Ptačí chřipka se podle veterinářů na území Ostravska dostala zřejmě z Polska, kde úhyn ptáků sledovali v blízkosti hranice už před třemi týdny. Bohužel v Rychvaldě se nakazily krůty v komerčním velkochovu. Jedna část chovu proto musí být zlikvidována.
Severin Kaděrka, ředitel Krajské veterinární správy MSK: “Dnešním dnem zahajujeme depopulaci těchto výkrmových krůt. Jejich tam přibližně 15 tisíc. Ty krůty už jsou dosti velké, průměrná hmotnost je asi 14 kilogramů.”
Hasiči nejdříve halu výkrmny utěsnili, aby do ní mohl být vpuštěn plyn k usmrcení drůbeže.
Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Na místě zasahuje 28 příslušníků HZS MSK. Jejich práce spočívá především v utěsnění té haly a potom, až budou zvířata usmrcena, bude nakládka kadaveru na vozidla asanační služby.”
Další hasiči dohlížejí na bezpečnost zasahujících kolegů a také na to, aby se nákaza nemohla rozšířit dále.
Jana Urbancová, mluvčí Záchranného útvaru HZS ČR: “Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru zde bude zabezpečovat dekontaminaci osob a techniky. Což vzhledem k typologii těchto činností jsou činnosti, na které je předurčen. Vzhledem k tomu, že je tento zásah na ptačí chřipku v tomto roce už čtvrtý, tak to není pro naše příslušníky až tak nic neobvyklého.”
Veterináři vyhlásili opatření i pro ostatní chovatele drůbeže v okolí.
Dagmar Pížová (ANO), starostka Rychvaldu: “Vzkázala bych občanům, aby si svou drůbež hlídali, aby ji měli uzavřenou, včetně žrádla a vody a zamezili styku s volně žijícím ptactvem.”
Opatření je nutné dodržovat, protože riziko nákazy je poměrně vysoké.