Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Deštivý rok prospěl pěstování kořenové zeleniny, teplomilné rostliny měly utrum

Celý MS kraj |

Letošní léto někteří označovali jako atypické a chladné, z hlediska dlouhodobých normálů tomu tak ale není. Po pěti letech jsme prožili klasické středoevropské léto, během něhož se střídaly různé charaktery počasí. Zemědělci hlásí, že deštivé počasí prospělo hlavně kořenové zelenině. Ovoce prošlo kroupami a mrazíky a teplomilných rajčat a paprik se urodilo málo.

Farma Lička na Novojičínsku. Počátky hospodaření manželů Ličkových se vážou k 90. letům. V té době jim byly vydány restituované pozemky po předcích, začali spolupracovat s italským partnerem na pěstování čekanky salátové, vysázeli své první sady a lidem nabídli samosběry. V dalších letech se pustili do přestavby farmy, začali pěstovat brambory a do podnikání přibrali i dceru. Dnes už je farma největším pěstitelem zeleniny a ovoce na NJ. Hospodaří na 70 hektarech. A kromě rodinných příslušníků zaměstnává 13 lidí,... v sezóně je jich ale potřeba daleko více.

Hana Prokl Ličková, Farma Lička, spolumajitelka: “Zemědělství v ČR má všeobecně problém sehnat lidi, kteří by měli zájem pracovat na poli. Je to práce těžká, namáhavá a za každého počasí. Většinou navíc není moc ohodnocená, protože cenová politika je taková, jakou nám určují řetězce. Není moc příznivá pro naše zemědělce, kterých je v Česku málo. Takže ovocnáři a zelináři to řeší tak, že si najímají prostřednictvím agentur Bulhary, Rumuny, Ukrajince. I my jsme museli jít touto cestou a najímáme je sezóně. Pro ovoce byl letošní rok docela rizikový. Deštivý duben nám znehodnotil jablka, všechny jablka měly na slupce kroužky od mrazu. Hrušky kvetly o něco dříve, tak ty se tomu vyhnuly, celkem nám zůstaly a problém by s teplomilnou zeleninou jako jsou rajčata a papriky. V období, kdy se měly sadit hodně pršelo a byla zima, tak jsem dlouho čekali se sázením. Nasadili jsme je ke konci června a to už pak hodně pršelo, takže nám rostliny plavaly a z rajčat a paprik jsme nakonec neměli vůbec nic.”.

Vilém Tomíček, předseda Agrární regionální komory Ostravsko: “Zelenina se musí sklízet většinou ručně, aby nebyla poškozená pak se čistí, chystá a balí do bedniček, což představuje velký podíl lidské práce, která má vliv na náklady a cenu. Například zemědělci prodávají brambory do supermarketů za 2,50 Kč/kg a v marketu si je lidé kupují na 12 korun, takže je vidět ten velký cenový rozdíl. Smutné je to, že se toto děje i v době, kdy jsou lidé bez práce, řada lidí je doma a nemá co dělat. Bohužel ale do zemědělství čeští lidé nejdou, je to pro ně podřadná práce, ale cizinci si to poctivě odpracují.”

Zeleninu a ovoce si lidé mohou koupit přímo na farmě nebo si objednat bedýnku z Poodří. Je o ně velký zájem, týdně jich tady na farmě nachystají přes 500 ve dvou velikostech. Poptávku si na farmě vykládají tím, že lidé přišli na to, že lokální zelenina jim prospívá, odběr mají blízko domova a s ohledem na pandemii koronaviru nemuseli alespoň za zdravým sortimentem do supermarketů. A podobně si Ličkovi vysvětlují i letošní velký zájem o samosběr.

Hana Prokl Ličková, Farma Lička, spolumajitelka: “V malé bedýnce teď máme především kořenovou zeleninu, takže tu máme červenou řepu ve žluté variantě, celer, mrkev, petržel, od cibule je tady pórek, hokaido a také hrušky, ty nás letos nezradili. Jablka prošla kroupami. A tady ještě máme od kolegů, ze spolupracující farmy kmín a špaldu. někde dole pod zeleninou je recept. Nemáme certifikát BIO, protože o to neusilujeme, ale máme tu střední cestu. Kdy hlásíme množství těžkých kovů, hlídáme čím ošetřujeme, v jakém množství a před tím předchází monitoring škůdců a choroby sledujeme v jaké fázi je ten který škůdce a jestli je třeba ošetřit. U hnojiv užíváme organická a pokud je to umělé hnojivo, tak potom užíváme jen to, co nám dovolí metodika.”

Farma Lička vlastní známku IPZ - integrované pěstování zeleniny, tu musí zemědělci každoročně obhájit. Podobně funguje známka i pro ovoce. Toto označení se uděluje jen v ČR a odběratelům, kteří vyhledávají české produkty, ulehčuje orientaci mezi dalšími dovozci.

Nahlásit chybu


Speciální systém COBRA pomohl uhasit požár střechy v Rychvaldu

Dnes 16:42 | Rychvald | Lukáš Zavadil

Požár střechy rodinného domu v Rychvaldu na Karvinsku způsobil škodu za 800 tisíc korun. K zásahu vyjíždělo pět jednotek hasičů, kteří díky rychlému zásahu uchránili majetek v hodnotě 2 milionů korun. Při hašení byl využit unikátní systém COBRA, který hasičům umožnil efektivní zásah přímo v ohnisku požáru.

Moravskoslezský kraj přikryla sněhová peřina. Po víkendu ale sníh zase roztaje

Moravskoslezský kraj přes noc přikryla sněhová peřina. Ráno si tak možná někteří lidé zanadávali, že musí odhrabávat auto, ale děti byly jistě nadšené. Silničáři hlavní tahy zprůjezdnili ještě v průběhu noci. Podle meteorologů by měl po víkendu sníh zase roztát.

O školení v první pomoci byl v havířovské nemocnici velký zájem

Havířovská nemocnice uspořádala školení první pomoci, na kterém si účastníci osvojili postupy resuscitace a ošetření úrazů. Pod vedením odborníků si vyzkoušeli, jak správně stlačovat hrudník, kdy zahájit umělé dýchání a jak poskytnout pomoc dětem i dospělým.

Tragický požár v Ostravě: policisté evakuovali 16 lidí, hasiči našli v bytě mrtvého muže

Dnes 9:18 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.

Úzká a frekventovaná silnice na Mezidolí v Havířově se dočká chodníku

Radnice v Havířově zahájila výstavbu dlouho očekávaného chodníku na ulici Mezidolí. Stavba zahrnuje i osvětlení, odvodnění i přeložky nízkého napětí a má být dokončena v srpnu příštího roku. Vše ale bude záležet na počasí.

Projekt Rodinného centra Mozaika a města splní další vánoční přání

Rodinné centrum Mozaika ve spolupráci se sociálním odborem města připravuje další ročník projektu Vánoční překvapení. Jeho cílem je obstarat pod stromeček dárky pro novojičínské děti ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Krevní centrum přijelo odebírat krev na radnici Moravské Ostravy a Přívozu

Mobilní odběrové stanoviště Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava vyrazilo podruhé do terénu. Tentokrát zavítalo na radnici Moravské Ostravy a Přívozu, kde krev darovalo 30 úředníků, z toho 23 úplně poprvé.

Školáci si přejí fast food, to jim ale město splnit nemůže

V základních školách se konala mladá školní fóra. Žáci se mohli vyjádřit jednak ke své škole a také k dění ve městě. Třeba na Komenského 66 získal nejvíce hlasů požadavek na zřízení fast foodu.

Na Rudné ve Svinově postupně zdemolují mosty, provoz bude sveden vždy na druhou polovinu

Včera 8:24 | Ostrava-město | Libor Běčák

V úterý 26. listopadu 2024 začne rekonstrukce mostů na Rudné ulici v Ostravě-Svinově. Oba mosty silnice I/11 budou zdemolovány a do roku 2026 nahrazeny novými konstrukcemi. Po dobu prací bude zachován obousměrný provoz v jednom pruhu pro každý směr. Projekt za 95,6 milionu Kč slibuje životnost nových mostů minimálně 100 let.

Muž obviněný z krádeží a sprejování v Karviné čelí až pěti rokům vězení

Včera 13:08 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Třiatřicetiletý muž byl obviněn z pěti skutků majetkového charakteru a vandalismu, kterých se měl dopustit od března do září letošního roku v Karviné. Škoda způsobená krádežemi, poškozením majetku a vandalismem dosáhla téměř 300 tisíc korun. Muži hrozí až pět let vězení. Jeho jednatřicetiletý společník čelí obvinění z vloupání a hrozí mu až tři roky vězení.

Pádem ze střechy si muž v Ostravě přivodil těžká zranění

Včera 11:33 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Z výšky odpovídající 4. patru spadl v úterý večer muž, který v Mariánských Horách pracoval na střeše. Záchranáři ho museli na místě uvést do umělého spánku, zafixovat a převézt na urgentní příjem fakultní nemocnice.

Vedení MS kraje poděkovalo složkám IZS za zásahy a pomoc při povodních

Poprvé a naposledy po zářijových povodních v neděli vyjel parní vlak na Osoblažské úzkokolejce. Vypraven byl čistě pro členy IZS, kteří při povodních pomáhali ze všech sil. Zachraňovali jak lidské životy, tak jejich obydlí.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

Včera 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

CISO ocenilo medailisty a národní rekordmany

Centrum individuálních sportů Ostrava podporuje reprezentanty v individuálních sportech v MS kraji a tato podpora se vyplatila i v roce 2024. Na slavnostním setkání tak CISO mohlo ocenit ty nejúspěšnější.

EKO MAGAZÍN: Deštivý rok prospěl pěstování kořenové zeleniny, teplomilné rostliny měly utrum
Vydáno 2. prosince 2020 8:59, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Letošní léto někteří označovali jako atypické a chladné, z hlediska dlouhodobých normálů tomu tak ale není. Po pěti letech jsme prožili klasické středoevropské léto, během něhož se střídaly různé charaktery počasí. Zemědělci hlásí, že deštivé počasí prospělo hlavně kořenové zelenině. Ovoce prošlo kroupami a mrazíky a teplomilných rajčat a paprik se urodilo málo.

Farma Lička na Novojičínsku. Počátky hospodaření manželů Ličkových se vážou k 90. letům. V té době jim byly vydány restituované pozemky po předcích, začali spolupracovat s italským partnerem na pěstování čekanky salátové, vysázeli své první sady a lidem nabídli samosběry. V dalších letech se pustili do přestavby farmy, začali pěstovat brambory a do podnikání přibrali i dceru. Dnes už je farma největším pěstitelem zeleniny a ovoce na NJ. Hospodaří na 70 hektarech. A kromě rodinných příslušníků zaměstnává 13 lidí,... v sezóně je jich ale potřeba daleko více.

Hana Prokl Ličková, Farma Lička, spolumajitelka: “Zemědělství v ČR má všeobecně problém sehnat lidi, kteří by měli zájem pracovat na poli. Je to práce těžká, namáhavá a za každého počasí. Většinou navíc není moc ohodnocená, protože cenová politika je taková, jakou nám určují řetězce. Není moc příznivá pro naše zemědělce, kterých je v Česku málo. Takže ovocnáři a zelináři to řeší tak, že si najímají prostřednictvím agentur Bulhary, Rumuny, Ukrajince. I my jsme museli jít touto cestou a najímáme je sezóně. Pro ovoce byl letošní rok docela rizikový. Deštivý duben nám znehodnotil jablka, všechny jablka měly na slupce kroužky od mrazu. Hrušky kvetly o něco dříve, tak ty se tomu vyhnuly, celkem nám zůstaly a problém by s teplomilnou zeleninou jako jsou rajčata a papriky. V období, kdy se měly sadit hodně pršelo a byla zima, tak jsem dlouho čekali se sázením. Nasadili jsme je ke konci června a to už pak hodně pršelo, takže nám rostliny plavaly a z rajčat a paprik jsme nakonec neměli vůbec nic.”.

Vilém Tomíček, předseda Agrární regionální komory Ostravsko: “Zelenina se musí sklízet většinou ručně, aby nebyla poškozená pak se čistí, chystá a balí do bedniček, což představuje velký podíl lidské práce, která má vliv na náklady a cenu. Například zemědělci prodávají brambory do supermarketů za 2,50 Kč/kg a v marketu si je lidé kupují na 12 korun, takže je vidět ten velký cenový rozdíl. Smutné je to, že se toto děje i v době, kdy jsou lidé bez práce, řada lidí je doma a nemá co dělat. Bohužel ale do zemědělství čeští lidé nejdou, je to pro ně podřadná práce, ale cizinci si to poctivě odpracují.”

Zeleninu a ovoce si lidé mohou koupit přímo na farmě nebo si objednat bedýnku z Poodří. Je o ně velký zájem, týdně jich tady na farmě nachystají přes 500 ve dvou velikostech. Poptávku si na farmě vykládají tím, že lidé přišli na to, že lokální zelenina jim prospívá, odběr mají blízko domova a s ohledem na pandemii koronaviru nemuseli alespoň za zdravým sortimentem do supermarketů. A podobně si Ličkovi vysvětlují i letošní velký zájem o samosběr.

Hana Prokl Ličková, Farma Lička, spolumajitelka: “V malé bedýnce teď máme především kořenovou zeleninu, takže tu máme červenou řepu ve žluté variantě, celer, mrkev, petržel, od cibule je tady pórek, hokaido a také hrušky, ty nás letos nezradili. Jablka prošla kroupami. A tady ještě máme od kolegů, ze spolupracující farmy kmín a špaldu. někde dole pod zeleninou je recept. Nemáme certifikát BIO, protože o to neusilujeme, ale máme tu střední cestu. Kdy hlásíme množství těžkých kovů, hlídáme čím ošetřujeme, v jakém množství a před tím předchází monitoring škůdců a choroby sledujeme v jaké fázi je ten který škůdce a jestli je třeba ošetřit. U hnojiv užíváme organická a pokud je to umělé hnojivo, tak potom užíváme jen to, co nám dovolí metodika.”

Farma Lička vlastní známku IPZ - integrované pěstování zeleniny, tu musí zemědělci každoročně obhájit. Podobně funguje známka i pro ovoce. Toto označení se uděluje jen v ČR a odběratelům, kteří vyhledávají české produkty, ulehčuje orientaci mezi dalšími dovozci.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000023059/eko-magazin-destivy-rok-prospel-pestovani-korenove-zeleniny-teplomilne-rostliny-mely-utrum