Spěšné vlaky budou ve dvou trasách vyjíždět z ostravského nádraží a nově také z polského Těšína. První trasa bude začínat i končit stejně jako předešlý rok ve stanici Ostrava-střed a pojede zhruba dvouhodinovou vyhlídkovou jízdu. Druhá trasa z polského Těšína bude zakončena ve stanici s názvem Josefova Jáma, která se nachází v blízkosti Zoo Ostrava.
Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu:„Součástí trasy budou také krátké zastávky na takzvaných fotopointech, významných místech, kde si lidé budou moci vystoupit, místo prohlédnout i vyfotit. O těchto místech se dozví zajímavé informace buď díky audiokomentáři, nebo z připravených informačních panelů. Navíc se letos výletníci můžou těšit na tři nové fotozastávky, Báňský spěšný vlak zastaví i u dolů Barbora, Žofie a Michal.“
První komentovaná projížďka vyrazí na svou cestu v sobotu 4. června, poté i v neděli 5. června a následně každý víkend až do 18. září 2022. Vyjížďky organizuje Slezský železniční spolek ve spolupráci s krajskou akciovou společností Moravskoslezské Investice a Development (MSID), a to v rámci transformačního programu POHO 2030 s finanční podporou Moravskoslezského kraje.
Petr Birklen, člen představenstva MSID: „Historicky sehrálo právě napojení na železnici důležitou roli v rozvoji Ostravska i Karvinska. Tyto v minulosti dopravní tepny jsou dneska spíše skryté a je dobře, že se znovu otevřou všem zájemcům. Navíc taková projížďka územím POHO 2030 má úplně jinou atmosféru.“
Vlaky pojedou na stejných kolejích, na kterých se v minulosti přepravovalo uhlí. Vlečky jsou v majetku dopravní společnosti PKP CARGO INTERNATIONAL.
Dariusz Seliga, předseda představenstva PKP CARGO INTERNATIONAL: „Velmi nás těší zájem veřejnosti o jízdy po vlečkách Ostravsko-karvinského revíru, které jsou unikátní železniční sítí a jejich historie sahá až k počátkům těžby uhlí v regionu. Společně s Moravskoslezským krajem hledáme možnosti pro její další využití do budoucna, například její zapojení do přeprav pro turistické účely nebo osobní dopravu mezi přilehlými obcemi. Účastníci budou mít opět jedinečnou možnost podívat se vlakem do lokalit, kde se běžně nedostanou a mnohdy se jim naskytne úplně jiný pohled na zdejší krajinu, než na jaký jsou zvyklí například při jízdě autem nebo na kole.“
Veškeré informace, včetně jízdního řádu mohou zájemci nalézt na webových stránkách Slezského železničního spolku.