Projekt Zelené město probíhá od června do prvního týdne v září. Celkem tak během prázdnin umožní město brigádu 56 mladým lidem. V každém týdenním turnusu pracuje osm studentů.
Kateřina Kuželová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín
“Každý z nich může pracovat maximálně deset pracovních dnů, to znamená, že nejvyšší částka, kterou si vydělá, je čtyři tisíce osm set,”
Studenti budou většinou pomáhat ve veřejné zeleni. Čeká je pletí záhonů a úklid suchých větví po ořezu. První skupina nastoupila v Lesoparku Skalky.
Kateřina Kuželová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín
“V Lesoparku je největší problém pletí růží, protože to je potřeba alespoň dvanáct krát za rok, dále se plejí trvalkové záhony a snažíme se některé keřové skupiny, které nebyly zakůrovány, tak se vyplejí a zasypou štěpkou,”
Do projektu se mohl přihlásit každý student, který nejpozději v den nástupu na brigádu dosáhne 16ti let. Zájem projevili zejména čerství maturanti.
anketa: účastníci projektu
“Nebylo těžké získat brigádu, mám i jiné brigády. Na Zelené město jsem se přihlásil jen tak ze srandy, je to takové uvolnění po maturitě,”
“Už jsem tu byl i předminulý rok, je to letos moje první brigáda a v v červenci a srpnu plánuji jít ještě někam jinam,”
“Určitě mám v plánu dělat toho více, ale v červnu jsem nic jiného nenašel, tak jsem tady,”
Kateřina Kuželová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín
“Byli jsme docela překvapeni, protože oproti loňskému roku, kdy ten zájem byl několikanásobný, tak teď jsme měli přihlášených 78 studentů,”
Výběr účastníku i tak proběhl losováním. Organizačně se na brigádách podílí kromě odboru životního prostředí také technické služby. Z městského rozpočtu je letos na projekt vyčleněno 200 tisíc korun.