Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Město má plán, jak reagovat na změnu klimatu, podstatné je udržet vodu v půdě

Nový Jičín |

Město má plán, jak reagovat na dopady změny klimatu. Adaptační strategii připravovalo spolu s odborníky a veřejností téměř dva roky. Teď ji schválilo zastupitelstvo. Prvním konkrétním krokem bylo také přijetí nové vyhlášky o sečení trávy.

Povodně, sucho nebo jiné extrémní projevy počasí. Nový Jičín chce být na tyto negativní dopady změny klimatu lépe připraven a nachystal konkrétních opatření, která je mají zmírnit.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Samozřejmě my si nemyslíme, že jako město jsme schopni změnit fakt, že se klima mění, ale můžeme na něj reagovat a právě to má za úkol ten zpracovaný dokument Adaptační strategie na změnu klimatu.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Je to souhrn opatření stávajících budov, ale i nově budovaných budov, veřejných prostor, parkovišť, hřišť, kdy město reaguje na tyto klimatické změny.”

Dokument má čtyři části. První je analýza zranitelnosti území města, vzešla také z dotazníků, který vyplnilo 330 obyvatel. Dále je to Katalog adaptačních opatření, a nejzásadnější částí je samotný akční plán navrhující 145 konkrétních míst, kde by bylo možné navržená opatření realizovat. Zastupitelé jej schválili 15. března.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ten samotná akční plán obsahuje i několik pozitivních příkladů, například malý mokřad, který máme mezi ulicí Dlouhou a Loučkou, nebo zelená stěna, která je poblíž dnešní obchodní galerie Tabačka.”

Posledním dílem dokumentu je mapa adaptačních opatření.

V oblastech náchylných na povodně, v okolí Jičínky a Grasmanky, jsou navrženy úpravy koryt. Na náměstí, které je naopak nejteplejším místem města, strategie podporuje dlouho diskutovanou výsadbu stromů.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: ”Takže my se i na základě tohoto dokumentu pokusíme vyvinout jednání s Národním památkovým ústavem, zda by bylo možné stromy alespoň v omezené míře přímo na náměstí vysadit."

Doporučení z adaptační strategie by se měla dotknout nově plánovaných staveb nebo rekonstrukcí. Například parkovací plochy by měly být pokryty propustnou dlažbou.

Eva Bártková, vedoucí Odboru životního prostředí, Nový Jičín: “Také jsme přemýšleli o tom, jestli voda, která stéká, by nemohla být zaústěna do různých průlehů nebo zelených ploch, aby nebyla zachycována do kanalizace a rychle odváděna z města, aby zasakovala v rámci toho města. Samozřejmě že je nutné najít vhodné plochy pro tento účel. Jako dobrý příklad bych uvedla jednu věc, kterou už jsme zrealizovali, a která se osvědčila. U jedné mateřské školy máme spravenou zahradu, je tam svah a dešťové vody tam poměrně prudce stékaly a ničily ty nové úpravy, tak jsme vybudovali takový průleh nad tou zahradou. Je asi dva roky staré a zjistili jsme, že je to velmi účinné. Takže to je dobrý příklad, který se nám osvědčil, který bychom chtěli využít i na jiných místech, kde to bude vhodné.”

Podle Evy Bártkové bude odbor životního prostředí klást důraz právě na to, aby se zpracovaná strategie nestala jen dokumentem do šuplíku, ale aby byla rozumně prosazována v praxi.

Souvisejícím krokem je i změna vyhlášky města, která snižuje počet sekání trávy v některých lokalitách ze čtyř na dvě ročně.

Eva Bártková, vedoucí Odboru životního prostředí, Nový Jičín: ”Protože bývá sucho a není žádoucí všechny plochy sekant takto intenzivně, tak jsme z té obecně závazné vyhlášky vyjmuli 11 ploch, kde není nutné sekat tak často. My jsme ty plochy vybrali poměrně pečlivě, protože si uvědomujeme, že občané mohou také nesouhlasit a chtějí mít v okolí posekanou trávu.”

Omezení sečí se týká ploch vzdálenějších od obydlí, jsou to například svahy kolem hlavního průtahu městem, lokalita Malého náměstí nebo trávník mezi Grasmankou a Palackého ulicí.

Zhruba polovina z navržených téměř 150 konkrétních opatření adaptační strategie se týká pozemků nebo staveb ve vlastnictví města, druhá polovina je v majetku soukromých osob. Město se na ně pokusí apelovat, aby se jimi také řídili.

Na adaptační strategii pracovala specializovaná firma, dotčené odbory města a vyjadřovala se k ní i veřejnost. Veškeré dokumenty jsou ke stažení na webu města v sekci rozvoj města.

Nahlásit chybu


K tématu

Ostrava má nový strategický plán, prioritou je bydlení i architektura

29. března 2024 16:47 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava má nový strategický plán. Vybrala si stěžejní témata, na která se bude v příštích letech zaměřovat a rozvíjet je až do roku 2030. Prioritami plánu je kvalitní bydlení a architektura, energetika i plnění role metropole či mnohé další.

Primátor Frýdku-Místku zhodnotil rok 2024, město se daří postupně rozvíjet

Primátor Frýdku-Místku Petr Korč bilancoval rok 2024 jako období plné výzev i úspěchů. Město dokončilo řadu klíčových projektů v infrastruktuře, školství i sportu. Zároveň představil i několik vizí do budoucna. Především podporu mládežnického sportu, investice do městské infrastruktury a rozvoj kulturního a volnočasového zázemí.


Bourání mostu nad ulicí Polanecká v Ostravě-Svinově začala

Bourání mostů na Rudné ulici v Ostravě-Svinově začalo. Polanecká ulice pod mosty je úplně uzavřena a řidiči tak musí využívat objízdné trasy. Rekonstrukce mostů za 95,6 milionu korun by měla být dokončena před létem příštího roku.

Příspěvek Corrency mohou obyvatelé Ostravy-Jihu využít i letos

Projekt Corrency, díky kterému mají obyvatelé Ostravy-Jihu možnost využít příspěvek na volnočasové aktivity, se spouští i v roce 2025. Systém má opět dvě oblasti, zaměřeny na děti a kulturu. Do obou se lidé mohou přihlásit od 20. ledna.

Řidič BMW zapnul ostřikovače a srazil ženu, která přecházela mimo přechod

Dnes 12:08 | Opava | Jiří Cileček

Mladý řidič BMW srazil v pondělí brzy ráno chodkyni v Opavě. Údajně ji neviděl, protože zrovna zapnul ostřikovače a stěrače. Žena přecházela navíc mimo přechod pro chodce. V ohrožení života byla přepravena do nemocnice.

Cena tepla pro obyvatele Nového Jičína je pro rok 2025 mírně nižší

Obyvatelé Nového Jičína zaplatí letos za dodávky tepla a teplé vody o něco méně než loni. Cena je od 1. ledna nižší zhruba o čtyři procenta.

Manželé z Frýdku-Místku pomohli jako pěstouni za 11 let s péčí o 15 dětí

Rozhodli se stát pěstouny a pomáhat dětem ve složité životní situaci. Za 11 let pomohli manželé Buštíkovi z Frýdku-Místku vychovat 15 dětí. Město je za jejich záslužnou činnost ocenilo a doufá, že jejich příběh motivuje i další páry k tomu, aby se staly pěstouny.

Opava chce omezit zneužívání sběrných dvorů lidmi odjinud. Začne vydávat odpadové karty

Opava vyrazila do boje proti zneužívání sběrných dvorů ve městě. Odpady do nich neoprávněně vozí nejen obyvatelé jiných obcí, ale i podnikatelé. Změnit to má odpadová karta.

Nový Jičín bude mít z D48 přímý sjezd do průmyslové zóny, snaží se získat úlevu od dálničního poplatku

Na dálnici D48 zbývá dokončit dva úseky. Jeden z nich je u Nového Jičína. Zdejší radnici se podařilo vyjednat přímý sjezd do průmyslové zóny a současně se snaží o zneplatnění části dálnice, která byla zprovozněna loni v prosinci.

Hasič během volna prohledal se svědky hořící chatu na Frýdecko-Místecku

Dnes 11:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Hasič během osobního volna pomohl u požáru v Horní Lomné na Frýdecko-Místecku. Spolu se dvěma svědky vtrhli dovnitř a snažili se zjistit, zda v hořícím objektu někdo nezůstal. Oheň napáchal škodu za milion korun.

Používal cizí identitu a podvedl 1 700 lidí. Za peníze dopředu nabízel zboží, které neměl

Dnes 15:39 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policie obvinila 32letého muže ze Středočeského kraje z podvodů a zneužívání cizích identit. Během tří let údajně nabízel zboží, které nikdy neexistovalo, a podvodně získal více než 6,7 milionu korun. Celkově je evidováno téměř 1 700 poškozených. Na případu pracovali kriminalisté z několika krajů, kteří postupně shromáždili obsáhlý důkazní materiál.

Školáci se utkali v lyžařských závodech. Ostravské sportovní hry fungují už pátým rokem

Nový ročník Ostravských sportovních her přináší pestrý program plný pohybu, nadšení a vzájemného soutěžení mezi žáky. Jedním z vrcholů byl lyžařský závod mezi přihlášenými školami na oblíbeném kopci Skalka.


Výstava fotografií v Návštěvnickém centru zve na toulky po horách

Návštěvnické centrum zve na výstavu fotografií z hor. Snímky přináší jedinečný pohled na krásy Jeseníků, Bílých Karpat nebo Švýcarského národního parku. Tedy z míst, kde se autor po horách rád toulal.

BEZ KOMENTÁŘE: Tříkráloví koledníci prošli Studénkou

11. ledna 2025 9:46 | Studénka | Jan Plášil | Expres Studénky

Hlavním koledovacím dnem ve Studénce byla sobota.

Tříkrálový průvod podpořil charitní sbírku i křesťanské tradice

Tříkrálový průvod k betlému na náměstí je novodobou tradicí, která oživuje atmosféru města po vánočních svátcích. Účastníci v kostýmech podporují nejen probíhající charitní sbírku, ale také připomínají křesťanské tradice.

Do procesu výroby klobouků dostane návštěvníky novojičínské expozice virtuální realita

Klobouková expozice v novojičínském Návštěvnickém centru představila novinku. Jedná se o virtuální realitu, které dává možnost nahlédnout do provozu výroby klobouků ve společnosti Tonak. Investorem inovativního prvku je Moravskoslezský kraj.

V Novém Jičíně klesla cena tepla pro letošní rok o čtyři procenta

Obyvatelé Nového Jičína zaplatí letos za dodávky tepla a teplé vody o něco méně než loni. Cena je od 1. ledna nižší zhruba o čtyři procenta.

Studénecká laťka prověřila sportovce čtyř škol

9. ledna 2025 9:30 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

V tělocvičně Základní školy Butovická se uskutečnila sportovní soutěž ve skoku vysokém Studénecká laťka. Zúčastnili se jí žáci ze základních škol ze Studénky a Bílovce.

Město má plán, jak reagovat na změnu klimatu, podstatné je udržet vodu v půdě
Vydáno 2. dubna 2021 8:22, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Město má plán, jak reagovat na dopady změny klimatu. Adaptační strategii připravovalo spolu s odborníky a veřejností téměř dva roky. Teď ji schválilo zastupitelstvo. Prvním konkrétním krokem bylo také přijetí nové vyhlášky o sečení trávy.

Povodně, sucho nebo jiné extrémní projevy počasí. Nový Jičín chce být na tyto negativní dopady změny klimatu lépe připraven a nachystal konkrétních opatření, která je mají zmírnit.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Samozřejmě my si nemyslíme, že jako město jsme schopni změnit fakt, že se klima mění, ale můžeme na něj reagovat a právě to má za úkol ten zpracovaný dokument Adaptační strategie na změnu klimatu.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Je to souhrn opatření stávajících budov, ale i nově budovaných budov, veřejných prostor, parkovišť, hřišť, kdy město reaguje na tyto klimatické změny.”

Dokument má čtyři části. První je analýza zranitelnosti území města, vzešla také z dotazníků, který vyplnilo 330 obyvatel. Dále je to Katalog adaptačních opatření, a nejzásadnější částí je samotný akční plán navrhující 145 konkrétních míst, kde by bylo možné navržená opatření realizovat. Zastupitelé jej schválili 15. března.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ten samotná akční plán obsahuje i několik pozitivních příkladů, například malý mokřad, který máme mezi ulicí Dlouhou a Loučkou, nebo zelená stěna, která je poblíž dnešní obchodní galerie Tabačka.”

Posledním dílem dokumentu je mapa adaptačních opatření.

V oblastech náchylných na povodně, v okolí Jičínky a Grasmanky, jsou navrženy úpravy koryt. Na náměstí, které je naopak nejteplejším místem města, strategie podporuje dlouho diskutovanou výsadbu stromů.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: ”Takže my se i na základě tohoto dokumentu pokusíme vyvinout jednání s Národním památkovým ústavem, zda by bylo možné stromy alespoň v omezené míře přímo na náměstí vysadit."

Doporučení z adaptační strategie by se měla dotknout nově plánovaných staveb nebo rekonstrukcí. Například parkovací plochy by měly být pokryty propustnou dlažbou.

Eva Bártková, vedoucí Odboru životního prostředí, Nový Jičín: “Také jsme přemýšleli o tom, jestli voda, která stéká, by nemohla být zaústěna do různých průlehů nebo zelených ploch, aby nebyla zachycována do kanalizace a rychle odváděna z města, aby zasakovala v rámci toho města. Samozřejmě že je nutné najít vhodné plochy pro tento účel. Jako dobrý příklad bych uvedla jednu věc, kterou už jsme zrealizovali, a která se osvědčila. U jedné mateřské školy máme spravenou zahradu, je tam svah a dešťové vody tam poměrně prudce stékaly a ničily ty nové úpravy, tak jsme vybudovali takový průleh nad tou zahradou. Je asi dva roky staré a zjistili jsme, že je to velmi účinné. Takže to je dobrý příklad, který se nám osvědčil, který bychom chtěli využít i na jiných místech, kde to bude vhodné.”

Podle Evy Bártkové bude odbor životního prostředí klást důraz právě na to, aby se zpracovaná strategie nestala jen dokumentem do šuplíku, ale aby byla rozumně prosazována v praxi.

Souvisejícím krokem je i změna vyhlášky města, která snižuje počet sekání trávy v některých lokalitách ze čtyř na dvě ročně.

Eva Bártková, vedoucí Odboru životního prostředí, Nový Jičín: ”Protože bývá sucho a není žádoucí všechny plochy sekant takto intenzivně, tak jsme z té obecně závazné vyhlášky vyjmuli 11 ploch, kde není nutné sekat tak často. My jsme ty plochy vybrali poměrně pečlivě, protože si uvědomujeme, že občané mohou také nesouhlasit a chtějí mít v okolí posekanou trávu.”

Omezení sečí se týká ploch vzdálenějších od obydlí, jsou to například svahy kolem hlavního průtahu městem, lokalita Malého náměstí nebo trávník mezi Grasmankou a Palackého ulicí.

Zhruba polovina z navržených téměř 150 konkrétních opatření adaptační strategie se týká pozemků nebo staveb ve vlastnictví města, druhá polovina je v majetku soukromých osob. Město se na ně pokusí apelovat, aby se jimi také řídili.

Na adaptační strategii pracovala specializovaná firma, dotčené odbory města a vyjadřovala se k ní i veřejnost. Veškeré dokumenty jsou ke stažení na webu města v sekci rozvoj města.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000024717/mesto-ma-plan-jak-reagovat-na-zmenu-klimatu-podstatne-je-udrzet-vodu-v-pude