Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Moravskoslezští záchranáři zasahovali loni u 116 571 pacientů

Celý MS kraj |

Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje zasahovala během roku 2023 celkem u 116 571 pacientů. Bylo to o 4 849 méně, než v roce 2022. Posádky tedy za den vyjížděly průměrně k 320 nemocným či zraněným. Celkový počet výjezdů sanitních vozidel činil 133 674, což je 366 za čtyřiadvacet hodin.

Pracovníci krajského zdravotnického operačního střediska vedli v období uplynulého roku 390 000 hovorů, přes tisíc denně. Na tísňových linkách ZZS přitom proběhlo přibližně 194 tisíc volání.

Tělesná onemocnění

Somatická onemocnění, která vznikla náhle, nebo se prudce zhoršila, tvoří převážnou většinu zásahů. Těchto pacientů ošetřili záchranáři na území Moravskoslezského kraje přes sedmasedmdesát tisíc, což je méně, než v roce 2022.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Pro srovnání - v roce 2010 to ale bylo o 20 000 méně. V šesti stech třiceti případech bylo nutno tyto nemocné resuscitovat, neboť u nich došlo k selhání základních životních funkcí, dalším 1418 postiženým již záchranáři nedokázali pomoci. Ve 2641 případech jsme byli voláni k nemocným s cévní mozkovou příhodou. S akutními koronárními obtížemi bylo ošetřeno více, než tisíc pacientů. Mezi mnohé další důvody výjezdů k interním stavům patřily dechové obtíže, bolesti na hrudi, epileptické nebo astmatické záchvaty a jiné."

Úrazy

Záchranáři ošetřovali také přes 24 tisíc osob - o 660 více, než v roce 2022, které utrpěly nějaký úraz či nehodu.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Převážně šlo o spíše lehká či středně těžká traumata, která neohrožovala život postiženého. Dalších téměř sedm stovek zraněných však bylo ve vážném stavu; dvaasedmdesát (v roce 2022 to bylo 52) pak musely naše posádky resuscitovat. Lékaři záchranné služby již nemohli zachránit 127 postižených, tedy o tři desítky méně, než o rok dříve. Ti na následky svých zranění zemřeli buď ještě před příjezdem posádky, nebo záchranáři prohráli boj o jejich život během zásahu."

Resuscitace

v našem kraji resuscitovali v minulém roce 843 pacientů, u nichž došlo k selhání základních životních funkcí.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Jejich úspěšnost přitom byla vysoká, protože téměř v polovině (49 %) případů se jim podařilo obnovit činnost srdce a pacienta následně předali do další péče ve zdravotnickém zařízení."

Onemocnění psychiatrická a sebevraždy

Týmy vyjížděly také k nemocným s psychickými obtížemi, kterých ošetřily 5939, tedy o více než sto třicet více, než v předloňském roce.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Jednalo se především o pacienty s depresemi, akutními psychotickými stavy, ale také například se závislostmi. V 1671 případech jsme dále zasahovali u lidí, u nichž došlo k sebe poškozování, nebo se pokusili o sebevraždu. Jde o srovnatelné množství s rokem 2022. Ve vážném stavu bylo více než 202 z nich, dvaatřicet těchto pacientů záchranáři oživovali a 76 dalších, k nimž naše týmy přijely, si záměrně přivodilo smrt. Toto číslo ovšem není konečné, neboť u řady dokonaných suicidií již ZZS nezasahuje."

Výjezdy sanitních vozidel

K pacientům v Moravskoslezském kraji vyjíždělo více, než šest desítek posádek ZZS. Zdravotnická záchranná služba disponuje dvěma typy výjezdových skupin: s lékařem a bez lékaře. Lékařské posádky zasahují v systému rychlé lékařské pomoci (RLP) nebo rendez-vous (RV). Tyto týmy uskutečnily v roce 2022 necelých dvaadvacet tisíc výjezdů.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "V režimu rychlé zdravotnické pomoci (RZP) jich bylo minulý rok realizováno přes 112 000. Právě posádky RZP jsou často velmi vytížené, a to především v městských aglomeracích."

Letecká záchranná služba

ZZS MSK disponuje kromě sanitních vozidel také vrtulníkem letecké záchranné služby. Stroj s volacím znakem „Kryštof 05“ má na svém kontě za uplynulý rok celkem 652 misí (o 39 více, než v roce 2022) a posádky přitom strávily v akci 470 letových hodin.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Až na pětadvacet letů, kdy LZS prováděla transporty vážně nemocných či zraněných ze zdravotnických zařízení, zpravidla na specializovaná pracoviště fakultních nemocnic, byly všechny ostatní mise do terénu. Přes 120 letů vrtulníku LZS proběhlo v nočních hodinách."

Speciální týmy

V rámci ZZS MSK pracují také skupiny, jejichž členové zasahují při událostech mimořádného rázu. 

Tým pro specializované činnosti 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Je povoláván k zásahům, jež přesahují běžné podmínky, či standard. V roce 2023 pracoval u jednatřiceti případů – mimořádných událostí, jako byly požáry výškových budov, dálniční nehody, únik chemické látky či důlní otřes. Realizoval také transporty s potřebou vysoce specializované péče, jako byli pacienti s ECMO nebo zajišťoval součinnostní spolupráci při společných zásazích složek IZS.

Intervenční tým

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Poskytuje na místě zásahu ZZS první psychickou pomoc blízkým, či pozůstalým pacienta. Jeho členové jsou povoláváni k obtížným, náhlým a tragickým událostem. Loni zasahovali u více než stovky případů a podporu poskytli 266 zasaženým s akutní stresovou reakcí. Interventi ZZS jsou součástí krajského zdravotnického intervenčního týmu, který propojuje tyto pracovníky napříč zdravotnickými zařízeními v Moravskoslezském kraji a umožňuje efektivní poskytování tohoto druhu pomoci. Vybraní zkušení interventi ZZS MSK rovněž pokračovali v práci na celostátní zdravotnické krizové lince pro veřejnost."
Nahlásit chybu


K tématu

Přes 21 000 pacientů potřebovalo o prázdninách pomoc záchranářů v Moravskoslezském kraji

5. září 2024 14:29 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Léto, tropické teploty, zvýšený pohyb na silnicích, pobyty u vody, koupání, sportovní aktivity i prázdniny dětí a dovolené. S tím vším pravidelně souvisí vyšší počet událostí, které řeší záchranáři. Během července a srpna zasahovaly moravskoslezské posádky denně průměrně 352 krát, celkem u více než 21 tisíc pacientů. V roce 2014 to bylo o tři tisíce méně.

Řidič naboural do betonu na vyfrézované dálnici D48, skončil v ohrožení života

21. září 2023 12:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři, policisté a hasiči zasahovali ve středu večer u vážné dopravní nehody nehody na Frýdecko-Místecku. Na dálnici D48 vjel řidič do vyfrézovaného úseku a naboural do betonu. Do nemocnice ho v ohrožení života transportoval vrtulník.

Policie hledá svědky zběsilé jízdy opilého řidiče, který srazil chlapce v Havířově

21. září 2023 16:34 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Z Dolních Datyní se zběsile řítil postupně řadou ulic až na Hlavní třídu v Havířově. Bez řidičského oprávnění a pod vlivem alkoholu. Nezastavil policejní hlídce a ta ho celou dobu pronásledovala. V Havířově pak řidič vylétl ze silnice, srazil 15letého chlapce a naboural do zdi. Policie nyní hledá svědky jeho zběsilé jízdy nebo každého, koho svou jízdou ohrozil.


ON-LINE: Povodně v Moravskoslezském kraji ustoupily, obnova postižených oblastí ale bude trvat dlouho

Včera 23:22, vydáno 13. září 2024 12:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj se potýká s následky ničivých povodní. Situace se sice uklidňuje, ale mnoho lidí stále řeší problémy s bydlením a zničeným majetkem, stejně jako firmy, samosprávy a instituce v regionu. V tomto infoservisu přinášíme na jednom místě aktuální informace, fotografie, reakce politiků i osobností Moravskoslezského kraje.

MSK poskytne finanční dar osmnácti postiženým obcím, peníze by měly mít na účtech do pátku

Moravskoslezský kraj daruje nejvíce povodněmi postiženým obcím jako bezprostřední pomoc devět milionů korun. Hejtman kraje Josef Bělica to oznámil na čtvrteční tiskové konferenci.

Evakuovaní psi z karvinského útulku jsou zpátky

Karvinský magistrát ještě v době před záplavami zajistil preventivní odvoz psů z útulku v Darkově. Nebylo jasné, zda se voda dostane až do areálu a ohrozí jejich životy. Nyni jsou už psi zpátky v kotcích.

Krnovská nemocnice byla povodní zcela ochromena, musela řešit dodávky vody i elektřiny

S velkými následky povodně se potýká také krnovská nemocnice. Velká voda zatopila sklepní prostory s technologiemi a ambulance ve sníženém přízemí. Nemocnice byla zcela ochromena bez elektřiny a vody. Materiální škody škody i nánosy bahna jsou obrovské.

MHD ve Frýdku-Místku má nově 12 nejmodernějších elektrobusů

Poskytovatel městské hromadné dopravy ve městě pořídil do výbavy 12 nejmodernějších elektrobusů. Zcela bezemisní vozy nahradí původní autobusy s pohonem na naftu a CNG. Pořízení vyšlo na 155 milionů korun. Velkou část ale zaplatila evropská dotace.

V Palkovicích po povodních řeší sesuvy svahů, které ohrožují domy

Hned několik sesuvů podmáčených svahů řeší v Palkovicích na Frýdecko-Místecku. Tuny ujíždějící zeminy tam ohrožují rodinné domy a hledá se řešení, jak sesuvy zastavit.

Začala oprava protržené hráze na soutoku Odry a Opavy. Zatím půjde jen o dočasné řešení

Hned po opadnutí vody u soutoku Opavy a Odry začaly práce na opravě hráze, kterou voda protrhla. Zatím jde pouze o provizorní a hlavně rychlé řešení, které by mělo ochránit obyvatele v případě dalšího výrazného stoupnutí hladiny řeky.

Lidé z Charity jezdí pomáhat na Krnovsko a Bohumínsko, potřeba jsou elektrocentrály

Velká voda přímo v Novém Jičíně výraznou škodu nenapáchala, pomoc zdejší Charity tak směřuje do oblasti Krnovska a Bohumína. Lidem vezou potraviny, čistící prostředky, ale i slova útěchy a podpory.

Nemocnice v Havířově otevřela Kavárnu života Jany Feberové, která byla dlouholetou dobrovolnicí

Nadační fond Pavla Novotného společně s havířovskou nemocnicí otevřel pro onkologické pacienty Kavárnu života Jany Feberové. Dcera zesnulé bývalé náměstkyně primátora věří, že její maminka, která nemocným pomáhala, by z toho měla radost.

V Porubě uklízí důsledky povodní. Radnice už je v provozu

Důsledky povodní jsou odklizeny a Úřad městského obvodu Poruba je tak opět přístupný lidem. Vrátila se sem i matrika, která se musela dočasně přestěhovat do informačního centra na Hlavní třídě.

Český Těšín nenechává nikoho po záplavách na holičkách

Úředníci, sociální pracovníci i neziskové organizace v Českém Těšíně spojili síly se složkami Integrovaného záchranného systému a zapojili se aktivně do pomoci lidem zasaženým povodněmi. Koordinační schůzky pomáhají v komunikaci a rozdělování jednotlivých úkolů.

V Moravskoslezském kraji se uchází o senátorské křeslo 20 kandidátů

V Moravskoslezském kraji se o senátorské křeslo v letošních volbách uchází ve třech obvodech celkem dvacet kandidátů. Hlasovací lístky už by měli mít všichni voliči ve svých schránkách. Pozor, to však nebude platit pro druhé kolo.

Expert: Klimatické změny nepřijdou, už jsou tady

MS kraj považuje za důležité, aby už žáci základních a středních škol vnímali klimatické změny, které se u nás v posledních letech dějí. Slouží k tomu například projekt Life Coala nebo třeba školení školních environmentálních koordinátorů.

Jádro vyžaduje odborníky, ČEZ zaměstná 4000 lidí

Energetická společnost ČEZ plánuje během deseti let nabrat 4000 odborníků nejen s technickým vzděláním, hlavně kvůli investicím do jaderné energetiky. Souvisí to s výstavbou nových bloků v dukovanské jaderné elektrárně, rozvojem malých modulárních reaktorů i modernizací stávajících elektráren.

Briketační linka výrazně sníží emise v Třineckých železárnách

Slavnostním poklepáním na základní kámen oficiálně začala stavba Železnorudné briketační linky v Třineckých železárnách. Jde o první projekt transformace huti, která zásadním způsobem sníží emise oxidu uhličitého, jak požaduje evropská legislativa.

Hasiči dále pokračují v odčerpávání vody ze zaplavených území a nasazují další čerpadla

18. září 2024 22:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na nejrůznějších místech, která byla v Moravskoslezském kraji postižena záplavami, pokračují hasiči v odčerpávání vody. Většinou používají klasická čerpadla, někde nasazují velkokapacitní.

Moravskoslezští záchranáři zasahovali loni u 116 571 pacientů
Vydáno 26. ledna 2024 18:33, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje zasahovala během roku 2023 celkem u 116 571 pacientů. Bylo to o 4 849 méně, než v roce 2022. Posádky tedy za den vyjížděly průměrně k 320 nemocným či zraněným. Celkový počet výjezdů sanitních vozidel činil 133 674, což je 366 za čtyřiadvacet hodin.

foto: ZZS MSK

Pracovníci krajského zdravotnického operačního střediska vedli v období uplynulého roku 390 000 hovorů, přes tisíc denně. Na tísňových linkách ZZS přitom proběhlo přibližně 194 tisíc volání.

Tělesná onemocnění

Somatická onemocnění, která vznikla náhle, nebo se prudce zhoršila, tvoří převážnou většinu zásahů. Těchto pacientů ošetřili záchranáři na území Moravskoslezského kraje přes sedmasedmdesát tisíc, což je méně, než v roce 2022.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Pro srovnání - v roce 2010 to ale bylo o 20 000 méně. V šesti stech třiceti případech bylo nutno tyto nemocné resuscitovat, neboť u nich došlo k selhání základních životních funkcí, dalším 1418 postiženým již záchranáři nedokázali pomoci. Ve 2641 případech jsme byli voláni k nemocným s cévní mozkovou příhodou. S akutními koronárními obtížemi bylo ošetřeno více, než tisíc pacientů. Mezi mnohé další důvody výjezdů k interním stavům patřily dechové obtíže, bolesti na hrudi, epileptické nebo astmatické záchvaty a jiné."

Úrazy

Záchranáři ošetřovali také přes 24 tisíc osob - o 660 více, než v roce 2022, které utrpěly nějaký úraz či nehodu.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Převážně šlo o spíše lehká či středně těžká traumata, která neohrožovala život postiženého. Dalších téměř sedm stovek zraněných však bylo ve vážném stavu; dvaasedmdesát (v roce 2022 to bylo 52) pak musely naše posádky resuscitovat. Lékaři záchranné služby již nemohli zachránit 127 postižených, tedy o tři desítky méně, než o rok dříve. Ti na následky svých zranění zemřeli buď ještě před příjezdem posádky, nebo záchranáři prohráli boj o jejich život během zásahu."

Resuscitace

v našem kraji resuscitovali v minulém roce 843 pacientů, u nichž došlo k selhání základních životních funkcí.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Jejich úspěšnost přitom byla vysoká, protože téměř v polovině (49 %) případů se jim podařilo obnovit činnost srdce a pacienta následně předali do další péče ve zdravotnickém zařízení."

Onemocnění psychiatrická a sebevraždy

Týmy vyjížděly také k nemocným s psychickými obtížemi, kterých ošetřily 5939, tedy o více než sto třicet více, než v předloňském roce.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Jednalo se především o pacienty s depresemi, akutními psychotickými stavy, ale také například se závislostmi. V 1671 případech jsme dále zasahovali u lidí, u nichž došlo k sebe poškozování, nebo se pokusili o sebevraždu. Jde o srovnatelné množství s rokem 2022. Ve vážném stavu bylo více než 202 z nich, dvaatřicet těchto pacientů záchranáři oživovali a 76 dalších, k nimž naše týmy přijely, si záměrně přivodilo smrt. Toto číslo ovšem není konečné, neboť u řady dokonaných suicidií již ZZS nezasahuje."

Výjezdy sanitních vozidel

K pacientům v Moravskoslezském kraji vyjíždělo více, než šest desítek posádek ZZS. Zdravotnická záchranná služba disponuje dvěma typy výjezdových skupin: s lékařem a bez lékaře. Lékařské posádky zasahují v systému rychlé lékařské pomoci (RLP) nebo rendez-vous (RV). Tyto týmy uskutečnily v roce 2022 necelých dvaadvacet tisíc výjezdů.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "V režimu rychlé zdravotnické pomoci (RZP) jich bylo minulý rok realizováno přes 112 000. Právě posádky RZP jsou často velmi vytížené, a to především v městských aglomeracích."

Letecká záchranná služba

ZZS MSK disponuje kromě sanitních vozidel také vrtulníkem letecké záchranné služby. Stroj s volacím znakem „Kryštof 05“ má na svém kontě za uplynulý rok celkem 652 misí (o 39 více, než v roce 2022) a posádky přitom strávily v akci 470 letových hodin.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Až na pětadvacet letů, kdy LZS prováděla transporty vážně nemocných či zraněných ze zdravotnických zařízení, zpravidla na specializovaná pracoviště fakultních nemocnic, byly všechny ostatní mise do terénu. Přes 120 letů vrtulníku LZS proběhlo v nočních hodinách."

Speciální týmy

V rámci ZZS MSK pracují také skupiny, jejichž členové zasahují při událostech mimořádného rázu. 

Tým pro specializované činnosti 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Je povoláván k zásahům, jež přesahují běžné podmínky, či standard. V roce 2023 pracoval u jednatřiceti případů – mimořádných událostí, jako byly požáry výškových budov, dálniční nehody, únik chemické látky či důlní otřes. Realizoval také transporty s potřebou vysoce specializované péče, jako byli pacienti s ECMO nebo zajišťoval součinnostní spolupráci při společných zásazích složek IZS.

Intervenční tým

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Poskytuje na místě zásahu ZZS první psychickou pomoc blízkým, či pozůstalým pacienta. Jeho členové jsou povoláváni k obtížným, náhlým a tragickým událostem. Loni zasahovali u více než stovky případů a podporu poskytli 266 zasaženým s akutní stresovou reakcí. Interventi ZZS jsou součástí krajského zdravotnického intervenčního týmu, který propojuje tyto pracovníky napříč zdravotnickými zařízeními v Moravskoslezském kraji a umožňuje efektivní poskytování tohoto druhu pomoci. Vybraní zkušení interventi ZZS MSK rovněž pokračovali v práci na celostátní zdravotnické krizové lince pro veřejnost."
Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000041237/moravskoslezsti-zachranari-zasahovali-loni-u-116-571-pacientu