Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Používal cizí identitu a podvedl 1 700 lidí. Za peníze dopředu nabízel zboží, které neměl

Celý MS kraj |

Policie obvinila 32letého muže ze Středočeského kraje z podvodů a zneužívání cizích identit. Během tří let údajně nabízel zboží, které nikdy neexistovalo, a podvodně získal více než 6,7 milionu korun. Celkově je evidováno téměř 1 700 poškozených. Na případu pracovali kriminalisté z několika krajů, kteří postupně shromáždili obsáhlý důkazní materiál.

video: Policie ČR

32letý muž ze Středočeského kraje od roku 2017 do roku 2020 nabízel na inzertních serverech a online tržištích k prodeji mobily, herní konzole a jiné zboží. Věci ale nikdy neměl a ani nedodal. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Pro získání důvěry kupujících měl používat fotokopie dokladů několika desítek osob, pod jejichž identitou vystupoval. I oni jsou poškozeni, neboť fotokopie dokladů na nich s využitím sociálního inženýrství vylákal, když zareagovali na jeho nabídku úvěru. Měl dokonce užívat přes 100 bankovních účtů na jejich identity. Celkově měl provést na 900 transakcí a podvodně získané peníze buď vybírat, nebo nakupovat virtuální měnu. V součtu je u spisu téměř 1 700 poškozených, způsobená škoda se pohybuje kolem 6,7 milionu korun a o škodu více než 300 000 korun se měl pokusit."

Na případu pracovali kriminalisté oddělení kybernetické kriminality Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje a z téhož oddělení i kriminalisté z Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje. Po vyhodnocení věci byly oba spisové materiály spojeny a prověřování již pokračovalo pouze v Ostravě.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Spisový materiál, který se průběžně rozšiřoval o další skutky, čítá aktuálně cca 120 šanonů. Poškození jsou nejen z Moravskoslezského kraje, ale z celé republiky (Pelhřimov, Praha, Cheb, Klatovy, Hodonín, Ústí n. Labem...).. Objasnění bylo časově i odborně náročné. Bylo třeba každou výpověď poškozených zadokumentovat, zanalyzovat a s informacemi pracovat. Výslechy mnohých z 1 700 poškozených zajišťovali kolegové v dalších krajích, kteří k našemu spisu zasílali množství trestních oznámení."

Kriminalisté byli v úzkém a pravidelném kontaktu s provozovateli internetových serverů, bankovních institucí a dalších společností, i jimi poskytnuté informace vyhodnocovali. Pracovali i se závěry znaleckého zkoumání věcí, typu elektronika, zajištěných nejen při domovní prohlídce.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Kriminalista, který vedl prověřování, správně vsadil na své zkušenosti. Opět se mu osvědčilo vytváření grafů, schémat propojení a obsáhlých přehledů, například skutků, poškozených osob či zneužitých identit. Jen takto se dají přehledně zachytit jednotlivé aspekty a propojení v tak rozsáhlých případech."

Po náročném rozklíčování policisté nakonec na podvodníka přišli.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Vrchní komisař krajského odboru analytiky a kybernetické kriminality v prosinci 2024 obvinil 32letého muže ze Středočeského kraje ze zločinu podvodu dílem dokonaným a dílem nedokonaným a ze zvlášť závažného zločinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Za výše popsané jednání mu hrozí trest v rozmezí 8 až 12 let."

Paradoxní je, že muž už sedí ve vězení. Od roku 2020 je tam za podobné podvody. Odsouzen byl dokonce už počtvrté. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Dalo by se říci, že si touto trestnou činností vydělával na živobytí. Každopádně, musel se svým způsobem snažit, promýšlet jednání a vyvíjet činnost, například intenzivně komunikovat s poškozenými, řešit stovky e-mailů, ve kterých jednou vystupoval jako muž, jindy jako žena. Řešil i transakce a částečně měl myslet i na to, jak zahladit stopy."

Pokud se stanete obětí jakéhokoliv podvodu, ať už při prodeji nebo nákupu zboží na internetu, je dobré událost nahlásit. I když je škoda malého rozsahu, podvedených bývá často mnohem více a policisté pak viníkům škody posčítají. Pokud se je podaří dopadnout, hrozí jim pak vyšší tresty.

Příklady podvodných textů od obviněného muže; zdroj: Policie ČR

Nahlásit chybu


K tématu

Falešný bankéř připravil ženu za hodinu o 3 miliony. Pozor na důmyslné finty podvodníků

2. dubna 2025 13:41 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Jen oči pro pláč bohužel zůstávají lidem, kteří naletí falešným bankéřům. Ti dokáží doslova během chvíle připravit lidi o statisíce i miliony korun. A podvedených bohužel stále přibývá. Letos už kriminalisté v Moravskoslezském kraji řeší na 40 případů se škodou téměř 15 milionů korun. Policie varuje: nikdy nesdělujte své údaje po telefonu a ověřujte si informace přímo u své banky.

Vidina vysokého zhodnocení peněz připravila dva muže z Karvinska o 3 miliony

18. ledna 2025 15:43 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Inzerát na internetu sliboval vysoké zhodnocení peněz. Jenže šlo o podvod. Dva muži z Karvinska se chytili na udičku a podvodníci je dokázali tak oklamat, že jim muži bezmezně důvěřovali. Nakonec jim podvedení muži poslali dohromady téměř 3 miliony korun.

Falešná reklama se známým politikem připravila ženu z Karvinska o milion korun

21. května 2025 12:23 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Začalo to reklamou se známou tváří a slibem rychlého zisku. Skončilo ztrátou téměř milionu korun. Policisté z Karviné prověřují další případ internetového podvodu, při kterém byla žena několikrát zmanipulována a přesvědčena k převodu vysokých částek.


Žena, kterou srazilo auto v Ostravě na Mariánskohorské, zemřela

Dnes 16:55 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Šla v odstavném pruhu v protisměru a srazilo ji auto. Do nemocnice ji odvezli v kritickém stavu. Později ale přišla zpráva, že 61letá žena bohužel zemřela. Případ si převzali kriminalisté.

Ve Frýdku-Místku je vystaveno 350 betlémů z celého světa

Dnes 15:10 | Frýdek-Místek | Libor Běčák

Zhruba 350 betlémů z celého světa je vystaveno v Základní škole v ulici Československé armády ve Frýdku-Místku. Betlémy jsou vyrobené z nejrůznějších materiálů a některé jsou tak malé, že je k jejich prohlédnutí nutné použít lupu.

Ostravské letiště překonalo hranici půl milionu odbavených cestujících

Dnes 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Letiště Leoše Janáčka Ostrava letos poprvé ve své historii odbavilo více než půl milionu cestujících. Významný milník potvrzuje rostoucí zájem o regionální letiště a širší nabídku pravidelných i charterových letů.

OKD uctilo památku třinácti obětí neštěstí na dole ČSM z roku 2018

Dnes 14:16 | Stonava | Jiří Cileček

Ve Stonavě se uskutečnil pietní akt na památku třinácti horníků, kteří zahynuli při výbuchu metanu na Dole ČSM v prosinci roku 2018. Zástupci společnosti OKD spolu s hosty uctili památku jedné z nejtragičtějších událostí v historii tuzemského hornictví.

Těšínské divadlo je otevřeno po rozsáhlé rekonstrukci, vyšla na téměř 140 milionů korun

Rekonstrukce Těšínského divadla přinesla moderní technické zázemí, nové prostory pro diváky i umělce a zároveň vzniklo úplně nové Divadelní a kulturní centrum. To má rozšířit nabídku kulturního vyžití v Českém Těšíně.


V sídle CKV v centru Ostravy vyrostla Betlémská Jurta bratří Formanů

Včera 11:30 | Ostrava-Centrum | Andrea Holeszová

Prostory Vily Hanse Ulricha na Sokolské třídě v Ostravě se proměnily ve výjimečné místo plné vánoční atmosféry, poezie a klidu. Divadlo bratří Formanů a jejich přátel představilo v Centru kultury a vzdělávání interaktivní expozici Betlémská jurta.

Domov Korýtko bude nejmodernějším zařízením pro seniory v Ostravě

Včera 17:26 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Rozsáhlá rekonstrukce a přístavba Domova Korýtko v Ostravě se blíží k závěru. Stavba se kvůli technickým komplikacím protáhla o dva roky a výrazně prodražila. Hotová by ale měla být v únoru. Konečná kapacita bude 254 klientů.

Radnice potěšila osamělé seniory vánočním obědem

Včera 11:26 | Havířov | Bára Kelnerová

Ve městě žije řada osamělých seniorů, kteří ale mají rádi společnost. Právě pro ně radnice každoročně pořádá společný vánoční oběd. Příjemné setkání potěšilo všechny zúčastněné.

Rodinné centrum shromáždilo přes stovku dárků, předalo je i dětskému domovu

Včera 15:07 | Studénka | Petra Dorazilová

Akce Krabice od bot, kterou pořádalo rodinné centrum ve Studénce, přinese radost více než stovce dětí. Díky štědrosti dárců se podařilo předat vánoční balíčky i v dětském domově v Novém Jičíně.

Radary ve Starém Městě hlídají rychlost řidičů

18. prosince 2025 17:28 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Ve Starém Městě u Frýdku-Místku bylo zavedeno automatizované úsekové měření rychlosti na ulici Na Baštici. Zařízení měří obousměrně a je zaměřeno na zvýšení bezpečnosti v obci.

Opilý posprejoval policejní stanici a několik budov. Způsobil škodu za 27 tisíc

Včera 10:29 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Nepěknými nápisy poškodil objekty i budovy. Vyřádil se i na stěně policejní stanice. Strážníci z Kopřivnice dopadli opilého sprejera díky kamerám. Svým čmáráním způsobil škodu za 27 tisíc korun. Může jít do vězení na jeden rok.

Rekonstrukce budovy SŠE, po několika měsících už škola sčítá energetické úspory

18. prosince 2025 11:28 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Střední škola elektrotechnická v Ostravě má za sebou rozsáhlou stavební rekonstrukci. Cílem bylo snížení energetické náročnosti budovy i zlepšení podmínek pro výuku. Celkové náklady se vyšplhaly na více jak 12 mil. korun a většinu zaplatil MS kraj ze svého rozpočtu. Střední školu elektrotechnickou navštěvuje aktuálně okolo 640 studentů.

Moravskoslezský kraj dál posiluje vybavení hasičů, techniku dostali dobrovolní i profesionální hasiči

18. prosince 2025 11:09 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Moravskoslezský kraj dál posiluje vybavení hasičů. Hejtman Josef Bělica předal dobrovolným jednotkám novou moderní techniku za 10 milionů korun. Kraj tím chce zvýšit bezpečnost zásahů i připravenost na mimořádné události.

Únik na dani za šest milionů. Žena prodávala nekolkované cigarety ve své prodejně

18. prosince 2025 10:03 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Jedna žena dovážela a druhá prodávala nekolkované tabákové výrobky. Starší je nabízela v obchodě v Bílovci. Mladší schovávala 1,3 milionů cigaret a 22 kilo tabáku ve své garáži. Celkem způsobily únik na dani v hodnotě šest milionů korun. Oběma hrozí několik let ve vězení.

Začaly platit změny v hromadné dopravě v Moravskoslezském kraji, dejte pozor na drobné úpravy v jízdních řádech

18. prosince 2025 8:19 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Od neděle 14. prosince vstoupily v platnost změny jízdních řádů v integrovaném dopravním systému ODIS. Úpravy se týkají železniční i autobusové dopravy v Moravskoslezském kraji a přinášejí nové spoje, lepší návaznosti i změny v odbavení cestujících.

Používal cizí identitu a podvedl 1 700 lidí. Za peníze dopředu nabízel zboží, které neměl
Vydáno 13. ledna 2025 15:39, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Policie obvinila 32letého muže ze Středočeského kraje z podvodů a zneužívání cizích identit. Během tří let údajně nabízel zboží, které nikdy neexistovalo, a podvodně získal více než 6,7 milionu korun. Celkově je evidováno téměř 1 700 poškozených. Na případu pracovali kriminalisté z několika krajů, kteří postupně shromáždili obsáhlý důkazní materiál.

video: Policie ČR

32letý muž ze Středočeského kraje od roku 2017 do roku 2020 nabízel na inzertních serverech a online tržištích k prodeji mobily, herní konzole a jiné zboží. Věci ale nikdy neměl a ani nedodal. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Pro získání důvěry kupujících měl používat fotokopie dokladů několika desítek osob, pod jejichž identitou vystupoval. I oni jsou poškozeni, neboť fotokopie dokladů na nich s využitím sociálního inženýrství vylákal, když zareagovali na jeho nabídku úvěru. Měl dokonce užívat přes 100 bankovních účtů na jejich identity. Celkově měl provést na 900 transakcí a podvodně získané peníze buď vybírat, nebo nakupovat virtuální měnu. V součtu je u spisu téměř 1 700 poškozených, způsobená škoda se pohybuje kolem 6,7 milionu korun a o škodu více než 300 000 korun se měl pokusit."

Na případu pracovali kriminalisté oddělení kybernetické kriminality Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje a z téhož oddělení i kriminalisté z Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje. Po vyhodnocení věci byly oba spisové materiály spojeny a prověřování již pokračovalo pouze v Ostravě.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Spisový materiál, který se průběžně rozšiřoval o další skutky, čítá aktuálně cca 120 šanonů. Poškození jsou nejen z Moravskoslezského kraje, ale z celé republiky (Pelhřimov, Praha, Cheb, Klatovy, Hodonín, Ústí n. Labem...).. Objasnění bylo časově i odborně náročné. Bylo třeba každou výpověď poškozených zadokumentovat, zanalyzovat a s informacemi pracovat. Výslechy mnohých z 1 700 poškozených zajišťovali kolegové v dalších krajích, kteří k našemu spisu zasílali množství trestních oznámení."

Kriminalisté byli v úzkém a pravidelném kontaktu s provozovateli internetových serverů, bankovních institucí a dalších společností, i jimi poskytnuté informace vyhodnocovali. Pracovali i se závěry znaleckého zkoumání věcí, typu elektronika, zajištěných nejen při domovní prohlídce.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Kriminalista, který vedl prověřování, správně vsadil na své zkušenosti. Opět se mu osvědčilo vytváření grafů, schémat propojení a obsáhlých přehledů, například skutků, poškozených osob či zneužitých identit. Jen takto se dají přehledně zachytit jednotlivé aspekty a propojení v tak rozsáhlých případech."

Po náročném rozklíčování policisté nakonec na podvodníka přišli.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Vrchní komisař krajského odboru analytiky a kybernetické kriminality v prosinci 2024 obvinil 32letého muže ze Středočeského kraje ze zločinu podvodu dílem dokonaným a dílem nedokonaným a ze zvlášť závažného zločinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Za výše popsané jednání mu hrozí trest v rozmezí 8 až 12 let."

Paradoxní je, že muž už sedí ve vězení. Od roku 2020 je tam za podobné podvody. Odsouzen byl dokonce už počtvrté. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Dalo by se říci, že si touto trestnou činností vydělával na živobytí. Každopádně, musel se svým způsobem snažit, promýšlet jednání a vyvíjet činnost, například intenzivně komunikovat s poškozenými, řešit stovky e-mailů, ve kterých jednou vystupoval jako muž, jindy jako žena. Řešil i transakce a částečně měl myslet i na to, jak zahladit stopy."

Pokud se stanete obětí jakéhokoliv podvodu, ať už při prodeji nebo nákupu zboží na internetu, je dobré událost nahlásit. I když je škoda malého rozsahu, podvedených bývá často mnohem více a policisté pak viníkům škody posčítají. Pokud se je podaří dopadnout, hrozí jim pak vyšší tresty.

Příklady podvodných textů od obviněného muže; zdroj: Policie ČR

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000046798/pouzival-cizi-identitu-a-podvedl-1-700-lidi-za-penize-dopredu-nabizel-zbozi-ktere-nemel