K drobnému poranění, které však může mít nepříjemné následky, došlo ve chvíli, kdy pracovnice Archeoparku v Chotěbuzi připravovaly zeminu pro výsadbu okrasné zeleně a květin.
Poraněná žena: “Načínali jsme asi čtvrtý pytel s tím, že vlastně jsem rukou hrábla s rukavicí do toho pytle s tou hlínou a au, že jo. Na něco jsem se napíchla. Předpokládala jsem, že to je nějaké jehličí, nebo něco podobného. Ale v tom prstu jsem měla zapíchlou jehlu z injekční stříkačky.”
Zbyšek Ondřeka, ředitel Muzea Těšínska: “Při manipulaci se substrátem zakoupeným v jednom z českých řetězců došlo k poranění jedné naší zaměstnankyně, a to o injekční jehlu. Dá se předpokládat, že by něco takového v tom substrátu nemělo být, ale jak vidíme, bohužel se to stane. Myslím si, že budeme informovat jak prodejce, tak výrobce toho substrátu. Upozorníme je na tuto skutečnost, protože se nedá vyloučit, že se jedná o jehlu kontaminovanou a zaměstnankyně případně zaměstnavatel samozřejmě toto bude muset řešit.”
Poraněná žena se hned nechala vyšetřit a podstupuje další testy, aby se vyloučilo nakažení.
Poraněná žena: “Budou následovat ještě další, a to za měsíc, 3 měsíce, 6 měsíců a vlastně to poslední až za rok. Takže se to táhne vlastně celý ten rok, kdy já nemůžu vědět, jestli to tedy dopadne dobře. Ty testy mají vyloučit, že jsem se nenakazila ať už HIV, žloutenkou, tetanem, vlastně všechno.”
Případ z archeoparku ukázal, že takové poranění si může způsobit nejen pracovník ve firmě, ale každý, kdo pracuje se zahradnickým substrátem.