Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pomáhat na jižní Moravu vyjeli i dobrovolní hasiči z Moravskoslezského kraje

Celý MS kraj |

Pět mrtvých včetně těhotné ženy, stovky zraněných, sedm zasažených obcí. Lidé přišli o střechu nad hlavou. Už je jisté, že více než šedesát torz domů bude muset podle statiků k zemi. V řadě obcí stále nefunguje elektřina, je zničeno elektrické vedení, včetně elektrifikace železniční trati mezi Břeclaví a Hodonínem. Vše se bude muset vystavět znovu. Zničeny jsou i desítky hektarů vinic. Do oblasti vyjelo postupně už 1 500 profesionálních i dobrovolných hasičů. Pomáhají stovky policistů a armáda vyslala 175 vojáků s technikou. Škody se odhadují na stovky milionů korun.

Sedm moravskoslezských jednotek sboru dobrovolných hasičů vyjelo v sobotu okolo druhé hodiny ranní do Jihomoravského kraje pomáhat s likvidačními pracemi po ničivém tornádu. Na místě vystřídají speciální moravskoslezský tým USAR. Ten se po ukončení záchranných prací zaměřených na vyhledávání osob a kontrolu statiky objektů vrátil do Ostravy v pátek krátce před půlnocí. Na místě zůstala pouze dvojice velitelů, kteří předají úkoly a určený sektor velitelům nového týmu.

Pro první - dvoudenní - turnus odřadu určeného pro provádění likvidačních prací, tedy činností směřujících k odstranění následků způsobených mimořádnou událostí, byly vybrány jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Brušperk, Fulnek, Michálkovice, Kravaře, Šenov, Český Těšín - Město a Bruntál v celkové síle 30 členů.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "Skupinu doplní dvojice velitelů stanic HZS MSK, kteří budou na místě koordinovat činnost samotných jednotek, budou zajišťovat řízení na strategické úrovni a zároveň budou styčnými důstojníky pro kolegy z HZS Jihomoravského kraje, kteří jsou určení k řízení samotného zásahu."

Dobrovolní hasiči se do postižené oblasti přesunou v převážné většině ve svých moderních dopravních automobilech, které jim v roce 2016 pořídil Moravskoslezský kraj v rámci projektu „Nákup dopravních automobilů pro jednotky požární ochrany“, spolufinancovaného ze strukturálních fondů Evropské unie a národních rozpočtů prostřednictvím rozpočtu Regionální rady regionu soudržnosti Moravskoslezsko.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "Zakoupeno jich bylo v rámci tohoto projektu 50, vozidla výrazně pomohla s omlazením vozového parku dobrovolných hasičů v kraji. Cena jednoho dopravního automobilu včetně kompletního a v rámci specifikace maximálně možného vybavení byla 3 842 960 korun."

Návrat první skupiny dobrovolných jednotek se předpokládá v neděli 27. června v noci, v pondělí ve 2:00 se pak na Jižní Moravu vydá druhý odřad složený z dalších sedmi jednotek opět o třiceti hasičích.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "Samotné předání úkolů a prostoru pro zásahovou činnost proběhne až na místě a bude v gesci zmiňovaných velitelů z HZS MSK, kteří se tak opět vystřídají až přímo v zasažené oblasti."

Lidé už poslali ve sbírkách desítky milionů korun. Po celé republice se zakládají sbírky s materiální pomocí, která se bude poté centrálně odesílat do zasažené oblasti. Organizují se skupiny dobrovolníků, kteří nabízejí pomoc s odklízením trosek. Lidé nabízejí ubytování těm, kteří přišli o střechu nad hlavou. Následky této tragédie se budou likvidovat pravděpodobně týdny, zřejmě i měsíce.

Nahlásit chybu


K tématu

Mladý motorkář havaroval u Starých Hamrů, letěl pro něj vrtulník

17. srpna 2025 20:34 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Mladý motorkář při průjezdu zatáčkou u Starých Hamrů havaroval a těžce se zranil. Do nemocnice ho pak musel přepravit vrtulník. Nehoda dočasně zastavila provoz na frekventované silnici I/56.

Autobus naboural v Opavě do stojících aut, několik zraněných

14. srpna 2025 20:37 | Opava | Jiří Cileček

Záchranáři, hasiči a policisté zasahovali ve čtvrtek v podvečer u nehody autobusu, který naboural do aut na výjezdu z Opavy na Hradec nad Moravicí. Řetězová nehoda si vyžádala tři zraněné a dočasnou uzavírku provozu.

V Mošnově hořela střecha průmyslové haly, zasahovalo 7 jednotek hasičů

14. srpna 2025 19:29 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Sedm jednotek hasičů zasahovalo ve čtvrtek odpoledne u požáru střechy průmyslové haly v Mošnově na Novojičínsku. Událost si vyžádala 171 evakuovaných a zranili se tři lidé.


Nabídka startovacího bydlení pro mladé v Ostravě-Jihu se rozšíří

Včera 11:12 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Ostrava-Jih v letošním roce upravila podmínky pro získání zvýhodněného startovacího bydlení pro mladé. Díky dotazníkového šetření radnice obvodu zjistila, že zájem je obrovský a plánuje možné rozšíření nabídky.

Letadlu měl téct olej z motoru. Lidé v Brně a Ostravě čekali na odlet do Tuniska 6 hodin

Včera 20:23 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Náročné čekání na odlet na dovolenou do Tuniska i návrat zpět. Cestující se odletu dočkali za 6 hodin. Důvodem měla být technická závada na motoru. Přepravce musel nakonec přeorganizovat několik letů a vyslat pro cestující do Brna a Ostravy náhradní letadlo. Stejně tak si na odlet domů počkají i turisté v Tunisku.

Řidič ujížděl z Ostravy policii až dvoustovkou. Zastavil ho až zátaras v Havířově

Včera 9:43 | Ostrava-město | Anna Břenková

Řidič Volkswagenu ignoroval výzvu k zastavení v Ostravě a ujížděl policii rychlostí až dvě stě kilometrů za hodinu směrem na Havířov. Tam jeho zběsilou jízdu ukončily policejní vozy a zastavovací pás. Ukázalo se, že muž má platný zákaz řízení. Hrozí mu až dva roky vězení.

Na Bruntálsku vyjely do ulic nové moderní sanitní vozy

2. srpna 2026 19:28 | Bruntál | Karel Soukop

Vozový park nemocnice v Bruntále prochází prvním velkým krokem své obnovy. Moravskoslezská nemocnice Krnov díky první velké investici po sloučení nemocnic zakoupila 6 nových sanitních vozů v celkové výši přes 12 mil korun. Všechny jsou vybaveny pohonem 4x4 a automatickou převodovkou.

Opava po povodních obnovila páteřní cyklostezku podél řeky, jde o úsek dlouhý přes 3 kilometry

1. srpna 2026 22:53 | Opava | Yvona Fajtová

Oblíbená cyklostezka podél řeky Opavy je po předloňských ničivých povodních opět plně průjezdná. Město opravilo poškozené úseky Slezské magistrály v délce více než tří kilometrů. Na obnovu navazují i další plány na rozvoj cyklistické dopravy a úpravy nábřeží.

Na Baníku se četlo za nároďák. Unikátní kampaň podporuje čtenářství

Včera 9:04 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Fotbal, knihy a známé osobnosti spojily síly v originální kampani Čti za nároďák, která chce přivést ke čtení děti i dospělé. Ostravská fanzóna Baníku ukázala, že trénovat se nemusí jen na hřišti, ale i s otevřenou knihou.

Na přelomu léta začaly celoplošné opravy městských silnic a chodníků

Včera 13:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Na přelomu července a srpna začínají v Novém Jičíně celoplošné opravy silnic a chodníků, které jsou v majetku města. Práce a s nimi související dopravní omezení potrvají do konce září.

Tradiční horalský svátek "Gorol" má za sebou 79. ročník

Včera 9:53 | Jablunkov | Libor Běčák

V Jablunkově se po tři dny konal tradiční Horalský svátek (Gorolski Święto). Na slavnosti se setkávají lidé z celé oblasti Jablunkovska a také polského a slovenského příhraničí.

Dvanáct tisíc fanoušků přihlíželo debaklu fotbalistů Baníku

Včera 11:25 | Ostrava-město | Tomáš Tikal

Po vítězství fotbalistů Baníku Ostrava ve Zlíně přivítal ostravský tým s velkým očekáváním pražskou Slavii. Zápas přilákal na vítkovický stadion přes 12 tisíc fanoušků, ti ale museli přihlížet debaklu domácích 0:4.

Hasiči po dnech boje uhasili les a pole na Opavsku. Zasahovaly i vrtulníky a 74 jednotek

Včera 12:24 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Rozsáhlý požár lesa a strniště u Větřkovic na Opavsku zaměstnal desítky jednotek hasičů. Oheň, který se šířil kvůli silnému větru a vedru, zasáhl plochu 17 hektarů a způsobil škodu za 8 milionů korun. S náročným zásahem pomáhaly dva vrtulníky s bambivaky, speciální těžká technika i místní zemědělec s kombajnem.

Hosté ve studiu: Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraj

MS kraj deklaruje podporu malých modulárních reaktorů

21letý mladík spadl ve Vítkově na koloběžce. Ve vážném stavu byl vrtulníkem přepraven do nemocnice

Včera 10:00 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Spadl z koloběžky a byl v bezvědomí. Pomoc mu přivolali svědci. 21letý muž utrpěl vážné poranění hlavy a byl ve velmi vážném stavu transportován vrtulníkem do nemocnice.

Na stavbu CirkAreny byl využit materiál z bývalé hokejové haly, dokončena bude v roce 2027

Stará třinecká Werk Arena z roku 1967, ještě před několika lety se tam hrával hokej, ale po vybudování nové haly přestala sloužit svému původnímu účelu. Po její demolici se uvolnil prostor pro projekt vývojového centra CirkAreny. Stavba má být dokončena v roce 2027.

Záchranářský vrtulník v sobotu vzlétl sedmkrát, pomáhal u pokousaného muže, infarktu i pádu z koně

2. srpna 2026 11:20 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Letečtí záchranáři v Moravskoslezském kraji měli v sobotu 1. srpna mimořádně rušnou službu. Vrtulník byl vyslán celkem k sedmi zásahům napříč regionem. Pomáhal například u vážně zraněného muže pokousaného psem, ženy v kolapsovém stavu v horském terénu, muže s akutním infarktem i mladé ženy po pádu z koně.

Zásah u rozsáhlého požáru lesa a pole ve Větřkovicích-Novém Vrbně je ukončen

1. srpna 2026 15:30 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Rozsáhlý požár vypukl ve čtvrtek v poledne v obci Větřkovice a její části Nové Vrbno na Opavsku. S ohněm, který zasáhl plochu přibližně 27 hektarů, na místě bojovalo 30 jednotek hasičů s vyhlášeným třetím stupněm poplachu. Práce probíhaly po dvě noci.

Konference Česko bez nehod proběhla i v Ostravě

31. července 2026 14:09 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Bezpečnost na silnicích není jen o tom, jak jezdí řidiči. Důležitou roli hraje také to, kde k nehodám nejčastěji dochází, proč se opakují a co se dá udělat pro to, aby se riziková místa změnila. Právě tím se zabývají regionální nehodové konference Česko bez nehod, které postupně míří do všech krajů. Jedna z nich zavítala také do Ostravy.

Pomáhat na jižní Moravu vyjeli i dobrovolní hasiči z Moravskoslezského kraje
Vydáno 26. června 2021 9:56, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Pět mrtvých včetně těhotné ženy, stovky zraněných, sedm zasažených obcí. Lidé přišli o střechu nad hlavou. Už je jisté, že více než šedesát torz domů bude muset podle statiků k zemi. V řadě obcí stále nefunguje elektřina, je zničeno elektrické vedení, včetně elektrifikace železniční trati mezi Břeclaví a Hodonínem. Vše se bude muset vystavět znovu. Zničeny jsou i desítky hektarů vinic. Do oblasti vyjelo postupně už 1 500 profesionálních i dobrovolných hasičů. Pomáhají stovky policistů a armáda vyslala 175 vojáků s technikou. Škody se odhadují na stovky milionů korun.

FOTO: HZS MSK

Sedm moravskoslezských jednotek sboru dobrovolných hasičů vyjelo v sobotu okolo druhé hodiny ranní do Jihomoravského kraje pomáhat s likvidačními pracemi po ničivém tornádu. Na místě vystřídají speciální moravskoslezský tým USAR. Ten se po ukončení záchranných prací zaměřených na vyhledávání osob a kontrolu statiky objektů vrátil do Ostravy v pátek krátce před půlnocí. Na místě zůstala pouze dvojice velitelů, kteří předají úkoly a určený sektor velitelům nového týmu.

Pro první - dvoudenní - turnus odřadu určeného pro provádění likvidačních prací, tedy činností směřujících k odstranění následků způsobených mimořádnou událostí, byly vybrány jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Brušperk, Fulnek, Michálkovice, Kravaře, Šenov, Český Těšín - Město a Bruntál v celkové síle 30 členů.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "Skupinu doplní dvojice velitelů stanic HZS MSK, kteří budou na místě koordinovat činnost samotných jednotek, budou zajišťovat řízení na strategické úrovni a zároveň budou styčnými důstojníky pro kolegy z HZS Jihomoravského kraje, kteří jsou určení k řízení samotného zásahu."

Dobrovolní hasiči se do postižené oblasti přesunou v převážné většině ve svých moderních dopravních automobilech, které jim v roce 2016 pořídil Moravskoslezský kraj v rámci projektu „Nákup dopravních automobilů pro jednotky požární ochrany“, spolufinancovaného ze strukturálních fondů Evropské unie a národních rozpočtů prostřednictvím rozpočtu Regionální rady regionu soudržnosti Moravskoslezsko.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "Zakoupeno jich bylo v rámci tohoto projektu 50, vozidla výrazně pomohla s omlazením vozového parku dobrovolných hasičů v kraji. Cena jednoho dopravního automobilu včetně kompletního a v rámci specifikace maximálně možného vybavení byla 3 842 960 korun."

Návrat první skupiny dobrovolných jednotek se předpokládá v neděli 27. června v noci, v pondělí ve 2:00 se pak na Jižní Moravu vydá druhý odřad složený z dalších sedmi jednotek opět o třiceti hasičích.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "Samotné předání úkolů a prostoru pro zásahovou činnost proběhne až na místě a bude v gesci zmiňovaných velitelů z HZS MSK, kteří se tak opět vystřídají až přímo v zasažené oblasti."

Lidé už poslali ve sbírkách desítky milionů korun. Po celé republice se zakládají sbírky s materiální pomocí, která se bude poté centrálně odesílat do zasažené oblasti. Organizují se skupiny dobrovolníků, kteří nabízejí pomoc s odklízením trosek. Lidé nabízejí ubytování těm, kteří přišli o střechu nad hlavou. Následky této tragédie se budou likvidovat pravděpodobně týdny, zřejmě i měsíce.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000026265/pomahat-na-jizni-moravu-vyjeli-i-dobrovolni-hasici-z-moravskoslezskeho-kraje