Ochrana přírody a krajiny se zaměřením na živočichy ale také ekologická výchova a osvěta. To vše je už přes 40 let náplní Záchranné stanice v Bartošovicích. Ročně zde ošetří přes 2 tisíce živočichů. Od roku 2014 se zájemci mohou na chod stanice podívat zblízka.
Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice Bartošovice: „Můžou si tady u nás návštěvníci prohlédnout to naše návštěvnické středisko, tu expoziční část, zahradní část a tu expozici živých zvířat. Jsou tam ptáci naší fauny, běžné druhy od poštolky až po orla skalního třeba.“
Martin Obšil, průvodce stanicí: „V expozici můžete vidět zvířata s trvalým hendikepem, která se z různých důvodů už nemůžou vrátit zpět do volné přírody. Tvoří tady asi 5 % všech našich příjmů. Zůstavají teda nejen u nás, ale v celé spoustě dalších zařízení, kde je využívají i pro vzdělávací účely, aby se k nim lidé mohli přiblížit. Většinou to bývají zvířata, která byla vychována člověkem a příliš si na něj zvykla a jejich vypuštění tak už není možné. Nebo to jsou zvířata s nějakým nezhojitelným zraněním.“
Například u této samice orla skalního došlo během výchovy k imprintignu na člověka a její vypuštění zpět do přírody tak není možné.
Martin Obšil, průvodce stanicí: „Myslí si o sobě, že je člověk, takže se chová k lidem mnohem agresivněji, protože je bere jako nějaké útočníky ve svém teritoriu.“
Hlavní hvězdou záchranné stanice je aktuálně dospělý samec vydry. Jmenuje se Plaváček.
návštěvnice stanice: „My jsme rádi, že jsme mohli využít téhle situace dneska a téhle exkurze, protože mám tady vlastně švagrovou ze zahraničí, která je z Velké Británie a ona má strašně ráda sovy, takže jsme rádi, že jsme mohli tady vidět nějaké sovy a líbí se nám tady.“
Letos se na chodu stanice významně podepsalo teplé únorové a březnové počasí. O zraněná či opuštěná mláďata se starali už o měsíc dříve. Hlavně o veverky. Lidé by ale měli být při nálezu mláďat obezřetní.
Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice Bartošovice: „Je potřeba říci, že ne všechna mláďata potřebují pomoc. Je třeba se vždycky poradit s odborníkem s námi. Jestli to mládě potřebuje zachránit nebo ne, protože mnohdy se udělá více škody než užitku. Můžou nás zkontaktovat nejlépe telefonicky, jinak to nejde, na naše telefonní číslo, kde je vždycky služba 602 271 836 a tam dostanou radu, jakým způsobem s tím zvířetem dále jednat.“
Aktuálně se na stanici plánuje další modernizace provozu, konkrétně objektu, kde je umístěna intenzivní péče. Na financování projektu ale i chodu stanice obecně se významně podílí Moravskoslezský kraj, město Ostrava, ale také fyzičtí dárci, kteří peníze posílají prostřednictvím oficiálních sbírek.