Po druhé světové válce byl zámek vyrabován, a během éry socialismu dále chátral. V devadesátých letech už z kunínského zámku byla ruina, avšak po přestavbách započatých v roce 1998 se letos zámek může pyšnit svou 20. sezónou.
Natálie Minarčíková, průvodkyně zámkem: „V současnosti patří k těm nejbohatěji vybaveným zámkům, které u nás máme a my jsme pyšní na to, že se podařilo sehnat spoustu těch drobností a osobních předmětů. Je to hlavně díky práci pana kastelána, který navázal kontakt s těmi potomky původních majitelů a s jejich pomocí se pak dařilo zámek vybavovat. Tady například máme stavitelku kunínského zámku, Marie Eleonoru, princeznu z Liechtensteinu, provdanou hraběnku z Harrachu, a právě rod Harrach byl asi nejvýznamnějším, který jsme tady na zámku měli.“
Na zámku se vystřídalo hned několik šlechtických rodů. Největšího rozkvětu se zámek dočkal na přelomu 18. a 19. století za osvícené majitelky Marie Walburgy.
Matěj Dorazil, průvodce zámkem: „Nacházíme se v tzv. pompejském pokoji, podle téhle překrásné výzdoby, ale především si tady můžeme všimnout tohohle krásného portrétu naší nejvýznamnější majitelky a obyvatelky zámku. Ona se stala také jednou z významných osobností osvícenské doby a ku příkladu tady na zámku založila zámeckou školu. Tzv. Filantropium. Především to byla škola přepychová a revoluční. Mohli zde docházet nejen chlapci, ale také dívky, evangelíci, katolíci, židé, Češi a Němci. Jeden z nejvýznamnějších studentů byl ku příkladu František Palacký.“
Jelikož Marie neměla dědice, zámek přepsala jednomu ze svých studentů – Emilu Schindlerovi.
Matěj Dorazil, průvodce zámkem: „Zde máme toho našeho malého chlapce, Emila Schindlera, na portrétu už staršího. Právě on se stal majitelem. Dokonce se nám podařilo, především díky našemu panu kastelánovi, nalézt jeho potomky a to v Korutanech v Rakousku. Ve spolupráci s Moravskoslezským krajem se nám podařilo navrátit tyto věci, mobiliář zpět na zámek.“
Každý z 16 vybavených historických pokojů na zámku vypráví příběh jeho dřívějších obyvatelů.
Natálie Minarčíková, průvodkyně zámkem: „Nacházíme se v dámském budoáru. My tady rádi připomínáme příběh dalšího šlechtického rodu lantkrabata z Fürstenberga. Na zámku nežili dlouho, ale zapsali se zde příběhem takové zakázané lásky, protože lantkrabě Fritz si vybral ženu neurozenou z obyčejné chudé rodiny Marii Sdražilovou. Pocházela z Kateřinek na Opavsku a náš pan kastelán opět našel její praneteře. Od těch se podařilo získat obrovskou sbírku původních předmětů, které v této místnosti můžete vidět kolem nás. Jedná se opravdu o zajímavosti jako například tady Marií vyšívaný kapesníček, na který si vyšila dokonce korunku na znamení svého nově nabitého postavení ve šlechtě.“
Autentickou podobu místností se podařilo zajistit také díky fotografiím posledních obyvatelů zámku – rodiny Bauerů a zejména doktora, rytíře Viktora Bauera.
Natálie Minarčíková, průvodkyně zámkem: „Viktor byl nesmírně všestranný člověk. Byl poliglot, domluvil se devíti jazyky, byl jedním z prvních pilotů na světě, obrovský dobrodruh, cestovatel, ale co je pro nás důležité, že byl taky nadšený fotograf. Právě on nafotil interiéry místností z několika různých úhlů, což je taky vidět na těchto zvětšeninách a díky těmto fotografiím a následně také dokumentům od jeho potomků, se vůbec podařilo přestavět zámek z té ruiny, která tady byla v 90. letech. Do současné podoby, kdy jsme opravdu nejden z nejbohatěji vybavených zámků u nás.“
Na zámku se konají také pravidelné výstavy a koncerty barokní hudby. Během podzimu navíc zámecké komnaty pravidelně provoní květiny.
Natálie Minarčíková, průvodkyně zámkem: „Nacházíme se ve velkém sále a zajímavá je tady ta výmalba, ta je totiž ještě jak ji tady měla naše hraběnka Marie Walburga. Vy můžete vidět, že tady nahoře na té malbě jsou všude růžičky. Byla to její oblíbená květina a my tady právě na její počest pořádáme slavnosti růží, které zrovna aktuálně probíhají a vy tak můžete vidět vazby floristy Slávka Rabušice.“
Půda kunínského zámku skrývá unikátní komínový systém nebo také dobové fotografie z 90. let minulého století.
anketa, návštěvníci zámku: „Ten zámek je moc pěkný a ta výstava květin je fantastická.“ – „A je tady i úžasný personál, který stojí za to.“
Prohlídky zámku probíhají od května do října. Zájemci, kteří tedy chtějí kunínský zámek vidět ještě letos, si musí pospíšit a dojet některý z říjnových víkendů.