Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ENERGIE A KRAJ: Ve Frýdku-Místku se připravuje pilotní projekt výroby vodíku

Celý MS kraj |

Moderní vodíkové technologie už nejsou jen vizí. Společnost Veolia Energie spustila přípravu pilotního projektu výroby zeleného vodíku ve své teplárně ve Frýdku-Místku. Bude to první celoroční výroba zeleného vodíku v České republice.

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: „Ve Frýdku-Místku vyrábíme více než 50 procent tepla z biomasy, máme tam výrobu zelené elektřiny a je to dobře umístěna lokalita, která může být pro výrobu a distribuci vodíku být klíčová.“

Vodík sehraje v nadcházejících letech důležitou roli v takzvané dekarbonizaci světové ekonomiky a ozelenění dopravy. Sází na něj i Moravskoslezský kraj.

Jakub Unucka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: „Tak je to první výroba zeleného vodíku na území našeho kraje a jsem zvědavý na tu kombinaci biomasy, sluníčka a toho dalšího. My očekáváme, že ten vodík budou využívat naše autobusy v oblasti Frýdecko-Místecka, případně Havířovska.“
Arnošt Gross, projektový manažer, Veolia Energie ČR: „Výroba vodíku má několik způsobů, ale pro zelený vodík je jen jedna možnost, výroba vodíku pomocí elektrolyzéru. Elektorolyzér je zařízení – představte si nádrž s vodou, přivedete tam elektrickou energii a molekulu H20 rozložíte na vodík a kyslík.“

Plánovaná technologie vyrobí až 270 tun vodíku za rok. Tento objem může zajistit provoz třiceti vodíkových autobusů nebo šesti vodíkových vlaků, případně může sloužit jako náhrada šedého vodíku v průmyslové spotřebě.

Arnošt Gross, projektový manažer, Veolia Energie ČR: „Nestačí vodík jen vyrobit, musíte vodík někam dopravit, postavit čerpací stanici a k ní musí mít přístup nějaký konečný spotřebitel.“
Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: „Jednáme s celou řadou klientů, jednáme se zástupci kraje ohledně autobusové dopravy v MS kraji, jednáme se zástupci měst, například s Ostravou a řadou dalších možných odběratelů o tom, jak ten vodík co nejlépe využít.“

Projekt skupiny Veolia je zatím jediným vodíkovým projektem v České republice, který uspěl v mezinárodním srovnání a jako vůbec první získal dotaci z evropského Inovačního fondu na podporu čistých technologií. Také pro kraj znamená průlom.

Daniel Minařík, Moravskoslezský vodíkový klastr: „Tento projekt, který je podpořen z Inovačního fondu, je první vlaštovkou z těch zdrojů vodíku, které by v našem regionu měly zabezpečit nastartování výrobní části. Tento projekt je specifický v tom, že spojuje současnou energetiku, elektrárenství s tím budoucím.“

Spolupráce s krajem a dalšími subjekty je už teď důležitá, aby vodík a investice do jeho výroby byly využity efektivně a motivovaly k dalšímu rozvoji.

Jakub Unucka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: „Veolia je super v tom, že dokáže využívat odpadní teplo, protože při výrobě vodíku se třetina energie ztratí v odpadním teple, takže ideální jsou opravdu teplárny.“

Výroba vodíku tak logicky navazuje na transformaci, kterou teplárenství v současnosti prochází a doplňuje ji o další moderní směr.

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: „Součástí té transformace je změna palivové základny, budeme přecházet na ekologičtější paliva, např. biomasy, zemní plyn, ale i různé kombinace, využívání odpadního tepla, odpadní odpadní vody z ČOV, vše co máme v regionu k dispozici.“

Výstavba vodíkové technologie ve Frýdku-Místku by měla začít zhruba za rok, spuštění výroby je v plánu začátkem roku 2026. A rýsují se i další záměry.

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: „Máme další projekty v regionu, druhý bude projekt v Krnově, kde také vyrábíme elektřinu z obnovitelných zdrojů, budeme tam mít fotovoltaiku a větrné elektrárny. A uvažujeme i o dalších městech, ale ty jsou zatím ve stádiu úvah.“
Nahlásit chybu


Ministr v Ostravě představil výzvu pro povodní poničené vodovody a kanalizaci.

Do Ostravy přijel ministr životního prostředí Petr Hladík, aby představil novou výzvu Státního fondu životního prostředí na obnovu vodovodů a kanalizací po povodních. Největší problém má přímo krajské město, kde je velmi poškozena ústřední čistička odpadních vod. Ministerstvo prozatím vyčlenilo 2 miliardy korun.

Na Krajský úřad MSK si přišli pro dokumentaci kriminalisté, případ dozoruje evropský žalobce

Dnes 14:23 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Bez bližších informací probíhá vyšetřování, během něhož si pro příslušnou dokumentaci přišli na Krajský úřad MSK kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Starý zámek postupně zakrývá nová střecha z břidlice

Starý zámek ve Studénce město obnovuje postupnými kroky už několik let. Prioritou je oprava střechy. Na rekonstrukci památkově chráněného objektu se daří získávat dotace z Ministerstva kultury.

Na pomoc postiženým obcím přispívají také pořadatelé kulturních akcí v Bruntále

Do pomoci povodní postiženým obcím se zapojili také pořadatelé nejrůznějších kulturních akcí. Vybrané finance pak poskytli adresně vytipovaným institucím, většinou školám či školkám. Město Bruntál využilo k dobrovolné sbírce pomoci také Svatováclavský sváteční koncert.

Záchranáři projížděli náhodou kolem vážné nehody, uhasili hořícího řidiče

Dnes 22:15, vydáno dnes 7:11 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Velké dopravní komplikace způsobila nehoda na obchvatu Třince v lokalitě u obce Hrádek, kde se časně ráno srazilo několik vozidel. Po dobu hašení, likvidace havarovaných vozů a vyšetřování bylo nutné dopravu z vytíženého tahu odklonit na objízdnou trasu.

Katarzyna Kozyra představuje v ostravském Domě umění výstavu plnou metafor a multimédií

Unikátní výstavou, na které je možno trávit dlouhý čas poslechem, prohlídkou i pozorováním je výstava polské umělkyně Katarzyny Kozyra. Je průřezem její tvorby za poslední 3 roky a ve třech částech představuje všechny oblasti výtvarného spektra umělkyně.

Požár v panelovém domě v Opavě, záchranáři bojovali o život popáleného muže

Včera 18:14 | Opava | Lukáš Zavadil

V neděli 6. října dopoledne zasahovaly složky integrovaného záchranného systému u požáru v panelovém bytě v Opavě. Třicetiletý muž se nadýchal horkých zplodin a utrpěl popáleniny, byl převezen do popáleninového centra FN Ostrava. Další osoby utrpěly lehčí zranění.

Růže pro hraběnku byly největší slavností v roce na zámku Kunín

Největší letošní akcí na zámku v Kuníně byly Růže pro hraběnku. Slavnost, která vzdávala hold nejznámější majitelce zámku, hraběnce Marii Walburze, zaplnila prostory zámku květinami a jejich vazbami. Mezi nimi samozřejmě dominovaly hraběnčiny milované růže.

Široká Niva akutně potřebuje most nebo alespoň lávku pro pěší přes řeku Opavu

Zcela nové zásadní problémy teď řeší obce na Bruntálsku. Záchrana lidí po povodni byla pouze prvním krokem. Bourají se domy a zachraňují ty, co mohou přežít zimu. K tomu je ale potřeba zajistit další život v obcích především obnovou cest, silnic a mostů přes povodní rozvodněné řeky.

Do Opavy po povodních stále nejezdí vlaky. Trať z Ostravy do Opavy by měla být obnovena v půlce října

4. října 2024 12:12 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Do Opavy stále nejezdí vlaky. Povodeň poničila železniční trať z Opavy ve směru na Ostravu i na Krnov a také z Opavy do Malých Hoštic a dále do Kravař. Místo vlaků tak cestující přepravují autobusy.

Tragický únik oxidu uhelnatého v Krnově, podařilo se zachránit jednu osobu, druhá bohužel zemřela

5. října 2024 10:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V pátek 4. října 2024 složky IZS u úniku oxidu uhelnatého v jednom z bytů. Na místě byly nalezeny dvě osoby v bezvědomí. Zatímco jednu osobu se podařilo zachránit, druhá bohužel zemřela. Oxid uhelnatý je smrtelně nebezpečný plyn, který vzniká při nedokonalém hoření a hasiči apelují na používání detektorů.

Hnutí ANO bude v Moravskoslezském kraji vládnout s koalicí SPD, Trikolory a strany PRO

Dlouho očekávaný povolební okamžik je tady. Kdo bude vládnout MS regionu oznámilo vítězné ANO v pátek odpoledne.

Moravskoslezský kraj bude mít nové vedení: ANO bude vládnout v koalici s SPD + Trikilora + PRO

4. října 2024 16:41 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Po jednáních o nové koalici v Moravskoslezském kraji představil budoucí hejtman Josef Bělica (ANO) finální složení krajské rady. SPD získalo dvě pozice radních, zatímco SPOLU míří do opozice. Počet radních zůstane stejný. Ustavující zastupitelstvo proběhne pravděpodobně 21. října 2024.

Koalice SPOLU v Moravskoslezském kraji jde do opozice, s vítězným hnutím ANO se neshodla

4. října 2024 14:57 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Koalice SPOLU v Moravskoslezském kraji po jednáních s hnutím ANO míří do opozice. Podle lídra Radka Kani jsou podmínky, které si ANO stanovilo, v rozporu s hodnotami a programem koalice. SPOLU se stane kritickou, ale konstruktivní opozicí nové krajské vlády.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

ENERGIE A KRAJ: Ve Frýdku-Místku se připravuje pilotní projekt výroby vodíku
Vydáno 3. listopadu 2023 16:56, Celý MS kraj, Tomáš Tikal
Moderní vodíkové technologie už nejsou jen vizí. Společnost Veolia Energie spustila přípravu pilotního projektu výroby zeleného vodíku ve své teplárně ve Frýdku-Místku. Bude to první celoroční výroba zeleného vodíku v České republice.

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: „Ve Frýdku-Místku vyrábíme více než 50 procent tepla z biomasy, máme tam výrobu zelené elektřiny a je to dobře umístěna lokalita, která může být pro výrobu a distribuci vodíku být klíčová.“

Vodík sehraje v nadcházejících letech důležitou roli v takzvané dekarbonizaci světové ekonomiky a ozelenění dopravy. Sází na něj i Moravskoslezský kraj.

Jakub Unucka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: „Tak je to první výroba zeleného vodíku na území našeho kraje a jsem zvědavý na tu kombinaci biomasy, sluníčka a toho dalšího. My očekáváme, že ten vodík budou využívat naše autobusy v oblasti Frýdecko-Místecka, případně Havířovska.“
Arnošt Gross, projektový manažer, Veolia Energie ČR: „Výroba vodíku má několik způsobů, ale pro zelený vodík je jen jedna možnost, výroba vodíku pomocí elektrolyzéru. Elektorolyzér je zařízení – představte si nádrž s vodou, přivedete tam elektrickou energii a molekulu H20 rozložíte na vodík a kyslík.“

Plánovaná technologie vyrobí až 270 tun vodíku za rok. Tento objem může zajistit provoz třiceti vodíkových autobusů nebo šesti vodíkových vlaků, případně může sloužit jako náhrada šedého vodíku v průmyslové spotřebě.

Arnošt Gross, projektový manažer, Veolia Energie ČR: „Nestačí vodík jen vyrobit, musíte vodík někam dopravit, postavit čerpací stanici a k ní musí mít přístup nějaký konečný spotřebitel.“
Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: „Jednáme s celou řadou klientů, jednáme se zástupci kraje ohledně autobusové dopravy v MS kraji, jednáme se zástupci měst, například s Ostravou a řadou dalších možných odběratelů o tom, jak ten vodík co nejlépe využít.“

Projekt skupiny Veolia je zatím jediným vodíkovým projektem v České republice, který uspěl v mezinárodním srovnání a jako vůbec první získal dotaci z evropského Inovačního fondu na podporu čistých technologií. Také pro kraj znamená průlom.

Daniel Minařík, Moravskoslezský vodíkový klastr: „Tento projekt, který je podpořen z Inovačního fondu, je první vlaštovkou z těch zdrojů vodíku, které by v našem regionu měly zabezpečit nastartování výrobní části. Tento projekt je specifický v tom, že spojuje současnou energetiku, elektrárenství s tím budoucím.“

Spolupráce s krajem a dalšími subjekty je už teď důležitá, aby vodík a investice do jeho výroby byly využity efektivně a motivovaly k dalšímu rozvoji.

Jakub Unucka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: „Veolia je super v tom, že dokáže využívat odpadní teplo, protože při výrobě vodíku se třetina energie ztratí v odpadním teple, takže ideální jsou opravdu teplárny.“

Výroba vodíku tak logicky navazuje na transformaci, kterou teplárenství v současnosti prochází a doplňuje ji o další moderní směr.

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: „Součástí té transformace je změna palivové základny, budeme přecházet na ekologičtější paliva, např. biomasy, zemní plyn, ale i různé kombinace, využívání odpadního tepla, odpadní odpadní vody z ČOV, vše co máme v regionu k dispozici.“

Výstavba vodíkové technologie ve Frýdku-Místku by měla začít zhruba za rok, spuštění výroby je v plánu začátkem roku 2026. A rýsují se i další záměry.

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: „Máme další projekty v regionu, druhý bude projekt v Krnově, kde také vyrábíme elektřinu z obnovitelných zdrojů, budeme tam mít fotovoltaiku a větrné elektrárny. A uvažujeme i o dalších městech, ale ty jsou zatím ve stádiu úvah.“
Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000039947/energie-a-kraj-ve-frydkumistku-se-pripravuje-pilotni-projekt-vyroby-vodiku