Velký potlesk a obrovská radost. Tak to vypadalo v pátek večer na letišti v Ostravě po příletu moravskoslezských členů USAR týmu. Vítaly je tady totiž i jejich rodiny.
Michal Chromý, člen USAR odřadu: "Přivítání bylo velice emotivní. Hezké a nečekali jsme to. Neměli jsme žádné informace, že něco takového tady bude pro nás. A velmi příjemné překvapení."
Naši hasiči se do Turecka dostali 6. února, ještě večer po zemětřesení. Velmi obtížná byla přeprava na místo určení a druhý den už byli v plném pracovním nasazení.
Jiří Němčík, velitel českého USAR odřadu: "Ta mise byla z hlediska rozměrů, charakterem, délkou trvání a rozsahem, opravdu něco mimořádného, co jsme ještě nezažili a neřešili. A když se na to dívám retrospektivně, tak opravdu jsem rád, že jsme opravdu udělali kus dobré práce, která byla oceněna nejenom v Turecku, ale měli jsme odezvu také z České republiky. Ale pro mě jako pro velitele týmu je ta nejdůležitější věc, že jsme se všichni vrátili ve zdraví."
Petr Klega, vedoucí kynologické skupiny USAR odřadu: "Bylo to určitě horší v tom, že člověk nikdy nezažil takové velké zoufalství, které tam ti lidi prožívají. To se nedá představit, ani vysvětlit."
Jiří Němčík, velitel českého USAR odřadu: "Před budovou guvernéra se tlačily stovky, tisíce lidí, kteří všichni měli nějaký důvod žádat o pomoc, protože jejich příbuzní byli pod sutinami. Měli jsme tam hrůzné obrázky matek s botičkami dětí dožadující se pomoci a nějakou prioritu. Když jsme procházeli kolem jenom v uniformě, tak nás okamžitě tahali někde. My jsme říkali, že potřebujeme se domluvit, kde dáme ten tým. A nikdo to nechtěl slyšet."
Petr Klega, vedoucí kynologické skupiny USAR odřadu: "Každý hasič tu práci dělá proto, aby pomáhal lidem, zachraňoval lidi. A to je to, co nás tam drží, protože víme, že tam jsme potřeba. Že ti lidé jsou nám vděční, tu vděčnost tam neskutečně projevovali. A to je pro nás důležité a tím, že jsme týmový a jsme tam ve velkém počtu, tak ta týmovost a podržení se jeden druhého dělá také hodně."
Z trosek vytáhli 78 mrtvých, ale i dva živé a další pomohli najít jiným týmům. Velkou zásluhu na tom měla fenka Terezka.
Petr Klega, vedoucí kynologické skupiny USAR odřadu: "Ty první dva dny byla ve stresu, protože to pro ni bylo něco, co ještě nepoznala. Nicméně, jakmile zjistila, že je tam důležitá, to je pro ni to, co potřebuje. Tak začala pracovat a měla z toho svým způsobem z té práce radost."
Michal Chromý, člen USAR odřadu: "Vnímám to zase jako posun vnitřně někde dál. Mohl jsem se účastnit tornáda na jižní Moravě, požáru v Hřensku a to je další mimořádná událost, které jsem se účastnil."
Pro naše hasiče teď bude nejdůležitější odpočinek.
Petr Klega, vedoucí kynologické skupiny USAR odřadu: "Teď určitě pasivně, protože jsem hodně unavený a pak bude následovat určitě nějaký aktivní odpočinek a samozřejmě práce."
Jiří Němčík, velitel českého USAR odřadu: "Samozřejmě, tím, že všichni pracovali 24/7, tak to mělo určitý efekt, že ta fyzická práce pomáhala čistit hlavu a pořád to mělo smysl ta práce. Samozřejmě uvidíme, co to může udělat po tom návratu. Máme psychologa v rámci hasičského záchranného sboru."
Zemětřesení, které zasáhlo Turecko a Sýrii si vyžádalo už přes 44 tisíc obětí.