Portál MiSe Klima je určen pro všechny, kteří hledají informace, plánují, rozhodují, investují, rekonstruují anebo vybírají konkrétní realizovatelná adaptační opatření ve městě, volné krajině nebo na budovách.
Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MSK pro regionální rozvoj: "V Moravskoslezském kraji nepřehlížíme dopady, které v posledních letech způsobuje změna klimatu. Má řadu negativních důsledků, kromě zvyšování teploty nás trápí extrémní výkyvy počasí, hrozí sucha nebo třeba eroze půdy, klimatická změna může ohrozit rozmanitost ekosystémů. Moravskoslezský kraj k této problematice přistupuje konstruktivně. Pro obce i soukromé subjekty jsme zpracovali krajskou Adaptační strategii na dopady změny klimatu, spustili jsme desetiletý projekt LIFE COALA, který má zvýšit klimatickou odolnost našeho kraje. V jeho rámci vznikl mimo jiné portál MiSe Klima, který na jednom místě nabízí veškeré potřebné informace k dané problematice."
Portál obsahuje katalog možných klimatických opatření, galerii příkladů dobré praxe už realizovaných projektů, knihovnu dostupných tematických dokumentů, ale také přehled možností financování adaptačních projektů. Na vzniku portálu s Moravskoslezským krajem spolupracovali odborníci z Ministerstva životního prostředí a krajských agentur MSID a MEC.
Petr Birklen, koordinátor aktivit projektu a místopředseda představenstva společnosti MSID: "Prostřednictvím portálu je také možné propojit se s odborníky, kteří jsou bezplatně k dispozici v rámci poradenství nabízeného právě v rámci projektu LIFE COALA. Naším cílem je inspirovat a motivovat obce, firmy, zemědělce, ale i jednotlivce, aby na svých budovách a domech nebo ve volné krajině navržená adaptační opatření realizovali, ať už se jedná o zelené fasády a střechy, zadržování vody v krajině nebo třeba výsadbu zeleně sloužící jako větrolamy proti erozi půdy."
Bezplatné poradenství projektu LIFE COALA začalo fungovat okamžikem spuštění portálu. Portál MiSe Klima se věnuje také vzdělávání, jedna z kapitol je určena hlavně pro koordinátory enviromentální výchovy. Je zde prostor pro databázi výukových materiálů a prezentací. Dále poskytuje také kalendář enviromentálních akcí a mapu se zajímavými tipy pro exkurze nebo výlety se žáky.
Petr Birklen, koordinátor aktivit projektu a místopředseda představenstva společnosti MSID: "Jsem přesvědčený, že nám nový portál napomůže zvýšit povědomí o reálných možnostech, jak lokálně zmírňovat dopady změny klimatu. Na jeho obsahu budeme nadále pracovat. I na základě podnětů, které dostaneme od jeho uživatelů, jej budeme doplňovat či rozšiřovat. Portál MiSe Klima je v současné době v rámci České republiky unikátní, jako relevantní zdroj jej bude uvádět také Ministerstvo životního prostředí, což nás samozřejmě těší."
Případné dotazy či připomínky lze na portál odesílat prostřednictvím kontaktního formuláře.
Petr Hladík (KDU-ČSL/SPOLU), ministr životního prostředí: "Každý to vnímáme na vlastní kůži. Vloni v létě opět padaly teplotní rekordy, letošní únor byl teplejší než většina březnů za posledních šedesát let, zaznamenáváme nárůst lesních požárů a dalších extrémních projevů počasí. Proto je naším společným cílem připravit naši zemi pro budoucí generace. Adaptovat naše města, obce, naši přírodu a krajinu na klimatickou změnu je naprosto klíčové. Na ministerstvu aktivně a dlouhodobě podporujeme opatření, která v tom pomáhají - ať už jde o konkrétní realizace třeba na zadržování vody v krajině, navrácení meandrů v řekách nebo změny legislativy - třeba aktuálně se snažíme prosadit ústavní ochranu vody nebo zajistit větší ochranu stromořadím a usnadnit výstavbu stromů či remízků na zemědělské půdě."