Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKOMAGAZÍN: Recyklace odpadů v kombinaci s energetickým využitím

Celý MS kraj |

Skoro polovina komunálního odpadu v Česku stále míří na skládky. Je to nejlevnější a zároveň nejhorší způsob, jak se zbavit odpadu. Zákaz skládkování byl naposledy ve sněmovně odsunut na rok 2030. Do třídění a následného využití odpadů se zapojují jednotlivci, firmy, města, ale i kraje. Například ve Zlínském se vyplatila malá spalovna přímo v areálu nemocnice, Olomoucký kraj vyzrál na zpracování gastroodpadu. A v našem regionu se má postavit zařízení pro energetické využití odpadu.

Model cirkulární ekonomiky, někdy také nazývaný oběhové hospodářství, počítá s důsledným využíváním odpadů a jejich případným návratem znovu do oběhu. Cílem je snížit produkci a více brát zřetel na cykly přírodních ekosystémů.

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: “Odpady jsou,...zatím to bylo tabu, dávali jsme je pod zem a na skládky, hlavně veřešit žádný odpad. Ale teď nastala doba, kdy se o odpadech pojďme bavit vážně a zejména, jak ho energeticky využít. Je tady spousta variant, někteří říkají, že tak jak to je v té popelnici, vysypeme to do kotle, další říkají ne, přetřiďme to podle toho, co hoří víc a co méně a hoďme to do kotle a třetí říkají, neházejme to do kotle a dejme to do zázračné černé krabičky. Z ní ka konci vyleze teplo a elektřina. Kdybychom energeticky zužitkovali všechen odpad, který vznikne v MS kraji, tak nemusí karvinská teplárna topit. Nemusí topit uhlím, protože v odpadech je tolik energie a my ho jen tak dáváme na skládku. Ale nepalme je zbytečně, pojďme se pobavit o možnostech, jak je energeticky využít…, je tady pyrolýza, plazma.”

A jaký způsob likvidace komunálního odpadu by byl podle vedení kraje pro náš region nejlepší?

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: “Zatím to vypadá, že nejlepší a nejefektivnější je odpadky roztřídit na to, co hoří dobře a méně dobře, vysušit, zgranujovat a spálit v kotli při vysoké teplotě, aby z toho nebyl žádný čmoud, to se zatím jeví jako nejlepší. Pak je spoustu odpadu průmyslových, jako uhelné kaly, kaly z čističek a to vše není zatím vyřešeno, protože zatím to leží někde v zemi, ale máme to tady, pojďme to využít a nekopejme uhlí a nevozme plyn z Ruska.”

Jinými slovy, v MS regionu se postaví zřejmě dvě spalovny, respektive zařízení pro energetické využití odpadu. Ta první by mohla začít fungovat už v roce 2027. K plynu se bude přimíchávat část z granulovaného odpadu. Podobný systém využívají v Přerově.

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: “Toho odpadu není tolik, abychom stavěli spaloven hodně. Vždycky je lepší mít jeden velký zdroj, který je hlídaný čidly, než odpady spalovat v domácích podmínkách. Myslím, že v kraji víc než dvě spalovny nevzniknou.”

Olomoucký kraj má dobré zkušenosti s využitím gastroodpadu. Zavedená bioplynka v Rapotíně spolupracuje nejen s blízkými obcemi, ale také s Olomoucí a zapojují se i další města a obce Olomouckého kraje.

Josef Suchánek (STAN), hejtman Olomouckého kraje: “Za Olomoucký kraj se můžeme pochlubit zpracováním gastroodpadu. Naše bioplynová stanice na zpracování v Rapotíně funguje a je na ni navázán také gastroodpad z domácností ze Šumperka. Tam je mimochodem zajímavé, že tato bioplynka má na konci má účinné čistící zařízení, tak je schopna vtláčet do rozvodu zemního plynu již čistý plyn. Příspěvek do energetického mixu je poměrně velký.”
Radim Holiš (ANO), hejtman Zlínského kraje: “Odpady jsou velká výzva, navíc se situací, která přichází, je to poměrně zajímavý energetický zdroj a myslím, že to bude mít vliv, kam bude kraj směřovat s odpady. Nejsme v situaci, kdybychom jako kraj měli odpady kompletně pod kontrolou. To bude výzva budoucích let, kdy si kraj musí říct, co bude s odpady dělat. Zatím nám běží skládky, v kaji máme pár vlaštovek ohledně spaloven. Mohu vzpomenout jednu malou, která spaluje 350 tun odpadu v nemocnici. Nově se nám podařilo zajistit, že bude spalovat 10 tisíc tun, takže bude uprostřed nemocnice postavená moderní spalovna. Nikomu to nevadí, plní všechny limity. Z toho plyne, že se s odpadem dá pracovat. Za mě, bych přitlačil na to, abychom měli jen ty odpady, se kterými se dá dále pracovat. To je velká výzva, řekněme, pro všechny vývojáře, pro vysoké školy, aby nám vymysleli takové materiály, které budou toto plnit. Pak by byl odpad nová příležitost, materiál k dalšímu použití.”
Nahlásit chybu


K tématu

Frýdecká skládka přebírá plasty ručně. Město apeluje na správné třídění odpadů

7,5 tuny plastu denně. Tolik projde pod rukama odpadu ženám na třídící lince Frýdecké skládky. Plasty se totiž dotřiďují ručně. Proto je velmi důležité, aby lidé správně třídili odpad. V plastech se totiž často nachází věci, které by tam vůbec neměly být.

Třídění má ve Frýdku-Místku pomoci nenavyšovat poplatky za svoz odpadů

Frýdek-Místek letos nezvýšil poplatek za odpad. Důvodem je snaha motivovat veřejnost ke třídění odpadů, což pomáhá zajistit nižší ceny. Nově byly k rodinným domům rozmístěny kontejnery na plast a změněn harmonogram svozu odpadu na jednou za 14 dní.

Papír a sklo sváží nové auto, zvládne toho i více

26. ledna 2024 14:56 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Množství produkovaného odpadu v Novém Jičíně se neustále zvyšuje a na to musí město reagovat i nákupem nového vybavení. V lednu proto technické služby získaly nové vozidlo na svoz separovaného odpadu.


Moravskoslezský kraj přikryla sněhová peřina. Po víkendu ale sníh zase roztaje

Moravskoslezský kraj přes noc přikryla sněhová peřina. Ráno si tak možná někteří lidé zanadávali, že musí odhrabávat auto, ale děti byly jistě nadšené. Silničáři hlavní tahy zprůjezdnili ještě v průběhu noci. Podle meteorologů by měl po víkendu sníh zase roztát.

Tragický požár v Ostravě: policisté evakuovali 16 lidí, hasiči našli v bytě mrtvého muže

Dnes 9:18 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.

Úzká a frekventovaná silnice na Mezidolí v Havířově se dočká chodníku

Radnice v Havířově zahájila výstavbu dlouho očekávaného chodníku na ulici Mezidolí. Stavba zahrnuje i osvětlení, odvodnění i přeložky nízkého napětí a má být dokončena v srpnu příštího roku. Vše ale bude záležet na počasí.

Krevní centrum přijelo odebírat krev na radnici Moravské Ostravy a Přívozu

Mobilní odběrové stanoviště Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava vyrazilo podruhé do terénu. Tentokrát zavítalo na radnici Moravské Ostravy a Přívozu, kde krev darovalo 30 úředníků, z toho 23 úplně poprvé.

Školáci si přejí fast food, to jim ale město splnit nemůže

V základních školách se konala mladá školní fóra. Žáci se mohli vyjádřit jednak ke své škole a také k dění ve městě. Třeba na Komenského 66 získal nejvíce hlasů požadavek na zřízení fast foodu.

Na Rudné ve Svinově postupně zdemolují mosty, provoz bude sveden vždy na druhou polovinu

Včera 8:24 | Ostrava-město | Libor Běčák

V úterý 26. listopadu 2024 začne rekonstrukce mostů na Rudné ulici v Ostravě-Svinově. Oba mosty silnice I/11 budou zdemolovány a do roku 2026 nahrazeny novými konstrukcemi. Po dobu prací bude zachován obousměrný provoz v jednom pruhu pro každý směr. Projekt za 95,6 milionu Kč slibuje životnost nových mostů minimálně 100 let.

Změna ve třídění odpadu ve Studénce nastane na jaře

Třídění odpadu ve Studénce bude snadnější. Domácnosti z rodinných domů dostanou v příštím roce zdarma vlastní popelnice na plast a papír - začne tu fungovat systém door to door.

Rozsvícení vánočních stromů bude letos na obou náměstích ve Frýdku i v Místku

Frýdek-Místek letos poprvé uskuteční rozsvěcení stromu v obou částech města. K tradičnímu hojně navštěvovanému rozsvěcení na náměstí Svobody přidá komornější akci na Zámeckém náměstí. To bude navíc během dvou adventních víkendů bez aut.

Diamantová svatba znamená 60 let společného života

Včera 11:07 | Bruntál | Karel Soukop | Jesenický expres

Psal se říjen roku 1964. Do společného svazku manželského tehdy vstoupili v Táboře dva snoubenci Bohuslav a Helena. V tomto svazku přečkali mnohá dobrá i složitá období a dnes jejich krásné manželství trvá přesné 60 let. Ve stupnici našich svateb se tato svatba nazývá svatbou diamantovou.

Muž obviněný z krádeží a sprejování v Karviné čelí až pěti rokům vězení

Včera 13:08 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Třiatřicetiletý muž byl obviněn z pěti skutků majetkového charakteru a vandalismu, kterých se měl dopustit od března do září letošního roku v Karviné. Škoda způsobená krádežemi, poškozením majetku a vandalismem dosáhla téměř 300 tisíc korun. Muži hrozí až pět let vězení. Jeho jednatřicetiletý společník čelí obvinění z vloupání a hrozí mu až tři roky vězení.

Pádem ze střechy si muž v Ostravě přivodil těžká zranění

Včera 11:33 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Z výšky odpovídající 4. patru spadl v úterý večer muž, který v Mariánských Horách pracoval na střeše. Záchranáři ho museli na místě uvést do umělého spánku, zafixovat a převézt na urgentní příjem fakultní nemocnice.

Vedení MS kraje poděkovalo složkám IZS za zásahy a pomoc při povodních

Poprvé a naposledy po zářijových povodních v neděli vyjel parní vlak na Osoblažské úzkokolejce. Vypraven byl čistě pro členy IZS, kteří při povodních pomáhali ze všech sil. Zachraňovali jak lidské životy, tak jejich obydlí.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

Včera 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

CISO ocenilo medailisty a národní rekordmany

Centrum individuálních sportů Ostrava podporuje reprezentanty v individuálních sportech v MS kraji a tato podpora se vyplatila i v roce 2024. Na slavnostním setkání tak CISO mohlo ocenit ty nejúspěšnější.

Policisté hledají zloděje, který v prodejně ukradl hodinky

Včera 8:42 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nápadně tlustý muž procházející Ostravou s cestovním kufrem se před časem zastavil v prodejně s hodinkami, kde se mu jeden vystavený kousek zalíbil natolik, že si ho odnesl, aniž by za něj zaplatil. Proti krádeži byl lankem chráněn pouze náramek, ze kterého zloděj hodinky nepozorovaně sejmul.

EKOMAGAZÍN: Recyklace odpadů v kombinaci s energetickým využitím
Vydáno 23. května 2022 14:23, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Skoro polovina komunálního odpadu v Česku stále míří na skládky. Je to nejlevnější a zároveň nejhorší způsob, jak se zbavit odpadu. Zákaz skládkování byl naposledy ve sněmovně odsunut na rok 2030. Do třídění a následného využití odpadů se zapojují jednotlivci, firmy, města, ale i kraje. Například ve Zlínském se vyplatila malá spalovna přímo v areálu nemocnice, Olomoucký kraj vyzrál na zpracování gastroodpadu. A v našem regionu se má postavit zařízení pro energetické využití odpadu.

Model cirkulární ekonomiky, někdy také nazývaný oběhové hospodářství, počítá s důsledným využíváním odpadů a jejich případným návratem znovu do oběhu. Cílem je snížit produkci a více brát zřetel na cykly přírodních ekosystémů.

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: “Odpady jsou,...zatím to bylo tabu, dávali jsme je pod zem a na skládky, hlavně veřešit žádný odpad. Ale teď nastala doba, kdy se o odpadech pojďme bavit vážně a zejména, jak ho energeticky využít. Je tady spousta variant, někteří říkají, že tak jak to je v té popelnici, vysypeme to do kotle, další říkají ne, přetřiďme to podle toho, co hoří víc a co méně a hoďme to do kotle a třetí říkají, neházejme to do kotle a dejme to do zázračné černé krabičky. Z ní ka konci vyleze teplo a elektřina. Kdybychom energeticky zužitkovali všechen odpad, který vznikne v MS kraji, tak nemusí karvinská teplárna topit. Nemusí topit uhlím, protože v odpadech je tolik energie a my ho jen tak dáváme na skládku. Ale nepalme je zbytečně, pojďme se pobavit o možnostech, jak je energeticky využít…, je tady pyrolýza, plazma.”

A jaký způsob likvidace komunálního odpadu by byl podle vedení kraje pro náš region nejlepší?

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: “Zatím to vypadá, že nejlepší a nejefektivnější je odpadky roztřídit na to, co hoří dobře a méně dobře, vysušit, zgranujovat a spálit v kotli při vysoké teplotě, aby z toho nebyl žádný čmoud, to se zatím jeví jako nejlepší. Pak je spoustu odpadu průmyslových, jako uhelné kaly, kaly z čističek a to vše není zatím vyřešeno, protože zatím to leží někde v zemi, ale máme to tady, pojďme to využít a nekopejme uhlí a nevozme plyn z Ruska.”

Jinými slovy, v MS regionu se postaví zřejmě dvě spalovny, respektive zařízení pro energetické využití odpadu. Ta první by mohla začít fungovat už v roce 2027. K plynu se bude přimíchávat část z granulovaného odpadu. Podobný systém využívají v Přerově.

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: “Toho odpadu není tolik, abychom stavěli spaloven hodně. Vždycky je lepší mít jeden velký zdroj, který je hlídaný čidly, než odpady spalovat v domácích podmínkách. Myslím, že v kraji víc než dvě spalovny nevzniknou.”

Olomoucký kraj má dobré zkušenosti s využitím gastroodpadu. Zavedená bioplynka v Rapotíně spolupracuje nejen s blízkými obcemi, ale také s Olomoucí a zapojují se i další města a obce Olomouckého kraje.

Josef Suchánek (STAN), hejtman Olomouckého kraje: “Za Olomoucký kraj se můžeme pochlubit zpracováním gastroodpadu. Naše bioplynová stanice na zpracování v Rapotíně funguje a je na ni navázán také gastroodpad z domácností ze Šumperka. Tam je mimochodem zajímavé, že tato bioplynka má na konci má účinné čistící zařízení, tak je schopna vtláčet do rozvodu zemního plynu již čistý plyn. Příspěvek do energetického mixu je poměrně velký.”
Radim Holiš (ANO), hejtman Zlínského kraje: “Odpady jsou velká výzva, navíc se situací, která přichází, je to poměrně zajímavý energetický zdroj a myslím, že to bude mít vliv, kam bude kraj směřovat s odpady. Nejsme v situaci, kdybychom jako kraj měli odpady kompletně pod kontrolou. To bude výzva budoucích let, kdy si kraj musí říct, co bude s odpady dělat. Zatím nám běží skládky, v kaji máme pár vlaštovek ohledně spaloven. Mohu vzpomenout jednu malou, která spaluje 350 tun odpadu v nemocnici. Nově se nám podařilo zajistit, že bude spalovat 10 tisíc tun, takže bude uprostřed nemocnice postavená moderní spalovna. Nikomu to nevadí, plní všechny limity. Z toho plyne, že se s odpadem dá pracovat. Za mě, bych přitlačil na to, abychom měli jen ty odpady, se kterými se dá dále pracovat. To je velká výzva, řekněme, pro všechny vývojáře, pro vysoké školy, aby nám vymysleli takové materiály, které budou toto plnit. Pak by byl odpad nová příležitost, materiál k dalšímu použití.”
Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000031531/ekomagazin-recyklace-odpadu-v-kombinaci-s-energetickym-vyuzitim