Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Exploze a požár baterií pro fotovoltaiku v rodinném domě na Frýdecko-Místecku

Celý MS kraj |

Jeden zraněný a škoda za 900 tisíc korun. Taková je bilance náročného požáru baterií pro fotovoltaickou elektrárnu v rodinném domě ve Lhotce na Frýdecko-Místecku. Požáru nejprve předcházela exploze jedné z baterií. Hasiči museli použít speciální hasící zařízení COBRA, kterým prořezali vedlejší články, aby je ochladili a vytáhli.

Informaci o explozi a následném požáru dostalo operační středisko hasičů v úterý v 16:10 hodin. K rodinnému domu ve Lhotce na Frýdecko-Místecku byla vyslána profesionální jednotka hasičů z Frýdku-Místku. Dále také tři dobrovolné jednotky z Frýdlantu nad Ostravicí, Kozlovic a Lhotky.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Hasiči, po příjezdu na místo události, viděli pouze silně zakouřenou technickou místnost, sloužící zároveň jako bateriovna pro fotovoltaickou elektrárnu. Hasiči průzkumem zjistili, že došlo k explozi jedné z baterií, přičemž stav zbývajících pěti, monitorovali pomocí termokamery. Z důvodu neustále se zvyšující teploty baterií, začali hasiči s jejich ochlazováním. Nejprve za pomocí sněhového hasicího přístroje, poté za pomocí vodního proudu."

V průběhu ochlazování explodoval před hasiči další bateriový článek, který tím začal okamžitě hořet. Tento požár hasiči zvládli. Ale velitel zásahu si raději zavolal na místo speciální hasící zařízení COBRA, které přivezla profesionální jednotka ze stanice Slezská Ostrava.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Pomocí tohoto zařízeni, hasiči nejprve články s vysokou teplotou prořezali, poté zalili vodou a následně vyvezli ven z objektu. Vyvezenou sestavu baterií hasiči dále ještě rozložili a ponořili do předem připravené vodní lázně. Káď pro tuto vodní lázeň zajistil majitel objektu."

Příčina vzniku exploze baterií, při které došlo ke zranění jednoho z obyvatel domu, je v šetření. Předběžná škoda byla vyčíslena na 900 tis. korun.

Nahlásit chybu


K tématu

Velký požár bytu v centru Havířova, zasahovalo devět jednotek hasičů

20. srpna 2025 15:14 | Havířov | Jiří Cileček

Velký požár zachvátil ve středu odpoledne jeden z bytů v centru Havířova. Z místa stoupal hustý černý dým a do akce vyrazilo plno hasičů. Ti kromě hašení požáru zachraňovali i tamní obyvatele. Při ohledání požářiště hasiči našli jednoho mrtvého člověka.

Hasiči bojovali s požárem domu v centru Havířova, jeden člověk zemřel

20. srpna 2025 17:14 | Havířov | Bára Kelnerová

Jeden člověk zemřel při středečním požáru obytného domu v centru Havířova. Pět lidí muselo být převezeno do nemocnice. Příčina vzniku je zatím v šetření.

V Mošnově hořela střecha průmyslové haly, zasahovalo 7 jednotek hasičů

14. srpna 2025 19:29 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Sedm jednotek hasičů zasahovalo ve čtvrtek odpoledne u požáru střechy průmyslové haly v Mošnově na Novojičínsku. Událost si vyžádala 171 evakuovaných a zranili se tři lidé.


Nabídka startovacího bydlení pro mladé v Ostravě-Jihu se rozšíří

Dnes 11:12 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Ostrava-Jih v letošním roce upravila podmínky pro získání zvýhodněného startovacího bydlení pro mladé. Díky dotazníkového šetření radnice obvodu zjistila, že zájem je obrovský a plánuje možné rozšíření nabídky.

Letadlu měl téct olej z motoru. Lidé v Brně a Ostravě čekali na odlet do Tuniska 6 hodin

Dnes 20:23 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Náročné čekání na odlet na dovolenou do Tuniska i návrat zpět. Cestující se odletu dočkali za 6 hodin. Důvodem měla být technická závada na motoru. Přepravce musel nakonec přeorganizovat několik letů a vyslat pro cestující do Brna a Ostravy náhradní letadlo. Stejně tak si na odlet domů počkají i turisté v Tunisku.

Řidič ujížděl z Ostravy policii až dvoustovkou. Zastavil ho až zátaras v Havířově

Řidič Volkswagenu ignoroval výzvu k zastavení v Ostravě a ujížděl policii rychlostí až dvě stě kilometrů za hodinu směrem na Havířov. Tam jeho zběsilou jízdu ukončily policejní vozy a zastavovací pás. Ukázalo se, že muž má platný zákaz řízení. Hrozí mu až dva roky vězení.

Na Bruntálsku vyjely do ulic nové moderní sanitní vozy

Včera 19:28 | Bruntál | Karel Soukop

Vozový park nemocnice v Bruntále prochází prvním velkým krokem své obnovy. Moravskoslezská nemocnice Krnov díky první velké investici po sloučení nemocnic zakoupila 6 nových sanitních vozů v celkové výši přes 12 mil korun. Všechny jsou vybaveny pohonem 4x4 a automatickou převodovkou.

Opava po povodních obnovila páteřní cyklostezku podél řeky, jde o úsek dlouhý přes 3 kilometry

1. srpna 2026 22:53 | Opava | Yvona Fajtová

Oblíbená cyklostezka podél řeky Opavy je po předloňských ničivých povodních opět plně průjezdná. Město opravilo poškozené úseky Slezské magistrály v délce více než tří kilometrů. Na obnovu navazují i další plány na rozvoj cyklistické dopravy a úpravy nábřeží.

Na Baníku se četlo za nároďák. Unikátní kampaň podporuje čtenářství

Fotbal, knihy a známé osobnosti spojily síly v originální kampani Čti za nároďák, která chce přivést ke čtení děti i dospělé. Ostravská fanzóna Baníku ukázala, že trénovat se nemusí jen na hřišti, ale i s otevřenou knihou.

Na přelomu léta začaly celoplošné opravy městských silnic a chodníků

Dnes 13:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Na přelomu července a srpna začínají v Novém Jičíně celoplošné opravy silnic a chodníků, které jsou v majetku města. Práce a s nimi související dopravní omezení potrvají do konce září.

Tradiční horalský svátek "Gorol" má za sebou 79. ročník

Dnes 9:53 | Jablunkov | Libor Běčák

V Jablunkově se po tři dny konal tradiční Horalský svátek (Gorolski Święto). Na slavnosti se setkávají lidé z celé oblasti Jablunkovska a také polského a slovenského příhraničí.

Dvanáct tisíc fanoušků přihlíželo debaklu fotbalistů Baníku

Dnes 11:25 | Ostrava-město | Tomáš Tikal

Po vítězství fotbalistů Baníku Ostrava ve Zlíně přivítal ostravský tým s velkým očekáváním pražskou Slavii. Zápas přilákal na vítkovický stadion přes 12 tisíc fanoušků, ti ale museli přihlížet debaklu domácích 0:4.

Hasiči po dnech boje uhasili les a pole na Opavsku. Zasahovaly i vrtulníky a 74 jednotek

Dnes 12:24 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Rozsáhlý požár lesa a strniště u Větřkovic na Opavsku zaměstnal desítky jednotek hasičů. Oheň, který se šířil kvůli silnému větru a vedru, zasáhl plochu 17 hektarů a způsobil škodu za 8 milionů korun. S náročným zásahem pomáhaly dva vrtulníky s bambivaky, speciální těžká technika i místní zemědělec s kombajnem.

Hosté ve studiu: Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraj

MS kraj deklaruje podporu malých modulárních reaktorů

21letý mladík spadl ve Vítkově na koloběžce. Ve vážném stavu byl vrtulníkem přepraven do nemocnice

Dnes 10:00 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Spadl z koloběžky a byl v bezvědomí. Pomoc mu přivolali svědci. 21letý muž utrpěl vážné poranění hlavy a byl ve velmi vážném stavu transportován vrtulníkem do nemocnice.

Na stavbu CirkAreny byl využit materiál z bývalé hokejové haly, dokončena bude v roce 2027

Stará třinecká Werk Arena z roku 1967, ještě před několika lety se tam hrával hokej, ale po vybudování nové haly přestala sloužit svému původnímu účelu. Po její demolici se uvolnil prostor pro projekt vývojového centra CirkAreny. Stavba má být dokončena v roce 2027.

Záchranářský vrtulník v sobotu vzlétl sedmkrát, pomáhal u pokousaného muže, infarktu i pádu z koně

Včera 11:20 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Letečtí záchranáři v Moravskoslezském kraji měli v sobotu 1. srpna mimořádně rušnou službu. Vrtulník byl vyslán celkem k sedmi zásahům napříč regionem. Pomáhal například u vážně zraněného muže pokousaného psem, ženy v kolapsovém stavu v horském terénu, muže s akutním infarktem i mladé ženy po pádu z koně.

Zásah u rozsáhlého požáru lesa a pole ve Větřkovicích-Novém Vrbně je ukončen

1. srpna 2026 15:30 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Rozsáhlý požár vypukl ve čtvrtek v poledne v obci Větřkovice a její části Nové Vrbno na Opavsku. S ohněm, který zasáhl plochu přibližně 27 hektarů, na místě bojovalo 30 jednotek hasičů s vyhlášeným třetím stupněm poplachu. Práce probíhaly po dvě noci.

Konference Česko bez nehod proběhla i v Ostravě

31. července 2026 14:09 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Bezpečnost na silnicích není jen o tom, jak jezdí řidiči. Důležitou roli hraje také to, kde k nehodám nejčastěji dochází, proč se opakují a co se dá udělat pro to, aby se riziková místa změnila. Právě tím se zabývají regionální nehodové konference Česko bez nehod, které postupně míří do všech krajů. Jedna z nich zavítala také do Ostravy.

Exploze a požár baterií pro fotovoltaiku v rodinném domě na Frýdecko-Místecku
Vydáno 30. srpna 2023 12:54, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Jeden zraněný a škoda za 900 tisíc korun. Taková je bilance náročného požáru baterií pro fotovoltaickou elektrárnu v rodinném domě ve Lhotce na Frýdecko-Místecku. Požáru nejprve předcházela exploze jedné z baterií. Hasiči museli použít speciální hasící zařízení COBRA, kterým prořezali vedlejší články, aby je ochladili a vytáhli.

zdroj foto: HZS MSK

Informaci o explozi a následném požáru dostalo operační středisko hasičů v úterý v 16:10 hodin. K rodinnému domu ve Lhotce na Frýdecko-Místecku byla vyslána profesionální jednotka hasičů z Frýdku-Místku. Dále také tři dobrovolné jednotky z Frýdlantu nad Ostravicí, Kozlovic a Lhotky.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Hasiči, po příjezdu na místo události, viděli pouze silně zakouřenou technickou místnost, sloužící zároveň jako bateriovna pro fotovoltaickou elektrárnu. Hasiči průzkumem zjistili, že došlo k explozi jedné z baterií, přičemž stav zbývajících pěti, monitorovali pomocí termokamery. Z důvodu neustále se zvyšující teploty baterií, začali hasiči s jejich ochlazováním. Nejprve za pomocí sněhového hasicího přístroje, poté za pomocí vodního proudu."

V průběhu ochlazování explodoval před hasiči další bateriový článek, který tím začal okamžitě hořet. Tento požár hasiči zvládli. Ale velitel zásahu si raději zavolal na místo speciální hasící zařízení COBRA, které přivezla profesionální jednotka ze stanice Slezská Ostrava.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Pomocí tohoto zařízeni, hasiči nejprve články s vysokou teplotou prořezali, poté zalili vodou a následně vyvezli ven z objektu. Vyvezenou sestavu baterií hasiči dále ještě rozložili a ponořili do předem připravené vodní lázně. Káď pro tuto vodní lázeň zajistil majitel objektu."

Příčina vzniku exploze baterií, při které došlo ke zranění jednoho z obyvatel domu, je v šetření. Předběžná škoda byla vyčíslena na 900 tis. korun.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000038850/exploze-a-pozar-baterii-pro-fotovoltaiku-v-rodinnem-dome-na-frydeckomistecku