TV Polar: Jaké jsou povinnosti majitele nemovitostí ohledně údržby komínů?
PK: "Záleží na tom, jakým topivem topí, podle toho jednou až třikrát ročně. Záleží na něm, jestli si to udělá svépomocí nebo si zajistí kominíka. U tuhého paliva 3x ročně, kdo používá tuhá paliva jen sezóně, tak dvakrát ročně a nejlepší to je u plynu, jednou ročně. Co je ale důležité, nechat si jednou ročně sepsat revizní zprávu."
TV Polar: Když tu zprávu nemáme, asi potom plnění pojišťovny není takové, jaké bychom si představovali a také nás může postihnout nějaký postih. Kdo tuto povinnost kontroluje?
PK: "Není žádná zákonná povinnost, která by ukládala to, že by někdo mohl vejít do soukromého domu a provádět kontrolu toho, zda je komín vyčištěn a zda o tom je nějaká zpráva. Ale v případě požáru se vyšetřuje příčina a v případě, že se zjistí, že je příčina v důsledku nevyčištěných sazí nebo vadné konstrukce komína, tak bude požadován doklad o vyčistění. Pokud by se stalo, že doklad by zhořel, kopii má firma, která čistění provedla."
TV Polar: Co všechno může v komíně hořet?
PK: "Ročně v MS kraji vzniká v důsledku špatně ošetřených komínů na sto požárů. Nejčastěji vyjíždějí hasiči k nevyčistěným sazím v komíně. Tady bych chtěl upozornit na to, že v žádném případě se nesmí tento typ požáru hasit vodou - zásadně pískem, ale nejlepší je, zavolat si raději hasiče. Někdy se stane, že do komína spadne pták a vznikne problém, ale v MS kraji je časté, že komín začne hořet od nějakého starého trámu, což bývá zejména u starších staveb."