Na den řemesel míří především končící žáci základních škol, ale i jejich rodiče, aby zjistili, co je pro jejich dítě vhodné.
Michal Durec, ředitel SOŠ Bruntál: „Naše škola dnes pořádá Den řemesel a zároveň Den otevřených dveří. Tato akce se vlastně uskutečňuje opakovaně každoročně a cílem je vlastně nalákat širokou veřejnost k tomu, aby se podívali k nám do školy, jak to u nás ve škole vypadá a zároveň samozřejmě je to cíleno na žáky posledních ročníků základní školy.“
Přestože zájem o řemeslné obory není takový, jaký všichni potřebují, bruntálská SOŠ má v této oblasti výjimečné postavení.
Michal Durec, ředitel SOŠ Bruntál: „Já musím říct, že vlastně ten zájem je teď o všechna řemesla, ať už se jedná o službové obory nebo obory řemeslné, protože v současné době máme všechny obory prvních ročníků naplněny.“
Eva Janyšková, učitelka: „Vynikající. Užili jsme si úplně nádherné dopoledne a já doufám, že se spousta dětí namotivovala pro to, aby dělal jednou smysluplnou práci, která za nimi bude vidět.“
První částí Dne řemesel bylo představení a ukázka oborů služeb.
Zdenka Petercová, učitelka odborného výcviku: „Na tomto sále vidíme prezentaci pečovatelských služeb a kadeřnic. Pečovatelské služby, do kterých spadá pět provozů Ta z těch pěti provozů tady máme hlavně přímou péči o klienta, tady vidíme měření cukru v krvi, měření krevního tlaku, měření saturace, kurs první pomoc. Za námi vidíte péči v jednotlivých etapách života, což znamená od narození až po tu smrt. Tohle spadá do toho jednoho učebního oboru, což jsou pečovatelské služby a je to obor, který je zaměřený na sociální služby.“
Nikola Bečáková, obor kadeřník: „Studuji obor kadeřník. Určitě, veliký zájem je na téhle škole o obor kadeřník. Určitě, kadeřnice je dobrá věc.“
Daniela Rozehnalová, obor kuchař - číšník: „Studuji obor kuchař číšník na SOŠ Bruntál. Máme stanoviště máchání drinků, namícháme drink a vy ho rovnou můžete zkusit. Máme normálně pomerančové džusy, jablečný a můžeme si vybrat jakýkoli Monin, což jsou jako příchutě.“
Další částí Dne řemesel byly ukázky řemeslných oborů od práce s kovem, dřevem, až po obory instalatérské, opravárenské či automobilní a strojírenské.
Matěj Čapek, obor instalatér: „Já dělám obor instalatér. Baví mě. Hlavně mě baví tady topení, je to velmi zajímavý obor.“
Vojtěch Juřík, obor opravář zemědělských strojů: „Studují opraváře zemědělských strojů. Tady jsme zrovna ve svařovně. Tam jsou kyslíkové láhve, acetylénové láhve a vlastně tady se učíme základní kurs svařování 311. Učíme se prostě základní svary, péefko, pébéčko.“
Dominik Kolek, obor automechanik: „Já studuji automechanika, to opravování těch aut, tunění a prostě nemusím do toho dávat takové náklady, jako kdybych to k někomu dával.“
Není výjimkou, že řemeslné obory studují také dívky.
Šarlota Šínová: obor truhlář: „Dělám truhláře a jsem tady rok a půl. Truhlařina mi přijde jako krásný obor, který dělá teď málo lidí y je to navíc práce rukama, kterou umím a baví mě. Holkám taky. Spíš kluků,, ale holkám, které na to mají ano,““
Den řemesel se pravidelně účastní také zástupci vedení města.
Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Za mě přínos Veletrhu řemesel Střední odborné školy je v tom, aby přilákal co nejvíce nových studentů, ale jak jsme teď procházeli jednotlivé obory, tak jsem byl překvapený od mistrů, že někde jsou dokonce naplnění, někde chybí pár žáků, ale že ta situace se postupně lepší, to znamená, že jsem pochopil, že samozřejmě mají volné kapacity, ale zájem je. Ne nadarmo, jak je vedle napsáno nebo téměř všude vidíme nápis „Řemeslo má zlaté dno“, tak si myslím, že to je velmi vypovídající.“
SOŠ Bruntál, ale i další školy a firmy regionu budou své nabídky představovat také na Veletrhu práce Artifex 14. listopadu.