit se mohou jednotlivci i týmy všech věkových kategorií. A soutěží se také v rámci jednotlivých měst.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Technické služby fungují pod odborem údržby majetku, na zimu jsou připraveny

Studénka připravuje založení vlastních technických služeb. Zatím fungují jako oddělení v rámci odboru údržby majetku. Rozhodli o tom zastupitelé na poslední schůzi. Město pokračuje i v nákupu nové techniky.

Povodně zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny

Povodně zcela zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny. Magistrát musí nyní najít řešení, jaký zvolit povrch při následné rekonstrukci. Opravy začnou zřejmě až v příštím roce.

Starostka Ostravy-Poruby poděkovala všem lidem, kteří pomáhali s následky povodně

Zářijová ničivá povodeň opět ukázala, že lidé mají velká srdce. Vytopeným Porubanům pomáhaly stovky lidí, hasiči, řada firem i zaměstnanci radnice. Patří jim za to velký dík.

Je to tu! Síť stezek pro bikery v karvinském Černém lese je konečně legální

Datum 28. září se zapíše do historie oddílu karvinských bikerů jako jeden z nejvýznamnějších dnů. Oficiálně se jim podařilo zprovoznit síť stezek plnou trailů , kterou právě v tento den slavnostně otevřeli.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Největší akcí roku v Rýmařově byly Dřevařské, lesnické a myslivecké dny

Včera 17:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Vždy každé dva roky se v Rýmařově koná největší akce ve městě, jakou jsou Dřevařské, lesnické a myslivecké dny. Park ve Flemmichově zahradě vždy zaplní tisíce návštěvníků, aby si užili umění dřevařů, lesnickou techniku, myslivecké expozice i kulturní programy. Nejinak tomu bylo i letos.

Senioři po povodních neuspěli s žádostí o mimořádnou pomoc

Úřad práce v souvislosti s povodněmi, které mnoha lidem zničily domovy a majetek, nabídl mimořádnou okamžitou pomoc. Bohužel, podle našich zjištění, odcházejí někteří lidé s nepořízenou. Zklamání z jednání jedné z referentek úřadu práce zažili i senioři z Českého Těšína.

Jaké formy pomoci nyní potřebují lidé postižení povodněmi

Dobrovolnická, materiální, finanční a psychosociální - to jsou druhy pomocí, které jsou nyní potřebné v oblastech zasažených povodněmi. Jejich rozdělení obstarávají nevládní organizace, ale mohou se zapojit i lidé, zejména prostřednictvím sbírek.

EKO MAGAZÍN: Koronavirová pandemie ovlivnila fungování farem
Vydáno 5. května 2020 8:35, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Pandemie koronaviru se v posledních týdnech skloňuje všude, kam přijdete a zemědělské farmy nejsou výjimkou. Některé z nich řeší finance, jiné nedostatek pracovníků, kteří se teď buď starají o děti nebo jsou přeshraniční. Na druhou stranu bude podle odborníků větší poptávka po tuzemské produkci. Přestože se koronavirus z potravin nepřenáší, k produktům z Itálie nebo Španělska budou mít spotřebitelé menší důvěru.

Farma Bezdínek je největším produkčním skleníkem na pěstování zeleniny v Česku.  Na ploše 11ha v Dolní Lutyni  pěstuje od roku 2018 především rajčata a okurky. Farma je založená na pěstování zeleniny bez pesticidů a s minimálním dopadem na životní prostředí.  “Jako první v republice jsme prošli kontrolním auditem na pěstování bez pesticidů. Naše produkty mají podobné hodnoty jako například kojenecká voda. Náš skleník je vybavený nejmodernějšími technologiemi, je to tak zvané udržitelné pěstování zeleniny. Rajčata pěstujeme hydroponicky, to znamená, že rajčata jsou vysazujeme do organického kokosového substrátu, který po ukončení sezony kompostujeme. Ke každé rostlině je zavedená samostatná zálivka z dešťovky a vodu navíc ještě recyklujeme, takže u nás ani kapka nepadne na zmar. Navíc eliminujeme i emise z dopravy, protože pěstujeme lokálně a dodáváme na český trh,” prozradila o pěstování bio rajčat Monika Zábojníková, PR manažerka, Farma Bezdínek. 

Místo pesticidů se na farmě používá přirozená biologická ochrana. Každý týden odborníci do skleníků aplikují přirozené nepřátele škůdců a ti postupně vytváří množství užitečného hmyzu, který nedovolí škůdcům, aby se přemnožili. Opylování, to je zase práce pro čmeláky, ti mají své papírové domky přímo u zdroje, ve sklenících.  “Tu největší práci tu samozřejmě odvádějí lidé, jedná se o ruční práci. Zaměstnáváme místní lidi, zejména ženy, které pracují v jednosměnném provozu. Běžně jich tady máme 250, v nouzovém stavu  jsme na počtu 350 lidí,” dodala manažerka.  60 stálých zaměstnanců se na místo o rajčata teď stará 24 hodin o své děti. Farma proto musela nabrat brigádníky. Nejsou zapracovaní a jejich výkony nestačí pokrýt potřeby firmy, a tak narostl počet zaměstnanců o sto. Každý den farma na české pulty dodává 20 tun čerstvých rajčat. “V souvislosti  opatřením kvůli koronaviru jsme zavedli několik bezpečnostních hygienických opatření. Není to jen o ochranných pomůckách a dezinfekci, je to o denním měření teplot, o kontrole mobility zaměstnanců, protože jsme směny rozdělili na dvě. Dva dny lidé pracují a dva dny jsou doma. A také dbáme, aby měli dostatečně velký přísun vitamínů a snažíme se tu společně budovat silnou imunitu,” vyjmenovala opatření manažerka Zábojníková.

Zatímco Farma Bezdínek musela nabírat brigádníky, na farmě u Ličků v Sedlnicích si zatím vystačí se svými zaměstnanci. Specializují se na pěstování ovoce, zeleniny a brambor v tak zvané integrované produkci. V podstatě to znamená, že mohou omezeně hnojit a používat některé chemické přípravky. Aktuálně mají starosti se suchem.  “Teď nesadíme. Nepostihl nás ani tak koronavirus, jak nás trápí velké sucho, tady už měsíc nepršelo. Máme nachystanou sadbu, ale nemá smysl sadit, protože není voda, vlastně čekáme až zaprší,” posteskla si Hana Prokl Ličková, Farma Lička

Farma Lička zavedla v době restriktivních opatření organizační opatření. Jejich zaměstnanci se při činnostech, které momentálně vykonávají nemusí potkávat. Každý z nich má své izolované pracoviště. Větší problémy  ale nastanou o pár týdnů později, kdy bude zapotřebí nabrat brigádníky na práce na polích i na farmě. 

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000020187/eko-magazin-koronavirova-pandemie-ovlivnila-fungovani-farem