Spitzerova vila Eliška se nachází v blízkosti janovického zámku na pozemcích v bývalém vlastnictví historického rodu Harrachů.
Pavla Schenková, vedoucí provozu a průvodkyně: „Spitzerova vila je vila, která je architektonickým skvostem prvorepublikové vily, která byla postavena mezi lety 1929-1930 vídeňským architektem Gustavem Schölerem. Byla postavena ve stylu neoromantismu, ale vnitřní části už jsou ve stylu art deco. V meziválečném období sloužila spíše jako rekreační středisko pro nacisty, v poválečném období se tady potom, vzhledem k tomu, že se jednalo o státní vilu, sloužila pro prezidenty Zápotockého a Novotného, potom v následujících letech tady byl KNV Olomouc, Svaz českých spisovatelů a po roce 1996 už přešla do soukromého vlastnictví, ale v tu dobu nebyla vila veřejnosti přístupná.“
První majitel Julius Spitzer byl obchodním ředitelem vítkovického hutního a horního těžířství.
Pavla Schenková, vedoucí provozu a průvodkyně: „Tuto vilu nechal postavit pro svou o bezmála třicet let mladší ženu Josefínu. Kdy vlastně spolu měli syna a jako majitel tuto vilu postavil pro široké setkávání jeho velké rodiny. Bohužel ale moc štěstí ta vila nepřinesla, protože záhy byl deportován do koncentračního tábora a to z důvodu svého židovského původu.“
Eliška Volaříková, majitelka vily: „Teď v březnu to bude 4 roky. Pátý, začnu pátý rok. Alfaplastik, jsem koupila tady tu vilu, začala jsem to rekonstruovat, protože se tu nedalo žít. Kompletně. Vody, elektřina, topení, parkety se rekonstruovaly, kompletně všechno jsem dělala, střecha. Vila během téměř sta let byla v držení několika vlastníků, od posledního, bruntálského Alfaplastiku ji před nedávnem zakoupila současná majitelka Eliška Volaříková, která se zasloužila o její kompletní rekonstrukci."
Ve vile už nyní probíhají první prohlídky. Turisté a především pamětníci se živě zajímají o její současný stav a stopy
Pavla Schenková, vedoucí provozu a průvodkyně: „Klienti se tady samozřejmě seznámí s historií vily, s historií rodiny Spitzerů, dále tady máme takový prohlídkový okruh, kdy je provedeme jednotlivými apartmány, ukážeme jim také veškerý historický nábytek, který se nám díky tomu, že to byla vládní vila, se nám dochoval.“
Anketa, návštěvníci prohlídky: „Já jsem tady pracoval jako malíř-natěrač, takže jsem se potýkal s různě zatečenými stropy, ty štuky byl problém vyčistit. To bylo ještě stavitelství Havlíčkův Brod. Mě tam zaujal ten krb, který byl rozložený po celé místnosti, kachle po kachli byly vyměněny veškeré ty ocelové prvky, plotny, rošty a teď je jako nový.“
„Já jsem tady byla poprvé, takže mě to velice se líbilo, jako ta historie, ti Spitzerovi, protože jsem s jednou, co likérku měli jako ten bratr od toho Leopolda, tak jeho syn nás učil. Pan doktor Spitzer.“
Eliška Volaříková, majitelka vily: „Zatím jenom se s tím lidi seznamují, protože jsou zvědaví jak to tady vypadá, no a přemýšlíme, že budeme dělat nějaké akce, takové malé tady, do 20 lidí.“
S nově vybudovaným wellness centrem, vinotékou a salónky vila aspiruje na budoucí stylové využití historie v současnosti.