Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bukovec má vedle nejvýchodnějšího bodu i další nej. Třeba nejstarší jilm nebo největší půdní sesuv

Celý MS kraj |

Pokud se vzpomene obec Bukovec, většina lidí si ji spojí s nejvýchodnějším bodem republiky. Ne vždy tomu tak bylo a dodnes si někteří myslí, že nejvýchodnější obcí je nedaleká Hrčava.

Josef Wawrzacz, obyvatel Hrčavy: “Určitě se ptají, jestli je to nejvýchodnější obec, a to není, není. Nejvýchodnější místo je v Bukovci. Hrčava je významná tím, že spojuje tři státy. Česko, Polsko a Slovensko. Tím pádem vzniklo to trojmezí. Poláci říkají trojstyk. Jsou tam i tři kameny, které to symbolizují. Ale není to nejvýchodnější obec, prostě nejvýchodnější obec nebo místo je v Bukovci.”

Hrčava i Bukovec jsou častými cíli turistů.

George Haiduk, turista: “My jsme z Ludgeřovic a vyrazili jsme si na takový výlet, dokud je hezky. Sluníčko nám přeje. Zajeli jsme až na Hrčavu a od tama pak na koloběžkách. Zajeli jsme si na trojmezí, a to hlavně z toho důvodu, že tady nehlídají testy…”

Přímo v Bukovci se vyplatí navštívit hned několik zajímavých míst.

Josef Byrtus, kronikář Bukovce: “Ti z vás, kteří se dostanou do naší nejvýchodnější obce České republiky do Bukovce, tak zde mohou najít hned několik nej. Například největší sesuv v celé ČR, který měří několik hektarů. Leží na svahu hory Gírové a teda konkrétně na jejím jižním svahu a je tam spoustu snímku na cedulích, které zabírají, jak ta Gírová je tím sesuvem devastovaná, ale my lidé to dneska vnímáme jinak. My máme to jako krásu té, dalo by se říct té mluvy přírody, která tu něco ztvárňuje, něco nového a také to lidi láká. Pak tu u nás můžete najít největší jilm, což je taky taková obrovská rarita, protože vlastně v tom katalogu stromů není větší jilm, než ten, který je registrován právě v Bukovci. A to nejen v rámci ČR ale i v rámci Evropy a dokonce celého světa. My netvrdíme, že je to největší jilm, ale můžeme říct, že je to největší registrovaný jilm. Stojí za to se na něj kouknout, nebo k němu přijet. Stáří jilmu se jen odhaduje. Někteří říkají 450, někteří 500 let, někteří 700, to bychom se dozvěděli až by ten strom byl sťat a mohli jsme spočítat skutečně ta jeho léta. Ale my chceme, aby žil, aby vydával ta svědectví. Moje vlastní babička, bývalá kronikářka, na jejíž práci jsem navázal, bude mít letos 99 let a ta si ten strom pamatuje pořád v téhle velikosti, v jaké se nachází. Takže v jejich očích nestárne. Já z toho usuzuji, že by ten strom mohl mít kolem určitě přes těch 500 let, možná k 700. Je to ale jen můj soukromý odhad."

Patrně žádný turista si nenechá ujít možnost stanout na nejvýchodnějším bodě republiky. Lokalita toho ale nabízí více.

Josef Byrtus, kronikář Bukovce: “Součástí této lokality u nejvýchodnějšího bodu je také podmáčená louka - mokřad, který vidíte před sebou, respektive za mnou, kde rostou různé druhy vstavačů a kde také se vlastně asi nejdéle v naší vesnici pořád seče tráva ručně a také tady právě na této louce probíhají soutěže v ručním sečení trávy. Zrovna tady se nacházíme u nejvýchodnějšího bodu ČR. Pokud byste sem dojeli a my vás srdečně zveme, tak určitě si všimnete kamene, na kterém je mapa ČR s označením nejvýchodnějšího bodu a jsou tam dány souřadnice. Tento kámen vás ale nesmí zmást. Pokud by se skutečně hledali to nejvýchodnější místo, tak vedle kamene je patník a musíte se podívat směrem přes potok k druhému patníku a právě vznikne taková pomyslná přímka mezi těmi dvěma patníky a ve střednici potoka na jeho dně leží nejvýchodnější bod ČR. Takže ti z vás, návštěvníci, kteří se chcete podívat a nějakým způsobem se dotknout to nejvýchodnějšího bodu, tak si zujte boty, až dorazíte. Teď je příjemné teplo, hezky a vstupte do vody a kochejte se tím, že stojíte v nějakém nejenom plynutí času, ale i v mimořádném prostoru naší vlasti.”
Josef Byrtus, kronikář Bukovce: “Co se týče historie naší obce, tak už podle názvu, ten mnohé napovídá, když jsme v Bukovci tak každého napadne, že ta lokalita je vlastně pojmenována podle buku. Podle stromu, který tady četně v okolí roste zejména na svazích hory, která se dnes nachází na území Polska mezi nejdelším potokem Frýdecko-Místecka Bystrým a právě říčkou Olzou, jak my říkáme, nebo také Olší, jak je známá z českých map. Historie naší obce sahá někdy do roku 1353, kdy už máme první písemnou zmínku o obci, kdy těšínský kníže dal vlastně místnímu fojtovi, což byl něco jako dnešní starosta, místnímu správci privilegia, jak s těmito poli tady v okolí může nakládat, potažmo s lesy, co může pronajímat, co bude vlastnit, že si tady může založit svoji vlastní hospodu a další věci, které se právě v popisech dochovaly právě z té listiny knížete Kazimíra z roku 1353."
Josef Byrtus, kronikář Bukovce: “V době, kdy jsem já chodil do školy a dneska tam chodím sice taky jako učitel, ale už učím kapánek jiné věci, když se bavíme o nejvýchodnějšího obci ČR, tak dnes vám každý školák odpoví, že je to obec Bukovec. Ještě před těmi 30, 40 lety se mluvilo o obci Hrčava jakou o nejvýchodnější obci celé ČR a dneska již s jistotou víme, že skutečně tím nejvýchodnějším bodem katastrálním naší vlasti je skutečně ten bod zde na místě, na kterém stojíme. Ale Hrčava si přesto nějak uchovala to své specifikum, protože u obce Hrčavy leží na její hranici hranice taky s Polskem a se Slovenskem. Takže ti z vás, kteří chtějí navštívit známé trojmezí česko-slovensko-polské, tak se vydají na nedalekou Hrčavu. Kdybyste chtěli ta dvě místa spojit, případně spojit největší sesuv v ČR, pak bych doporučoval vydat se tedy od toho sesuvu z Gírová na Hrčavu, navštívit tuto malebnou vesničku a od trojmezí se vydat na nejvýchodnější bod a pak třeba z nejvýchodnějšího bodu projít po inline stezce kolem atraktivně ztvárněných pohádek ve dřevě, skutečně hezké místo, které stojí za návštěvu nejenom pro malé i pro větší, kteří si tam můžou počíst, tak kolem této lokality směrem k jilmu a tam se zastavit a zapřemýšlet nad tím, jak plyne čas."





Nahlásit chybu


K tématu

Z Frýdku-Místku do Bašky se vybuduje nová cyklostezka

30. října 2023 15:43 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek se dohodl s obcí Baška na výstavbě nové cyklostezky. Ta povede z Místku do Bašky podél řeky Ostravice. Vybudovat by se měla v příštím roce a z větší části ji zaplatí evropská dotace. Cílem je doplnit chybějící úseky na trase Ostrava – Beskydy.

Další zranění mladí lyžaři v Beskydech a Jeseníkách. Letěl pro ně vrtulník

15. února 2024 19:09 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zdravotnická záchranná služba zasahovala spolu s členy horské služby ve středu hned u tří zraněných mladých lyžařů. Ve všech případech, které se odehrály během několika hodin v Beskydech a Jeseníkách, vzlétal na pomoc vrtulník letecké záchranné služby Ostrava.

Rekordní nárůst turistů v MSK ve třetím čtvrtletí roku, Beskydy opět na vrcholu

8. listopadu 2023 16:58 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Nové statistiky potvrzují významný nárůst počtu návštěvníků v Moravskoslezském kraji, zejména v průběhu třetího čtvrtletí letošního roku. Nejvýraznější trend návštěvnosti se odehrává v oblíbené turistické oblasti Beskydy. V průběhu třetího kvartálu roku 2023 se do kraje sjelo a v hromadných zařízeních ubytovalo rekordních 366 927 návštěvníků. Toto číslo představuje téměř 3% nárůst ve srovnání s předešlým rokem 2022. Co je však ještě důležitější, návštěvnost v letošním roce předčila výsledky z roku 2019, tedy z před-covidového období, o více než 10 %.


Hnutí ANO bude v Moravskoslezském kraji vládnout s koalicí SPD, Trikolory a strany PRO

Dlouho očekávaný povolební okamžik je tady. Kdo bude vládnout MS regionu oznámilo vítězné ANO v pátek odpoledne.

Ostravský magistrát je opět nejpřívětivější v MS kraji. V anketě zvítězil už pošesté

Ostravský magistrát se stal opět vítězem ankety o nejpřívětivější úřad v Moravskoslezském kraji. Soutěž každoročně vyhlašuje Ministerstvo vnitra České republiky. Podle primátora města Jana Dohnala mají na ocenění velkou zásluhu zaměstnanci, kteří svou práci odvádějí nadstandardně.

Koalice SPOLU v Moravskoslezském kraji jde do opozice, s vítězným hnutím ANO se neshodla

Včera 14:57 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Koalice SPOLU v Moravskoslezském kraji po jednáních s hnutím ANO míří do opozice. Podle lídra Radka Kani jsou podmínky, které si ANO stanovilo, v rozporu s hodnotami a programem koalice. SPOLU se stane kritickou, ale konstruktivní opozicí nové krajské vlády.

Do Opavy po povodních stále nejezdí vlaky. Trať z Ostravy do Opavy by měla být obnovena v půlce října

Do Opavy stále nejezdí vlaky. Povodeň poničila železniční trať z Opavy ve směru na Ostravu i na Krnov a také z Opavy do Malých Hoštic a dále do Kravař. Místo vlaků tak cestující přepravují autobusy.

Škody na majetku Ostravy-Přívozu za 130 milionů. Jedna škola je stále bez tepla

Nefunkční topení na základní škole i omezení v domě s pečovatelskou službou. Centrální ostravský obvod řeší postupně škody, které napáchala povodeň v části Přívoz. Bojuje se hlavně s časem, aby bylo všechno uklizeno, vysušeno a opraveno, než začne zima.

Slezská bude mít velkokapacitní kulturní dům, stavět by se mohlo začít na jaře

Slezská Ostrava bude mít vlastní velkokapacitní kulturní dům a ani větší akce už se tak nebudou muset konat mimo obvod. Stavba Multifunkčního domu v Muglinově sice momentálně stojí kvůli neshodám se zhotovitelem, už na jaře by se ale mělo znovu pokračovat v práci.

Mladíci v Havířově spáchali dvě loupeže, jeden byl obviněn, druhý není trestně odpovědný

Včera 10:42 | Havířov | Lukáš Zavadil

Kriminalisté v Havířově během pátečního odpoledne 27. září rychle dopadli dva mladíky, kteří měli na svědomí loupežné přepadení seniorky. K přepadení došlo ve chvíli, kdy žena vyrazila na nákup. Během pátrání ale muži zákona objasnili i další loupež, ke které došlo o dva dny dříve.

Studénka pokračuje v opravách starého zámku, střechu znovu pokrývá břidlice

Starý zámek ve Studénce město obnovuje postupnými kroky už několik let. Prioritou je oprava střechy. Na rekonstrukci památkově chráněného objektu se daří získávat dotace z Ministerstva kultury.

Svatováclavská jízda zastavila také u zámku ve Studénce

Historické automobily a motocykly projely v den státního svátku Novojičínskem. Tradiční Svatováclavská jízda veteránů zastavila také u zámku ve Studénce.

V Opavě pokračují s odklízením následků povodně, těžká technika brzy zamíří i do zahrádkářských osad

3. října 2024 17:59 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Práce na odklízení následků ničivé povodně stále nekončí. Lidé stále uklízí své domovy, veškeré zničené věci mohou nechávat před domy. Hromady poté odváží těžká technika.

Hnutí ANO bude v Moravskoslezském kraji vládnout s koalicí SPD, Trikolory a strany PRO

Dlouho očekávaný povolební okamžik je tady. Kdo bude vládnout MS regionu oznámilo vítězné ANO v pátek odpoledne.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Největší akcí roku v Rýmařově byly Dřevařské, lesnické a myslivecké dny

2. října 2024 17:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Vždy každé dva roky se v Rýmařově koná největší akce ve městě, jakou jsou Dřevařské, lesnické a myslivecké dny. Park ve Flemmichově zahradě vždy zaplní tisíce návštěvníků, aby si užili umění dřevařů, lesnickou techniku, myslivecké expozice i kulturní programy. Nejinak tomu bylo i letos.

Bukovec má vedle nejvýchodnějšího bodu i další nej. Třeba nejstarší jilm nebo největší půdní sesuv
Vydáno 14. května 2021 16:28, Celý MS kraj, Libor Běčák
Pokud se vzpomene obec Bukovec, většina lidí si ji spojí s nejvýchodnějším bodem republiky. Ne vždy tomu tak bylo a dodnes si někteří myslí, že nejvýchodnější obcí je nedaleká Hrčava.

Josef Wawrzacz, obyvatel Hrčavy: “Určitě se ptají, jestli je to nejvýchodnější obec, a to není, není. Nejvýchodnější místo je v Bukovci. Hrčava je významná tím, že spojuje tři státy. Česko, Polsko a Slovensko. Tím pádem vzniklo to trojmezí. Poláci říkají trojstyk. Jsou tam i tři kameny, které to symbolizují. Ale není to nejvýchodnější obec, prostě nejvýchodnější obec nebo místo je v Bukovci.”

Hrčava i Bukovec jsou častými cíli turistů.

George Haiduk, turista: “My jsme z Ludgeřovic a vyrazili jsme si na takový výlet, dokud je hezky. Sluníčko nám přeje. Zajeli jsme až na Hrčavu a od tama pak na koloběžkách. Zajeli jsme si na trojmezí, a to hlavně z toho důvodu, že tady nehlídají testy…”

Přímo v Bukovci se vyplatí navštívit hned několik zajímavých míst.

Josef Byrtus, kronikář Bukovce: “Ti z vás, kteří se dostanou do naší nejvýchodnější obce České republiky do Bukovce, tak zde mohou najít hned několik nej. Například největší sesuv v celé ČR, který měří několik hektarů. Leží na svahu hory Gírové a teda konkrétně na jejím jižním svahu a je tam spoustu snímku na cedulích, které zabírají, jak ta Gírová je tím sesuvem devastovaná, ale my lidé to dneska vnímáme jinak. My máme to jako krásu té, dalo by se říct té mluvy přírody, která tu něco ztvárňuje, něco nového a také to lidi láká. Pak tu u nás můžete najít největší jilm, což je taky taková obrovská rarita, protože vlastně v tom katalogu stromů není větší jilm, než ten, který je registrován právě v Bukovci. A to nejen v rámci ČR ale i v rámci Evropy a dokonce celého světa. My netvrdíme, že je to největší jilm, ale můžeme říct, že je to největší registrovaný jilm. Stojí za to se na něj kouknout, nebo k němu přijet. Stáří jilmu se jen odhaduje. Někteří říkají 450, někteří 500 let, někteří 700, to bychom se dozvěděli až by ten strom byl sťat a mohli jsme spočítat skutečně ta jeho léta. Ale my chceme, aby žil, aby vydával ta svědectví. Moje vlastní babička, bývalá kronikářka, na jejíž práci jsem navázal, bude mít letos 99 let a ta si ten strom pamatuje pořád v téhle velikosti, v jaké se nachází. Takže v jejich očích nestárne. Já z toho usuzuji, že by ten strom mohl mít kolem určitě přes těch 500 let, možná k 700. Je to ale jen můj soukromý odhad."

Patrně žádný turista si nenechá ujít možnost stanout na nejvýchodnějším bodě republiky. Lokalita toho ale nabízí více.

Josef Byrtus, kronikář Bukovce: “Součástí této lokality u nejvýchodnějšího bodu je také podmáčená louka - mokřad, který vidíte před sebou, respektive za mnou, kde rostou různé druhy vstavačů a kde také se vlastně asi nejdéle v naší vesnici pořád seče tráva ručně a také tady právě na této louce probíhají soutěže v ručním sečení trávy. Zrovna tady se nacházíme u nejvýchodnějšího bodu ČR. Pokud byste sem dojeli a my vás srdečně zveme, tak určitě si všimnete kamene, na kterém je mapa ČR s označením nejvýchodnějšího bodu a jsou tam dány souřadnice. Tento kámen vás ale nesmí zmást. Pokud by se skutečně hledali to nejvýchodnější místo, tak vedle kamene je patník a musíte se podívat směrem přes potok k druhému patníku a právě vznikne taková pomyslná přímka mezi těmi dvěma patníky a ve střednici potoka na jeho dně leží nejvýchodnější bod ČR. Takže ti z vás, návštěvníci, kteří se chcete podívat a nějakým způsobem se dotknout to nejvýchodnějšího bodu, tak si zujte boty, až dorazíte. Teď je příjemné teplo, hezky a vstupte do vody a kochejte se tím, že stojíte v nějakém nejenom plynutí času, ale i v mimořádném prostoru naší vlasti.”
Josef Byrtus, kronikář Bukovce: “Co se týče historie naší obce, tak už podle názvu, ten mnohé napovídá, když jsme v Bukovci tak každého napadne, že ta lokalita je vlastně pojmenována podle buku. Podle stromu, který tady četně v okolí roste zejména na svazích hory, která se dnes nachází na území Polska mezi nejdelším potokem Frýdecko-Místecka Bystrým a právě říčkou Olzou, jak my říkáme, nebo také Olší, jak je známá z českých map. Historie naší obce sahá někdy do roku 1353, kdy už máme první písemnou zmínku o obci, kdy těšínský kníže dal vlastně místnímu fojtovi, což byl něco jako dnešní starosta, místnímu správci privilegia, jak s těmito poli tady v okolí může nakládat, potažmo s lesy, co může pronajímat, co bude vlastnit, že si tady může založit svoji vlastní hospodu a další věci, které se právě v popisech dochovaly právě z té listiny knížete Kazimíra z roku 1353."
Josef Byrtus, kronikář Bukovce: “V době, kdy jsem já chodil do školy a dneska tam chodím sice taky jako učitel, ale už učím kapánek jiné věci, když se bavíme o nejvýchodnějšího obci ČR, tak dnes vám každý školák odpoví, že je to obec Bukovec. Ještě před těmi 30, 40 lety se mluvilo o obci Hrčava jakou o nejvýchodnější obci celé ČR a dneska již s jistotou víme, že skutečně tím nejvýchodnějším bodem katastrálním naší vlasti je skutečně ten bod zde na místě, na kterém stojíme. Ale Hrčava si přesto nějak uchovala to své specifikum, protože u obce Hrčavy leží na její hranici hranice taky s Polskem a se Slovenskem. Takže ti z vás, kteří chtějí navštívit známé trojmezí česko-slovensko-polské, tak se vydají na nedalekou Hrčavu. Kdybyste chtěli ta dvě místa spojit, případně spojit největší sesuv v ČR, pak bych doporučoval vydat se tedy od toho sesuvu z Gírová na Hrčavu, navštívit tuto malebnou vesničku a od trojmezí se vydat na nejvýchodnější bod a pak třeba z nejvýchodnějšího bodu projít po inline stezce kolem atraktivně ztvárněných pohádek ve dřevě, skutečně hezké místo, které stojí za návštěvu nejenom pro malé i pro větší, kteří si tam můžou počíst, tak kolem této lokality směrem k jilmu a tam se zastavit a zapřemýšlet nad tím, jak plyne čas."





Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000025507/bukovec-ma-vedle-nejvychodnejsiho-bodu-i-dalsi-nej-treba-nejstarsi-jilm-nebo-nejvetsi-pudni-sesuv