Povodňová voda sebou přinesla bohužel i rizika infekčních onemocnění. Naprosto zásadní je proto podle hygieniků mytí a desinfekce rukou, po kontaktu s vodou či zaplavenými předměty.
Roman Letošník, ředitel odboru hygieny výživy a předmětů běžného užívání, KHS: „S veškerým poškozeným materiálem, který byl obětí záplav, je třeba zasázet jako s rizikovým, to znamená, že riziko přenosu onemocnění, která jsou spojená se záplavami, je velmi reálné. Nejdůležitější je tedy vše včas odklidit, pokud to situace dovoluje, používat sanitační prostředky.“
S těmi mohou pomoct i dobrovolnické organizace a sběrná místa, na kterých se právě desinfekce a čistící prostředky shromažďují. Zasažené potraviny je třeba likvidovat. Problém s prostory pro odklízení kontaminovaných věcí řeší například v Opavě.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Samozřejmě nesmíme zapomenou na to, že ta voda, která tudy tekla, je infekční. Takže likvidujeme co nejrychleji odpad a na to jsme dali občanům možnost dávat věci na chodníky, na trávu a protože se nedostaneme na skládky, tak jsme dneska vymysleli vedle dukelských kasáren nové sběrné místo.“
Roman Letošník, ředitel odboru hygieny výživy a předmětů běžného užívání, KHS: „V souvislosti se záplavami se obecně zatím mluví o hepatitidě A, leptospiróze a tak dále. Může být i onemocnění z potravin, salmonelóza, případně onemocnění bakterií E. coli.“
Inkubační doba nemocí může být v řádu dnů až týdnů a může tak déle trvat, než se vykrystalizují problémové oblasti. Klíčová je proto prevence.