S velkým napětím očekávali výsledek středečního jednání poslanecké sněmovny nejen samotní horníci, ale také odboráři, Ti se snaží, aby podmínky dřívějšího odchodu do důchodu byly pro všechny horníky stejné.
Jaromír Pytlík, předseda Sdružení hornických odborů OKD: „Horníci, kteří nastoupili po roce 1992, jdou do důchodu stejně jako běžná populace. My potřebujeme, aby ty podmínky byly stejné jako pro ty, kteří nastoupili před rokem 1993.“
Novela zákona by měla umožnit dřívější odchod do důchodu o pět let těm, kteří po roce 1992 odpracovali v podzemí 3300 směn.
anketa, horníci: „Já si myslím, že to mělo být už dávno, protože horníci mají těžkou práci. Vůbec se to nemělo kdysi rušit.“ „Už se o tom mělo jednat dávno.“
Novela zákona, která poslaneckou sněmovnou prošla prvním čtením by se v rozmezí let 2015-2035 dotkla v OKD bezmála 1700 horníků.
Jaromír Pytlík, předseda Sdružení hornických odborů OKD: „Nyní tento návrh zákona půjde do sociálního výboru a poté co projde sociálním výborem by měl jít do druhého čtení.“
Ivo Čelechovský, mluvčí OKD, a. s.: „Kromě toho, že si to zaslouží samotní zaměstnanci, protože to je opravdu velmi fyzicky náročná profese, nám to samozřejmě v rámci plánované restrukturalizace OKD pomůže řešit i ty personální odchody. Kromě přirozených odchodů do důchodu i tyto odchody do předčasného důchodu.“
Hornickými důchody se poslanci Parlamentu ČR republiky budou zabývat ve druhém čtení nejpozději koncem března.