Česká republika není příliš ambiciózní, co se využití vodíku týká, proto se náš kraj rozhodl využít možnost financování z Euroregionu Silesia a spolupracovat s polskou stranou.
Lukáš Adámek, projektový manažer, MS Vodíkový Klastr: „Chceme propojit aktéry na úrovni tvorby strategií a vizí, abychom mohli podpořit rozvoj přeshraničního podnikání v oblasti technologií vodíku.“
Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Vodík jako takový je palivo budoucnosti a každé zkušenosti, které někde vzniknou a sdílení těchto zkušeností je dobré. Já budu samozřejmě první, kdo bude apelovat na to, abychom se už v rámci Green Dealu přestali bavit o barvě vodíku, ale pojďme se bavit jenom o vodíku. Protože ta barva vodíku nám celkem svazuje ruce.“
Město Rybnik je vzorem v Polsku a touží po založení Vodíkového klastru, který v našem kraji už funguje.
Ewelina Wloch, vedoucí Odboru nových technologií, město Rybnik: „Pokud jde o vodík, je Rybnik lídrem v Polsku. U nás nejde jen o dopravu či vodíkové stanice, ale jdeme dál, například vzděláváním mládeže.“
Wojciech Kiljanczyk, místostarosta Rybnika: „Chceme spolupracovat, chceme u vás získat kontakty a inspirovat se vaším Vodíkovým klastrem.“
Náš kraj zase může po polském vzoru zlepšit vodíkové propojení mezi firmami a vysokými školami.