Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • PO ZŘÍCENÍ ČÁSTI HOTELU ZÁMEČEK V ČELADNÉ HASIČI VYPROŠŤOVALI ZASYPANÉ HOSTY
  • V SOBOTU SE V DOLNÍ OBLASTI VÍTKOVIC KONÁ GASTROFESTIVAL POJEZFEST
  • DVĚ LEVHARTÍ SAMIČKY NAROZENÉ V LISTOPADU UŽ POZNÁVAJÍ VENKOVNÍ VÝBĚH ZOO OV
  • V BESKYDSKÉ OBCI ŘEKA LIDÉ ODMÍTAJÍ ZÁMĚR ROZŠÍŘIT TĚŽBU V KAMENOLOMU
  • KAŠNA NA MASARYKOVĚ NÁMĚSTÍ V KARVINÉ SE REKONSTRUUJE PO JEJÍM POŠKOZENÍ
  • RADNICE MORAVSKÉ OSTRAVY A PŘÍVOZU SE ZAPOJÍ DO OSTRAVSKÉ MUZEJNÍ NOCI
  • NA SÍDLIŠTI DUBINA HOŘEL BYT, NĚKOLIK LIDÍ BYLO PŘED PLAMENY ZACHRÁNĚNO
  • KRAJ INVESTUJE DO PROMĚNY INTERNÁTU V OSTRAVĚ-ZÁBŘEHU
  • V OSTRAVĚ-PORUBĚ ZAČALO RAJONOVÉ ČIŠTĚNÍ KOMUNIKACÍ
  • PORUBSKÝ DEN BEZPEČÍ PŘILÁKAL DAVY LIDÍ, K VIDĚNÍ BYLY UKÁZKY SLOŽEK IZS
  • SŠ HOTELNICTVÍ A SLUŽEB V OPAVĚ REKONSTRUUJE PROSTORY ZNIČENÉ POVODNÍ
  • DOBROVOLNÍ HASIČI Z FRÝDKU VYHRÁLI KRAJSKOU SOUTĚŽ VE VYPROŠŤOVÁNÍ
  • FRÝDEK-MÍSTEK OPRAVÍ ČÁST TĚŠÍNSKÉ, SLEZSKÉ A TŘÍDY TGM. ŘIDIČE ČEKAJÍ UZAVÍRKY

Manželé z Frýdku-Místku pomohli jako pěstouni za 11 let s péčí o 15 dětí

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Rozhodli se stát pěstouny a pomáhat dětem ve složité životní situaci. Za 11 let pomohli manželé Buštíkovi z Frýdku-Místku vychovat 15 dětí. Město je za jejich záslužnou činnost ocenilo a doufá, že jejich příběh motivuje i další páry k tomu, aby se staly pěstouny.

Video Přehravač se načítá.
Načteno: 0%
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-

Manžele Buštíkovi z Frýdku-Místku přijal na magistrátu náměstek primátora, aby je osobně ocenil za dlouholetou pěstounskou péči a pomoc dětem s různými osudy.

Naděžda Buštíková, oceněná pěstounka: "Děláme to 11 let, 15 dětí. A co mě k tomu přivedlo? Práce, mě práce."
Petr Buštík, oceněný pěstoun: "Náhodou se k nám dostal leták Dejme dětem rodinu. A tak to vzniklo. Po roce nás schválili, protože jsme udělali všechny ty testy, co se musí absolvovat. No a než jsme měli dobu na rozmyšlení, patnáct dnů, z kraje, po tom schválení, že můžeme dělat pěstouny, tak už jsme měli holčičku připravenou v nemocnici na porodním. Jestli bychom ji vzali do pěstounství, no a Naděžda říkala, že hned, jakože jo. No a už začal ten kolotoč pěstounství na přechodnou dobu."

Jak dlouho u vás ty děti byly třeba?

Naděžda Buštíková, oceněná pěstounka: Většinou, no různě, od nejméně asi pár týdnů, šest týdnů a nejdéle dva roky." - A v jakých věkových kategoriích? - "Od miminek, nejstarší měl sedmnáct, ale ten tam byl tři měsíce. Většinou plus minus dvouleté, tříleté, roční."

Manželé během pěstounství vychovávali čtyři vlastní děti, včetně dvojčat.

Naděžda Buštíková, oceněná pěstounka: "Svoje děti jednak znáte a ty cizí, každý už má prožitý nějaký příběh. Jako čím starší dítě, tím je to náročnější. Jo, mají za sebou různá traumata, takže náročnější." - A co vám to dává? - "Co mi to dává? Obejmutí. Určitě takový pocit, že mě někdo potřebuje. A že já mu můžu nabídnout tu náruč a takovou tu oporu."
Petr Buštík, oceněný pěstoun: "A ten dobrý pocit, že jsme mohli někomu pomoct, ano, to určitě."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já je chci opravdu velmi ocenit a velmi si toho vážím. Protože díky tomu ty děti nemusely být někde v ústavu, ale mohly opravdu být v rodinném kruhu a v teple domova. A mohli potom ty děti dále předat třeba adoptivním rodičům, nebo některé se teda vrátily i ke svým biologickým rodičům. Ono existuje takový možná mýtus mezi lidmi, že děti v dětských domovech se mají dobře. Je to pravda, že po materiální stránce určitě, protože mají tam spoustu hraček, mají tam samozřejmě vzdělání, jezdí někde na výlety, ale chybí jim to nejdůležitější, a to je ta láska od toho rodiče. A to jim právě těm dětem manžele Buštíkovi mohli aspoň na krátkou dobu dát. Já věřím, že příběh manželů Buštíkových třeba namotivuje nové další pěstouny, protože opravdu pěstounů není mnoho a potřebujeme ve společnosti opravdu další pěstouny."

Každý, kdo by se chtěl stát pěstounem, tak se může obrátit na sociální odbor na úřadě ve svém městě. Více informací získá také na webu dejmedetemrodinu.cz.

Nahlásit chybu


K tématu

Frýdek-Místek pomáhá hledat pěstouny pro opuštěné děti

Frýdek-Místek hledá zájemce o pěstounskou péči. Cílem je zajistit plnohodnotný rodinný život dětem, které jsou opuštěné nebo z různých důvodů bez rodičů. Pěstouni mohou být i dočasní a starat se o děti různých věkových skupin.

Náhradní rodinná péče pomáhá dětem, které zažily domácí násilí

25. listopadu 2024 15:34 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Frýdek-Místek upozorňuje na důležitost ochrany dětí před násilím v rodině. Připojilo se proto k celostátní akci, která měla za cíl poskytnout veřejnosti prostor pro šíření povědomí o této problematice. Zároveň připomnělo důležitost pěstounské péče, která dětem pomáhá překlenout těžká období.

Kalendář na rok 2025 představí sociální služby ve Frýdku-Místku

Frýdek-Místek vydal nový kalendář na rok 2025. Ten letos představuje jednotlivé poskytovatele sociálních služeb. Kalendář představuje 27 služeb působících na území města a slouží nejen jako poděkování jejich zaměstnancům, ale také k informování veřejnosti.


Hasiči v noci vyprošťovali sutinami zasypané hosty zříceného hotelu v Čeladné

Dnes 6:32 | Čeladná | Libor Běčák

Dva lidi, které zavalily sutiny, vyprostili hasiči ze zborcených vnitřních prostor hotelů v Čeladné. Další hosty uvězněné ve vyšším patře evakuovali po žebříku.

Policejní video zachytilo ženu slézající po bleskosvodu z hořícího bytu, z domu byl zachráněn i vozíčkář

Dnes 13:57 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Policie aktualizovala informace týkající se čtvrtečního požáru bytu v domě na ostravském sídlišti Dubina. Krátce po poledni tam došlo v panelovém domě v ulici Milana Fialy k požáru, který si vyžádal zásah policie, hasičů i záchranářů. Díky rychlé reakci policistů se podařilo evakuovat zhruba čtyři desítky obyvatel, zachránit muže na vozíku i ženu prchající z okna.

Dobrovolní hasiči z Frýdku vyhráli krajskou soutěž ve vyprošťování

Dobrovolní hasiči z Frýdku vyhráli krajské kolo soutěže ve vyprošťování u dopravních nehod. Soutěž prověřila celkem 17 týmů profesionálních i dobrovolných jednotek, které se utkaly v simulacích reálných scénářů nehod. Frýdecký tým předvedl nejlepší výkon právě mezi dobrovolnými jednotkami.

Školáci soutěžili v netradičních disciplínách o finále Wolframu ve vojenském prostoru Libavá

Včera 11:27 | Havířov | Libor Běčák

V Havířově a Opavě odstartoval 8. ročník branně vědomostní soutěže Wolfram pro základní a střední školy Moravskoslezského kraje. Letos se do ní zapojilo rekordních 152 škol. Vítězové oblastních kol postoupí do zářijového finále ve vojenském prostoru Libavá.

Městské koupaliště v Opavě prochází rekonstrukcí. Povodně poškodily přízemí památkově chráněné budovy

7. května 2025 22:20 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Městské koupaliště v Opavě se připravuje na letní sezonu. Aktuálně prochází rekonstrukcí přízemí hlavní budovy, která je spolu s bazény vedena v seznamu kulturních památek a na které se podepsaly loňské zářijové povodně.

Šoférka s přetíženým návěsem na dezolátních pneumatikách ohrožovala všechny okolo

Včera 11:09 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Policisté, kteří se v rámci tzv. Kamion teamu zaměřují na kontroly nákladních vozidel, zaznamenali v minulých dnech hned několik hříšníků. Křiklavým případem byla 30letá řidička soupravy s pískem, která neuhlídala hmotnost nákladu, nedodržela bezpečnostní přestávky a především hazardovala na značně poškozených pneumatikách.

Největší hvězdy atletického světa přijedou do Ostravy. Zlatá tretra je velkým lákadlem i pro ně

Atletický mítink Zlatá tretra bude opět světový. Účast totiž potvrdily největší hvězdy současné atletiky v technických disciplínách - oštěpař Níradž Čopra a létající muž Armand "Mondo" Duplantis, který nemá konkurenci ve skoku o tyči.

Na sídlišti Dubina hořel byt, několik lidí bylo před plameny zachráněno, žena slezla 7 pater po hromosvodu

7. května 2025 12:45 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Exploze předcházela požáru bytu na sídlišti Ostravě-Dubina. Několik lidí bylo z domu evakuováno. Jedna žena se přímo z hořícího bytu zachránila slezením po hromosvodu. O zraněné se postarali zdravotníci záchranné služby. Potvrzenou obětí je pes.

Aktivita klíšťat je na vrcholu, lékaři doporučují očkování

Aktivita klíšťat je podle měření výskytu na vrcholu. A Krajská hygienická stanice eviduje první případy nemocných boreliózou i klíšťovou encefalitidou. Na očkování však stále není pozdě.

Obchvat kolem Karviné chce zamezit nehodovosti a instaluje bezpečnostní reflexní prvky

6. května 2025 16:04 | Karviná | Gabriela Stašová | Karvinský expres

Na obchvatu kolem Karviné přibudou nové bezpečnostní prvky, které zamezí dalším nehodám. Na křižovatce mezi obchvatem a Třídou 17. listopadu se totiž od jejího otevření stalo již dvanáct nehod.

Vrátní

Frýdlant nad Ostravicí Nástup: od 12. května 2025 od 132 Kč/hod.

Frýdek-Místek opraví část Těšínské, Slezské a třídy TGM. Řidiče čekají uzavírky

Frýdek-Místek čeká rekonstrukce jedné z dopravně nejvytíženějších ulic. Části T. G. Masaryka a přilehlé Těšínské. To přinese postupně několik uzavírek a celkově práce potrvají do konce letních prázdnin. Výsledkem bude nejen nový povrch, ale i bezpečnostní prvky a modernější řešení veřejného prostoru.

Zapojením do ADRABěhu podpoříte dobrovolnictví i ve Frýdku-Místku

Dobročinný ADRAběh se letos opět uskuteční také ve Frýdku-Místku. Závod s podtitulem Osamělost není radost se poběží ve čtvrtek 15. května v okolí Faunaparku. Výtěžek ze startovného podpoří místní dobrovolnické programy organizace ADRA.

Skauti z Frýdlantska změřili síly ve Svojsíkově závodě, bojovali o postup do krajského kola

Skautské družiny z Frýdlantska se utkaly ve Svojsíkově závodě. Dvoudenní soutěž zaměřená na týmovou spolupráci, praktické dovednosti i samostatnost nabídla pestrý program, během kterého si účastníci vyzkoušeli například první pomoc, přežití v přírodě nebo řešení krizových situací.

Nový náměstek chce zvýšit bezpečnost ve Frýdku-Místku

Bezpečnostní rizika, požární ochrana i veřejný pořádek – to jsou oblasti, které má od března na starost náměstek primátora Frýdku-Místku Lukáš Kmec. Ve městě se chce věnovat také zlepšování bezpečnostní infrastruktury a pokračování již rozběhnutých projektů.

Expozice Beskydy, příroda a lidé stále láká návštěvníky do Muzea Beskyd

Muzeum Beskyd zve návštěvníky na stálou expozici s názvem Beskydy – příroda a lidé. V osmnácti místnostech se přirozeně propojuje historie, příroda i život v beskydském regionu. Interaktivní expozice nabízí zážitky pro děti i dospělé.

Hospic a Charita Frýdek-Místek získaly Cenu kvality za vysokou úroveň služeb

Hospic a Charita Frýdek-Místek získaly Cenu kvality za mimořádnou úroveň poskytovaných sociálních služeb. Ocenění převzali ředitelé obou organizací na odborné konferenci. Cena je určena zařízením, která pečují o klienty nad rámec běžných standardů.

Manželé z Frýdku-Místku pomohli jako pěstouni za 11 let s péčí o 15 dětí
Vydáno 13. ledna 2025 12:56, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Rozhodli se stát pěstouny a pomáhat dětem ve složité životní situaci. Za 11 let pomohli manželé Buštíkovi z Frýdku-Místku vychovat 15 dětí. Město je za jejich záslužnou činnost ocenilo a doufá, že jejich příběh motivuje i další páry k tomu, aby se staly pěstouny.

Manžele Buštíkovi z Frýdku-Místku přijal na magistrátu náměstek primátora, aby je osobně ocenil za dlouholetou pěstounskou péči a pomoc dětem s různými osudy.

Naděžda Buštíková, oceněná pěstounka: "Děláme to 11 let, 15 dětí. A co mě k tomu přivedlo? Práce, mě práce."
Petr Buštík, oceněný pěstoun: "Náhodou se k nám dostal leták Dejme dětem rodinu. A tak to vzniklo. Po roce nás schválili, protože jsme udělali všechny ty testy, co se musí absolvovat. No a než jsme měli dobu na rozmyšlení, patnáct dnů, z kraje, po tom schválení, že můžeme dělat pěstouny, tak už jsme měli holčičku připravenou v nemocnici na porodním. Jestli bychom ji vzali do pěstounství, no a Naděžda říkala, že hned, jakože jo. No a už začal ten kolotoč pěstounství na přechodnou dobu."

Jak dlouho u vás ty děti byly třeba?

Naděžda Buštíková, oceněná pěstounka: Většinou, no různě, od nejméně asi pár týdnů, šest týdnů a nejdéle dva roky." - A v jakých věkových kategoriích? - "Od miminek, nejstarší měl sedmnáct, ale ten tam byl tři měsíce. Většinou plus minus dvouleté, tříleté, roční."

Manželé během pěstounství vychovávali čtyři vlastní děti, včetně dvojčat.

Naděžda Buštíková, oceněná pěstounka: "Svoje děti jednak znáte a ty cizí, každý už má prožitý nějaký příběh. Jako čím starší dítě, tím je to náročnější. Jo, mají za sebou různá traumata, takže náročnější." - A co vám to dává? - "Co mi to dává? Obejmutí. Určitě takový pocit, že mě někdo potřebuje. A že já mu můžu nabídnout tu náruč a takovou tu oporu."
Petr Buštík, oceněný pěstoun: "A ten dobrý pocit, že jsme mohli někomu pomoct, ano, to určitě."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já je chci opravdu velmi ocenit a velmi si toho vážím. Protože díky tomu ty děti nemusely být někde v ústavu, ale mohly opravdu být v rodinném kruhu a v teple domova. A mohli potom ty děti dále předat třeba adoptivním rodičům, nebo některé se teda vrátily i ke svým biologickým rodičům. Ono existuje takový možná mýtus mezi lidmi, že děti v dětských domovech se mají dobře. Je to pravda, že po materiální stránce určitě, protože mají tam spoustu hraček, mají tam samozřejmě vzdělání, jezdí někde na výlety, ale chybí jim to nejdůležitější, a to je ta láska od toho rodiče. A to jim právě těm dětem manžele Buštíkovi mohli aspoň na krátkou dobu dát. Já věřím, že příběh manželů Buštíkových třeba namotivuje nové další pěstouny, protože opravdu pěstounů není mnoho a potřebujeme ve společnosti opravdu další pěstouny."

Každý, kdo by se chtěl stát pěstounem, tak se může obrátit na sociální odbor na úřadě ve svém městě. Více informací získá také na webu dejmedetemrodinu.cz.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000046792/manzele-z-frydkumistku-pomohli-jako-pestouni-za-11-let-s-peci-o-15-deti