Insolvenční správce zadlužené společnosti Liberty Ostrava upozornil na zásadní problémy v řízení finančních toků (cash-flow). V dnes zveřejněné zprávě o stavu řízení uvedl, že představitelé společnosti dosud nebyli schopni vysvětlit, jak hodlají hradit vznikající náklady, včetně mezd zaměstnanců, a řídit finance v příštích měsících. Ani aktuálně uzavřené tollingové financování části výroby nezajistí, aby dluhy nenarůstaly. Tým insolvenčního správce proto připravuje další kroky.
Jana Dronská, mediální zástupce insolvenčního správce: "Tým insolvenčního správce průběžně přezkoumává přihlášené pohledávky a prověřuje a analyzuje dodané podklady o majetku i činnosti podniku. Vyžádal si rovněž plán cash-flow, výroby a obchodu, neboť prioritou je udržení podniku v chodu a zachování udržitelné části pracovních míst."
Šimon Peták, insolvenční správce; TP Insolvence: "Musím konstatovat, že dlužník dosud nebyl schopen předložit reálný cash-flow plán své další činnosti, přestože jsme o to opakovaně žádali. Způsob řízení cash-flow společnosti se jeví být založený na improvizaci bez jakékoli koncepce a byť jen krátkodobého racionálního plánu."
První dvě předložené varianty cash-flow plánu nelze podle insolvenčního správce pokládat za reálně podložené, napsal to ve Zprávě insolvenčního správce o stavu řízení.
Šimon Peták, insolvenční správce; TP Insolvence: "Ukazují spíše na pasivní vyčkávání za současného projídání majetkové podstaty, aniž by dlužník předkládal jakoukoli racionální variantu dalšího postupu."
Třetí varianta předložená správci až 24. 7. je založena na předpokladu tollingu prostřednictvím společnosti, která by pomohla financovat výrobu rourovny a válcovny.
Jana Dronská, mediální zástupce insolvenčního správce: "Insolvenční správce byl informován, že dlužník podepsal dvě smlouvy s polskou společností DONQUIXOTE. Ovšem i tato poslední varianta znamená negativní cash-flow. Koncem roku by firmě chybělo cca 280 milionů korun při počtu zaměstnanců nižším než 2 tisíce. Pokud bude jejich počet vyšší, schodek by byl ještě větší. Zástupci společnosti Liberty Ostrava ani nevysvětlili, z jakých zdrojů má být tento schodek financován."
Insolvenční správce se pozastavil nad tím, jak firma v uplynulých měsících prezentovala, že řeší způsoby financování provozu.
Jana Dronská, mediální zástupce insolvenčního správce: "Současný stav tomu neodpovídá a není ani jasné, proč společnost po delším jednání nakonec nevyužila připravenou nabídku na tollingové financování od společnosti VÍTKOVICE MACHINERY TRADE. Výhled navíc komplikuje prohlášení představitelů firmy, že významnější podporu od skupiny a majitele nelze očekávat. Přitom právě neuhrazené pohledávky v rámci skupiny jsou jednou z hlavních příčin úpadku ostravského podniku."
Uzavření koksovny a propouštění
Jak vyplývá ze seznamu pohledávek předloženého správci při zahájení insolvenčního řízení firma evidovala pohledávky vůči společnostem ze své skupiny ve výši přesahující 11,7 miliard korun.
Jana Dronská, mediální zástupce insolvenčního správce: "Dále insolvenční správce ve své zprávě potvrdil, že je informován o probíhající komunikaci s dalším zájemcem – společností MORAVIA STEEL, která může vyústit v nabídku možné jiné spolupráce, avšak taková nabídka zatím insolvenčnímu správci předložena nebyla. O provozování primární výroby neprojevil zájem nikdo. Podle oznámení vedení podniku tedy bude ukončen i provoz koksovny."
Kvůli tomu by podle odborů mohlo z podniku odejít na 2 600 lidí.
Petr Slanina, předseda ZO OS KOVO Liberty ČR: "Tato situace nás nepřekvapila. Doufáme, že se insolvenční správce přikloní k nabídce skupiny Moravia Steel, jejíž klíčovou součástí jsou Třinecké železárny. Skupina už dříve uvedla, že chce převzít celou druhovýrobu. A navíc to má údajně předjednané s vládou. Pokud by se tak stalo, o práci by nakonec přišlo přibližně 2000 lidí z prvovýroby. Druhovýroba v podniku zahrnuje rourovnu, dvě válcovny a drátovnu, prvovýroba výrobu koksu a oceli. Propouštění by mělo začít na podzim. Jsou časové rámce. Tak aby se splnily všechny závazky z kolektivní smlouvy."
Jana Dronská, mediální zástupce insolvenčního správce: "V závěru dokumentu insolvenční správce uvedl, že považuje dlužníkovu aktivitu v oblasti zajištění financování provozu a zakázkové náplně za nedostatečnou, když hospodářská situace firmy včetně toho, kam spěje, musela být představenstvu zjevná řadu měsíců, a přesto nenásledovala odpovídající opatření. Insolvenční správce proto připravuje další postup v koordinaci s prozatímním věřitelským výborem. O dalších krocích bude průběžně informovat."
O způsobu řešení úpadku společnosti Liberty Ostrava zatím nebylo rozhodnuto, dlužník ani žádný z věřitelů dosud nepodal návrh na povolení reorganizace. Věřitelé mohou přihlašovat své pohledávky až do 21. 8. Přezkumné jednání soud nařídil na 28. 11. a první schůze věřitelů proběhne 29. 11.
Úřad práce aktivoval projekt na vytvoření 1 850 pracovních míst
V návaznosti na ohlášené hromadné propouštění v Liberty Ostrava aktivovalo Ministerstvo práce a sociálních věcí spolu s Úřadem práce ČR projekt Outplacement II. Zaměstnancům s předpokládaným ukončením pracovního poměru z důvodu hromadného propouštění nabízí významnou pomoc. Ta může zahrnovat individuální poradenství, rekvalifikace a pro jejich budoucí zaměstnavatele příspěvek na mzdy až do výše 15 000 Kč měsíčně po dobu 9 měsíců, respektive 50 % způsobilých nákladů.
Martin Bušo, mluvčí Úřadu práce ČR: "Program OUTPLACEMENT II je financován Evropskou unií z Operačního programu Zaměstnanost, rozpočet je 300 milionů Kč. Zaměstnancům, kteří budou chtít zařadit do projektu, jsou k dispozici specialisté Úřadu práce, a to jak na pobočkách Úřadu práce, tak i v areálu Liberty Ostrava a to konkrétně v úterý 30. a středu 31. 7., kde budou znovu pomáhat mobilní týmy Úřadu práce, které na místě působí už od poloviny června."
Daniel Krištof, generální ředitel Úřadu práce ČR: "Projekt Outplacement doporučuji všem zaměstnancům Liberty, ať chtějí zůstat nebo odejít, protože díky rekvalifikacím si budou moci zvýšit svoji kvalifikaci a tím pádem i hodnotu na trhu práce. Důležité je, aby se stihli registrovat i ti zaměstnanci Liberty, kteří se chystají zrušit svůj pracovní poměr k 31.7. 2024. Kromě červencové výplaty získají ještě nárok na dvě průměrné mzdy, a tedy většina dostane za červenec od Úřadu práce náhradu mzdových nároků v maximální možné výši, tj. 65 tisíc Kč. Pokud chtějí zařadit do projektu OUTPLACEMENT II, musí to stihnout ještě před ukončením svého zaměstnaneckého poměru. Proto budou zaměstnanci Úřadu práce opět plně k dispozici, děláme maximum pro to, abychom lidem na Ostravsku co nejrychleji a co nejúčinněji pomohli."
Program OUTPLACEMENT II nabízí kapacitu téměř 2 tisíce podpořených nových pracovních míst, celkem počítá s pomocí více než 3 tisíců zaměstnanců, program zahrnuje:
- Poradenství, pomocí řízeného rozhovoru zmapuje aktuální situaci uchazeče o zaměstnání, jeho potřeby a optimální aktivity pro zvýšení šancí na dobrou práci. Zároveň poradenství standardně zahrnuje pomoc s aktualizací životopisu a motivačního dopisu, přípravu na pohovor u zaměstnavatele, pomoc s vyhledáváním vhodného pracovní místa, s oslovováním zaměstnavatelů a při výběrových řízeních.
- Rekvalifikace, včetně vykonání případné zkoušky z profesní kvalifikace. Realizované rekvalifikace budou zohledňovat aktuální požadavky trhu práce včetně průběžných dat z predikce trhu práce. Rekvalifikace se zaměří zejména na získání odborných znalostí a dovedností vyžadovaných na trhu práce.
- Příspěvek na mzdové náklady na pracovním místě může být poskytnut jen na účastníka projektu, který byl po celou dobu účasti v projektu registrován v evidenci Úřadu práce (buď jako zájemce nebo jako uchazeč o zaměstnání). Budoucímu zaměstnavateli na úhradu mzdy na tomto místě může být poskytován příspěvek ve výši až 15 000 Kč měsíčně, a to po dobu maximálně 9 měsíců.
Daniel Krištof, generální ředitel Úřadu práce ČR: "Zaměstnanci Liberty Ostrava si řádně platili pojištění na sociální zabezpečení. Mají plné právo, aby si to nyní v krizi vybrali a využili naši pomoc. Rekvalifikace a dotovaná místa jim umožní získat kvalifikovanou a dobře ohodnocenou práci. Díky příspěvku mohou například i Třinecké železárny jako perspektivní investor nabrat obratem ty zaměstnance, kteří z Liberty sice odcházejí, ale pro další provoz huti jsou klíčoví. Věřím, že lidé využijí této příležitosti a využijí existující možnosti včetně těch, které jim nově nabízíme."
Od začátku problémů Liberty Ostrava zaregistroval Úřad práce 7 234 žádostí o náhradu mzdy za květen a červen, 5 634 je již vyplaceno, na zprocesování žádostí opět pracují zaměstnanci Úřadu práce po celé republice.