Jeden z posledních případů ukazuje, jak snadno lze člověka zmanipulovat. Zhruba třicetileté ženě z Karvinska zavolala neznámá žena, která se představila jako pracovnice banky a tvrdila, že někdo na její jméno zneužil osobní údaje a sjednal si půjčku.
Podvodník ženu přesvědčil k převodu peněz na nový účet, jehož číslo vůbec neznala a který byl dokonce v úplně jiné bance. Postupně jí radil, jak se má přihlásit na podivné internetové stránce, kde bylo jen logo banky a přihlašovací údaje. Nic dalšího.
Podvodník chtěl druhý den převádět ještě několik milionů
Žena se tedy obrátila na policii, ale bohužel jí zbyly maximálně tak oči pro pláč. Peníze z takových převodů jsou pak téměř nedohledatelné.
To už ale žena věděla, že se stala obětí podvodu a nikam už nic nepřeváděla.
Zabezpečení bank je na vysoké úrovni
Lidé si bohužel stále neuvědomují, že zabezpečení bank je dnes na velmi vysoké úrovni a je téměř nemožné účet napadnout. Je to částečně možné pouze, pokud sám majitel účtu sdělí podvodníkům veškeré své přihlašovací údaje a přístupy k bankovnictví, nebo údaje k platebním kartám. Navíc vše se dnes ověřuje i přes aplikace a lidé musí převody sami odsouhlasit. Banka na vysoké převody většinou reaguje SMS zprávou, emailem nebo hlášením v aplikaci banky přímo majiteli účtu. A později také její pracovníci skutečně volají, ale to už je většinou pozdě.
Banky dnes hodně trvají na používání vlastních aplikací v mobilních telefonech. Začaly také lidem posílat ověření právě do těchto aplikací. Pokud nemáte uloženo v telefonu číslo vašeho bankéře a on vám zavolá, aplikace banky vám hned ohlásí, že vám volá vaše banka. Toto je bezpečnostní systém, který už je téměř nemožné oklamat. To by se museli podvodníci opravdu nabourat přímo do systému bankovnictví, což je dnes opravdu téměř nemožné.
Legend, jak připravit podvodně lidi o peníze, je více
Jedná se o plané sliby ke zhodnocení peněz anebo příslib pomoci při vymáhání financí, o které poškození přišli právě při investici.
Loni moravskoslezští policisté řešili za první čtvrtletí 25 případů podvodů se škodou kolem čtyř milionů korun. Případů tak výrazně přibývá. Podvodníci dokážou být neskutečně přesvědčiví a dokud nezískají vaše peníze, tak jsou i slušní a milí. Po vyluxování vašich účtů a úspor se po nich vzápětí doslova slehne zem. Často bohužel ukradené peníze převádějí do zahraničí nebo do kryptoměny, kde jsou už těžko vypátratelné.