Kardiologický stacionář ve zmodernizovaném pavilonu E2 je v Městské nemocnici Ostrava novinkou. Funguje od 1. října a nabízí kapacitu 14ti míst, která tvoří 8 lůžek a 6 křesel.
Marcel Heczko, primář, oddělení Kardiologie, MNO: ,,My jsme v minulosti měli pacienty promíchané na jednom oddělení, kde se v podstatě setkávali jak akutní, tak plánovaní pacienti. A zjistili jsme, že to nedělá dobrotu. Jednak kvůli těm pacientům a jednak kvůli personálu. Proto jsme se rozhodli rozdělit ty plánované a akutní pacienty. A díky tomu je pacientům věnována náležitá péče. Pacienti sem chodí buďto na jednodenní hospitalizaci, nebo maximálně tady tráví jednu noc. Jsou to pacienti ke koronarografii, k implantaci kardiostimulátoru, nejrůznější arytmologické zákroky nebo diagnostická vyšetření. Denně máme v průměru asi 10 plánovaných pacientů. Samozřejmě je to individuální, někdy jich je 8, někdy 14.”
Pacienti mají díky plánované návštěvě stacionáře veškerý komfort. Ve čtyřech dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením, a také u šesti křesel, jsou k dispozici monitory životních funkcí. A každý pokoj má i televizi.
Zdeněk Hájek, pacient Kardiologického stacionáře, MNO: ,,Já jsem tady po padesáti letech poprvé, ale super to je. Ne jako kdysi, kdy nás bylo deset na pokoji. Nový kardiostimulátor mi budou dávat.”
Irena Haltofová, vrchní sestra, oddělení Kardiologie, MNO: ,,Je garantováno, že pacient je opravdu po výkonu observován zkušeným personálem. Je poskytována vlastně specializovaná péče, co se týče monitorování vitálních funkcí, včasného odhalení komplikací po výkonu. Jednodenní hospitalizace je komfortnější i pro pacienty. Nemusejí tady trávit delší dobu.”
Komfort si chválí nejen pacienti, ale také zdravotnický personál, který pracuje v moderním prostředí s nejnovějšími přístroji.
Irena Haltofová, vrchní sestra, oddělení Kardiologie, MNO: ,,Personál je tady velmi spokojen. Sestřičky vlastně jsou už znalé, vědí, jak pečovat o tyto pacienty s těmito diagnózami po těchto výkonech. A určitě bychom byly rády přivítaly i ostatní sestřičky, které by chtěly s námi spolupracovat a doplnily náš tým.”
Marcel Heczko, primář, oddělení Kardiologie, MNO: ,,Ještě donedávna se téměř všechny arytmie dělaly radiofrekvenční ablací. Dneska pracujeme s technologií pulsního pole a na katetrizačním sále využíváme všechny moderní, jak diagnostické, tak terapeutické pomůcky. Pro pacienta to znamená, že je léčen tou nejmodernější technikou, technologií a způsobem, který je srovnatelný se západními zeměmi, včetně Spojených států.”
Kardiologických pacientů stále přibývá. Je to dáno nejen stárnutím populace, ale také civilizačními chorobami.
Marcel Heczko, primář, oddělení Kardiologie, MNO: ,,Hypertenze, diabetes, obezita, kouření. Takže to jsou všechno faktory, které vedou k tomu, že těch pacientů se srdečním onemocněním je více a více. A co se týče pacientů, tak koronarografií provedeme 1800 až 2000 za rok a ošetříme asi 500 až 600 pacientů s arytmiemi.”
Petra Kupková, lékařka, oddělení Kardiologie, MNO: ,,Už v době, kdy jsem studovala medicínu, mi onemocněl tatínek závažným srdečním onemocněním. A to byl i důvod, proč jsem si vybrala městskou nemocnici, protože moji teď už kolegové ho dali do pořádku. Takže pro mě už v šestém ročníku bylo jasné, že se budu věnovat kardiologii. Tím bych samozřejmě chtěla všechny mladé lékaře k nám pozvat, ať se přijdou podívat. Myslím si, že máme toho hodně co nabídnout.”
Oddělení Kardiologie Městské nemocnice Ostrava je součástí celostátní sítě kardiocenter poskytujících komplexní péči. Jeho tým tvoří 33 lékařů a asi 120 nelékařských zdravotnických pracovníků.