Na těchto záběrech si můžete připomenout, v jaké síle se projevila řeka Olše v Českém Těšíně. Ze břehů se vylila i Na Olšinách, kde se kromě rodinných domů nachází i provozovna Těšínských jatek. Škody tady napáchala poprvé v historii výrobny.
Jaromír Bojko, majitel společnosti Těšínské jatky: "Jsem zažil jeden z nejhorších dní, které mě v životě potkaly, jsme v situaci, kdy máme provoz a hlavně stroje, které se nedají používat.”
Voda zničila nejen stroje, ale i zásoby, které firma měla. Několik desítek tun masa a výrobků nařídila hygiena zlikvidovat.
Josef Lutz, ekonomický ředitel Těšínských jatek: “Museli jsme veškeré naše zásoby, které tu v době povodně byly, jsme je museli odvézt do kafilérie a nemáme v současné době to nějak doplnit. Po velkých povodních jsem v první fázi, kdy tento týden jsme vyklízeli hlavně bahno, voda se odčerpávala, čistilo se tu."
Pracovali všichni, kdo mohl ve dne i v noci. Kromě zaměstnanců v prvních dnech pomáhali i hasiči a strážníci, s pomocí v prvních hodinách přišlo i město i s technikou.
Karel Kula, starosta Českého Těšína: “Nám to nebylo lhostejné, není nám lhostejný nikdo, snažíme se pomoci všem, kteří to potřebují, byl jsem i tady za panem majitelem včera, řekl mi, jaká je situace, jaké škody voda způsobila. Jak bude v možnostech města, tak se budem snažit, pokud nás osloví, jim pomoci, protože zásobují tady celý region masem, uzeninami.”
Momentálně se zjišťuje stav výrobních strojů. Ty jsou pro další výrobu zásadní.
Josef Lutz, ekonomický ředitel Těšínských jatek: "Zjišťujeme, zda jsou provozuschopné nebo nejsou. Bohužel, většina těch strojů byla pod vodou, byly zatopené motory, takže elektrikáři zjišťují, ale první zprávy jsou špatné, protože většina strojů byla zdevastovaná a už je dál nemůžeme používat.”
Prozatím se část výroby přesunula do Jablunkova, kde se vyrábí trvanlivé výrobky. I tak se ale na pultech neobjeví všechno do té doby než firma pořídí nové stroje a vše opět zprovozní. Omezené zásobování regionu bude trvat v řádech několika týdnů.