Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Zámku Studénka se ukrývá Vagonářské muzeum

Celý MS kraj |  | Kam vyrazit

Jediné muzeum svého typu v České republice. Ve věžích zámku ve Studénce se ukrývá Vagonářské muzeum, které dokumentuje železniční výrobu a dopravu na území tehdejšího Československa.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Tady roce 1900 zvykla zdejší vagonka a samozřejmě v roce 1955 když tady byla výstava tak se rozhodlo, že je škoda likvidovat tuto výstavu a vznikl záměr vzniku vagonářského muzea, které tady vzniklo v roce 1956. Ale proč je muzeum tady na zámku, ten důvod je následný. Ti poslední majitele šlechtická rodina Blücherů v roce 1936 prodala celý zámecký areál obci Studénka. Když právě to muselo vzniklo tak se hledalo místo a protože ta věžovitá čas byla prázdná, tak se nainstalovalo tady.“

Jednou z největších perel muzea je tento fiktivní model s železnicí.

Ivana Richterová, průvodkyně Vagonářského muzea: „Je v měřítku H0, teda 1:87. A co se týče rozměrů tak má metr a půl na 6 metrů. Máme dva samostatné okruhy. Na horním jsou celkem 3 vlakové soupravy a na dolním 6 souprav.

Krajina na železnici je zasazená do 70.-80. let minulého století.

Ivana Richterová, průvodkyně Vagonářského muzea: „Co se té krajiny týče tak ten úsek je smyšlený, není to nic konkrétního. Snahou tvůrců bylo aby bylo v krajině vidět co nejvíce zajímavostí, takže tady máme viadukty, tunely, hrad s letadlem, zříceninu, takže je to takový komplex. Co se týče modelů, které tady můžeme vidět, je to klasická, asi nejznámější slovenská striela, z těch modernějších tady máme potom City Elefant nebo motorový vůz Hurvínek.“

Druhé patro muzea nabízí pohled do historie Studénecké vagónky, včetně multimediální části. Třetí patro je zase zasvěcené historii železnice. Dále lidé v muzeu naleznou edukativní místnost nebo galerii.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Stojíme u vitrínky, kde máme nově nainstalované modely v měřítku N. Jak sama vidíte, jsou to modely maličké, takže když jsem je instaloval do té vitríny, sám jsem měl strach se jich dotknout. Třeba co se týká té fotografie, tak ty kola jsou umístěná na špičce prstu. Měl jsem sám strach je tam vzít, ale pro srovnání je to ideální.“

Mnohé z vystavovaných modelů byly muzeu darovány.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Nyní stojíme u vitríny, kde máme modely od pana Urbánka, které jsme dostaly. Je to kolekce, která čítá zhruba 200 kusů, jsou to modely z papíru, z plastu. Tady máme obrovskou parní lokomotivu, která je do posledního nýtu, posledního detailu z papíru. Většina těch domečků je napojena na elektřinu, protože plánujeme že přes zimu vytvoříme takové Urbánkovo město.“

Lidé však na Zámku nenaleznou pouze historii železniční dopravy.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Kromě Vagonářského muzea, které je stěžejní, co se týče zámku jako takového, byl ten zámek vždy občansky využíván. V současné době tu lidé naleznou obřadní místnost, která se opravuje do původního stavu, poté tady máme Základní uměleckou školu, knihovnu, ale hlavně tu lidé najdou objekt, který prochází určitou proměnou. I letos v květnu se otevírala nový místnost s vazbou na legionářskou školu, která tady byla v roce 1919-1923.“
anketa, návštěvníci muzea: „Nás s manželkou zajímá historie a chtěli jsme se sem podívat i na ty technické věci a historii železnice, jak to bývalo, jaký byl ten vývoj. Všechno nás to tady zaujalo, bylo to moc pěkné. No a samozřejmě se chceme podívat ještě tady dolů na to legionářské muzeum. Od mého pradědečka bratr byl legionář, tak jsme se tu na to chtěli taky podívat.“

Vestibul zámku zase nabízí prezentaci místních umělců.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Trvale nám tady zůstal obraz Vůně Blücherovy růže od místního malíře Martina Fabiana Ruska a nyní prezentuje místní malířku a restaurátorku a malířku paní Renátu Svobodovou s pohádkovými motivy. Za mnou je třeba Popelka. Výstava je nazvaná Jedno zrnko popela, jedno zrnko hrášku.“

Do dvou let, a tedy k sedmdesátému výročí od založení muzea, plánují do areálu zámeckého parku umístit také železniční vůz, k čemuž již dostali svolení od památkářů.

Nahlásit chybu


K tématu

Turistická sezona je tu, Vagonářské muzeum ji vítá novinkami

26. března 2024 14:20 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Vagonářské muzeum zahájilo novou turistickou sezonu, kterou obohatilo o několik novinek. Ty se nacházejí jak v hlavní železniční expozici, tak v edukační místnosti.

Na dobu šlechtických majitelů zámku odkáží i další restaurované stěny

5. ledna 2024 15:34 | Studénka | Petra Dorazilová

V zámku ve Studénce znovu začnou restaurátorské práce. Do původní podoby z doby šlechtických majitelů se vrátí celý pokoj, ve kterém byla loni otevřena expozice připomínající, že tu bývala i legionářská škola.

Legionářská expozice je vyklizena, do zámku ve Studénce se vrací restaurátoři

3. ledna 2024 11:20 | Studénka | Petra Dorazilová

V zámku ve Studénce znovu začnou restaurátorské práce. Do původní podoby z doby šlechtických majitelů se vrátí celý pokoj, ve kterém byla loni otevřena expozice připomínající, že tu bývala i legionářská škola.


Hasiči simulovali únik chlóru na bazénu v Havířově, došlo i na varování obyvatel

Profesionální hasiči měli specifické cvičení v areálu krytého bazénu na Šumbarku, kde hrozí potencionální únik nebezpečného chlóru. Součástí bylo i informování obyvatel v dané lokalitě.

Slezskoostravský domov Kamenec se stal už po čtvrté nejlepším domovem pro seniory v Česku

Domov pro seniory Kamenec se znovu stal nejlepším zařízením svého druhu v České republice. V rámci Značky kvality v sociálních službách opět získal pět hvězd a nejvyšší hodnocení si odnáší už po čtvrté.

Nová odbavovací plocha na letišti Ostrava zvyšuje kapacitu nákladní dopravy

Včera 11:32 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letiště Leoše Janáčka Ostrava rozšířilo svou kapacitu pro nákladní dopravu díky nové odbavovací ploše. Tato nová stojánka, veliká přibližně jako 5 fotbalových hřišť, pojme až 5 nákladních letadel. Projekt za 308 milionů korun financoval Moravskoslezský kraj ze svého rozpočtu, a zahrnuje také nové osvětlení a trafostanici.

Mladíci vběhli do prodejny a hbitě z regálů ukradli parfémy

Včera 10:22 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Policisté z obvodního oddělení Ostrava-Poruba 2 prověřují okolnosti krádeže parfémů, ke které došlo nedávno v jedné z místních prodejen. Dosud neustanovení pachatelé vběhli do prodejny a během okamžiku odcizili několik kusů parfémů, čímž způsobili škodu ve výši téměř 20 000 korun.

Umělá inteligence jako pomocník učitelů. Pedagogové z Frýdecko-Místecka prošli školením

25. listopadu 2024 16:41 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Učitelé ze škol na Frýdecko-Místecku si vyzkoušeli, jak efektivně využívat umělou inteligenci ve své každodenní praxi. Pod vedením odborníka na technologie si na workshopu osvojili nové nástroje, které jim mohou ušetřit čas i energii.

První vánoční strom v Ostravě svítí na náměstí SNP

25. listopadu 2024 8:45 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Regionální zprávy POLAR

V Ostravě se rozzářil první vánoční strom, a to na zábřežském náměstí SNP před kulturním domem Akord. Nechyběl zde ani primátor Jan Dohnal či zástupci vedení obvodu Ostrava-Jih. Akce se ale neobešla bez drobných technických potíží.

V Ostravě se uskutečnil festival designu. Lidé nakupovali, poslouchali přednášky a mohli i tvořit

25. listopadu 2024 10:29 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Unikátní prostředí zrekonstruované Ostravice hostilo oblíbený a už i tradiční prodejní festival designu Meat Design 2024. Kromě prezentace designérů si návštěvníci mohli užít bohatý doprovodný program a třeba si i sami něco vyrobit.

Roadshow informovala o podpoře podnikání

25. listopadu 2024 10:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Agentura CzechInvest představila v Novém Jičíně aktuální možnosti v oblasti podpory podnikání. V jeden okamžik, na jednom místě tak mohli podnikatelé konzultovat své záměry a získat informace o dotačních programech a dalších možnostech financování.

Zdravotní sestry a pečovatelky terénních služeb opavské charity prošly školou smyku

25. listopadu 2024 11:33 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Minimálně patnáct tisíc kilometrů ročně najede za svými klienty každá ze zdravotních sester a pečovatelek terénních služeb Charity Opava. Jezdí přitom denně na čas a za každého počasí. Aby si byly za volantem jistější, absolvovaly školu smyku.

Policie už našla ukradenou zbraň a dopadla i zloděje

Včera 20:45, vydáno 25. listopadu 2024 16:04 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nezodpovědný majitel krátké střelné zbraně vytratil pravděpodobně při vystupování z auta nebo nastupování svou pistoli. Tu na parkovišti o chvíli později našel muž, který si ji přivlastnil.

Listopadové Vánoce prožily děti v Dětském domově ve Vrbně pod Pradědem díky originálnímu projektu

Včera 21:48 | Celý MS kraj | Karel Soukop

V dětském domově ve Vrbně pod Pradědem dostaly děti předčasnou vánoční nadílku. Listopadových Vánoc si užily díky originálnímu nápadu a projektu skupiny fotbalových a hokejových karet. Autor projektu získal potřebné finance z aukcí sportovních karet, které poslali lidé.

Obce získají od hejtmanství podporu na infrastrukturu a veřejné projekty

Včera 17:08 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Moravskoslezský kraj připravil v rozpočtu téměř 30 milionů korun na projekty menších obcí. Podpora se zaměří na rekonstrukce a výstavbu venkovské infrastruktury a na neinvestiční projekty, s cílem zlepšit život místních obyvatel. Výzva bude otevřena od 2. ledna 2025, rozhodovat o dotacích bude březnové zastupitelstvo.

Přípravy Olympiády dětí a mládeže běží, poháry a medaile jsou vyrobeny

25. listopadu 2024 9:03 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Regionální zprávy POLAR

Už za dva měsíce v našem kraji vypukne zimní Olympiáda dětí a mládeže. Přípravy jsou tak v plném proudu, my jsme se zajeli podívat na výrobu medailí.

Turistka se zranila na zledovatělé stezce pod Lysou horou u Ivančeny

25. listopadu 2024 8:57 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Těžký úraz ruky si pravděpodobně při sestupu z Lysé hory přivodila turistka, která v neděli odpoledne uklouzla na zledovatělém povrchu beskydské horské stezky poblíž Ivančeny nad Malenovicemi.

Zlodějská hyena ukradla plyšáka, který ve výloze sloužil jako kasička sbírky pro nevidomé

25. listopadu 2024 8:13 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Plyšový pes stojící za výlohou jedné havířovské prodejny, do kterého lidé házeli peníze na pomoc nevidomým a slabozrakým, se stal obětí 29letého recidivisty, který výlohu rozbil, psa rozpáral a peníze ukradl.

V Zámku Studénka se ukrývá Vagonářské muzeum
Vydáno 25. září 2024 16:30, Celý MS kraj, Andrea Holeszová
Jediné muzeum svého typu v České republice. Ve věžích zámku ve Studénce se ukrývá Vagonářské muzeum, které dokumentuje železniční výrobu a dopravu na území tehdejšího Československa.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Tady roce 1900 zvykla zdejší vagonka a samozřejmě v roce 1955 když tady byla výstava tak se rozhodlo, že je škoda likvidovat tuto výstavu a vznikl záměr vzniku vagonářského muzea, které tady vzniklo v roce 1956. Ale proč je muzeum tady na zámku, ten důvod je následný. Ti poslední majitele šlechtická rodina Blücherů v roce 1936 prodala celý zámecký areál obci Studénka. Když právě to muselo vzniklo tak se hledalo místo a protože ta věžovitá čas byla prázdná, tak se nainstalovalo tady.“

Jednou z největších perel muzea je tento fiktivní model s železnicí.

Ivana Richterová, průvodkyně Vagonářského muzea: „Je v měřítku H0, teda 1:87. A co se týče rozměrů tak má metr a půl na 6 metrů. Máme dva samostatné okruhy. Na horním jsou celkem 3 vlakové soupravy a na dolním 6 souprav.

Krajina na železnici je zasazená do 70.-80. let minulého století.

Ivana Richterová, průvodkyně Vagonářského muzea: „Co se té krajiny týče tak ten úsek je smyšlený, není to nic konkrétního. Snahou tvůrců bylo aby bylo v krajině vidět co nejvíce zajímavostí, takže tady máme viadukty, tunely, hrad s letadlem, zříceninu, takže je to takový komplex. Co se týče modelů, které tady můžeme vidět, je to klasická, asi nejznámější slovenská striela, z těch modernějších tady máme potom City Elefant nebo motorový vůz Hurvínek.“

Druhé patro muzea nabízí pohled do historie Studénecké vagónky, včetně multimediální části. Třetí patro je zase zasvěcené historii železnice. Dále lidé v muzeu naleznou edukativní místnost nebo galerii.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Stojíme u vitrínky, kde máme nově nainstalované modely v měřítku N. Jak sama vidíte, jsou to modely maličké, takže když jsem je instaloval do té vitríny, sám jsem měl strach se jich dotknout. Třeba co se týká té fotografie, tak ty kola jsou umístěná na špičce prstu. Měl jsem sám strach je tam vzít, ale pro srovnání je to ideální.“

Mnohé z vystavovaných modelů byly muzeu darovány.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Nyní stojíme u vitríny, kde máme modely od pana Urbánka, které jsme dostaly. Je to kolekce, která čítá zhruba 200 kusů, jsou to modely z papíru, z plastu. Tady máme obrovskou parní lokomotivu, která je do posledního nýtu, posledního detailu z papíru. Většina těch domečků je napojena na elektřinu, protože plánujeme že přes zimu vytvoříme takové Urbánkovo město.“

Lidé však na Zámku nenaleznou pouze historii železniční dopravy.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Kromě Vagonářského muzea, které je stěžejní, co se týče zámku jako takového, byl ten zámek vždy občansky využíván. V současné době tu lidé naleznou obřadní místnost, která se opravuje do původního stavu, poté tady máme Základní uměleckou školu, knihovnu, ale hlavně tu lidé najdou objekt, který prochází určitou proměnou. I letos v květnu se otevírala nový místnost s vazbou na legionářskou školu, která tady byla v roce 1919-1923.“
anketa, návštěvníci muzea: „Nás s manželkou zajímá historie a chtěli jsme se sem podívat i na ty technické věci a historii železnice, jak to bývalo, jaký byl ten vývoj. Všechno nás to tady zaujalo, bylo to moc pěkné. No a samozřejmě se chceme podívat ještě tady dolů na to legionářské muzeum. Od mého pradědečka bratr byl legionář, tak jsme se tu na to chtěli taky podívat.“

Vestibul zámku zase nabízí prezentaci místních umělců.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Trvale nám tady zůstal obraz Vůně Blücherovy růže od místního malíře Martina Fabiana Ruska a nyní prezentuje místní malířku a restaurátorku a malířku paní Renátu Svobodovou s pohádkovými motivy. Za mnou je třeba Popelka. Výstava je nazvaná Jedno zrnko popela, jedno zrnko hrášku.“

Do dvou let, a tedy k sedmdesátému výročí od založení muzea, plánují do areálu zámeckého parku umístit také železniční vůz, k čemuž již dostali svolení od památkářů.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000045092/v-zamku-studenka-se-ukryva-vagonarske-muzeum