Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V kauze zakázek jsou mezi obviněnými exnáměstek hejtmana a jedna krajská firma

Celý MS kraj |

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi v pondělí v Moravskoslezském kraji osm osob v souvislosti s manipulacemi veřejných zakázek malého rozsahu zadávaných Moravskoslezským energetickým centrem. Pět fyzických a jedna právnická osoba byly následně obviněny z korupčních trestných činů, přičemž bývalému náměstkovi hejtmana hrozí až 10 let odnětí svobody.

Případ se týká veřejných zakázek malého rozsahu, které zadávalo Moravskoslezské energetické centrum (MEC). Podle vyšetřovatelů mělo docházet k upřednostňování vybraných uchazečů výměnou za úplatky. 

Jaroslav Ibehej, mluvčí NCOZ: „Následně došlo k obvinění pěti fyzických a jedné právnické osoby. Trestní stíhání je vedeno pro trestné činy zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a podplacení.“ 

Část zakázek, které byly součástí vyšetřování, se týkala marketingových služeb financovaných z prostředků Evropské unie. Objem těchto zakázek se pohybuje v řádu několika milionů korun. Obviněným osobám hrozí v případě pravomocného rozsudku tresty odnětí svobody až na 8 let. 

Policie potvrdila, že jedním z obviněných je někdejší náměstek hejtmana MSK. Už v pondělí se hovořilo o tom, že jde o Jakuba Unucku, který politicky reprezentuje ODS. Své členství měl nyní pozastavit.

Jaroslav Ibehej, mluvčí NCOZ: "Jedné z obviněných osob, bývalému náměstkovi hejtmana Moravskoslezského kraje, hrozí trest až 10 let odnětí svobody."

Unucka se ve své funkci dlouhodobě věnoval oblasti chytrého regionu, průmyslu a energetice s využitím alternativních paliv, včetně vodíku. Funkce náměstka hejtmana se vzdal letos, když byl  kritizován za požádání o dotaci na podporu své podnikatelské činnosti po ukončení politické činnosti. 

S energetikou je přímo spjatá krajská společnost MEC. Jejím hlavním účelem je zajišťování odborného poradenství v oblasti energetiky, energetických služeb, energetického managementu a rozvoje chytrého regionu pro potřeby Moravskoslezského kraje, jeho příspěvkových organizací, příprava strategie Moravskoslezského kraje v rámci Platformy pro uhelné regiony v transformaci, zajišťování rozvoje čisté mobility Moravskoslezského kraje a poradenství a konzultační činnost pro obce a veřejnost.

Ve společnosti by měl v návaznosti na obvinění proběhnout audit.

Z dalších zdrojů vyplývá, že mezi vyšetřovanými jsou i lidé ze společnosti Správa silnic Moravskoslezského kraje, kde mělo jít o dopravní zakázky. 

Úkony trestního řízení byly prováděny v úzké spolupráci s Úřadem evropského veřejného žalobce (EPPO), který vykonává dozor nad případem.

Nahlásit chybu


K tématu

Zranění po nehodě v Opavě. Policejní vůz nedostal přednost

8. srpna 2025 13:18 | Opava | Jiří Cileček

Jeli k případu, nedostali přednost a bourali. Policejní vůz následně vylétl ze silnice, kde srazil dalšího člověka. Po vážné nehodě v Opavě skončilo v péči záchranářů několik lidí.

Muž a žena z Orlové obviněni z distribuce marihuany a pervitinu

14. října 2025 11:30 | Orlová | Anna Břenková

Kriminalistům z Orlové se po několika měsících podařilo zadržet dvojici, která od roku 2023 distribuovala omamné a psychotropní látky. Při domovní prohlídce bylo nalezeno přes několik gramů drog, žena si marihuanu pěstovala i na zahradě. Dvojice neklade odpor a spolupracuje s policií. Žena je obviněná z přečinu, muži uloží trest soudce ve výši od 2 do 10 let.

V kauze Městské realitní agentury v Havířově padly obžaloby, jedná se o machinace se zakázkami

30. září 2025 9:06 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová

V kauze machinací při zadávání veřejných zakázek v Městské realitní agentuře v Havířově padly obžaloby a věc míří k soudu. Obžalováno je sedm fyzických osob a tři právnické, tedy firmy.


Požár obchodního centra v Ostravě zaměstnal několik jednotek hasičů

Včera 22:57 | Ostrava-Jih | Jiří Cileček

Ve čtvrtek večer zalarmoval hasiče požár obchodního centra v ostravské části Bělský les. Na místo se postupně sjelo 8 jednotek hasičů. Když začalo hořet, budova byla prázdná.

Havířov řeší problém s auty, která blokují průjezd hasičům

Včera 16:07 | Havířov | Bára Kelnerová

Špatně zaparkovaná auta ve vnitroblocích mohou hasičům výrazně zkomplikovat cestu k požárům. Havířov proto upravuje problémové lokality, zpřísňuje kontroly a ve spolupráci s hasiči hledá řešení, která zajistí bezpečný průjezd záchranné techniky.

Půl hodiny čekání v koloně už bylo na některé řidiče příliš

Včera 10:04 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na déle než 30 minut uvízli v koloně řidiči, kteří ve středu projížděli kolem přehrady Šance. Doprava byla zastavena v průběhu frézování asfaltu.

Nové cisterny získali hasiči v Martinově a Plesné. Nahradí 40 let starou techniku

Včera 12:47 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V Ostravě pokračuje obměna techniky dobrovolných sborů hasičů. Tentokrát dostaly cisterny jednotky z Martinova a z Plesné, kde nahradí už více než 40 let starou techniku.

V lese u Bílé zasáhla dřevorubce padající větev. Z nepřístupného terénu byl vyproštěn jeřábem

Včera 16:11, vydáno včera 12:34 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Na dřevorubce měla z výšky spadnout velká větev. 46letý muž utrpěl vážné zranění páteře v lese u obce Bílá. Kvůli těžko přístupnému terénu musel být lékař na místo vysazen pomocí palubní jeřábu. Zraněný byl transportován vrtulníkem do nemocnice.

V útulku pro psy v Třebovicích se uskutečnilo každoroční setkání opatrovníků.

Včera 13:10 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Pokud zvažujete pořízení psa z útulku, určitě to udělejte. Vyplynulo to s dalšího setkání opatrovníků, které pořádá Třebovické zařízení pro ztracené psy. Někteří z nich už mají i třetího pejska a moc si pochvalují jejich přátelskou povahu.

Stříbrné jezero se dál proměňuje. Město pokračuje v jeho revitalizaci

Včera 10:32 | Opava | Yvona Fajtová

Stříbrné jezero v Opavě čekají další změny. Město pokračuje v postupné revitalizaci oblíbené rekreační lokality a nově odkoupilo i restauraci s přilehlými pozemky. Cílem je dokončit proměnu celého areálu a nabídnout návštěvníkům ještě kvalitnější zázemí.

Pozorný soused v Ostravě- Muglinově pomohl dopadnout zloděje žebříku

Včera 13:08 | Ostrava-město | Anna Břenková

Strážníci v úterý dopoledne dopadli muže, který v Ostravě- Muglinově ukradl ze zahrady dřevěný žebřík. Zloděje prozradil pozorný soused, který jeho podezřelé chování okamžitě nahlásil policii.

Dočasná odstavná plocha pomůže s parkováním na V. etapě

8. července 2026 15:30 | Orlová | Monika Ociepková

Město Orlová otevře v těchto dnech novou dočasnou odstavnou plochu za obchodním domem v ulici F. Tůmy. Řidičům nabízí 66 parkovacích míst, která mají pomoci zmírnit nedostatek parkování na sídlišti páté etapy.

Nová šance pro kariéru. Slezská Ostrava otevřela bezplatné Kariérní centrum

8. července 2026 14:17 | Ostrava-Slezská Ostrava | Anna Břenková

Hledání nového zaměstnání, návrat do práce po rodičovské nebo touha po profesní změně bývají pro mnoho lidí náročnou výzvou. Pomocnou ruku od června nově nabízí bezplatné Kariérní centrum ve Slezské Ostravě.

Hosté ve studiu: Filip Košťálek, umělecký ředitel festivalu

8. července 2026 15:48 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Colours of Ostrava 2026: světové hvězdy i meltingpot

Hosté ve studiu: Pavel Staněk (SPD), radní MS kraje

8. července 2026 13:13 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Chráněné přírodní lokality v MS kraji

Beats for Love: hudba, tanec, diskuze

8. července 2026 11:47 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Součástí čtyřdenního festivalu Beats for Love v Dolní oblasti Vítkovice byla také třídenní konference Talking Beats. Ve Velínu Koksovny debatovali producenti, manažeři i umělci o umělé inteligenci v hudbě, zákulisí bookingu i dalších aktuálních tématech hudebního průmyslu.

Hosté ve studiu: Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína

8. července 2026 11:34 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Největší investicí Nového Jičína je modernizace venkovního bazénu za 110 mil. Kč

Po pádu z kola byla v bezvědomí. 58letá cyklistka utrpěla vážné zranění hlavy

8. července 2026 9:29 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Ve Slavkově na Opavsku musel v úterý zasahovat vrtulník u nehody 58leté cyklistky. Žena po pádu z kola zůstala v bezvědomí a utrpěla vážné poranění hlavy. První pomoc jí poskytli svědci. Ve vážném stavu byla transportována do nemocnice.

Při půlroční zbraňové amnestii bylo v Moravskoslezském kraji odevzdáno 389 zbraní a přes 15 530 kusů střeliva

7. července 2026 13:50 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Během půlroční amnestie odevzdali lidé v Moravskoslezském kraji 389 zbraní, přes 15 530 kusů střeliva, 81 kusů munice a 12 regulovaných součástí zbraní. Mezi odevzdanými kusy se objevily vzácné sběratelské rarity i unikátní vojenská technika, včetně protitankového kanonu.

V kauze zakázek jsou mezi obviněnými exnáměstek hejtmana a jedna krajská firma
Vydáno 8. října 2024 14:23, Celý MS kraj, Libor Běčák
Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi v pondělí v Moravskoslezském kraji osm osob v souvislosti s manipulacemi veřejných zakázek malého rozsahu zadávaných Moravskoslezským energetickým centrem. Pět fyzických a jedna právnická osoba byly následně obviněny z korupčních trestných činů, přičemž bývalému náměstkovi hejtmana hrozí až 10 let odnětí svobody.

foto: Moravskoslezský kraj

Případ se týká veřejných zakázek malého rozsahu, které zadávalo Moravskoslezské energetické centrum (MEC). Podle vyšetřovatelů mělo docházet k upřednostňování vybraných uchazečů výměnou za úplatky. 

Jaroslav Ibehej, mluvčí NCOZ: „Následně došlo k obvinění pěti fyzických a jedné právnické osoby. Trestní stíhání je vedeno pro trestné činy zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a podplacení.“ 

Část zakázek, které byly součástí vyšetřování, se týkala marketingových služeb financovaných z prostředků Evropské unie. Objem těchto zakázek se pohybuje v řádu několika milionů korun. Obviněným osobám hrozí v případě pravomocného rozsudku tresty odnětí svobody až na 8 let. 

Policie potvrdila, že jedním z obviněných je někdejší náměstek hejtmana MSK. Už v pondělí se hovořilo o tom, že jde o Jakuba Unucku, který politicky reprezentuje ODS. Své členství měl nyní pozastavit.

Jaroslav Ibehej, mluvčí NCOZ: "Jedné z obviněných osob, bývalému náměstkovi hejtmana Moravskoslezského kraje, hrozí trest až 10 let odnětí svobody."

Unucka se ve své funkci dlouhodobě věnoval oblasti chytrého regionu, průmyslu a energetice s využitím alternativních paliv, včetně vodíku. Funkce náměstka hejtmana se vzdal letos, když byl  kritizován za požádání o dotaci na podporu své podnikatelské činnosti po ukončení politické činnosti. 

S energetikou je přímo spjatá krajská společnost MEC. Jejím hlavním účelem je zajišťování odborného poradenství v oblasti energetiky, energetických služeb, energetického managementu a rozvoje chytrého regionu pro potřeby Moravskoslezského kraje, jeho příspěvkových organizací, příprava strategie Moravskoslezského kraje v rámci Platformy pro uhelné regiony v transformaci, zajišťování rozvoje čisté mobility Moravskoslezského kraje a poradenství a konzultační činnost pro obce a veřejnost.

Ve společnosti by měl v návaznosti na obvinění proběhnout audit.

Z dalších zdrojů vyplývá, že mezi vyšetřovanými jsou i lidé ze společnosti Správa silnic Moravskoslezského kraje, kde mělo jít o dopravní zakázky. 

Úkony trestního řízení byly prováděny v úzké spolupráci s Úřadem evropského veřejného žalobce (EPPO), který vykonává dozor nad případem.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000045359/v-kauze-zakazek-jsou-mezi-obvinenymi-exnamestek-hejtmana-a-jedna-krajska-firma