Zpracovávání dřeva, kovů, využívání vodní síly i mechanismů bez elektřiny a život venkově. Do toho všeho můžete v Karlovicích proniknout.
Igor Hornišer, historik, autor expozice: „Tady v této prostoře máme pro návštěvníky v letošní sezóně poprvé nachystanou novou prostoru a ta by měla postihovat historii kovářství, čili tady máme kovárnu. Snažili jsme se, aby byla ta kovárna co nejautentičtější, takže tady za mnou vidíme výheň, kovářský měch, kovadlinu, čili celé to prostředí, které ten kovář používá a tak, jak dodnes v kovárnách můžeme vidět.“
Obec Karlovice ve Slezsku nesla do poloviny 18 století název Hamry.
Petra Volná, Muzeum Bruntál: „Dnes návštěvníkům na Kosárně představíme i funkční model hamru. Právě se díky tomu navrátíme i do té historie, kdy zde dříve právě hamr byl.“
Igor Hornišer, historik, autor expozice: „Pokud návštěvníci budou chtít, tak si můžou jednak přečíst o tom, co to je hamr a jak fungoval a potom si ho taky můžou vyzkoušet, Můžou vzít za kliku, zatočit si a sledovat, jak to funguje.“
Expozice kovářství je doplněna o výstavu Podoba kovová, zabývající se uměleckým slévárenstvím.
Petra Volná, Muzeum Bruntál: „Výstavu si nahoře v podkroví připravila VŠB Technická univerzita a konkrétně obor uměleckého slévárenství. Obojí je už od dnešního dne přístupné pro veřejnost.“
Ivana Lichá, katedra metalurgických technologií, fakulta materiálově technologická VŠB-TU Ostrava: „Představujeme veřejnosti výsledky prací našich studentů studijního programu umělecké slévárenství, který mohou sledovat na VŠB TU Ostrava. Na fakultě materiálově technologické. Tady ten obor umělecké slévárenství je zcela ojedinělý, podstatě z celé ČR ho vyučujeme pouze u nás a ani v Evropě není úplně moc dobře, řekněme, k sehnání."
Kromě modelu hamru mohli návštěvníci vidět ukázku uměleckého slévárenství a po vlastním opracování si odnést si domů i malý suvenýr.