Po loňském geologickém Dni archeologie byl ten letošní věnován středověkému umění
Nikola Šuhejová, archeoložka, pořadatelka: „Letošní ročník je na téma Umění v čase a snažme se návštěvníkům přiblížit různé druhy umění, třeba pravěké umění malby, středověké iluminace v knihách od pravěkých nástěnných maleb po středověké umění na kůži až po vrcholně středověkých cínařů. Návštěvníci budou mít možnost na vlastní oči sledovat práci s cínem a výrobu poutnických odznaků. Kdo by měl zájem, může si to dokonce i sám vyzkoušet."
Dospělí účastníci Dne archeologie mohli absolvovat také sérii odborných přednášek.
Nikola Šuhejová, archeoložka, pořadatelka: "Přednášky si připravili především naši historikové a archeologové, ale pozvání přijali i odborníci z okolních institucí. Přednášky jsou spíše pro ty starší návštěvníky, kteří se chtějí jen tak posadit a poslechnout si něco zajímavého. Máme tu například téma Tetování v pravěku nebo besedu na téma Nepohodlné dědictví aneb proč se ničí památky."
Mezi ukázkami umění středověku byla také dnes již neobvyklá povolání. Jedním z nich byl lejec
Petr Šibl, lejec: „Já jsem lejec poutnických cínových odznaků. To řemeslo je populární po celý středověk, protože pokaždé, když se někdo vydal na nějaké poutní místo, kde ležely ostatky nějakého svatého, tak si chtěl odnést něco na památku, například v Canterbury, kde zavraždili Tomáše Becqueta, prokláli ho mečem, tak si poutníci donášeli na jeho pamětnou takovýhle mečík. Jak můžete vidět, dělám všechny další možné odznáčky ze 14. a 15. století. Snažím se o repliky i v měřítku 1:1. Je to převážně z cínu s malou příměsí olova, ve středověku by byly spíše olověné, než cínové, já se snažím, ať jsou co nejméně závadné. Má to teplotu tání do 300 stupňů, nad plynovým hořákem to roztavíte úplně v pohodě a kdybyste to chtěli zkoušet doma, tak určitě sádrová forma na to bude fungovat, jenom se bude časem trošičku vylamovat a doporučuji, nechat ji několik týdnů vyschnout.“
Ukázky výtvarné tvorby našich předků využívaly zdi, papír nebo například kůži.
Jan Pavelka, archeolog: „Já mám tady rekonstrukci zdobení kůže, jak to bylo ve středověku. Takových těch technik je vícero. Tady zrovna co mám, to je řezba, předtím byl tady takový motiv, to je buď nějakou tupou stranou šídla a naznačit na tu kůži, pak by se mohl vyřezat. Pak se vlastně může dělat ještě tzv. Matování a pak vlastně bude vypadat takové pouzdro na nůž, které bylo ve středověku oblíbené. Většinou byl právě takovýhle nějaký vzor. Tohle je klasická hovězí tříslem činěná kůže. Pak se může zdobit třeba takovými razničkami, takový oblíbený vzor, celoplošný.“
V zámeckém sklepení si mohli návštěvníci vyzkoušet i umění kaligrafie, výroby ozdob nebo malování středověkých zavařovaček a tvorbu na zeď jeskyně.