Téměř čtyři měsíce po bleskových povodních se obyvatelé zbouraných domů dočkali pozitivní zprávy. Stavební firma začala v Kuníně montovat první povodňové domky. Nízkoenergetické dřevostavby se skládají z jednotlivých dílů a jejich montáž trvá osm dní.
Josef Šopík, stavbyvedoucí: "Je tam kuchyň, obývací pokoj, jedna ložnice, druhá ložnice, je tam zádveří, je tam WC, technická místnost, kde je kotel, vana a tak dále, takže je to komfortně připravené. Je tam potom i připravené pro dokončení toho podkroví, je to připravené i pro osazení jakéhokoliv schodiště."
Do jednoho z těchto domků se nastěhuje i Miroslava Kuběnová se čtyřčlennou rodinou. O svůj původní dům na břehu Jičínky přišli až po druhém verdiktu statika v polovině července. Od té doby bydlí v malém bytě, který jí pronajala její vedoucí. Vlastní bydlení už rodina paní Kuběnové naléhavě potřebuje.
Miroslava Kuběnová, obyvatelka Kunína: "Určitě se nedá říct slovo těšit, to už je víc než těšení, jak říkáte, to už je víc jak nutnost, protože jsme byli v tom rodinném domku zvyklí na takové určité soukromí a zázemí a to nám hrozně chybí. Takže opravdu se upínám k naději, že na ty Vánoce už bychom mohli bydlet."
Stavba osmi povodňových rodinných domků a jednoho bytového domu pro čtyři seniory v Kuníně bude stát včetně inženýrských sítí a komunikací 22 milionů korun. V Životicích u Nového Jičína a v Jeseníku nad Odrou se postaví dalších 24 domků a jeden bytový dům s osmi byty. Jejich stavbu částečně financuje krajský úřad.
Šárka Vlčková, mluvčí MS kraje: "Moravskoslezský kraj bude předně financovat ze svého rozpočtu základové desky pro 30 rodinných domů, a to formou dotace jednotlivým obcím v celkové výši 10,2 milionu korun. Kraj také zpracovává pro tyto obce žádosti o dotace, které budou předloženy do Regionálního operačního programu. Jde o to, aby obce získaly peníze na realizaci technické infrastruktury pro jednotlivé domy. Dá se tedy říct, že kraj postiženým obcím pomáhá jak v oblasti získávání finančních prostředků, tak v oblasti legislativní. Všechny aktivity kraje směřují k tomu, aby lidé, kteří přišli o střechu nad hlavou při letošní povodni, do Vánoc měli svůj nový domov."
Dagmar Novosadová (SNK), starostka Kunína: "Každá finanční pomoc v dnešní době je velká pomoc vzhledem k tomu, jaké škody jsme měli způsobeny a jak špatně na tom momentálně finančně jsme. Takže každopádně těch 8 základových desek nám pomůže. Lidé se budou stěhovat do Vánoc, jiná možnost není, musí bydlet. Slíbili jsme jim to a je potřeba to dodržet."
Červnová blesková povodeň zasáhla v kraji celkem 23 obcí a napáchala škody za 3,1 miliardy korun. Statici určili k demolici 39 objektů.