Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé na Karvinsku pocítili důlní otřes, báňští záchranáři prověřují situaci v dolech

Celý MS kraj |

Domy v části poddolovaného Karvinska a nejbližším okolí se v pondělí odpoledne zachvěly po důlním otřesu. K preventivnímu výjezdu byli vysláni báňští záchranáři, kteří slouží přímo na šachtách, ale také jejich kolegové z ostravské centrály.

Záchvěv se projevil zhruba ve 13.09 hodin. Lidé na povrchu zaznamenali například zhoupnutí podlahy, zhoupli se na židlích, nebo se jim třásly věci v policích. Krátký záchvěv popisují na sítích lidé z Karviné či Havířova. 

Na Karvinsku a v celé ČR je nyní už jen jeden činný černouhelný důl - Důl ČSM se dvěma šachtami - Sever a Jih. Do podzemí se fárá i na dalších dolech, ale to už pouze v rámci údržby, nebo jejich likvidaci po ukončení těžby. 

Bezprostředně po otřesu byla provedena standardní kontrola důlních pracovišť a ověřovalo se, zda jsou všichni pracovníci v pořádku. 

Barbora Černá Dvořáková, mluvčí OKD: "Jednalo se o geomechanický jev s povrchovým záchvěvem. Všichni naši zaměstnanci jsou v pořádku." 

Tomáš Indrei, mluvčí DIAMO: "Báňští záchranáři v souvislostí s touto událostí provedli standardní výjezd. Když bylo potvrzeno, že jejich zásah není zapotřebí, vrátili se zpátky na základnu. Podobných výjezdů jsou v průběhu roku desítky."

Otřesy nejsou na Karvinsku výjimečné a čas od času je lidé pociťují, když se napětí uvolní v menší hloubce a seismická vlna se šíří zemským povrchem. 

Důlní otřesy způsobuje těžba

Důlní otřesy vznikají prudkým uvolněním nahromaděného pnutí v hornině nad důlním dílem. Buď toto napětí cíleně uvolní střelmistr odpálením nálože, nebo k němu dojde samovolně vlivem těžby černého uhlí.

Podívejte se na reportáž o konci těžby v Dole Lazy v Orlové

Seismické jevy v hlubinných dolech vznikaly, vznikají a nadále budou vznikat v důsledku uvolňování energie nakumulované v masivu v souvislosti s přeskupováním napětí, ke kterému dochází při realizaci hornické činnosti. Seismické jevy doprovázejí hornictví od jeho počátků s ohledem na značný vertikální i horizontální rozsah vydobytých partií vytvořených hornickou činností za více než stoleté období a nadále vytvářených ve stále aktivní karvinské části revíru.

Dojde-li při geomechanickém jevu k náhlému vysunutí nebo vyvržení hornin s následkem deformace důlního díla, je označen za otřes. Otřesy se vyskytují především ve slojích sedlových vrstev karvinského souvrství dobývaných ve značných hloubkách a jsou způsobeny postupným hromaděním napětí v nadložních pevných horninách a jeho náhlým uvolněním.

Vznik otřesu nelze jednoznačně předpovědět, ani není možné se stoprocentní účinností jeho vzniku předejít. Prováděnou prevencí je však možné výrazně omezit jeho následky. S využitím prostředků protiotřesové prevence firma omezuje hromadění napětí ve sloji nebo v nadloží, postupně uvolňuje již nahromaděné napětí, případně se snaží o vyvolání otřesu v době, kdy na pracovišti a v jeho blízkosti nejsou lidé. K těmto účelům slouží zavlažování slojí a okolních hornin, odlehčovací vrty, odlehčovací trhací práce ve sloji a bezvýlomová trhací práce velkého rozsahu v nadložních horninách. Současně je také zvyšována bezpečnost zaměstnanců používáním moderní, vysoce únosné mechanizované výztuže v porubech.

Podívejte se na video, jak to vypadá v Dole ČSM ve Stonavě


Nahlásit chybu


K tématu

Důlní otřes spustil poplach pro báňské záchranáře, nikoho nezranil

8. dubna 2024 6:19 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Báňští záchranáři museli v pondělí ráno do akce, když se v hornině v poddolované části Karvinska uvolnilo nahromaděné napětí a vyvolalo tím otřes, který je nebezpečný pro horníky a důlní pracoviště tamních černouhelných dolů.

Poslední činná šachta v zemi, Důl ČSM na Karvinsku, by měla letos vytěžit přes milion tun uhlí

30. ledna 2024 8:52 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Těžba černého uhlí v posledních dvou dolech na Ostravsku se chýlí ke svému nevyhnutelnému konci. Ten nastane počátkem roku 2026. Horníci však i přesto v podzemí dobývají dostupné zásoby uhlí, které se nyní na trhu dobře prodává.

Poslední činný černouhelný důl v ČR si připomíná 55 let dobývání

19. prosince 2023 7:49 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Jediný činný černouhelný důl v Česku, ČSM ve Stonavě, patřící těžební společnosti OKD, dovrší 19. prosince 55 let od zahájení těžby. První uhlí bylo vydobyto z hloubky 570 metrů ze stěny 230 311 provozované partou Antonína Niedoby. Od té doby vyjelo skipem na povrch 122 milionů tun „černého zlata“.


Na Hlučínsku mělo dojít k hromadné rvačce, střet fotbalových chuligánů překazila policie

Dnes 13:35 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté na Hlučínsku zasahovali proti skupinám zahraničních fotbalových fanoušků, kteří se zřejmě připravovali na fyzický střet. Díky rychlému zásahu se podařilo předejít případnému konfliktu a část osob byla zadržena kvůli neprokázání totožnosti.

V Havířově se odehrál veřejný trénink futsalové české reprezentace

Ve sportovní hale Žákovská v Havířově se konal otevřený trénink futsálové reprezentace České republiky. I ve městě se hraje futsalová liga, která plánuje v příštím roce založit také týmy mládeže.

Radničním sklepením vedla během Dušiček hororová stezka

Kdo má rád výzvy v podobě strašidelných stezek, děsivých překvapení a hororových postav, mohli si letošní podzimní dušičkový čas užít v radničním sklepení.

Na Opavsku spadlo malé letadlo, jeden člověk zemřel

Dnes 15:15, vydáno včera 19:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pondělí odpoledne havaroval u Štítiny na Opavsku malý ultralehký sportovní letoun. Jeden člověk zemřel. U události zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

Po stopách frýdlantské litiny a smaltu se zájemci mohou vydat nově jen s mobilem

Frýdlant nad Ostravicí na úpatí Beskyd byl již od středověku střediskem železárenství. V rámci Technotrasy zde již roky provádějí zájemce po památkách, které na tuto historii odkazují. Nyní ale chtějí zpřístupnit informace z prohlídky všem a vždy.

Frýdek-Místek investoval od roku 2021 do majetku města přes miliardu korun

Dokončení kanalizací v okrajových částech Frýdku-Místku, vznik nového sídla městské policie, rozšíření hřbitova nebo nová hasičská zbrojnice. To je jen malý výčet mnoha akcí, které se ve městě realizovaly od roku 2021. Za tu dobu se podařilo městu proinvestovat přes miliardu korun.

Novojičínští připomněli pamětní deskou sběratele kulturního bohatství

Klub rodáků a přátel města odhalil v Novém Jičíně další pamětní desku věnovanou významné osobnosti. Umístěna je na domě v Divadelní ulici, kde žil a tvořil sběratel lidových písní a tanců Kravařska

První kontejnery na odpad jdou do země

Město začalo s budováním polopodzemních kontejnerů na odpady. První tři lokality jsou ve velkých sídlištích v oblasti ulice Dlouhá a v Loučce. Přínos bude estetický a časem i ekonomický.

V Jakubčovicích nad Odrou se srazil osobní vlak s kamionem, zranili se čtyři lidé

Včera 11:32 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na železničním přejezdu v Jakubčovicích nad Odrou se v pondělí dopoledne srazil osobní vlak s kamionem. Zranili se čtyři lidé. Příčinu střetu vyšetřují dopravní policisté.

Opilý řidič v noci v Dětmarovicích zabil cyklistku

Včera 7:15 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V neděli večer se v Dětmarovicích na Karvinsku stala tragická dopravní nehoda. Osobní auto se tam srazilo s jízdním kolem, přičemž cyklistka utrpěla natolik vážná zranění, že jim na místě podlehla.

Den řemesel na bruntálské SOŠ seznamoval žáky i rodiče s širokou škálou profesí

Nedostatek řemesel na našem pracovním trhu pocítil snad každý, kdo sháněl instalatéra, topenáře, zedníka nebo jiné odborníky. Střední odborná škola v Bruntále se rozhodla pomoci s řešením této situace a pořádá pravidelně ve všech svých prostorách Dny řemesel.

Bohuslav a Helena Ruskovi z Vrbna pod Pradědem oslavili vzácnou diamantovou svatbu

Psal se říjen roku 1964. Do společného svazku manželského tehdy vstoupili v Táboře dva snoubenci Bohuslav a Helena. V tomto svazku přečkali mnohá dobrá i složitá období a dnes jejich krásné manželství trvá přesné 60 let. Ve stupnici našich svateb se tato svatba nazývá svatbou diamantovou.

Cesta k nebesům v Hlučíně nabízí nově upravené podkroví kostela a vyhlídkovou věž

3. listopadu 2024 14:52 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Kulturní okénko

Na Cestu k nebesům se nově mohou vydat návštěvníci Hlučína. Nákladem téměř 7 milionů korun byla ve spolupráci města, církve a MS kraje upravena věž i podkroví kostela sv. Jana Křtitele. Vzniklo nově upravené schodiště a prostory nad klenbou kostela a presbytářem.

Motocyklový kaskadér se v Ostravě zranil při exhibici

3. listopadu 2024 10:46 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V průběhu motocyklové show v Ostrava aréně se v sobotu večer zranil jeden z vystupujících jezdců. Policisté okolnosti nehody vyšetřují a žádají diváky o videozáznamy.

Mladý řidič nezvládl předjíždění a při nehodě přizabil své spolucestující

2. listopadu 2024 13:57 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Těžkými zraněními všech členů posádky skončila dopravní nehoda, která se stala v pátek odpoledne na Novojičínsku.

Lidé na Karvinsku pocítili důlní otřes, báňští záchranáři prověřují situaci v dolech
Vydáno 4. listopadu 2024 13:12, Celý MS kraj, Libor Běčák
Domy v části poddolovaného Karvinska a nejbližším okolí se v pondělí odpoledne zachvěly po důlním otřesu. K preventivnímu výjezdu byli vysláni báňští záchranáři, kteří slouží přímo na šachtách, ale také jejich kolegové z ostravské centrály.

Projev důlního otřesu na Karvinsku 4. 11. 2024. Zdroj: AV ČR

Záchvěv se projevil zhruba ve 13.09 hodin. Lidé na povrchu zaznamenali například zhoupnutí podlahy, zhoupli se na židlích, nebo se jim třásly věci v policích. Krátký záchvěv popisují na sítích lidé z Karviné či Havířova. 

Na Karvinsku a v celé ČR je nyní už jen jeden činný černouhelný důl - Důl ČSM se dvěma šachtami - Sever a Jih. Do podzemí se fárá i na dalších dolech, ale to už pouze v rámci údržby, nebo jejich likvidaci po ukončení těžby. 

Bezprostředně po otřesu byla provedena standardní kontrola důlních pracovišť a ověřovalo se, zda jsou všichni pracovníci v pořádku. 

Barbora Černá Dvořáková, mluvčí OKD: "Jednalo se o geomechanický jev s povrchovým záchvěvem. Všichni naši zaměstnanci jsou v pořádku." 

Tomáš Indrei, mluvčí DIAMO: "Báňští záchranáři v souvislostí s touto událostí provedli standardní výjezd. Když bylo potvrzeno, že jejich zásah není zapotřebí, vrátili se zpátky na základnu. Podobných výjezdů jsou v průběhu roku desítky."

Otřesy nejsou na Karvinsku výjimečné a čas od času je lidé pociťují, když se napětí uvolní v menší hloubce a seismická vlna se šíří zemským povrchem. 

Důlní otřesy způsobuje těžba

Důlní otřesy vznikají prudkým uvolněním nahromaděného pnutí v hornině nad důlním dílem. Buď toto napětí cíleně uvolní střelmistr odpálením nálože, nebo k němu dojde samovolně vlivem těžby černého uhlí.

Podívejte se na reportáž o konci těžby v Dole Lazy v Orlové

Seismické jevy v hlubinných dolech vznikaly, vznikají a nadále budou vznikat v důsledku uvolňování energie nakumulované v masivu v souvislosti s přeskupováním napětí, ke kterému dochází při realizaci hornické činnosti. Seismické jevy doprovázejí hornictví od jeho počátků s ohledem na značný vertikální i horizontální rozsah vydobytých partií vytvořených hornickou činností za více než stoleté období a nadále vytvářených ve stále aktivní karvinské části revíru.

Dojde-li při geomechanickém jevu k náhlému vysunutí nebo vyvržení hornin s následkem deformace důlního díla, je označen za otřes. Otřesy se vyskytují především ve slojích sedlových vrstev karvinského souvrství dobývaných ve značných hloubkách a jsou způsobeny postupným hromaděním napětí v nadložních pevných horninách a jeho náhlým uvolněním.

Vznik otřesu nelze jednoznačně předpovědět, ani není možné se stoprocentní účinností jeho vzniku předejít. Prováděnou prevencí je však možné výrazně omezit jeho následky. S využitím prostředků protiotřesové prevence firma omezuje hromadění napětí ve sloji nebo v nadloží, postupně uvolňuje již nahromaděné napětí, případně se snaží o vyvolání otřesu v době, kdy na pracovišti a v jeho blízkosti nejsou lidé. K těmto účelům slouží zavlažování slojí a okolních hornin, odlehčovací vrty, odlehčovací trhací práce ve sloji a bezvýlomová trhací práce velkého rozsahu v nadložních horninách. Současně je také zvyšována bezpečnost zaměstnanců používáním moderní, vysoce únosné mechanizované výztuže v porubech.

Podívejte se na video, jak to vypadá v Dole ČSM ve Stonavě


Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000045782/lide-na-karvinsku-pocitili-dulni-otres-bansti-zachranari-proveruji-situaci-v-dolech