Před několika týdny doputovala do Nového Jičína zpráva z Vídeňské univerzity, že na hradě Hardegg připravují výstavu sbírek novojičínského rodáka Dominika Bilimka, cisterciánského mnicha a především velkého přírodovědec 19. století, který za svůj život shromáždil několik desítek tisíc unikátních muzejních materiálů.
“Přírodovědecká univerzita, která má své hlavní sídlo v domě Johanna Gregora Mendela, dalšího významného rodáka zdejšího regionu, získala asi 9 tisíc unikátních exponátů minerálů, fosílií a paleontologických druhů v opatství Heiligenkreuz. Tato kolekce je nyní odborně zpracovávána klogey z Berlína,” uvedl Radek Polách.
Následně se část sbírky Dominika Bilimka přemístí na výstavu na hrad Hardegg, v blízkosti rakousko-moravských hranic, která bude zahájena 5. dubna.
“V roce 1865 odjel společně s císařem Maxmiliánem Mexickým do Mexika, kde se stal spoluzakladatelem národního muzea a knihovny, a také z těchto lokalit jsou exponáty, které se připravují pro výstavu,” podotkl Radek Polách.
Sbírky Dominika Bilimka rovněž tvoří základ prvních expozic novojičínského muzea. V Žerotínském zámku se stále nachází několik set jeho exponátů. Ty ale v podstatě najdeme po celém světě.
“V Mexiku, New Yorku, Bruselu, v Petrohradě, Londýně, Paříži a samozřejmě v Miramare, kde působil jako kustod tamějšího muzea v nádherné císařské rezidenci. Stal se spoluzakladatelem mnoha významných sbírek a také muzeí i ve Vídni a samozřejmě spoluzakladatelem muzea v Novém Jičíně,” uzavřel Radek Polách.
Dominik Bilimek se v Novém Jičíně narodil 25. února 1813 a zemřel v roce 1884 ve Vídni, je považován za jednoho z největších sběratelů 19. století, který se o své sbírky neváhal podělit s muzei a univerzitami. Několik desítek druhů fauny a flóry po něm bylo dokonce pojmenováno - označují se Bilimeky.