Špičkové pracoviště Kliniky hematoonkologie pečuje komplexně o nemocné se všemi typy krevních nádorů. Používá veškeré dostupné světově významné léčebné metody a je pracovištěm, které získalo akreditaci Evropské transplantační komise s certifikátem pro klinické studie typu “First in Human”.
Jiří Havrlant, ředitel FNO: “V roce 2013 transformací našeho ústavu Klinické hematoonkologie byl tento ústav převeden na Kliniku hematoonkologie, což znamenalo pro nemocnici posun v léčbě nádorů krve. Jsme na špičkové úrovni a jsme součástí komplexních center v rámci ČR i mimo ní.”
Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: “Mám pocit, že se jim daří čím dál víc, skutečně, ty jejich objevy jsou publikované v prestižních vědeckých časopisech a mají obdivuhodný dopad do klinické léčby pacientů.”
Roman Hájek, přednosta Kliniky hematoonkologie FNO a LF OU: “Díky technologiím, které tady máme, tak máme tady mimořádný pokrok, zvláště z hlediska prognózy našich pacientů díky moderní léčbě. Předtím při naší léčbě, ať jsme se snažili, jak jsme chtěli, tak žilo 5 let 50 % pacientů a nyní žije 60 % déle než deset let.”
Pacientkou Kliniky hematoonkologie je také paní Emílie Fižová. Nemoc ji postihla před necelými dvěma lety. Po náročné léčbě se vrací zpět do normálního života, mezi rodinu a přátele
Emílie Fižová, pacientka, Kliniky hematoonkologie FNO a LF OU: “Před skoro dvěma lety jsem prodělala chemoterapii, následně asi před 14 měsíci jsem prodělala terapii, vyměnili mi krvinky. Vše probíhalo za pomocí lékařů a sester velmi rychle a bez komplikací. Jsem za to šťastná a užívám si to. Každé ráno, když se probudím, děkuji všem lékařům a sestrám za pomoc, podporu a péči. Díky nim jsem na světě.”
Takových spokojených a vděčných pacientů jako paní Fižová, kteří opouští kliniku hematoonkologie vyléčeni, jsou tisíce. Za poslední dekádu jich prošlo léčbou na 15 tisíc a lékaři za tu dobu na klinice provedli 600 transplantací.
Roman Hájek, přednosta Kliniky hematoonkologie FNO a LF OU: “Naší největší výzvou je prostor. Dnes znamená moderní hematoonkologie především bezpečí pro naše pacienty. A i covidová doba ukázala, že pacienti jsou v našich rukách dobře léčeni, ale bezpečnost je pro nás důležitá. Potřebovali bychom více jednolůžkových pokojů, více izolací pro naše pacienty a úplně jiný přístup, který současná infrastruktura neumožňuje, protože byla vybudována před 30 lety, to je velká výzva a tou druhou jsou lékaři, pokud nějací jsou, pak přijďte, opravdu vás potřebujeme.”
Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: “Naši studenti absolvují standardní výuku na hematoonkologické klinice, takže mají možnost se s oborem seznámit. Pan profesor, a to je také obdivuhodné, jak vychovává mladé lékaře, dokonce už tam máme mladého docenta, je schopen k tomuto oboru mladé přitáhnout, ale musí vidět ten potenciál a zájem na jejich straně, a to nejen o medicínu, ale i o svět vědy.”
Jiří Havrlant, ředitel FNO: “Tím, že jsme fakultní nemocnice, to znamená spojení s LF, tak lékaři, kteří léčí a diagnostikují, tak také učí a v hematoonkologii je kladen velký důraz na vývoj nových léčiv pro nádory krve a v tom jsme velmi úspěšní.”
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: “Já jsem nesmírně rád, že můžeme dnes oslavit 10. výročí špičkového pracoviště, kterým bezesporu Klinika hematoonkologie FNO je. Víme z historie, že kdysi pacienti s leukémií a zkrátka nemocí krve museli dojíždět do Olomouce, Brna a Prahy. Proto jsem rád, že dnes se tito lidé mohou léčit v Ostravě a vím, že pracoviště je na velmi dobré úrovni.”
Oslava 10. narozenin proběhla v ostravské Galerii Plato a její součástí byla výstava, která bude k vidění také v areálu fakultní nemocnice.