Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na olympiádě se bavili!

Celý MS kraj |

Na 13. ročník mezinárodních olympijských her na frýdeckomísteckém stadionu Slezan, kde se utkaly týmy mentálně postižených lidí, se sjelo 2000 fanoušků a 140 závodníků. I přes to, že soutěžící nebyli vrcholoví sportovci, všude panovala vrcholová atmosféra.

Přípravy na olympijské hry pro mentálně postižené začaly ve frýdeckomísteckých Malenovicích. Sjelo se 27 pětičlenných týmů z celé naší republiky, Slovenska a Polska. Oficiálně se akce jmenovala Sport bez hranic. Šlo o nultý ročník, který byl součástí tradičních olympijských her ve Frýdku-Místku.

David Rojíček, organizátor akce v Malenovicích: "Mentálně postižení potřebují určité specifikace při provádění aktivit. Ty aktivity, které máme, tak jsou zaměřeny převážně na pohybové aplikované disciplíny. Za zmínku stojí psychomotorické hry. Je to třeba velká plachta, ve které je neurčené množství míčků. A když jim řekneme, že mají posbírat třeba jen červené, tak posbírají jenom červené a zbytek nechají ležet."

Mezi desítkami disciplín byly čtyři, se kterými přišli Slováci. Zatloukaly se hřebíky, házelo se sekyrou, zkoušela se funkčnost pily, ale i nebezpečnost biče.

Štefan Jedinák, účastník akce ze Slovenska: "My jsme přijeli ze Slovenska, abychom tady zahráli na ty heligonky, které jsou staré asi sto let. Nás poprosili, abychom přijeli právě do Malenovic zahrát a zazpívat dětem. Fajn je, že je to tak v horách. A ty děti uvidí, že se kdysi jen tak hrálo a soutěžilo. A i dneska se to sem tam objeví."

Anketa, účastníci olympiády: 1. "Já jsem rád, když mě někdo pozve na takové krásné závody." 2. "Fajné je všechno. Všechno se mi líbí." 3. "Nikdy jsem na takové olympiádě nebyla. Jsem tu poprvé. A moc jsem se na ně těšila."

Den poté se již závodníci procvičují. Po deváté hodině se všechny týmy seřazují na hřišti frýdeckomísteckého stadionu Slezan. Zapaluje se olympijský oheň. Zazní zdejší hymna. Týmy mají před sebou 8 sportovních disciplín.

Třicetisedmiletý Martin Trnka z Třebíče právě zdolává první.

Martin Trnka, sportovec z Třebíče: "Máme za sebou padesátku. A čeká nás kriketový míček a potom skoky do dálky."

Bojují ale úplně všichni. Dvě tisícovky návštěvníků ze zdejších základních škol fandí.

Eva Richtrová (ČSSD), primátorka Frýdku-Místku: "Co mě na tom těší nejvíc, tak je to, že jsou tady děti ze základních škol, a ta integrace normálních a postižených dětí je tady naprosto jasná."

Kuboň Günter, organizátor akce ve F-M: "Největší smysl této akce je v tom, že se snažíme přesvědčit všechny občany, všechny ostatní občany naší společnosti, že nejsme strašidelní, ale jsme jen trošku jiní. Takoví, kteří nepotřebují soucit. My nepotřebujeme opravdu soucit, ale jenom pochopení a úctu. A my tím pořádáním těchto olympiád a nejen těchto olympiád, ale i jiných akcí, které pořádáme pro tyto handicapované sportovce, jim přinášíme."

I když se o první příčky bojovalo, u těchto her platí staré známé heslo: není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Nebo ještě lépe: pobavit se.

Nahlásit chybu


Chlapec z Ostravy zemřel na záškrt. Nemoc se v MS kraji dvacet let vůbec neobjevovala

Dnes 12:24 | Ostrava-město | Anna Břenková

V Moravskoslezském kraji stoupá počet případů záškrtu. Poslední případ v jedné z ostravských rodin skončil tragicky. Nemoci podlehl malý chlapec předškolního věku, který nebyl očkovaný. Hygienici vyzývají rodiče, aby zkontrolovali očkování svých dětí.

Ukradli mu skútr, zatímco byl v cizině. Strážníci ho našli dřív, než krádež vůbec zjistil

Dnes 11:50 | Ostrava-město | Anna Břenková

Pozorný občan si v Ostravě-Přívoze všiml poničeného skútru a hned zavolal městskou policii. Hlídka zjistila, že ukradený skútr patří muži, který zrovna pobýval mimo republiku a o ničem netušil. Díky rychlé spolupráci skončilo vozidlo v bezpečí a majitel si ho hned po návratu převzal.

Z ostravské MHD vyhodili za týden přes 1600 lidí. Jezdili bez lístku nebo obtěžovali okolí

Ostravští asistenti přepravy a strážníci minulý týden zkontrolovali přes tisíc tramvají a autobusů. Kvůli jízdě bez lístku nebo opilosti muselo z vozů vystoupit více než 1 600 lidí. Nejhorší situace byla na trase mezi Karolinou a Svinovem. Dopravní podnik chce tímto chránit slušné cestující a v kontrolách bude pokračovat.

Policejní pes Willy vyčmuchal zloděje benzínky v Karviné

Dnes 10:50 | Karviná | Anna Břenková

Zloděj se násilně vloupal do karvinské benzínky, vzal dvě televize a schoval se do křoví. Tam ho vyčmuchal šikovný policejní pes Willy. 33letý zloděj je známá firma a může jít do vězení až na dva roky.

V Bruntále otevřeli novou zubní pohotovost v adaptovaných prostorách v nemocnici

Včera 16:28 | Bruntál | Karel Soukop

V Bruntále bylo nově otevřeno oddělení zubní pohotovosti, které bude již od příštího týdne sloužit v nových prostorách v Bruntálské nemocnici. Jde o další krok Moravskoslezské nemocnice Krnov, která po spojení s nemocnicí v Bruntále a Rýmařově chce rozvíjet péči v celém okrese.

Ostrava přispěje na zásahové oděvy. Červený kříž přispívá k bezpečnosti ve městě

Včera 14:30 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Pro vedení Ostravy je bezpečnost jednou z hlavních priorit. Podílí se na ní jednak základní složky integrovaného záchranného systému, ale také další organizace, jako je například Český červený kříž. Město proto oblastnímu spolku přispělo na pořízení zásahových oděvů.

Horní Bludovice prohrály zbytečný spor, zastupitele zřejmě čeká trestní stíhání

Včera 18:26 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Bývalá starostka Horních Bludovic Petra Ficková společně s dalšími zastupiteli dostala obec do situace, která ji bude stát nemalé peníze, a někteří zastupitelé se dokonce mohou obávat, že proti nim bude vedeno trestní řízení.

V Dole ČSM finišuje vyklízení a utěsňování štol před zásypem

20. května 2026 18:57 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Rozsáhlý labyrint chodeb v podzemí černouhelného Dolu ČSM na Karvinsku postupně uzavírají hráze, za které už se nikdo nikdy nedostane. Na povrch se vyváží materiál, který má ještě nějakou hodnotu, zbytek zůstane v zasypané šachtě.

Nové cisterny mají další 4 dobrovolné sbory hasičů. Nahradí i 40 let staré vozy

Včera 13:06 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Hned čtyři dobrovolné sbory hasičů v Ostravě dostaly nová cisternová vozidla. Umožní jim to daleko efektivnější, bezpečnější zásah a navíc i jistotu, že vozidlo neselže. Ta původní jsou totiž i 40 let stará.

Bazén je připraven otevřít. Na tělo bez pohybu upozorní plavčíka hodinky

20. května 2026 12:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Skončila rekonstrukce venkovního bazénu. Otevře prvního června. Plavce bude kromě plavčíků hlídat i unikátní bezpečnostní systém, který dosud mají jen tři koupaliště v republice.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

V regionu zase řádí newcastleská choroba, lidé mají chránit své chovy

Dnes 12:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

S opětovnou výzvou na veřejnost při ochraně chovů před newcastleskou chorobou se v těchto dnech obrátili veterináři, kteří se snaží zabránit dalšímu šíření.

Dva cizinci se během tří hodin vloupali do tří objektů. Jednomu z nich není ani 15 let

20. května 2026 8:36 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Bohumínští policisté chytili dva mladé cizince při vloupání do domu. Ukázalo se, že za jedinou noc vykradli několik dalších míst. Starší z nich navíc lhal policistům o své totožnosti a hrozí mu tři roky vězení. Druhý cizinec nemá ani patnáct let, takže není trestně odpovědný.

Stavba Moravskoslezské technologické akademie vzbuzuje zájem osobností

19. května 2026 19:20 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Výstavba budovy MS technologické akademie je jednou z největších krajských investic v oblasti školství. Pojďme si poslechnout názory osobností na tento projekt.

Moravskoslezská technologická akademie bude mít novou budovu

19. května 2026 19:17 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Moravskoslezský kraj zahájil výstavbu sídla Moravskoslezské Technologické Akademie v Ostravě. Nové centrum nabídne středním odborným školám zázemí pro výuku v oblastech elektromobility, robotiky, digitálních technologií a dalších témat zaměřených na aktuální trendy a budoucnost.

Polský konzulát připomněl výročí ústavy

19. května 2026 16:07 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Polský generální konzulát v Ostravě hostil slavnostní recepci u příležitosti polského státního svátku – Dne ústavy. Setkání připomnělo jednu z nejvýznamnějších událostí polských dějin a zároveň potvrdilo dlouhodobě dobré vztahy mezi Polskem a Moravskoslezským krajem.

Na olympiádě se bavili!
Vydáno 29. září 2009 19:00, Celý MS kraj, Michal Hulva
Na 13. ročník mezinárodních olympijských her na frýdeckomísteckém stadionu Slezan, kde se utkaly týmy mentálně postižených lidí, se sjelo 2000 fanoušků a 140 závodníků. I přes to, že soutěžící nebyli vrcholoví sportovci, všude panovala vrcholová atmosféra.

Přípravy na olympijské hry pro mentálně postižené začaly ve frýdeckomísteckých Malenovicích. Sjelo se 27 pětičlenných týmů z celé naší republiky, Slovenska a Polska. Oficiálně se akce jmenovala Sport bez hranic. Šlo o nultý ročník, který byl součástí tradičních olympijských her ve Frýdku-Místku.

David Rojíček, organizátor akce v Malenovicích: "Mentálně postižení potřebují určité specifikace při provádění aktivit. Ty aktivity, které máme, tak jsou zaměřeny převážně na pohybové aplikované disciplíny. Za zmínku stojí psychomotorické hry. Je to třeba velká plachta, ve které je neurčené množství míčků. A když jim řekneme, že mají posbírat třeba jen červené, tak posbírají jenom červené a zbytek nechají ležet."

Mezi desítkami disciplín byly čtyři, se kterými přišli Slováci. Zatloukaly se hřebíky, házelo se sekyrou, zkoušela se funkčnost pily, ale i nebezpečnost biče.

Štefan Jedinák, účastník akce ze Slovenska: "My jsme přijeli ze Slovenska, abychom tady zahráli na ty heligonky, které jsou staré asi sto let. Nás poprosili, abychom přijeli právě do Malenovic zahrát a zazpívat dětem. Fajn je, že je to tak v horách. A ty děti uvidí, že se kdysi jen tak hrálo a soutěžilo. A i dneska se to sem tam objeví."

Anketa, účastníci olympiády: 1. "Já jsem rád, když mě někdo pozve na takové krásné závody." 2. "Fajné je všechno. Všechno se mi líbí." 3. "Nikdy jsem na takové olympiádě nebyla. Jsem tu poprvé. A moc jsem se na ně těšila."

Den poté se již závodníci procvičují. Po deváté hodině se všechny týmy seřazují na hřišti frýdeckomísteckého stadionu Slezan. Zapaluje se olympijský oheň. Zazní zdejší hymna. Týmy mají před sebou 8 sportovních disciplín.

Třicetisedmiletý Martin Trnka z Třebíče právě zdolává první.

Martin Trnka, sportovec z Třebíče: "Máme za sebou padesátku. A čeká nás kriketový míček a potom skoky do dálky."

Bojují ale úplně všichni. Dvě tisícovky návštěvníků ze zdejších základních škol fandí.

Eva Richtrová (ČSSD), primátorka Frýdku-Místku: "Co mě na tom těší nejvíc, tak je to, že jsou tady děti ze základních škol, a ta integrace normálních a postižených dětí je tady naprosto jasná."

Kuboň Günter, organizátor akce ve F-M: "Největší smysl této akce je v tom, že se snažíme přesvědčit všechny občany, všechny ostatní občany naší společnosti, že nejsme strašidelní, ale jsme jen trošku jiní. Takoví, kteří nepotřebují soucit. My nepotřebujeme opravdu soucit, ale jenom pochopení a úctu. A my tím pořádáním těchto olympiád a nejen těchto olympiád, ale i jiných akcí, které pořádáme pro tyto handicapované sportovce, jim přinášíme."

I když se o první příčky bojovalo, u těchto her platí staré známé heslo: není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Nebo ještě lépe: pobavit se.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/1844/na-olympiade-se-bavili