Za bezpečný provoz staveb výhradně zodpovídá vlastník nemovitostí, tedy i za bezpečný stav a údržbu střech. Má zákonnou povinnost starat se o svůj majetek tak, aby neohrozili zdraví, životy a majetek dalších osob. Vlastníci by měli sníh a led ze střech průběžně odstraňovat nebo na nebezpečí alespoň upozornit, pokud sníh odstranit nemohli.
Majitelé domů, kteří řeší situaci zábranami chodníků s upozorněním na možné nebezpečí, si musí uvědomit, že se jedná pouze o dočasný postup. Jsou povinni neprodleně zajistit odstranění sněhu a ledu ze střechy. Shozený sníh a led (podobně také roztátý led z kapajících rampouchů) znečišťuje chodník a vytvořením zledovatělé vrstvy způsobuje jeho neschůdnost. Povinnost odstranění takovéto závady je na tom, kdo znečištění či závadu způsobil, v tomto případě opět vlastník nemovitosti, který je také povinen v souladu se zákonem o pozemních komunikacích tuto závadu neprodleně oznámit vlastníkovi komunikace (chodníku).
Příslušníci Hasičského záchranného sboru ČR sníh ze střech neodklízejí, je odpovědností majitelů, aby si na tuto službu včas objednali soukromou firmu. Profesionální hasiči jsou určeni k záchranné činnosti a zasahují pouze v případě, kdy jsou bezprostředně ohroženy životy, zdraví popř. majetek občanů. Hasiči také mohou pomoci v místech s větším pohybem osob (např. centra měst), na školách nebo zdravotnických zařízeních.
A co dělat, když ke škodě či úrazu dojde?
1. Škodu zadokumentovat, vyfotit.
2. Zjistit, kdo je majitelem domu a domluvit se s ním.
3. V ideálním případě si zajistit svědky nehody nebo úrazu.
4. Kontaktovat příslušnou pojišťovnu.