Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V zaniklé obci Pelhřimovy pracovali na tvůrčí dílně studenti brněnské architektury

Celý MS kraj |

Pelhřimovy jsou zaniklou obcí u polských hranic, kterou válka rozdělila na českou a polskou část. Po poválečném odsunu česká část obce zanikla a dodnes zde zůstaly pouze dva rekreační objekty, kostel sv. Jiří a zřícenina kaple. Již několik let si tady dávají dostaveníčko studenti brněnské architektury na svých tvůrčích dílnách.

Kostel sv. Jiří uvádí postupně do života hnutí Duha Jeseníky, okolí obohacují objekty budoucích architektů.

Jan Mléčka, lektor workshopu: „Jedná se o workshop, o dílnu studentů architektury, kteří si navrhnou nějaký svůj objekt a v průběhu toho workshopu, v průběhu pěti dní ho i zrealizují. To téma Modlitba v krajině odráží individuální pohled každého studenta na nějaký duchovní rozměr, obnovujeme starou úvozovou cestu, která od kostela sv. Jiří v zaniklé obci Pelhřimovy vychází vzhůru do krajiny a jednotlivé objekty těch studentů vytváří jakousi pomyslnou křížovou cestu.“

Studenti na místě navrhují a tvoří objekty, které vyjadřují jejich osobní náhled na člověka jako součást přírody.

Jan Mléčka, lektor workshopu: „Takže ta zkušenost pro studenty je nesmírně intenzivní. Na rozdíl od té akademické zkušenosti, kdy několik týdnů v každém semestru na fakultě věnují navrhování a výstupem je papír, tak tady v průběhu několika málo dní výstupem mají konkrétní objekt.“
Sára, studentka architektury, Bratislava: „My jsme z Bratislavy a studujeme druhý ročník, já jsem druhý a Ninka je první ročník.“
Nina, studentka architektury, Bratislava: „Bude to takový prostor s takovými stagemi do té a do té strany, takový úmysl je takový,aby návštěvník se podíval do té dálky a cítil se jako součást něčeho velkého.“
Ondřej, student architektury, Raduň: „Studuji druhý ročník na architektuře v Brně. To je vlastně návrh, který spočívá v tom, že člověk v té kontinuální cestě se může rozhodnout, se vlastně kouknout na osu té cesty a vlastně vidět něco jiného, což v tom příkopu, ve kterém se nacházíme, nemůže vidět.“
Ondřej, student architektury, Valašské Meziříčí: „Já jsem poslední ročník, nejspíše za studenty jsem tady naposledy. Jelikož jsem tu už byl, tak jsem si to chtěl zkusit ještě jednou, abych zjistil, jaký je to rozdíl, že je tady člověk podruhé. Tento objekt je na začátku té cesty a je to vlastně téma Modlitba v krajině a je důležité i za mě, ten přechod z toho normálního života i do toho duchovního. Proto tento tunel je taková vstupní brána, takové uvítání toho člověka, návštěvníka do té cesty. Může tady vlastně zažít nějakou konfrontaci s lidmi, takže vlastně se potká s někým, koho by třeba minul, ale tady vlastně v tom stísněném prostoru, se může posadit na lavičce a musí se ti lidi vlastně potkat. A to si myslím, že je důležité i v té modlitbě v krajině. Není to individuální disciplína, je to vlastně takové, dá se to chápat i jako takové společenství nebo něco takového.“

Konkrétní práce se dřevem je současně neocenitelnou praxí pro budoucí architekty.

Jan Mléčka, lektor workshopu: „Každý rok vlastně zadáním je dčevo, tentokrát jsou to prkna, pětimetrová prkna, studenti se učí i ty konstrukční náležitosti, že to prkno se chová jiným způsobem na ležáka a na stojáka a jak je vzájemně spojovat tak, aby docházelo k minimálnímu prořezu. Učí se i takové té odpovědnosti, že minimální odpad, recyklovatelný materiál a jak to sesazovat a spojovat dohromady.“

Objekty na místě zůstanou nejméně rok pro všechny návštěvníky tohoto zajímavého místa a budou volně přístupné již od začátku prázdnin.

Nahlásit chybu


K tématu

V Karviné se poprvé konal minifestival Ženy ženám

12. března 2024 17:55 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

V Karviné se o víkendu v rámci Mezinárodního dne žen konal minifestival nazvaný Ženy ženám. Uskutečnil se ve Šťastném domečku v Karviné-Fryštátě a nabídl pro ženy různého věku pestrou paletu aktivit.

Učitelé učili učitele. V Ostravě se uskutečnil projekt Učiteling

1. března 2024 13:36 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Učitelé si v Ostravě mohli vyzkoušet roli žáků. Jde o unikátní projekt Učiteling, kdy se mohou pedagogové seznámit s různými přístupy k učivu prostřednictvím vlastního zážitku. Workshopy se konaly v City Campusu Ostravské univerzity.

Ostrava rozjela nový projekt zaměřený na děti - "Probuď v sobě kreativce"

20. prosince 2023 13:03 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V Ostravě byl zahájen nový projet, který cílí na kreativitu dětí a zároveň jejich pedagogů. Je určen pro mateřské a základní školy, které postupně navštíví umělci, aby jim přímo při práci s dětmi ukázali, jak lze obohatit jejich výuku.


Ministr v Ostravě představil výzvu pro povodní poničené vodovody a kanalizaci.

Do Ostravy přijel ministr životního prostředí Petr Hladík, aby představil novou výzvu Státního fondu životního prostředí na obnovu vodovodů a kanalizací po povodních. Největší problém má přímo krajské město, kde je velmi poškozena ústřední čistička odpadních vod. Ministerstvo prozatím vyčlenilo 2 miliardy korun.

Na Krajský úřad MSK si přišli pro dokumentaci kriminalisté, případ dozoruje evropský žalobce

Dnes 14:23 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Bez bližších informací probíhá vyšetřování, během něhož si pro příslušnou dokumentaci přišli na Krajský úřad MSK kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Starý zámek postupně zakrývá nová střecha z břidlice

Starý zámek ve Studénce město obnovuje postupnými kroky už několik let. Prioritou je oprava střechy. Na rekonstrukci památkově chráněného objektu se daří získávat dotace z Ministerstva kultury.

Na pomoc postiženým obcím přispívají také pořadatelé kulturních akcí v Bruntále

Do pomoci povodní postiženým obcím se zapojili také pořadatelé nejrůznějších kulturních akcí. Vybrané finance pak poskytli adresně vytipovaným institucím, většinou školám či školkám. Město Bruntál využilo k dobrovolné sbírce pomoci také Svatováclavský sváteční koncert.

Záchranáři projížděli náhodou kolem vážné nehody, uhasili hořícího řidiče

Dnes 22:15, vydáno dnes 7:11 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Velké dopravní komplikace způsobila nehoda na obchvatu Třince v lokalitě u obce Hrádek, kde se časně ráno srazilo několik vozidel. Po dobu hašení, likvidace havarovaných vozů a vyšetřování bylo nutné dopravu z vytíženého tahu odklonit na objízdnou trasu.

Katarzyna Kozyra představuje v ostravském Domě umění výstavu plnou metafor a multimédií

Unikátní výstavou, na které je možno trávit dlouhý čas poslechem, prohlídkou i pozorováním je výstava polské umělkyně Katarzyny Kozyra. Je průřezem její tvorby za poslední 3 roky a ve třech částech představuje všechny oblasti výtvarného spektra umělkyně.

Požár v panelovém domě v Opavě, záchranáři bojovali o život popáleného muže

Včera 18:14 | Opava | Lukáš Zavadil

V neděli 6. října dopoledne zasahovaly složky integrovaného záchranného systému u požáru v panelovém bytě v Opavě. Třicetiletý muž se nadýchal horkých zplodin a utrpěl popáleniny, byl převezen do popáleninového centra FN Ostrava. Další osoby utrpěly lehčí zranění.

Růže pro hraběnku byly největší slavností v roce na zámku Kunín

Největší letošní akcí na zámku v Kuníně byly Růže pro hraběnku. Slavnost, která vzdávala hold nejznámější majitelce zámku, hraběnce Marii Walburze, zaplnila prostory zámku květinami a jejich vazbami. Mezi nimi samozřejmě dominovaly hraběnčiny milované růže.

Široká Niva akutně potřebuje most nebo alespoň lávku pro pěší přes řeku Opavu

Zcela nové zásadní problémy teď řeší obce na Bruntálsku. Záchrana lidí po povodni byla pouze prvním krokem. Bourají se domy a zachraňují ty, co mohou přežít zimu. K tomu je ale potřeba zajistit další život v obcích především obnovou cest, silnic a mostů přes povodní rozvodněné řeky.

Do Opavy po povodních stále nejezdí vlaky. Trať z Ostravy do Opavy by měla být obnovena v půlce října

4. října 2024 12:12 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Do Opavy stále nejezdí vlaky. Povodeň poničila železniční trať z Opavy ve směru na Ostravu i na Krnov a také z Opavy do Malých Hoštic a dále do Kravař. Místo vlaků tak cestující přepravují autobusy.

Tragický únik oxidu uhelnatého v Krnově, podařilo se zachránit jednu osobu, druhá bohužel zemřela

5. října 2024 10:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V pátek 4. října 2024 složky IZS u úniku oxidu uhelnatého v jednom z bytů. Na místě byly nalezeny dvě osoby v bezvědomí. Zatímco jednu osobu se podařilo zachránit, druhá bohužel zemřela. Oxid uhelnatý je smrtelně nebezpečný plyn, který vzniká při nedokonalém hoření a hasiči apelují na používání detektorů.

Hnutí ANO bude v Moravskoslezském kraji vládnout s koalicí SPD, Trikolory a strany PRO

Dlouho očekávaný povolební okamžik je tady. Kdo bude vládnout MS regionu oznámilo vítězné ANO v pátek odpoledne.

Moravskoslezský kraj bude mít nové vedení: ANO bude vládnout v koalici s SPD + Trikilora + PRO

4. října 2024 16:41 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Po jednáních o nové koalici v Moravskoslezském kraji představil budoucí hejtman Josef Bělica (ANO) finální složení krajské rady. SPD získalo dvě pozice radních, zatímco SPOLU míří do opozice. Počet radních zůstane stejný. Ustavující zastupitelstvo proběhne pravděpodobně 21. října 2024.

Koalice SPOLU v Moravskoslezském kraji jde do opozice, s vítězným hnutím ANO se neshodla

4. října 2024 14:57 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Koalice SPOLU v Moravskoslezském kraji po jednáních s hnutím ANO míří do opozice. Podle lídra Radka Kani jsou podmínky, které si ANO stanovilo, v rozporu s hodnotami a programem koalice. SPOLU se stane kritickou, ale konstruktivní opozicí nové krajské vlády.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

V zaniklé obci Pelhřimovy pracovali na tvůrčí dílně studenti brněnské architektury
Vydáno 15. července 2022 18:49, Celý MS kraj, Karel Soukop
Pelhřimovy jsou zaniklou obcí u polských hranic, kterou válka rozdělila na českou a polskou část. Po poválečném odsunu česká část obce zanikla a dodnes zde zůstaly pouze dva rekreační objekty, kostel sv. Jiří a zřícenina kaple. Již několik let si tady dávají dostaveníčko studenti brněnské architektury na svých tvůrčích dílnách.

Kostel sv. Jiří uvádí postupně do života hnutí Duha Jeseníky, okolí obohacují objekty budoucích architektů.

Jan Mléčka, lektor workshopu: „Jedná se o workshop, o dílnu studentů architektury, kteří si navrhnou nějaký svůj objekt a v průběhu toho workshopu, v průběhu pěti dní ho i zrealizují. To téma Modlitba v krajině odráží individuální pohled každého studenta na nějaký duchovní rozměr, obnovujeme starou úvozovou cestu, která od kostela sv. Jiří v zaniklé obci Pelhřimovy vychází vzhůru do krajiny a jednotlivé objekty těch studentů vytváří jakousi pomyslnou křížovou cestu.“

Studenti na místě navrhují a tvoří objekty, které vyjadřují jejich osobní náhled na člověka jako součást přírody.

Jan Mléčka, lektor workshopu: „Takže ta zkušenost pro studenty je nesmírně intenzivní. Na rozdíl od té akademické zkušenosti, kdy několik týdnů v každém semestru na fakultě věnují navrhování a výstupem je papír, tak tady v průběhu několika málo dní výstupem mají konkrétní objekt.“
Sára, studentka architektury, Bratislava: „My jsme z Bratislavy a studujeme druhý ročník, já jsem druhý a Ninka je první ročník.“
Nina, studentka architektury, Bratislava: „Bude to takový prostor s takovými stagemi do té a do té strany, takový úmysl je takový,aby návštěvník se podíval do té dálky a cítil se jako součást něčeho velkého.“
Ondřej, student architektury, Raduň: „Studuji druhý ročník na architektuře v Brně. To je vlastně návrh, který spočívá v tom, že člověk v té kontinuální cestě se může rozhodnout, se vlastně kouknout na osu té cesty a vlastně vidět něco jiného, což v tom příkopu, ve kterém se nacházíme, nemůže vidět.“
Ondřej, student architektury, Valašské Meziříčí: „Já jsem poslední ročník, nejspíše za studenty jsem tady naposledy. Jelikož jsem tu už byl, tak jsem si to chtěl zkusit ještě jednou, abych zjistil, jaký je to rozdíl, že je tady člověk podruhé. Tento objekt je na začátku té cesty a je to vlastně téma Modlitba v krajině a je důležité i za mě, ten přechod z toho normálního života i do toho duchovního. Proto tento tunel je taková vstupní brána, takové uvítání toho člověka, návštěvníka do té cesty. Může tady vlastně zažít nějakou konfrontaci s lidmi, takže vlastně se potká s někým, koho by třeba minul, ale tady vlastně v tom stísněném prostoru, se může posadit na lavičce a musí se ti lidi vlastně potkat. A to si myslím, že je důležité i v té modlitbě v krajině. Není to individuální disciplína, je to vlastně takové, dá se to chápat i jako takové společenství nebo něco takového.“

Konkrétní práce se dřevem je současně neocenitelnou praxí pro budoucí architekty.

Jan Mléčka, lektor workshopu: „Každý rok vlastně zadáním je dčevo, tentokrát jsou to prkna, pětimetrová prkna, studenti se učí i ty konstrukční náležitosti, že to prkno se chová jiným způsobem na ležáka a na stojáka a jak je vzájemně spojovat tak, aby docházelo k minimálnímu prořezu. Učí se i takové té odpovědnosti, že minimální odpad, recyklovatelný materiál a jak to sesazovat a spojovat dohromady.“

Objekty na místě zůstanou nejméně rok pro všechny návštěvníky tohoto zajímavého místa a budou volně přístupné již od začátku prázdnin.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000032438/v-zanikle-obci-pelhrimovy-pracovali-na-tvurci-dilne-studenti-brnenske-architektury